موزه‌ی ملی ایران به روی بازدیدکنندگان گشوده شد

موزه ملی ایران با توجه به دستور اداره کل موزه‌ها. و اموال منقول تاریخی، فرهنگی، با رعایت شیوه‌نامه بهداشتی بازدیدهای خود را از سر گرفت.

موزه ملی ایران به آگاهی دوستداران و علاقه‌مندان رساند با توجه به دستور اداره‌ی کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، موزه ملی ایران با رعایت شیوه‌نامه بهداشتی ویژه‌ی بازدید از موزه‌ها در زمان همه‌گیری بیماری کرونا بازدیدهای خود را از سر گرفته است.

ساعت بازدید از موزه ملی ایران

بر این اساس ساعت بازدید ۸:۳۰ تا ۱۷ تعیین شده و بازدید بر اساس جدول زمانبندی نوبت‌های بازدید صورت می‌گیرد.

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

بازدید این روزها با توجه به بحران بیماری کرونا محدودیت‌های در پی داشته. و به منظور حفاظت پیشگیرانه در سلامت کارکنان، بازدیدکنندگان و همچنین. نگاه‌داری (:صیانت) آثار موزه‌ای شیوه‌نامه ویژه‌ی بازدید در موزه ملی ایران اجرایی می‌شود. بایسته است کلیه بازدیدکنندگان پیش از رفتن به موزه ملی ایران این شیوه‌نامه را در وبگاه موزه ملی ایران به آدرس Irannationalmuseum.ir دقیق مطالعه کرده و موارد آن را زمان بازدید رعایت کنند. همچنین از بازدیدکنندگان درخواست می‌شود از مسیرهای از پیش تعیین‌شده بازدید و به نشانه‌گذاری‌های نصب شده دقت کنند. 

موزهٔ ایران باستان اولین موزه ایران، در بخش غربیِ میدان مشق تهران در خیابان سی تیر جای دارد. ساخت این موزه در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۰۸ خورشیدی به دستور رضا شاه، توسط معمار فرانسوی آندره گُدار شروع شد. ساختمان موزه در سال ۱۳۱۶ به اتمام رسید و موزه برای بازدید عموم افتتاح شد.     

در مجموعه موزه ملی ایران، بیشترین یافته‌های باستان‌شناسی حاصل از کاوش‌های علمی  به نمایش درآمده است. موزه ملی ایران در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در اولین بنای موزه‌ای کشور گشایش یافت. این بنا را آندره گدار، معمار فرانسوی، با الهام از طاق کسرا طراحی کرد. و دو معمار ایرانی، عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی اجرای آن را به عهده گرفتند. «موزه ایران باستان» شامل دو موزه «پیش‌ازتاریخ ایران» با آثاری از دوران پارینه‌سنگی قدیم تا اواخر هزاره چهارم پ‌م (یعنی از کهن‌ترین دوران تا پیش از ابداع نگارش) و در «موزه دوران تاریخی» آثاری از اواخر هزاره چهارم پ‌م (یعنی آغاز به‌کارگیری نگارش) تا پایان دوران ساسانی به نمایش گذارده شده است. 

 

آثار موزه ملی ایران

آثار موزه باستان‌شناسی و هنر اسلامی ایران در دو طبقه اول و دوم، بر اساس زمان‌بندی تاریخی چیدمان شده است. بازدید از طبقه دوم شروع می‌شود. و در طبقه اول به پایان می‌رسد. موزه کنونی شامل ۶ تالار در دو طبقه است. طبقه دوم شامل تالارهای صدر اسلام، سلجوقی و ایلخانی و طبقه اول تالارهای قرآن، تیموری، صفویه.، افشار، زند و قاجار می‌باشد. عمده اشیاء موجود در این موزه برگزیده‌ای از آثار حاصل از کاوش‌های علمی. یا مجموعه‌های معتبری چون آستان شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی است.                                                                                                                                                                                       

نشانی موزه ملی ایران

خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک
تلفن:۶-۶۶۷۰۲۰۶۱-۰۲۱
نمابر:۶۶۷۴۶۱۶۴-۰۲۱
کدپستی: ۱۱۳۶۹۱۷۱۱۱

 

اشتراک گذاری این مطلب در:

مقالات مرتبط

شیشلیک گل سرسبد غذاهای مشهد شیشلیک گل سرسبد غذاهای مشهد
هتل 5 ستاره گرند حیات، میزبان شما در تور عمان هتل 5 ستاره گرند حیات، میزبان شما در تور عمان
ایران، پایتخت پل های تاریخی جهان ایران، پایتخت پل های تاریخی جهان
تازه ترین قوانین سفر به ترکیه در شرایط کرونا تازه ترین قوانین سفر به ترکیه در شرایط کرونا
جاذبه های شهر دبی را در تور دبی ببینید جاذبه های شهر دبی را در تور دبی ببینید
معرفی مراکز خرید استانبول معرفی مراکز خرید استانبول
کدام سفرهای خارجی در اوضاع کرونایی مناسب تر هستند؟ کدام سفرهای خارجی در اوضاع کرونایی مناسب تر هستند؟
زنگبار، شهری با رنگ و بوی شیراز در شرق آفریقا زنگبار، شهری با رنگ و بوی شیراز در شرق آفریقا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *