طالقان، بهشتی در دامنه‌های البرز

طالقان شهری زیبا و توریستی دربین رشته کوههای  البرز که آب و هوای فوق العاده اش و نیز نزدیکی به  تهران لقب بهشتی‌ترین  ییلاق تهران را نصیب خود کرده است و یکی از شهرستان‌های محبوب استان البرز به شمار می‌آید.  این شهر در ناحیه ای مملو از دیدنی های طبیعی و تاریخی قرار گرفته است و در روزهای زیادی از سال گردشگران زیادی از ایران و جهان را به خود جذب می کند. با قصرشیرین همراه باشید. 

 

طالقان کجاست؟

طالقان مرکز شهرستان طالقان از استان البرز است که از چهار محله شهرک،گلینک،کولج و پردسر تشکیل شده است. (موقعیت روی نقشه)

مردم طالقان فارسی صحبت می کنند اما گویش آن ها تاتی است. جمعیت مردم طالقان هفت هزار نفر می باشد اما در تابستان جمعیت این منطقه توریستی به صد هزار نفر می‌رسد.

دین اصلی مردم طالقان و تاتی‌ها در گذشته زرتشتی بوده‌ است، اما بعد از دوران صفویه کم کم وضعیت دینی تغییر کرد و اکثر آن‌ها شیعه شدند. این منطقه جغرافیایی کوهستانی دارد و محل زندگی گونه‌های مختلف گیاهی می باشد.  کوهنوردانی که قصد صعود به  علم کوه را دارند از مسیری فوق العاده زیبا در نزدیکی روستای پراچان از توابع طالقان عبور می‌کنند. این مسیر پر است از صخره‌ها، یخچال‌های طبیعی و کوه‌های بسیار بلند و زیبایی که دیدن آن‌ها آرزوی هر طبیعت‌گردی است.

در طالقان یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های مصنوعی کشور وجود دارد که توسط سد طالقان به وجود آمده است. شنا کردن در دریاچه ممنوع است،گونه‌هایی چون ماهی کپور، قزل آلا و زردپر در این دریاچه وجود دارند.

سد طالقان از آب رود حیاتی شاهرود پر آب شده است.

قله استوار شاه البرز با ارتفاع 4200 متر در بلند ترین نقطه مرز طالقان و الموت قرار دارد.

نزدیکی به ارتفاعات علم کوه و تخت سلیمان و همچنین وجود چند مسیر راه پیمایی بی نظیر که طالقان را به سواحل #دریای_خزر مربوط می کند بر جذابیت های این منطقه افزوده است.

طالقان از سه ناحیه بالاطالقان،میان طالقان و پایین طالقان تشکیل یافته که روستاهای بسیاری در این سه ناحیه قرار دارد.

 

مشاهیر طالقان

طالقان بزرگانی مانند درویش عبدالمجید طالقانی(استاد بلا منازع خط شکسته ) میرعماد و غلامحسین امیر خانی (اساتید گذشته و معاصر خط نستعلیق) و استاد استادان موسیقی، غلامحسین درویش را در دامان خود پرورانده است.

ضمنا منزل گلی آیت الله طالقانی در گلیرد و یادمان درویش عبدالمجید طالقانی در مهران از آثار تاریخی و فرهنگی طالقان به شمار می آیند.

 

روستای اورازان

یکی از زیباترین روستاهای طالقان که تفریح در آن جا خاطره‌ای منحصر به فرد را در ذهن‌ها ثبت می‌کند، روستای اورازان است. این روستا در ۱۲ کیلومتری شمال طالقان قرار گرفته و عمده شهرت آن به چشمه‌ها و آبشارهای پر آب و زیبایش برمی‌گردد. روستای اورازان به آب ریزان نیز معروف بوده و زادگاه نویسنده مشهور ایرانی جلال آل احمد است.

گفتنی است وی در کتابی به نام اورازان درباره آداب و رسوم و زبان مردم این روستا نوشته است. به دلیل پر آب بودن این روستا، در این روستا باغ‌های متعدد گردو وجود دارد در نتیجه در سفر به این روستا خریدن گردوهای تازه و خوشمزه از باغ‌ها را از دست ندهید. اصلی-ترین شهرت روستای اورازان به آبشار متعدد آن برمی-گردد به طوری که در این روستا جمعی از معروف-ترین آبشارهای طالقن مانند آبشار حیاط، آبشار خشکه چال، آبشار سرخ بند آبشار وری ید و آبشار سیاه بند جا وجود دارد.

 

روستای گوران

روستای گوران در ۱۰ کیلومتری طالقان قرار دارد. این روستا دارای طبیعت زیبایی بوده و هر ساله گردشگران بسیاری در قالب تور برای پیاده‌روی در روستا و لذت بردن از طبعیت بکر و زیبای آن به شهرستان طالقان سفر می‌کنند.

در روستای گوران جاذبه طبیعی به نام دربند گوران وجود دارد. این جاذبه طبیعی متشکل از صخره‌هایی است که بدون شک شاهکار طبیعت تلقی می‌شوند. دربند گوران در بین روستای گوران و روستای اورازان قرار گرفته است و با این که مسیر صعب العبوری دارد، افراد بسیاری برای دیدار از آن و همچنین لذت بردن از هوای دلنشین این منطقه به آن جا می‌روند. مسیری که به دربند گوران منتهی می‌شود پر از درختانی است که جلوه زیبایی به این مسیر بخشیده است.

 

آبشار کرکبود

در روستای کرکبود که به درختان بلند و سر به فلک کشیده‌اش معروف است، آبشاری به نام آبشار کرکبود وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آبشارهای طالقان تلقی می‌شود. دلیل نام‌گذاری آبشار کرکبود به دلیل کوه‌های اطراف این آبشار است که کبود رنگ بوده و به همین دلیل این آبشار کرکبود نام گرفته است.

آبشار مذکور در میان صخره‌های با ارتفاع ۳۰ تا ۲۰ متر قرار گرفته است. با این که این آبشار تنها ۵ متر ارتفاع دارد. ولی به دلیل سرعت و همچنین حجم بالای آب جاری، هیبت و عظمت باورنکردنی را به دست آورده است. اگر به این روسا سفر کردید، لازم است پس از پیاده شدن از ماشین حدود ۳ دقیقه پیاده‌روی کرده تا به آبشار کرکبود برسید. گفتنی است بسیاری از گردشگران در حوضچه‌های پر آب پایین آبشار آب تنی می‌کنند و تنها به بازدید از این آبشار اکتفا نمی‌کنند. به جز آبشار کرکبود در این روستا دو چشمه به نام‌های جوهرچشمه و اشکس نیز وجود دارد که دیدار از آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

 

روستای ایستا

روستای ایستا یکی از عجیب‌ترین روستاهای طالقان و ایران است. در این روستا هیچ بانویی حق ورود ندارد. و مردم داخل روستا از ارتباط با وسایل مدرن پرهیز می‌کنند. در گذشته گروهی از پیروان میرزا صادق مجتهد تبریزی که یکی از فقهای مشهور دوره مشروطه بود، چنین زندگی بدون ابزار تکنولوژیک را به وجود آوردند. زیرا این فقیه به زندگی بدون امور جدید و مدرن فتوا می‌داده است. امروزه نیز مردم روستای ایستا هنوز با همان آداب و رسوم‌ها زندگی کرده. و خبری از هیچ ابزار تکنولوژیکی در این روستا نیست. مردمان این روستا مهمان‌نواز هستند. 

 

روستای میر

روستای میر یکی از دل‌نشین‌ترین و زیباترین روستاهای طالقان بوده و در ۴۰ کیلومتری جنوب این شهر قرار دارد. این روستا زیستگاه گونه‌های جانوری متعددی است و به خاطر طبیعت بکر و زیبایش معروف شده است. امروزه در روستای میر حدود ۳۰۰ نفر زندگی می‌کنند.

 

روستای دیزان

روستای دیزان را به حق می‌توان یکی از زیباترین روستاهای طالقان به شمار آورد. در بین تمامی روستاهای این شهرستان، دیزان یکی از خوش آب و هواترین آن‌ها محسوب می‌شود. در این روستا مراتع سرسبز، دشت‌های بزرگ و زیبا و چشمه‌های آب متعددی وجود دارد. که مجموع این موارد در کنار هم لذتی باورنکردنی از بودن. در یک طبیعت زیبا را برای مسافران به ارمغان می‌آورند. محیط آرام و ناب این روستا یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری طالقان است. به طوری که بسیاری از گردشگران تنها برای بازدید از این روستا و گذراندن زمان. در طبیعت بکر و زیبای آن به شهرستان طالقان سفر می‌کنند.

 

آبشار شله بن

آبشار شلبن یکی از زیباترین آبشار های طبیعی و بکر طالقـان است. این آبشار از قله خبسان سرچشمه گرفته است و سپس رودخانه خبسان رود را تشکیل میدهد. آبشار شلبن در غرب روستای بزج در ۱۰ کیلومتری شمال شهرک طالقان واقع شده است . این آبشار در سه طبقه تشکیل شده و در مسیر دسترسی میتوان از روستای خبسان و بزج دیدن کرد.

آبشار شوی، بزرگترین آبشار طبیعی ایران

مقالات مرتبط

غار یخ‌مراد، تالار کریستال های شیشه ای غار یخ‌مراد، تالار کریستال های شیشه ای
کلکسیونی از جاذبه های گردشگری ایران در «بوستان اقوام» کرج کلکسیونی از جاذبه های گردشگری ایران در «بوستان اقوام» کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348