سفرنامه مصر

سفرنامه مصر، دنیایی از عجایب و شگفتی هاییست که شما را بهت زده می کند. جاذبه های گردشگری مصر خالق قصه های تلخ و شیرینی است که در دل تاریخ و فرهنگ جهان نقش موثری داشته و دارد. از آغاز زمان تاکنون، مصر به عنوان مهد تمدن های باستانی شناخته شده و امروزه با آثار باستانی شگفت انگیزش، صحراهای پهناور، فرهنگ غنی و پراز رمز و راز از مقاصد جذاب گردشگری جهان به حساب می آید. برای سفر به مصر و بازدید از جاذبه های گردشگری آن مانند اهرام گیزه، معبد کارناک و موزه های تاریخی کافیست ضمن همراهی با تور مصر اقدامات سفر خود را فراهم کنید و از این دنیای باستانی با طبیعت خیره کننده دیدن کنید. در این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با راهنمای سفر به مصر، از این سرزمین بیشتر می خوانیم و می شنویم.

سفرنامه مصر، دنیای پر رمز و راز از اهرام گیزه تا معبد کارناک

در شمال شرقی قاره آفریقا کشوری با وسعت 1.001.449 کیلومتر مربع به چشم میخورد که اهرام ثلاثه و صحراهای پهناور در آن خودنمایی می کنند. این سرزمین پهناور و شگفت انگیز ” مصر” نام دارد. مصر یکی از وسیع ترین کشورهای جهان محسوب می شود که از شمال به دریای مدیترانه و از شرق به دریای سرخ منتهی می شود و با کشور سودان و لیبی همسایه است. پایتخت مصر شهر قاهره است و شهرهای مهم  دیگر آن شامل اسکندریه، اسوان، جیزه، فیوم و پورت سعید و شرم الشیخ می باشند. طبق گزارش های اخیر مصر در حال حاضر 102 میلیون جمعیت را در خود جای داده است.

سفرنامه مصر

 این کشور به سه ناحیه تقسیم شده 1. صحرای شرقی یا عربی2. شبه جزیره سینا و زمین های نیل 3. صحرای غربی

شبه جزیزه سینا منطقه مهمی در مصر است که توسط کانال سوئز به مصر متصل شده و این شبه جزیره مهم پل ارتباطی میان سه  قاره اروپا، آسیا و آفریقاست. سرزمین پهناور مصر را به نیل آبی می شناسند چراکه این رود زیبای آبی موجب رونق صنعت کشاورزی در مصر شده و آبادانی خوبی به کشور بخشیده است.

گذری بر تاریخ مصر، مذهب و زبان

تاریخ مصر را به سه دوره مصر کهن، مصر باستان و مصر مدرن تقسیم کرده اند به جرات می توان گفت خواندن و گفتن از تاریخ پر فراز و نشیب مصر شاید بالغ بر هزاران صفحه باشد که قصه ها و روایت های زیادی را حکایت میکند. اینک این کشور در دوره “مصر مدرن” خود به سر می برد که تحت تاثیر فرهنگ امپراتورهای اروپایی بوده برای همین فرهنگ های غربی در مصر مدرن تا حدودی به چشم می آید.

مردم مصر از دین اسلام پیروی می کنند در حقیقت 90 درصد مسلمان هستند و به مذهب سنی تعلق دارند. طرفداران مذهب سنی در مصر نیز به سه اقلیت تقسیم می شوند. همین تنوع اقلیت های مذهبی از مصر یک کشور تاریخی و فرهنگی با ارزش های مذهبی گوناگونی ساخته است.

مردم مصر به زبان عربی سخن می گویند. جالب است بدانید مردم مصر باستان زبان “قبطی” داشته اند که امروز فقط 300 نفر در مصر این زبان را حفظ کرده اند. پیشنهاد می کنیم اگر به مصر سفر کردید سراغ این بازمانده ها بروید و زبان باستانی قبطی را بشنوید و در تاریخ تجربه های خود ثبت کنید.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم مصر

مردم مصر دارای تاریخچه ای غنی از فرهنگ هستند، چرا که 6000 سال سابقه تاریخی مصر قدیمی ترین تمدن بشری را در خود جای داده است. هرچند این تمدن در طول تاریخ  تحت تاثیر فرهنگ کشورهای دیگر قرار گرفته اما همچنان بر رسومات خود پایبند هستند. یک رسم جالب در مصر این است که حتما باید شربت خود را تا اخر بنوشید. فراموش نکنید تحت هر شرایطی به آداب محلی احترام بگذارید و هنگام ورود به اماکن مذهبی پوشش مناسب داشته باشید. لازم به ذکر است مردم مصر به حجاب مقید هستند و حتما این مورد نیز رعایت شود. مصر دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی عمیقی است که قطعا در طول سفر و با دریافت تور مصر تجارب جالبی برای شما به ارمغان می آورد خوب است بروید ببینید و دیده های خود را برای دیگران بازگو کنید.

سفرنامه مصر

سفرنامه مصر | سخنی از شگفتی‌های مصر

احتمالا در مورد اهرام مصر شنیده اید و از راز و رمز های این اهرام خوانده اید. تاکنون مستند های زیادی از مصر  ساخته شده که نشان می دهد ساختن این آثار خارج از حد تصور عموم است. از شگفتی  مصر همین بس که این آثار توسط ریاضیدانان مشهوری بنا شده است و برای بنای هر قطعه محاسبات فنی دقیقی شده است، همچنین اولین طراح هرم شخصی بنام” ایمهوتپ” بوده که مقام خدایی را در میان ساکنان آن زمان داشته.  اتحاد در کارگروهی و جمعی برای بنای اهرام و آثار مصر یکی از الگوهایی جهانی است که می توان از آن درس گرفت.

مصر و جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری کشور مصر با تاریخ عمیق و فرهنگ غنی که دارد بی شمار است. اما با توجه به فرصت محدود در زمان سفر به مصر، می‌توانید از جاهای دیدنی مانند اهرام جیزه، کتابخانه اسکندریه مصر، مسجد ابن طولون، کاخ کلئوپاترا، دره پادشاهان، بازار خان الخلیلی، موزه مصر، معبد لوکسور و شهر مردگان دیدن کنید و غرق شگفتی شوید. از جاذبه های گردشگری در مصر تعدادی بیش از همه معروف هستند که آن ها را معرفی می کنیم.

مجموعه اهرام گیزه : هرم یکی از نمادهای کشور مصر است. هرم خفته، هرم خوفو و هرم خوفره از جاذبه های بسیار شگفت انگیز مصر باستان هستند.

معبد کارناک: این معبد با شکوه یکی از بزرگترین عبادتگاه های جهان است و در نزدیکی شهر قاهره و شرق رودخانه نیل بنا شده. این مبعد نزدیک به 2000 سال زیارتگاه مصریان بوده و ترکیبی از هنر معماری معابد کهن، برج ها و ساختمان های مربوط به دوره مصر باستان است. 

دره پادشاهان: اگر می خواهید مقبره فراعنه بزرگ مصر را ببینید این دره عظیم را از دست ندهید. در این بنا تاکنون 63 مقبره سنگی کشف شده است که در الاقصر امروزی قرار دارد.

معابد ابوسمبل: این عبادتگاه مجسمه های به ارتفاع 20 متر دارند در سمت ورودی اصلی قرار دارند. این مجسمه های دوقلو ها چهره رامسس دوم را به تصویر می کشند که جاذبه گردشگری ابوسمبل را تشکیل داده اند.

موزه مصری هیروگلیف: موزه ای معروف و دیدنی در مصر که آثار باستانی مصر را در معرض نمایش قرار داده است. که قدیمی ترین و بزرگترین سنگ نوشته های مصرف در این موزه نگهداری می شوند. حتما دیدن کنید

بهترین زمان سفر به مصر

مصر کشوری با آب و هوای خشک و بیایانی است، برای همین اغلب اوقات روزهای آفتابی سوزان و شب های بسیار سردی دارد. همین خصوصیت اقلیمی باعث شده است بیشتر فستیوال ها و برنامه های مناسبی در مصر و در شب برگزار شود. شب های مصر برای توریست ها بسیار دیدنی است. کلوپ های شبانه، بارها و رستوران های زیادی که در مصر وجود دارند تا دیر وقت خدمات خود را ارائه می دهند. قاهره و اسکندریه شهرهای محبوبی برای گردش و تفریحات شبانه است.

سفرنامه مصر

در مصر قایق های سنتی بر روی نیل آبی در حال حرکت هستند تا شما را با گذر از نیل با جاذبه های این کشور آشنا کنند و بهترین زمان  سفر بر روی نیل فصل بهار است که رود آرام و لذت بخش است. همچنین در فصل تابستان در امتداد دریای سرخ در منطقه شرم الشیخ؛ می توانید از انواع ورزش ها و تفریحات آبی مانند غواصی در آب لذت ببرید.

به  طور کلی از نظر تجربه گردشگری بهترین زمان سفر به مصر از ماه مارس تا اوریل ( اسفند تا فرودین) و از اکتبر تا نوامبر (مهر تا آبان) می باشد. هوا در این روزهای سال معتدل و گرم است و شرایط بهتری دارد.  

چطور می توانم به مصر سفر کنم؟

به طور خلاصه برای سفر به کشور مصر از ایران ابتدا لازم است ملزومات سفر را مهیا کنید که مهمترین آن دریافت ویزا است و برای دریافت ویزای مصر نیاز به وقت سفارت مصر دارید. پس از انجام این پروسه و رزرو بلیط هوایپما و هتل می توانید تجربه دلنشینی از سفر به این کشور باستانی داشته باشید. و لحظات خوبی را در تاریخ غنی و جاذبه‌های فراوان این کشور تجربه کنید.

جمع بندی

سفر به سرزمین مصر، سرزمین  فراعنه و اهرام ثلاته رویای گردشگران بسیار زیادی است تا آنچه را خوانده و  شنیده اند از نزدیک ببینند و در ذهن خود ثبت کنند. حتما برای سفر به مصر، بهترین زمان سفر را انتخاب کنید تا بتوانید از جاذبه های آن به خوبی دیدن کنید. تور سفر به مصر این ارمغان را برای شما می آورد تا با برنامه سفر عالی در مدت زمان کوتاه، بهترین تجربه را از گشت و گذار در قلب تپنده آفریقا داشته باشید.

مقالات مرتبط

پارک نارا ، قلمرو مقدس آهوان ژاپنی پارک نارا ، قلمرو مقدس آهوان ژاپنی
بلندترین برج های جهان کدامند؟ بلندترین برج های جهان کدامند؟
بهترین شهرهای تایلند برای سفر بهترین شهرهای تایلند برای سفر
دبی، سرزمین جزایر مصنوعی دبی، سرزمین جزایر مصنوعی
برج شانگهای ، دومین آسمانخراش بلند جهان برج شانگهای ، دومین آسمانخراش بلند جهان
7 فستیوال بزرگ در ژاپن 7 فستیوال بزرگ در ژاپن
پهناورترین کشورهای جهان کدامند؟ پهناورترین کشورهای جهان کدامند؟
هانگژو، شهر ابریشمی هانگژو، شهر ابریشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348