دریاچه غربی هانگژو ، افسون شده و سحرآمیز

دریاچه غربی هانگژو، افسون شده و سحرآمیز

دریاچه غربی هانگژو ، واقع در کشور چین، دارای تاریخ غنی و با سابقه‌ای است که قدمت آن به بیش از 2 هزار سال می‌رسد. توسعه و اهمیت فرهنگی، آن را به نمادی مشهور از زیبایی و هماهنگی طبیعی چین تبدیل کرده است. دریاچه غربی هانگژو یکی از جاذبه های تور چین است، که در سفر به شهر هانگژو حتما باید به دیدن آن بروید. 

تاریخچه دریاچه غربی هانگژو

تاریخچه دریاچه غربی از دوران باستان آغاز می‌شود. این دریاچه در اصل یک تالاب بود که از تشکیل رسوبات در دهانه رودخانه ( Qiantang ) تشکیل شده بود. 

وجود سلسله تانگ (618-907) آغاز مداخله چشمگیر بشر در ایجاد دریاچه بود. شاعر مشهور بای جویی (  Bai Juyi ) که به عنوان فرماندار هانگژو خدمت می‌کرد، اولین پروژه لایروبی در مقیاس بزرگ را برای کاهش سیل و بهبود آبیاری منطقه آغاز کرد. تلاش‌های او نه تنها منطقه را قابل سکونت‌ کرد، بلکه جذابیت زیبایی شناختی دریاچه را نیز افزایش داد و راه را برای آینده آن به عنوان یک قطب فرهنگی و هنری هموار کرد.

در طول سلسله سونگ (960-1279)، شهر هانگژو پایتخت سلسله سانگ جنوبی شد و توسعه دریاچه غربی به اوج خود رسید. شاعر معروف سو شی سو دانگپو ( Su Tung-Po ) پروژه‌های گسترده‌ای را برای گسترش و زیباسازی دریاچه انجام داد. او مسیر گذرگاه سو ( Su Causeway ) یک خاکریز خوش منظره که یکی از نمادین‌ترین ویژگی‌های دریاچه غربی است را ساخت که همچنان باقی مانده است. در این دوره همچنین معابد، بتکده‌ها و باغ‌های متعدد اطراف دریاچه را ساختند.

در طول سلسله‌های مینگ (1368-1644) و چینگ (1644-1912)، دریاچه غربی به عنوان یک نقطه عطف فرهنگی به شکوفایی خود ادامه داد. بسیاری از سازه‌ها و باغ‌هایی که در این زمان ساخته شده‌اند، هنوز پابرجا هستند و طراحی کلاسیک باغ‌های چینی را به نمایش می‌گذارند. زیبایی این دریاچه الهام‌بخش شاعران، نقاشان و محققان بی‌شماری بوده و جایگاه آن را به عنوان موزه هنر و ادبیات چینی تثبیت کرده است.

در قرن بیستم، دریاچه غربی برای حفظ میراث تاریخی و فرهنگی خود چندین بار مرمت و بازسازی شد. دریاچه و محیط اطراف آن به دقت نگهداری شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که جذابیت کلاسیک خود را حفظ می‌کنند و در عین حال برای گردشگری مدرن به نفع دولت چین است.

تاریخچه دریاچه غربی هانگژو

چرا دریاچه غربی افسون شده است؟

طبق اساطیر چینی، یک قطعه یشم سفید از آسمان افتاد که یک اژدها و یک ققنوس بر روی آن کار می‌کردند. این گوی در اثر سال‌ها تبدیل به یک گوی خاص و زیبا شد که هر وقت می‌درخشید در اطرافش، گل‌های شکوفه‌دار و درختان سبز رشد می‌کردند. وقتی شاهزاده آن زمان این خبر را شنید قصد کرد که گوی را به تملک خود در بیاورد، اما وقتی ققنوس و اژدها خواستند که گوی خود را پس بگیرند جنگی بر سر آن در گرفت. در حین این جنگ این گوی ارزشمند به زمین افتاد و تبدیل به دریاچه شد. 

افسانه دیگری نیز در مورد این دریاچه وجود دارد و آن افسانه مار بانوی سفید است که یکی از معروف‌ترین افسانه‌های دریاچه غربی هانگژو است. این داستان درباره دو مار، یکی سبز و دیگری سفید است که پس از هزاران سال جادو خود را به دو بانوی زیبا تبدیل کردند. آن‌ها در گشت و گذاری در اطراف دریاچه با عالمی جوان برخورد کردند که چتر خود را به آن‌ها داد. مار بانوی سفید و عالم عاشق هم شدند و ازدواج کردند. آن‌ها مغازه‌ای برای فروش گیاهان دارویی باز کردند و مار بانوی سفید به‌ خاطر جادوگری ماهرانه‌اش، در تشخیص و درمان بیماران موفق بود.

روزی، راهبی به مرد گفت که همسرش یک دیو است و او را در معبد کوه طلایی زندانی کرد. مار بانوی سفید پس از جستجو متوجه شد که همسرش در ساختمانی کنار دریاچه زندانی شده است. او برای آزادی او تلاش کرد، اما راهب او را شکست داده و او را هم زندانی کرد. راهب گفت که تا زمانی که دریاچه خشک نشود، او آزاد نخواهد شد. در سال ۱۹۲۴ ساختمان فرو ریخت و برخی شاهد خروج یک بانوی زیبا با کمک مردی جوان از خرابه‌ها بودند. در سال ۲۰۰۰، یک ساختمان جدید به جای آن ساخته شد.

"</p

دریاچه غربی در کجا قرار دارد؟

دریاچه غربی در مرکز استان ژجیانگ در شرق کشور چین است. این دریاچه 3.2 کیلومتر طول، 2.8 کیلومتر عرض و 2.3 متر عمق دارد. وسعت کل دریاچه در حدود 6.5 کیلومتر مربع است. این دریاچه را کوه‌ها و تپه‌های زیادی از سه طرف احاطه کرده‌اند و فضای بسیار دل‌انگیری دارد. دریاچه غربی به حدی زیباست که جزء میراث جهانی یونسکو است. 

جاهای دیدنی دریاچه غربی هانگژو

دریاچه غربی جاهای دیدنی زیادی در اطراف خود دارد که هر کدام به نوبه خود منحصر به فرد هستند. هر کدام از این جاذبه‌ها دارای تاریخ مخصوص به خود هستند و سالانه گردشگران زیادی را با دریافت ویزای چین سمت خود جذب می‌کنند. این دریاچه آنقدر زیباست که با یک بار دیدن از آن خسته نمی‌شوید و دوست دارید دوباره به دیدن آن بروید.

گذرگاه سو ( Su Causeway )

شاعر و سیاستمدار مشهور سو دانگپو دستور ساخت گذرگاه سو را داد. این شاعر در زمان سلسله سونگ زندگی می‌کرد. این گذرگاه یک خاکریز زیبای 2.8 کیلومتری است که در سراسر دریاچه غربی در شهر هانگژو، کشیده شده است. ردیفی از درختان بید، درختان هلو و گیاهان گلدار مختلف گذرگاه سو را احاطه کرده‌اند. این گذرگاه شش پل زیبا دارد و یکی از دیدنی‌ترین مسیرهای پیاده روی و دوچرخه‌سواری در این منطقه است. این گذرگاه مخصوصاً در فصل بهار که شکوفه‌ها فراوان هستند، جذاب است. 

پل شکسته ( Broken Bridge )

این پل نمادی از افسانه‌های عاشقانه در هانگژو، شهر موزه ابریشم است. این پل به خاطر داستان عشق افسانه‌ای بین یک روح مار و یک مرد جوان مشهور است. برف انباشته شده روی پل زیر نور خورشید ذوب می‌شود. سپس لکه‌ای بر آن به جای می‌گذارد که وقتی از فاصله دور به آن نگاه کنید، مانند شکافی روی پل به نظر می‌رسد. بهتر است بعد از بارش برف زمانی که جلوه بصری پل بسیار جذاب است از آن بازدید کنید. حتی در خارج از زمستان، پل شکسته مناظر زیبای دریاچه را دارد و یک نقطه عالی برای عکاسی است.

"</p

معبد لایفنگ ( Leifeng Pagoda )

زمانی که خورشید در پایان هر روز غروب می‌کند، منظره‌ای جذاب در معبد لایفنگ ایجاد می‌کند که به «درخشش غروب لایفنگ» معروف است. این بتکده هشت ضلعی چند لایه بلند و مشرف به ساحل جنوبی دریاچه است و تقریباً در طلوع و غروب خورشید به خوبی می‌درخشد. سعی کنید خود را در هنگام غروب خورشید به آنجا برسانید که بتوانید زیبایی‌های طبیعی آن را به خوبی تماشا کنید. پارک لانگ بریج ( Long Bridge ) که در 500 متری شرق معبد لایفنگ قرار دارد، بهترین مکان برای تماشای این معبد است. از طرف دیگر، می‌توانید روی یک نیمکت کنار دریاچه در نزدیکی پل‌های دوقلو بنشینید و در زیبایی غروب خورشید و معبد غرق شوید.

جمع بندی

دریاچه غربی هانگژو، جواهری طبیعی از دیرباز تا کنون بوده است. این دریاچه زیبایی‌های طبیعی شهر هانگژو را به تصویر می‌کشد. این دریاچه پایگاهی عالی برای رابطه و ملاقات معجزه‌بخش بین انسان و طبیعت است. باغ‌های زیبا و درختان بلند مرتفع، فرصتی را فراهم می‌آورند که با زیبایی‌های طبیعی بیشتر آشنا شوید. این دریاچه، علاوه بر جلب گردشگران عاشق طبیعت، برای محققان و علاقه‌مندان به بوم‌شناسی و زیست‌شناسی، به عنوان یک آزمایشگاه زنده دیدنی و چالش‌برانگیز عمل ‌می‌کند.

مقالات مرتبط

توریستی ترین  کشورهای اروپا کدامند؟ توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟
با دیزنی لند توکیو آشنا شوید با دیزنی لند توکیو آشنا شوید
سرگذشت میدان تیان آنمن پکن سرگذشت میدان تیان آنمن پکن
داستان شگفت انگیز کولوسئوم داستان شگفت انگیز کولوسئوم
معرفی شهر زوریخ معرفی شهر زوریخ
معرفی پل صلح تفلیس معرفی پل صلح تفلیس
معرفی جنگل بامبو ژاپن معرفی جنگل بامبو ژاپن
گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟ گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348