طعم خوش کباب اصیل ایرانی در ارگ تاریخی گوگد

 اتاق‌های سنتی در کنار حیاط سرسبز با حوضی بزرگ و پر آب، حکایت خانه‌ های قدیمی و باغ‌های ایرانی را به بازدید کنندگان و گردشگران یاد آوری می‌کند. دومین بنای خشت و گلی ایران در یکی از شهرستان‌های اصفهان قرار گرفته و این بنا همان ارگ گوگد گلپایگان است که پس از سال‌ها هنوز پا برجا بوده و میزبان مهمانان و گردشگران است.  اگر به دیدن جاذبه های گردشگری اصفهان و گلپایگان رفتید و خسته شدید، بهترین مکان برای استراحت همان ارگ گوگد است که کباب کوبیده‌اش شهرت بسیاری دارد. با قصرشیرین همراه باشید. 

 

ارگ گوگد کجاست؟

ارگ تاریخی گوگد در 5 کیلومتری شهر گلپایگان و در مسیر جاده معروف ابریشم که جاده اصلی تجاری دوران قدیم بوده قراردارد. و به شماره 2574 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. ارگ گوگد گلپایگان یک بنای تاریخی است که متعلق به ۴۰۰ سال پیش است. در سندهای مکتوب آمده نصف بنای ارگ از سوی شخصی به نام علیخان بختیاری به عنوان مهریه به همسرش واگذار شده است. زمان ساخت این ارگ به حدود چهار قرن پیش نسبت داده می شود. (موقعیت ارگ گوگد روی نقشه)

 

تاریخچه ارگ

قلعه گوگد مربوط به دوره زند و دوره قاجار است. و در گوگد، خیابان آیت الله گلپایگیانی، خیابان ارگ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. تنها سند مکتوبی که از این بنا وجود دارد متعلق به ۱۳۰ سال پیش است که این سند گواهی می‌دهد، نیمی از بنای ارگ را شخصی به نام علیخان به عنوان مهریه به همسرش واگذار کرده. که از این پس این بنای تاریخی با عنوان ارگ علیخانی نامیده شد.

ارگ تاریخی گوگد در زمان خود بر اساس روایت‌های موجود در زمان صلح به عنوان کاروانسرا و با توجه به وضعیت و موقعیت خاص خود، محل استراحت کاروان تجار سرشناس یا حاکمان و والی‌های سایر ایالات ایران بشمار می‌رفت. بر اساس سخنانی که از سخنان افراد مسن این شهر تاریخی به گوش رسیده‌است، آقامحمدخان قاجار نیز در لشکر کشی‌های خود چند روزی را در این محل استراحت داشته‌است. 

قلعه های باشکوه و تاریخی ایران

 

معماری ارگ گوگد

در مورد معماری این بنای تاریخی باید گفت در ساختمان آن وجود طبقات پائین و بالا بیانگر نظام طبقاتی در اجتماع آن روز بوده، به این صورت که استر و استربانان در طبقه پائین و در مجاورت هم و بازرگانان و افراد شاخص در طبقات بالا مسکن می‌گزیده‌اند و به همین دلیل، در زمان صلح به عنوان کاروانسرا و در زمان جنگ و یا حمله اشرار به عنوان دژ نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

هم‌چنین سوراخ‌هایی روی دیوارهای مرتفع وجود دارد که از آن به عنوان سیستم امنیتی هشدار دهنده استفاده می‌شد.به این صورت که کبوترهایی را در این سوراخ‌ها اسکان می‌داده‌اند که شبها با بی‌قراری و سر و صدای این کبوتران متوجه ورود مهاجمین توسط قلاب و یا نردبان می‌شدند.

وجود اتاق‌های سنتی در کنار حیاط سرسبز با حوضی بزرگ و پر آب، حکایت خانه‌ های قدیمی و باغ‌های ایرانی را به بازدید کنندگان و گردشگران یاد آوری می‌کند. حوض آب در گذشته هنگامی که مهاجمان درب ورودی را آتش می زدند، محافظان با تخلیه آب حوض، آتش را خاموش می کردند.

وجود پنجره‌های منبت کاری شده با دیوارهای کاهگلی، با رنگی خوش و فرح بخش و شبستان‌های تو درتوی ارگ گوگد نیز محیطی آرام، دلنشین و به یاد ماندنی را در خاطره‌ها زنده می‌کند.

این مجموعه شامل یک رستوران، چایخانه سنتی، سالن تشریفات با ظرفیت 200 نفر، مجموعه پذیرایی در فضای باز و 19 سوئیت برای اقامت مسافران است.

 

شهرستان گلپایگان

گلپایگان شهری در استان اصفهان در ایران است، که در فاصله ۳۵۱ کیلومتری تهران و ۱۵۶ کیلومتری از شمال غربی اصفهان قرار دارد. سلسله کوه‌های مرکزی و رود قبله، که از کوه‌های اطراف گلپایگان سرچشمه می‌گیرد، از این شهر می‌گذرد.

گلپایگان شهری است با فرهنگ کهن، پرداخته همای دختر بهمن (سمره، چهره آزاد)، از سلسله کیانیان که در اصل نامش، وردپاتکان (سرزمین گلُ سرخ) بوده‌است. این شهر که به شهر چهار اقلیم معروف است، از شمال و غرب به کوه‌های پوشیده از برف، از شرق به بیابان، از جنوب به دشت‌ها و باغ‌ها و از شمال شرقی به دشت‌های با پوشش گیاهی گسترده منتهی شده‌است. طبیعت این شهر یکی از بکرترین و بدیع‌ترین مناظر طبیعی استان اصفهان است.

گوگد یکی از شهر های شهرستان گلپایگان می باشد و در شش کیلومتری شهر گلپایگان می باشد.

 

دیدنی های گلپایگان

روستای غرقاب (معروف به تیمره)

سنگ نگاره ای ما قبل تاریخ این روستا با قدمتی 10 هزار ساله.در این روستا 10 هزار بوم سنگی از دوره های مختلف تاریخی وجود دارد. (سفر در دل تاریخ)

 

مسجد جامع گلپایگان

مسجد جامع گلپایگان از مساجد مهم تاریخی دوران سلجوقیان و از مساجد بزرگ ایران زمین است که با توجه به تاریخ ساخت آن شاید بتوان گفت معماری ایرانی اسلامی این مسجد الگویی بوده است برای ساخت مسجد های بزرگتر به ویژه مناطقی که در قلمرو سلجوقیان بوده است.

 

ارگ نوشیجان همدان، قدیمی ترین معبد خشتی جهان

 

مناره گلپایگان

مناره گلپایگان در زمره بلندترین مناره های قرن پنجم هجری قمری هست. که راهنمای کاروانیان بوده است.

 

سد گلپایگان(اولین سد خاکی ایران)

 

روستای وانشان

این روستا از جاذبه های طبیعی و مکان های دیدنی گلپایگان است که از نواحی اطراف به مزرعه امیریه متصل می گردد در این روستا وجود امامزاده، چشمه و مناظری از طبیعت توجه گردشگران را به خود جلب می کند همچنین در آن آثار ارزشمند تاریخی یافت شده است.

 

کبوترخانه گلپایگان

این منطقه که دارای معماری جالبی از خشت است به کبوترخانه شناخته می شود این بنا توسط کشاورزان این منطقه احداث شده است تا با استفاده از کبوتران اطراف و جمع آوری آنها در مزرعه میزان آفات را کاهش دهند و در پایان نیز از فضولات آن برای کود استفاده می کنند.

 

کبوترخانه های ارگ

در گذشته فتح قلعه‌ها ماه‌ها به طول می‌انجامیده. سپاه دشمن در اطراف قلعه اردو زده و برای روزهای متوالی به نقشه حمله خود می‌اندیشیدند. از طرف دیگر نگهبانان خسته شده و ضریب اشتباه به شدت افزایش پیدا می‌کرد. سپاه دشمن هم با سوء استفاده از خستگی نگهبانان مردانی تکاور را انتخاب می‌کرده. تا با استفاده از طناب از دیوار بالا رفته و با کشتن چند سرباز دروازه قلعه را باز کنند.

سپاهیان ایران برای آنکه از این شبیخون‌ها در امان باشند چنین سوراخ‌هایی ایجاد کردند. تا کبوترهای وحشی در آن خانه بسازند. و به محض آنکه سپاه دشمن حمله کرد پرنده‌ها بیرون آمده و نگهبانان باخبر می‌شدند. به عبارت دیگر کبوترها هشداردهنده بودند. بنابراین ماهیت ارگ گوگد نظامی بوده و وظیفه دفاع از شهر را بر عهده داشته است. امروز در ارگ گوگد هیچ خبری از دشمن و حمله و دفاع نیست و محوطه بسیار زیبایی فراهم شده که سراسر آن صلح، صفا و پذیرایی است.

 

هتل ارگ گوگد

 امروز ارگ تاریخی گوگد به یک هتل و مجموعه پذیرایی تبدیل شده است. که به عنوان مهمانسرا با امکانات مدرن شامل اتاق‌های زیبا با سرویس‌های بهداشتی، تلویزیون، سیستم. سرمایش و گرمایش فن کوئل، ویدئو، رستوران و چایخانه سنتی، سالن‌های عقد و عروسی آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی است. علاوه بر این اطراف ارگ گوگد طبیعت زیبایی دارد که هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند.

اتاق‌های ارگ گوگد همان اتاق‌های قدیمی 300 سال پیش است. که کمی بازسازی در آنها صورت گرفته است. اتاق‌هایی که زمانی سربازها در آن اقامت داشتند. در این مسافرخانه شما با اتاق‌هایی روبه رو هستید. که فرم همان‌ اتاق‌های قدیمی را دارند، اما داخل آنها با تخت خواب‌های و سرویس‌های امروزی مجهز شده است. ارگ گوگد فضایی کاملا سنتی دارد. حیاطی سرسبز، حوضی بزرگ و پر آب، در و پنجره‌هایی منبت‌کاری و چوب، دیواره‌هایی از کاه‌گل صورتی و شبستان‌هایی تو در تو که خانه‌باغ‌های ایرانی را برایتان زنده می‌کند.

 

طبیعت گوگد

اطراف ارگ گوگد طبیعت زیبایی دارد. که هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. طبیعت منطقه حفاظت‌ شده موته که آهوان بسیار زیبایی دارد. یا سنگ نگاره‌های غرقاب که شما را به دنیای پیش از تاریخ می‌برند از این جمله‌اند. علاوه بر این می‌توان به معماری شگفت انگیز کبوترخانه‌ها اشاره کرد. که هوشمندی ایرانیان را نشان می‌دهد.

 

در پایان…

اگر به دیدن جاذبه های گوگد رفتید و خسته شدید، بهترین مکان برای استراحت همان ارگ گوگد است. که کباب کوبیده گلپایگانش شهرت بسیاری دارد. به این دلیل که آشپزها گوشت را جلوی چشمانتان خرد و چرخ کرده و به سیخ می‌زنند. گرچه در اکثر نقاط کشور کباب کوبیده درست می‌شود. اما کباب کوبیده گلپایگانی حتی از کباب بناب تبریز هم لذیذتر است. اگر شک دارید بهتر است سری به این منطقه بزنید. 

مقالات مرتبط

حمام شیخ بهایی اصفهان، گرمابه‌ای با فناوری گم شده! حمام شیخ بهایی اصفهان، گرمابه‌ای با فناوری گم شده!
گشتی در کاشان؛ شهر گل و گلاب و تاریخ گشتی در کاشان؛ شهر گل و گلاب و تاریخ
طعم خوش غذاهای اصیل ایرانی در نصف‌جهان طعم خوش غذاهای اصیل ایرانی در نصف‌جهان
آرامگاه صائب تبریزی در قلب شهر تاریخی اصفهان آرامگاه صائب تبریزی در قلب شهر تاریخی اصفهان
جلفا، پیمایشی از نخجوان تا اصفهان در ایران بزرگ صفوی جلفا، پیمایشی از نخجوان تا اصفهان در ایران بزرگ صفوی
خانه تاریخی جواهری خانه تاریخی جواهری
مرکز خرید چهار باغ بالا مرکز خرید چهار باغ بالا
عمارت عالی قاپو اصفهان عمارت عالی قاپو اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348