دریاچه کیو خرم آباد؛ تنها دریاچه طبیعی درون شهری ایران

دریاچه کیو خرم آباد دریاچه‌ای طبیعی نیلگون و منحصربه فرد در بخش شمال غربی شهر خرم‌آباد است. این دریاچه نیلگون و کبود تنها دریاچه طبیعی درون شهری ایران است. کیو دریاچه‌ای به وسعت هفت هکتار می‌باشد و عمق این دریاچه بین ۳ تا ۷ متر است. این دریاچه یکی از جاذبه های گردشگری در استان لرستان و شهر خرم آباد است.

 

دریاچه کیو در آغوش لرستان

استان لرستان از استان‌های غربی ایران است. لرستان سومین استان پرآب کشور است. این استان ۱۲ درصد آبهای کشور را در اختیار دارد. آب سرچشمه زندگی است.  در کنار آب همیشه آبادانی است. انسانها در کنار آب همیشه سالم تر و شاداب تر هستند و از این رو طبیعت و آب‌های طبیعی همواره یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری می باشند. یکی از این جاذبه های زیبای طبیعی گردشگری، دریاچه کیو در شهرخرم آباد در استان لرستان است. دریاچه کیو دریاچه و سراب فصلی است. آب دریاچه کیو از سرچشمه‌های واقع در مخمل کوه و چشمه گلستان و همچنین از چشمه‌های کف دریاچه در شمال شرقی دریاچه تامین می‌گردد.

در ادامه در سفری شیرین با قصرشیرین همراه باشید تا به دریاچه کیو در شهر خرم آباد برویم و با این جاذبه‌ی گردشگری بیشتر آشنا شویم.

ویژگی‌های دریاچه کیو خرم آباد

دریاچه درون شهری

وقتی صحبت از طبیعت و بازدید از دریاچه‌ها می شود، در ذهن تداعی می‌شود که برای بازدید از جاذبه های زیبای طبیعی و خصوصاً دریاچه ها، باید از شهرها کمی فاصله بگیریم. اما ویژگی دریاچه کیو این است که در بافت شهری شهر خرم‌آباد قرار دارد و به راحتی در دسترس گردشگران و اهالی شهر خرم آباد می باشد. این دریاچه یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری شهری در خرم آباد است. مردم بومی از آن برای پر کردن اوقات فراغت و جهت تماشای طبیعت زیبا استفاده می کنند. اهالی استان لرستان و شهر خرم آباد پیوند عمیقی با این دریاچه دارند. این دریاچه از تفرجگاه‌های مردم خرم آباد برای تجدید روحیه و کسب آرامش است. همچنین این دریاچه مقصد بسیاری از علاقمندان به ایرانگردی است. (نمایش روی نقشه)

زیستگاه طبیعی آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر

ویژگی دیگر این است که، دریاچه کیو علاوه بر جاذبه ای طبیعی  و چشم اندازی زیبا، زیستگاهی مناسب برای آبزیان و همچنین پرندگان بومی و مهاجر بسیاری است. در زمان مهاجرت پرندگان این دریاچه از مقاصد پرنده نگری است.

از پرندگان مهاجر که به این دریاچه می آیند، می‌توان حواصیل، پلیکان‌ها و اگرت‌ها که  گونه‌ای از دسته لک‌لک ها هستند را، نام برد.

دورود، پایتخت طبیعت ایران

جاذبه های گردشگری لرستان در یک تور

تاریخچه دریاچه کیو

در گذشته تا پیش از سال 1354 هجری شمسی در محل کنونی دریاچه، چشمه سراب کیو قرار داشت. این چشمه در حال حاضر نیز تامین کننده بخش عمده‌ای از آب دریاچه می‌باشد که در قسمت شمال شرقی دریاچه قرار دارد. دریاچه به شکل کنونی در سال‌های ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ هجری شمسی توسط شهرداری وقت شهر خرم آباد ساخته شد. شهرداری خرم آباد سعی کرده است با ایجاد فواره و آبنما زیبایی این دریاچه را افزایش داده و جذابیت آن را بیشتر نماید.

 

وجه تسمیه دریاچه کیو خرم آباد

در گذشته چشمه ای در این مکان بوده و اکنون تامین کننده بخشی از آب دریاچه است. به آن «سراو کیاوو » می گفتند. سراو در زبان لری خرم آبادی به معنی سراب و کیاوو یا کیو به معنی کبود رنگ و آبی می باشد. به دلیل آب زلال و عمیق دریاچه که به رنگ آبی نیلی دیده می‌شود. این نام را به این دریاچه داده‌اند.

 

امکانات گردشگری دریاچه کیو

تفریحات آبی دریاچه

قایق سواری: در این دریاچه می توانید با استفاده از قایق های پدالی یا موتوری، خاطره گشت و گذاری متفاوت در دریاچه را برای خود ثبت کنید. قایق سواری روی آب های نیلی این دریاچه از خاطرات فراموش نشدنی گردشگران است.

جت اسکی و اسکی روی آب: کسانی که ماجراجو در هستند می‌توانند از جت اسکی استفاده کنند.  از دیگر امکانات گردشگری این دریاچه می توان اسکی روی آب را نام برد اگر اهل این ورزش هستید می توانید آن را بر روی دریاچه کیو تجربه کنید.

پرنده نگری: دریاچه کیو در فصل های مهاجرت پرندگان، زیستگاه  پرندگان مهاجر است. اگر اهل پرنده‌نگری هستید می‌توانید در این فصل ها برای تماشای پرندگان مهاجر به استان لرستان و شهر خرم آباد سفر کنید. همانطور که پیش‌تر گفتیم به عنوان مثال یکی از گونه‌های مهاجر این منطقه اگرت ها هستند که گونه ای از لک لک ها می باشند.

 

پارک کیو

در کنار محوطه دریاچه، بوستانی با همین نام قرار دارد. مردم شهر خرم آباد برای استراحت در کنار دریاچه از فضای زیبا و سرسبزی آن بهره می برند.

شهربازی دریاچه کیو

یکی دیگر از امکانات گردشگری این دریاچه امکان تفریح کودکان است. قرار داشتن و ایجاد شهربازی در کنار این دریاچه سبب شده است که کودکان نیز به این جاذبه گردشگری علاقه‌مند باشند. خانواده‌ها می‌توانند با تماشای طبیعت زیبای دریاچه، اوقات خوشی را نیز برای کودکان در شهر بازی فراهم کرده و آنها را شاد و سرگرم نمایند.

 

بهترین زمان بازدید از دریاچه کیو

این دریاچه در هر فصل از سال زیبایی خاص خود را دارد. اما بهترین فصل برای سفر به این دریاچه فصل های بهار و تابستان است. در این فصل‌ها می‌توانید از تفریحات آبی دریاچه به طور کامل استفاده کنید. اما اگر هدف شما از سفر به لرستان و شهر خرم آباد پرنده‌نگری است. پیشنهاد می‌کنیم در فصل پاییز و زمستان به بازدید دریاچه بروید. پاییز هزار رنگ در کنار دریاچه کیو یکی از زیباترین منظره های پاییزی است.

 

جاذبه های گردشگری نزدیک به دریاچه کیو

از دیگر جاذبه های گردشگری نزدیک به دریاچه کیو که گردشگران می توانند برای بازدید از آن‌ها برنامه ریزی نمایند می توان جاذبه های زیر را نام برد:

  •  قلعه فلک الافلاک (دژ شاپورخواست)
  • پل شاپوری
  •  گرداب سنگی
  •  بام خرم آباد

اقامتگاه های نزدیک به دریاچه کیو

اگر با تهیه بلیط به این شهر سفر کرده اید و  اگر برای اقامت خود جایی را رزرو نکرده اید، نگران نباشید. گردشگران می توانند از هتل های نزدیک به دریاچه کیو برای اقامت استفاده کنند. از هتل‌های نزدیک دریاچه می توان هتل های زیر را نام برد:

  • هتل جهانگردی
  •  هتل عطر
  • هتل کارون
  •  هتل آزادی

دسترسی به دریاچه کیو

همانطور که گفته شد، این دریاچه در میان بافت شهری خرم آباد است. برای بازدید از دریاچه کیـو ابتدا باید به شهر خرم آباد بروید. سپس از خیابان ساحلی خرم آباد به میدان مادر برسید. در میدان به راحتی می توانید این دریاچه زیبا را ببینید.

 

سخن پایانی

با توجه به جاذبه های گردشگری فراوان استان لرستان و شهر خرم آباد، پیشنهاد می کنیم قبل از خرید تور و یا تهیه بلیط هواپیما برای سفر خود برنامه ریزی کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و برای خرید تور داخلی و یا خرید بلیط لحظه آخری هواپیما و بلیط چارتر به آژانس هواپیمایی قصرشیرین مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

دریاچه گهر، فیروزه‌ای در دامان اشترانکوه دریاچه گهر، فیروزه‌ای در دامان اشترانکوه
جاذبه های گردشگری لرستان در یک تور جاذبه های گردشگری لرستان در یک تور
لرستان، پایتخت پل های تاریخی ایران لرستان، پایتخت پل های تاریخی ایران
سفر به آلپ ایران در اشتران کوه زاگرس سفر به آلپ ایران در اشتران کوه زاگرس

2 دیدگاه برای ”دریاچه کیو خرم آباد؛ تنها دریاچه طبیعی درون شهری ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348