یک روز شاد با آبشارهای آرپناه در سرزمین بختیاری‌ها

آبشارهای زیبای روستای آرپناه با طبیعتی بهشت‌گونه در خوزستان نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب خواهد کرد. ما در این مطلب از آژانس مسافرتی قصرشیرین، شما را با روستای آرپناه لالی و آبشار بسیار دل انگیز و زیبایش آشنا می‌کنیم.

مجموعه آبشارهای آرپناه لالی

مجموعه آبشارهای زیبای آرپناه درروستای آرپناه و در ۴۹ کیلومتری شهرستان لالی استان خوزستان قرار دارد. در مسیرتان تا رسیدن به آبشار طبیعتی بهشت‌گونه را می توانید مشاهده کنید. طبیعت مسیر راه هرچه در توان دارد، تقدیمتان می کند.

در مسیر پرپیچ وخم کوهستانی روستای آرپناه که مانند ماری در دل کوه‌ها می پیچد و بالا می رود، می توانید جنگل‌های بلوط و زمین یکدست سبز را مشاهده کنید. و آنقدر غرق زیبایی‌ها شوید که متوجه نشوید کی این همه پیچ و خم را پشت سر گذاشته‌اید. در میانه مسیر شیرهای سنگی که در یکی از روستای بین راهی بر روی آرامگاه‌های روستا قرار دارد، توجهتان راجلب می کند. می توانید از ماشین پیاده شوید و با شیرها هم عکس یادگاری بگیرید! (نمایش روی نقشه)

امکانات تفریحی آبشارهای آرپناه

پس از پیمودن ۴۹ کیلومتر به آبشار می‌رسید. منظره ای که می بینید شما را به وجد می‌آورد. مجموعه آرپناه شامل سه گروه آبشار خروشان است که با فاصله کمی از هم قرار گرفته‌اند. و آب آنها در نهایت در یک رودخانه ریخته می شود و مسیر می پیماید.

اگر اهل شنا و آب بازی هم هستید که باید بگوییم حسابی اسباب پذیرایی‌تان مهیاست. در محل آبشارها امکاناتی مانند سکوهای نشستن، سرویس بهداشتی، بوفه خرید هم وجود دارد و خانواده های زیادی را می بینید که برای پشت سر گذاشتن یک روز شاد به آرپناه آمده‌اند. پس چرا نشسته اید؟! برخیزید و کوله بار سفرتان را ببینید و یکی از طبیعت های بهشتی ایران را از نزدیک ببینید. چون این حس و حال خوب را باید از نزدیک دریافت کنید. مخصوصا اکنون که هوا در مناطق شمالی کشور سرد است، جنوب کشور می تواند یک گزینه خوب برای شما باشد.

شهرستان لالی

لالی خاستگاه ۱۵ هزار ساله بختیاری‌ها لالی از دیرباز زیستگاه بشر بوده و در سده های اخیر، به عنوان منطقه گرمسیری و قشلاقی بختیاری‌های کوچ رو، به ویژه شاخه‌های هفت‌لنگ بختیاری، اعتبار و ارزش بیشتر یافته است.

در توصیف اهمیت تاریخی این منطقه، برای نمونه می توان گفت که قدیمی ترین آثار سکونت انسان در نجد ایران در غار «پبده» در شمال لالی کشف شده است.  لالی بخشی از نخستین حوزه شناخته شده نفت در ایران به شمار می‌آید و از این رو، در دهه ۳۰ یکی ازحوزه های فعال استخراج نفت بوده است. هنگامی که در اطراف منطقه مستعد «لالی» حوزه‌های نفتی کشف شد، صنعتی شدن، شکوه و رونق آن را فزونی بخشید ولالی به اوج بالندگی رسید و نام و آوازه اش جهانگیر شد.

روستای آرپناه لالی

موقعیت جغرافیایی شهرستان لالی که ۱۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. و در شمال استان خوزستان است، در شرق و شمال شرقی به بخش اندیکا و در جنوب و جنوب شرقی به بخش مرکزی شهرستان مسجدسلیمان محدود می شود. و نیز ازشمال غرب با بخش سردشت و دزفول و از غرب با شهرستان گتوند همسایه است.

پیشینه تاریخی لالی

لالی پیشینه تاریخی کهن دارد. چنان که حدود ۶۰ سال قبل پروفسور گریشمن، باستان شناس فرانسوی، .قدیمی ترین آثار سکونت انسان در فلات ایران را در غاری در شمال لالی به نام غار «پبده» کشف کرد. گریشمن معتقد بود که ۱۵ هزار سال پیش مردمانی که در غار پبده می زیستد، نیاکان بختیاری‌ها بوده اند. پس دور از انتظار نیست که لالی در دوران های تاریخی مختلف از کانون‌های زندگی در ایران بوده باشد.

اکنون آثار ارزشمندی از دوره های مختلف زندگی بشر در لالی برجا مانده که نشان دهنده زیست و تمدن در منطقه است. آثار پل های بسته شده بر رودخانه‌ها، بقایای قلعه‌های ساخته شده بر فراز کوه‌ها و دشت‌ها، نقش برجسته‌های صخره‌ها وکوه‌ها، آثار شهرهای باستانی ایرانشهر، چال شهرو بنوار در شهرستان لالی و… همه از رونق لالی در دوران‌های دیرین سخن می گویند.

پامنار، بهشت گمشده ایران

چگونه می توان به لالی رفت؟

سه راه برای دسترسی به این شهرستان وجود دارد:

نخست اینکه می‌توانید به شهرستان مسجد سلیمان رفته و ضمن بهره بردن از مناظر زیبای طبیعی در مسیر رسیدن به این شهر، به لالی بروید که البته این مسیر خود مسیری بسیار زیبا است.

مسیر بعدی از دزفول و از جاده سردشت به لالی منتهی می‌شود.

راه دیگر رسیدن به این شهرستان از گتوند است که از یک جاده اختصاصی شما را به لالی می‌رساند. و در نهایت می‌توانید از استان چهارمحال و بختیاری و از طریق اندیکا به این شهر زیبا و دیدنی بروید.

اگر در خارج از استان خوزستان زندگی می کنید، از هرجای ایران که باشید می توانید با تهیه بلیت هواپیما اهواز، خودتان را به اهواز برسانید و سپس یکی از سه روش بالا را برای رفتن به لالی و تماشای آبشارهای زیبای آرپناه انتخاب کنید.

 

مقالات مرتبط

جزیره کوشک، نگینی در دل بزرگترین رودخانه ایران جزیره کوشک، نگینی در دل بزرگترین رودخانه ایران
آبشار شوی بزرگترین آبشار طبیعی ایران آبشار شوی بزرگترین آبشار طبیعی ایران
تشکوه، کوه همیشه سوزان در خوزستان تشکوه، کوه همیشه سوزان در خوزستان
زیگورات دور اونتاش، قدیمی‌ترین و بزرگترین معبد آجری ایران زیگورات دور اونتاش، قدیمی‌ترین و بزرگترین معبد آجری ایران
شکم گردی در جنوب ایران شکم گردی در جنوب ایران
دوران سومریان و پیش از میلاد را در سفر به جزیره مینو تجربه کنید دوران سومریان و پیش از میلاد را در سفر به جزیره مینو تجربه کنید
پامنار، بهشت گمشده ایران پامنار، بهشت گمشده ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348