ایران، سرزمین کوه های زیبا

کوه‌ها از اهمیت بالایی به لحاظ زیبایی شناختی، ذخیره آب شیرین و ایجاد زیستگاه برای حیوانات مختلف برخوردار هستند. رشته کوه‌های زیبای متعددی در سراسر دنیا وجود دارد که نقش به سزایی در رشد توریسم و اکوتوریسم کشورها دارد و همه ساله افراد زیادی برای بازدید از این رشته کوه‌ها در سراسر دنیا سفر می‌کنند.

در این نوشتار به تاثیرات سفر به کوه و معرفی برخی از رشته کوه‌های زیبا در ایران خواهیم پرداخت. اگر بخواهید اطلاعات جامعی از کوه و کوه های معروف ایران داشته باشید، پیشنهاد می کنیم این مطلب از آژانس مسافرتی قصرشیرین را از دست ندهید.

زیباترین کوه‌های جهان

چند مورد از شناخته شده‌ترین و زیباترین رشته کوه‌های جهان عبارتند از:

  • 1- رشته کوه‌های آلپ
  • 2- رشته کوه‌های هیمالیا
  • 3- رشته کوه‌های راکی
  • 4- رشته کوه‌های آند

تاثیرات کوه بر زندگی انسان

از فواید وجود رشته کوه‌های زیبا، بهره‌مندی از این زیبایی در تقویت اعصاب و تخلیه هیجانات ناشی از زندگی شهری و ماشینی است. هنرمندان بسیاری از زیبایی این مناطق در ایجاد آثار هنری خود الهام می‌گیرند.

در زندگی مدرن و شهری دنیای امروز، انسان‌ها نیاز دارند زمانی را دور از شهر و فضای پر سر و صدا و پر از دود سپری کنند؛ رشته کوه‌های زیبا چنین فضایی را تامین می‌کنند. زیبایی رشته کوه دلایل مختلفی دارد که می‌توان آن‌ها را به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

  • 1- زیبایی باستان شناختی: برخی کوه‌ها به علت وجود سنگ‌های مهم از لحاظ باستان شناسی از زیبایی خاصی برخوردارند.
  • 2- زیبایی اکولوژیک: برخی کوه‌ها به علت وجود گیاهان و جانوران متعدد زیبایی دوچندان دارند.
  • 3- برخی کوه‌ها به علت شکل ظاهری که دارند از جذابیت بالایی برخوردارند.
  • 4- ممکن است رشته کوهی به خاطر موقعیت مکانی که در آن قرار دارد تحت تاثیر عوامل اقلیمی، نمای چشمگیری پیدا کند؛ مانند کوه‌هایی که سراسر از برف پوشیده شده‌اند.

دورود، پایتخت طبیعت ایران

تفریحات زمستانی

اطراف برخی از رشته کوه‌های زیبا مکان مناسبی برای تفریح، به خصوص تفریحات زمستانی است؛ البته در صورتیکه این مکان‌ها جزو مناطق تحت حفاظت نباشند. برای مثال می‌توان در زمستان در اطراف کوه‌ها اسکی کرد. همچنین می‌توان از امکانات یک مجموعه تفریحی در اطراف آن کوه استفاده کرد؛ مانند استفاده از تله سیژ برای صعود به نقاط بالاتر.

کوهنوردی

از دیگر موارد تفریح در اطراف کوه‌های زیبا می‌توان به کوهنوردی اشاره کرد. اما نکات بسیاری وجود دارد که کوهنوردان ملزم به رعایت آنها هستند؛ چرا که در غیر این صورت، این فعالیت می‌تواند لطمه زیادی به زیبایی و حیات وحش مناطق کوهستانی وارد کند.  در تمامی فعالیت‌هایی که در این مناطق صورت می‌گیرد، باید نکات زیست محیطی رعایت شود تا شاهد از بین رفتن زیبایی‌های مناطق کوهستانی نباشیم.

معرفی برخی از رشته کوه‌های زیبا در ایران

1- رشته کوه البرز

رشته کوه البرز یکی از رشته کوه‌های زیبا و اصلی کشور است که با گسترش از شمال غربی به شمال شرق، قسمت شمالی ایران را در بر می‌گیرد. بیایید چمدان خود را ببندیم و از شهرهای مختلف البرز که از طریق آن می‌توان به برخی از قله‌های زیبا صعود کرد، بگذریم. و مناظر باورنکردنی را با تخیل خود ببینیم.

اگر تصمیم داریم سفر خود را از تهران که در ضلع جنوبی کوه‌های البرز واقع شده‌است شروع کنیم، آب و هوای خشک‌تری نسبت به ضلع شمالی کوهستان تجربه خواهیم کرد. ضلع شمالی کوه‌های البرز سرانجام رو به دریای مازندران است. و به همین دلیل آن طرف جنگل پوشیده و آب و هوای بسیار مرطوبی دارد. تورهای زیادی وجود دارد که پیاده روی در البرز را به شما پیشنهاد می‌دهد و متداول‌ترین قله‌های کوهنوردی دماوند و سبلان هستند:

لذت پیاروی و کوهنوردی در دماوند

دماوند با 5671 متر ارتفاع و یک دهانه پوشیده از برف بلندترین نقطه ایران است. این یک آتشفشان خاموش است و دود از قسمت جنوبی آن خارج می‌شود. در واقع بلندترین کوه آتشفشانی آسیاست. دماوند مقصد نهایی بسیاری از کوهنوردان ایرانی است و اگر فردی عاشق طبیعت هستید، این پیاده روی است که نمی‎خواهید آن را از دست بدهید.

مسیرهای زیبای دماوند

اگرچه دهانه برفی زیباست، و منظره‎ای که می‎خواهید هنگام رسیدن سرانجام به قله کوه مشاهده کنید فوق العاده است. مسیرهای دماوند و دامنه رشته کوه‎های البرز بسیار متنوع و زیبا هستند. صحبت از طرف بسیاری از کوهنوردانی که تجربیات خود را در کوهنوردی دماوند به اشتراک گذاشته‎اند، این راهی است که فقط قله نیست و باعث ارزش سفر می‎شود.

دماوند، بام ایران

دماوند بارها در شعر و نمایش استفاده شده‌است. این نمادی از عظمت، قدرت و استقامت است. بهار، یکی از شاعران معاصر پارسی، می‎گوید؛ دماوند مانند یک دیو سفید در زنجیر است، سقف جهان است. به ترتیب به دماوند عنوان بام ایران داده شده‎است.

سبلان، کوه سخاوتمند ایران

رسیدن به سبلان یک تجربه کاملاً متفاوت است. ما باید به شهر اردبیل در شمال غربی ایران سفر کنیم و سفر خود را به آنجا آغاز کنیم. هوا بسیار سردتر از تهران است و سبلان کاملاً متفاوت از دماوند است. با بازگشت به طبیعت، سبلان را می‎توان یکی از سخاوتمندترین کوه‌‎ها و پر از شگفتی دانست که در یکی از رشته کوه‎های زیبا در ایران قرار دارد!

در دامنه سبلان می‎توانید بهترین چشمه‌های آبگرم ایرانی را در شهرهای سرعین و شیروان دره پیدا کنید. در دهانه سبلان است که وقتی با یک دریاچه روبرو خواهید شد تعجب خواهید کرد. این یک صحنه بسیار زیبا برای تماشای طبیعت است که ارزش پیاده روی را دارد. این دریاچه در زمستان یخ می‎‌زند و به زیبایی آن می‎افزاید.

کوه سهند، عروس کوه‌های ایران

رشته کوه سهند به دلیل کوهپایه‌های همیشه سبز و پر از گل، نام مستعار عروس کوه‌های ایران را گرفته است. کوه‌های سهند متفاوت‌ترین بافت را در مقایسه با دیگر کوه‌ها دارد، زیرا بیشتر خاک است و نه سنگ. این امر کوهنوردی کوه‌های سهند را آسان‎تر می‌کند. کوهنوردانی که قبلاً از آن بالا رفته‌اند، کوهنوردی آسان و تجربه‌های شادی و اردو زدن به دلیل زیبایی‌‎های آن را به دیگران توصیه می کنند.

2- رشته کوه زاگرس

کوه‌های زاگرس به عنوان دومین رشته کوه‌های زیبا و اصلی ایران است. اکنون می‌خواهیم از شمال غربی به جنوب شرقی کشور را کشف کنیم. رشته کوه زاگرس شامل زیرمجموعه‌‎های بسیاری است. منطقه زاگرس برای مدت بسیار طولانی محل زندگی انسان بوده‌است. نشانه‌هایی از زندگی مردم در غارهای زاگرس از دوران پارینه سنگی وجود دارد. در غارهای زاگرس در استان لرستان، نقاشی روی کوه و همچنین ابزارهای شکار از انسان نئاندرتال ایرانی که قدمت آنها گاه به فراتر از 50 هزارسال پیش می رسد، کشف شده است. زاگرس همیشه نقطه مرکزی زندگی بسیاری از قبایل و عشایر ایران بوده‌است. از کوه‌های این رشته کوه زیبا عبارتند از:

کوه دنا،  کوهی در ده انار در ایران باستان

دنا به عنوان اولین مقصد ما در کوه‌های زاگرس، خود یک زیر رشته است که از استان‌های اصفهان، کهکیلویه بویراحمد و چهارمحال بختیاری می‌گذرد. صعود به دنا امکان پذیر است. در اینجا کمپینگ (Camping) و کوهنوردی (Mountaineering) و بازدید از حیات وحش و دشت‎های پر گل، به تجربیات طبیعت گردی شما می افزایند. دنا شامل بیش از 49 قله با ارتفاع متوسط 4000 متر مانند قاش مستان است. این زیر مجموعه یکی از مهم‎ترین مناطق ذخیره طبیعی ایران را شامل می‌‎شود. نام این زیرمجموعه در اصل دهنار یا ده انار به معنای دهکده انار بوده است.  دهکده‌ای باستانی که ویرانه‌های آن هنوز در جلگه‎‌های کوه‌های دنا وجود دارد.

زردکوه، کوه دوست داشتنی اقوام بختیاری

کوهنوردی در زردکوه شامل ماجراهای عجیب و غریب ارائه شده توسط تورها می‌‎شود. که فرصتی برای تجربه زندگی در یک قبیله، گذراندن مهاجرت‌های زمستانی و تابستانی است. اقوام بختیاری، زردکوه و کوهپایه‌ها و قله‌های کوه آن را به عنوان محل مهاجرت خود انتخاب کرده‌اند. زردکوه، در استان چهارمحال بختیاری ایران واقع شده است، با ارتفاع 4221 متر. نام این قله به معنای کوه زرد به دلیل رنگ زرد قله آن از خاک زرد زیر سطح است. که معمولاً پوشیده از برف است.

اشتران کوه، معروف به آلپ ایران

در میان کوه‌های ایران مکان ویژه‌‎ای برای کوهنوردان ایرانی وجود دارد که به کوه‎های آلپ ایران معروف شده‌است. این قله کوه که بهشتی برای کوهنوردان است، در ضلع شرقی استان لرستان با ارتفاع 4150 متر واقع شده‎‌است. این زیر رشته رشته کوه زاگرس دارای قله‌های برفی، رودخانه‌های روان، حیوانات وحشی متنوع، دریاچه‎‌های و معادن فراوان است.

 

سخن پایانی…

ایران دارای رشته کوه‌های بسیار زیبا و متنوع است که دارای آب و هوای خوب و مناظر زیباست. این کوه‌ها، سرزمین ایران را به یکی از بهترین کشورها برای پیاده‌روی و کمپینگ تبدیل کرده‌‎است. ایران همچنین شامل برخی از بهترین پیست‎‌های اسکی طبیعی خاورمیانه است. بنابراین اگر در زمستان به ایران گردی بروید، فرصت‎های زیادی برای اسکی در شهرهای مختلف ایران مانند تهران، شهرکرد، نهاوند، اصفهان، اردبیل و بسیاری از شهرهای دیگر دارید.

مقالات مرتبط

۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران ۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران
بهترین شهرهای توریستی ایران بهترین شهرهای توریستی ایران
قاهان، تکه‌ای از بهشت قاهان، تکه‌ای از بهشت
معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم) معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم)
بندر انزلی، شهر باران بندر انزلی، شهر باران
معروف‌ترین کویرهای ایران معروف‌ترین کویرهای ایران
روستای افجه، ییلاق بهشتی روستای افجه، ییلاق بهشتی
دورود، پایتخت طبیعت ایران دورود، پایتخت طبیعت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348