کوه فوجی نماد کشور ژاپن

کوه فوجی

ژاپن کشوری است که به فرهنگ غنی، تکنولوژی پیشرفته و مناظر طبیعی دل‌انگیزش مشهور است. طبیعت ژاپن تنوع زیادی دارد، سواحل آرام و جنگل‌های سرسبز و کوه‌های بلند و باشکوه طبیعت ژاپن را تشکیل داده‌اند. در میان این شگفتی‌های طبیعی، کوه فوجی به عنوان یکی از نمادهای بارز ژاپن شناخته می‌شود. این آتشفشان باشکوه و پوشیده از برف، نه تنها بلندترین قله ژاپن است بلکه به عنوان یک مکان معنوی مورد احترام نیز شناخته شده و در طول قرون متمادی الهام‌بخش آثار هنری و ادبیات بی‌شماری بوده است. 

فوجی یاما، نگین ژاپنی

فوجی‌یاما، نگین ژاپنی، یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه‌های طبیعی ژاپن است. این کوه باشکوه و استوار که با قله‌ای پوشیده از برف، درخشش خاصی به چشم‌اندازهای ژاپن می‌بخشد، بلندترین قله این کشور نیز محسوب می‌شود. فوجی‌ یاما نه تنها به خاطر ارتفاع و زیبایی طبیعی‌اش، بلکه به دلیل جایگاه معنوی ویژه‌ای که در دل مردم ژاپن دارد، مورد احترام است. این کوه در طول تاریخ الهام‌بخش هنرمندان، شاعران و نویسندگان بسیاری بوده و همچنان به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری، توریست‌های بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. فوجی‌ یاما به حق نگینی درخشان در تاج طبیعت ژاپن است. کوه فوجی جاذبه گردشگری مهمی است که در تور ژاپن نباید بازدید از آن را از دست داد. 

فوجی یاما، نگین ژاپنی

کوه فوجی در کجا واقع شده است؟

این کوه در حدود 100 کیلومتری (62 مایلی) جنوب غربی توکیو قرار دارد. فوجی در جزیره هونشوی مرکزی است و ۳۷۷۶ متر ارتفاع دارد. همچنین در روزهای صاف از شهر توکیو قابل مشاهده است. این کوه بین استان‌های یاماناشی و شیزوکا است. 

دسترسی به کوه فوجی بسته به نقطه شروع شما و مسیری که انتخاب می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد. چند راه برای رسیدن به کوه فوجی وجود دارد:

حمل‌ونقل عمومی: از توکیو، می‌توانید با اتوبوس یا قطار به یکی از پنج دریاچه فوجی (کاواگوچی، یاماناکا، سای، شوجی و موتوسو) بروید یا به ایستگاه پنجم فوجی که نقطه شروع محبوب برای کوهنوردان است بروید. 

ماشین: اگر به ماشین دسترسی دارید، می‌توانید به یکی از دریاچه‌های پنج گانه فوجی یا ایستگاه پنجم خط فوجی سوبارو برانید. به خاطر داشته باشید که پارکینگ ممکن است در فصل اوج صعود محدود باشد.

تور با راهنمای محلی: شرکت‌های تور زیادی وجود دارند که سفرهایی با راهنما به کوه فوجی دارند که می‌تواند شامل حمل‌ونقل از شهرهای بزرگ مانند توکیو، اقامت و صعود با راهنما باشد.

مسیرهای پیاده‌روی: هنگامی که به پایه کوه فوجی رسیدید، می توانید صعود خود را از یکی از مسیرهای رسمی مانند مسیر (یوشیدا ( Yoshida )، سوباشیری ( Subashiri )، گوتمبا ( Gotemba ) یا فوجینومیا ( Fujinomiya ) آغاز کنید. هر مسیر دارای نقاط شروع و امکانات متفاوتی است.

قبل از اخذ ویزای ژاپن و برنامه‌ریزی سفر خود، مطمئن شوید که شرایط فعلی مسیر، پیش‌بینی آب و هوا و هرگونه مجوز و مقررات لازم برای صعود به کوه فوجی را دارا هستید!

"</p

دیدنی های اطراف کوه فوجی

در اطراف کوه فوجی، جاذبه‌های فراوانی وجود دارد که سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کنند و دیدن هر کدام از آنها خالی از لطف نیست.

دریاچه‌های پنجگانه فوجی گوکو ( Fujigoko )

این پنج دریاچه در پایه کوه فوجی در کشور ژاپن واقع شده‌اند و شامل دریاچه‌های (کاواگوچی، یاماناکا، سای، شوجی و موتوسو) هستند. این دریاچه‌ها مناظر خیره‌کننده‌ای از کوه فوجی را به رخ گردشکران می‌کشند و برای فعالیت‌هایی مانند قایقرانی، ماهیگیری و کمپینگ ایده‌آل هستند.

جنگل آئوکیگاهارا ( Aokigahara Forest )

این جنگل انبوه به دریای درختان نیز معروف است. جنگل آئوکیگاهارا در شمال غربی کوه فوجی قرار گرفته و به خاطر پوشش گیاهی منحصر به فرد، غارهای گدازه‌ای و مسیرهای پیاده‌روی آرام و دلنشین خود شناخته شده است.

بتکده چوریتو ( Chureito )

این مکان در معبد آراکورا سنگن ( Arakura Sengen Shrine )، است. این بتکده 5 طبقه منظره‌ای زیبا از کوه فوجی را در معرض دید گردشگران می‌گذارد. این بتکده به ویژه در فصل شکوفه‌های گیلاس خیره‌کننده است.

مقبره فوجیسان سنگن ( Fujisan Sengen Shrine )

این مقبره تاریخی در پایه کوه فوجی به «کامی» (خدای معنوی) کوه اختصاص دارد و نقطه شروع بسیاری از کوهنوردان است.

مرکز میراث جهانی فوجیسان ( Fujisan World Heritage Center )

این مرکز، معلوماتی در مورد اهمیت فرهنگی و طبیعی کوه فوجی را به گردشگران ارائه می‌دهد و اطلاعاتی در مورد تاریخ، زمین‌شناسی و اهمیت معنوی این کوه را در اختیار آنان قرار می‌گذارد. Fujisan World Heritage Center در نزدیکی فوجی واقع شده و در سفر به این کوه می‌توانید از این مرکز هم دیدن کنید. 

مرکز میراث جهانی فوجیسان ( Fujisan World Heritage Center )

صعود به قله کوه فوجی

قبل از صعود به این قله زیبا گردشگران باید نکاتی را در نظر بگیرند تا بتوانند سفر امن و بی‌خطری را در پیش داشته باشند.

قبل از شروع صعود، گردشگران باید اطمینان حاصل کنند که تمام لوازم مورد نیاز مانند لباس مناسب، غذا و آب کافی، کفش مناسب و لوازم اضطراری را در اختیار داشته باشند.

انتخاب مسیر مناسب بسیار مهم است. بیشتر کوهنوردان از مسیر یوشیدا ( Yoshida Trail ) که ایستگاه پنجم این مسیر است یا مسیر سوباشیری ( Subashiri Trail ) شروع می‌کنند، اما می‌توانند یکی از مسیرهای دیگر را نیز انتخاب کنند.

4 مسیر شناخته شده به قله فوجی وجود دارد. نام آنها (یوشیدا ،سوباشیری ،گوتمبا و فوجینومیا) است. هر یک از این مسیرها دارای 10 ایستگاه است که به کوهنوردان راهنماهای مخصوص را می‌دهند. از بین این 4 مسیر، ( یوشیدا ) محبوب‌ترین مسیر در بین کوهنوردان است و پیمایش آن معمولا بین 8 تا 12 ساعت تا قله طول می‌کشد. سالانه بیش از 200000 نفر به قله صعود می‌کنند و طبق آمار 70 درصد ژاپنی و بقیه بیشتر کوهنوردان اروپایی و آمریکایی هستند.

فصل صعود برای کوه فوجی از اواسط ژوئن تا اواخر آگوست است. کوهنوردان باید به شرایط آب و هوایی و دما توجه کنند. گردشگران بهتر است صعود خود را در اواخر بعد از ظهر یا عصر شروع کنند تا به موقع به قله و هنگام طلوع آفتاب به آن برسند. صعودکنندگان به قله فوجی باید همیشه از راهنماهای محلی پیروی کنند و به شرایط آب و هوایی توجه داشته باشند و همچنین اطلاعات کافی در مورد خطرات و مسیر صعود را از قبل جمع‌آوری کنند.

صعود به قله کوه فوجی

افسانه های مربوط به کوه فوجی

مجموعه‌ای از داستان‌ها و افسانه‌های مرتبط با کوه فوجی وجود دارد. ژاپنی‌ها اعتقاد دارند که 7 خدای مقدس سرزمین آنها را تشکیل داده‌اند. آنها اعتقاد دارند که یکی از معروف‌ترین این خدایان یعنی کونینو توکوتاچی ( kuninotokotachi ) در این کوه سکونت دارد و به خاطر همین امر کوه فوجی مقدس است.

یکی از معروف‌ترین افسانه‌های دیگر داستان شاهزاده کونوهاناساکویا-هیمه ( Konohanasakuya-hime ) است که باور بر این است که او الهه کوه فوجی و گیاهان گل‌های گیلاس است. این شاهزاده خانم که نامش به معنی «شاهزاده گل شکوفه» است، ظاهراً دختر خدای کوه اویاماتسومی نو کامی بود. شاهزاده خانم به زمین فرود آمد و به الهه خورشید آماتراسو ( amaterasu ) تبدیل شد. این شاهزاده خانم به عنوان الهه کوه فوجی شناخته می‌شود.

جمع‌بندی

کوه فوجی همانند پارک نارا یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی ژاپن است. این کوه به عنوان بلندترین قله کشور، نمادی از استواری و روحانیت بوده و جایگاه ویژه‌ای در تاریخ و فرهنگ ژاپن دارد. شکل مخروطی و متقارن، قله پوشیده از برف و منظره‌های طبیعی اطراف، یک منظره فوق‌العاده را ایجاد می‌کنند که گردشگران از سراسر جهان مجذوب آن می‌شوند. کوه فوجی به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ژاپن، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند و جایگاه خود را به عنوان یکی از جواهرات فرهنگی ژاپن تثبیت کرده است.

مقالات مرتبط

معرفی جنگل بامبو ژاپن معرفی جنگل بامبو ژاپن
گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟ گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟
داستان کلیسای نوتردام پاریس داستان کلیسای نوتردام پاریس
زیباترین شهرهای ساحلی اروپایی زیباترین شهرهای ساحلی اروپایی
برج العرب، مدرن ترین برج عربی برج العرب، مدرن ترین برج عربی
معرفی برج گالاتا استانبول معرفی برج گالاتا استانبول
زیباترین شهرهای کوچک جهان زیباترین شهرهای کوچک جهان
برج کی ال کوالالامپور برج کی ال کوالالامپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348