بهترین جاذبه‌ها و دیدنی‌های جزیره قشم 

قشم این جزیره جنوبی در کرانه‌های خلیج همیشه فارس جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. قشم جزیره‌ای با جاذبه‌های بکر طبیعی می باشد. جزیره قشم وسعتی حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مربع دارد. این جزیره بیشترین ساحل و کرانه‌ها را در میان جزایر خلیج فارس دارا است. در سال‌های اخیر این جزیره جزو مناطق آزاد شده است و گردشگری آن نیز رونق بیشتری یافته است. یکی از بهترین فرصت‌ها برای بازدید از جاذبه‌های این جزیره فصل زمستان است. از آنجا که دیدنی‌های قشم بی‌شمار است به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر حتما برای تور قشم برنامه‌ریزی کنید. تا فرصت بازدید از جاذبه‌های این جزیره را از دست ندهید.

در ادامه مطلب در سفری شیرین با قصرشیرین همراه باشید تا با قشم این جزیره زیبا و منحصر به فرد جنوب ایران در کرانه خلیج فارس بیشتر آشنا شویم.

 

دره ستارگان

یکی از دیدنی‌های طبیعی بسیار جذاب جزیره قشم دره ستارگان است. دره ستاره‌ها در نزدیکی روستای برکه خلف است. این روستا در مرکز جزیره قشم واقع شده است. دره ستارگان حاصل پدیده زمین شناسی است.

دره ستارگان مجموعه‌ای از دره‌ها و صخره‌ها و کوه‌هاست که شکل‌های بی‌نظیری دارند. این دره در اثر گذر زمان و در اثر فرسایش حاصل از بارش باران و وزش باد در منطقه ایجاد شده است. این فرسایش‌ها سبب ایجاد اشکال متفاوت در کوه‌ها و صخره‌ها گردیده است. اما وجه تسمیه این دره از این بابت است که مردم محلی و بومی منطقه اعتقاد دارند که این اشکال در اثر برخورد یک ستاره به صخره موجود در این محل ایجاد گردیده است.  به همین دلیل به این منطقه دره ستارگان گفته می‌شود. دره ستارگان با اشکال بسیار جالب و متفاوت یکی از دیدنی‌های طبیعی و از جاذبه‌های طبیعت زیبای این جزیره است.

جالب است بدانید که در افسانه‌های محلی بر این باورند که پس از غروب آفتاب این دره زیستگاه موجودات فرازمینی می‌باشد.

غار نمکدان قشم

غار نمکدان از دیگر جاذبه‌های طبیعی قشم است. غار نمکدان غاری شگفت‌انگیز با قندیل‌های زیبا و خاص و منحصر به فرد نمکی است. لایه‌های نمک مناظر بی‌نظیر و چشم‌نوازی را در این غار ایجاد کرده است. غار نمکدان در جنوب غربی جزیره قشم و در فاصله حدود ۹۰ کیلومتری از مرکز  قرار دارد. غار نمکدان قندیل‌های کریستالی زیبا و دیواره‌های پوشیده از بلورهای نمک دارد. استالاکتیت و استالاگمیت‌های ایجاد شده در این غار نشان از سال‌های متمادی فعالیت طبیعت در این غار است. غار نمکدان با بیش از پنج و نیم کیلومتر طول از طولانی‌ترین غارهای نمکی جهان است. در این غار چشمه‌های نمک جاری است. نمک این غار با غلظت حدود ۹۹ درصد است.

جزیره میرمهنا، بهشتی از انگور و انجیر در خلیج فارس

 برای دسترسی به غار نمکدان گردشگران باید بخشی از مسیر را پیاده‌روی نمایند. لذا برای انجام این بازدید به گردشگران توصیه می‌شود که از کفش و وسایل مناسب جهت پیاده‌روی استفاده نمایند. دیدن غار نمکی قشم یکی از خاص‌ترین تجربیات قشم‌گردی است.

لاک پشت پوزه عقابی بومی 200ساله قشم

لاک‌پشت پوزه عقابی یا منقارعقابی گونه‌ای از لاک‌پشت‌های دریایی است که متاسفانه در معرض انقراض نسل قرار دارد. لاک‌پشت پوزه عقابی برای استفاده از منبع اصلی غذای خود یعنی همان اسفنج های دریایی که می‌بایست از لابلای مرجان‌ها آن را پیدا کند، دارای پوزه‌ای کشیده به شکل منقار عقاب است. به همین دلیل به آنها لاک‌پشت پوزه‌عقابی یا لاک‌پشت منقارکوتاه می‌گویند. این لاک‌پشت زیرگونه‌های دیگری در منطقه اقیانوس‌های اطلس، هند و آرام دارد.

لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی گونه‌ای همه چیز خوار هستند. اما اسفنج دریایی غذای اصلی این جانور است. این حیوانات دارای تنفس با شش هستند و برای مبادله هوا پس از مدتی در حدود ۵ دقیقه برای چند ثانیه به سطح آب آمده و تنفس می‌کنند. اما توانایی این موجودات برای ماندن زیر آب بر اساس فعالیت انجام شده متفاوت می باشد. در زمان استراحت و خواب می‌توانند تا حدود ۷ ساعت بدون تنفس زیر آب بمانند. این لاک‌پشت خواب زمستانی دارد و در هنگام خواب زمستانی می‌تواند تا چندین ماه در زیر آب باقی بماند. لاک پشت پوزه عقابی در چرخه زندگی خود دوره‌های دریا نشینی اقیانوسی و باروری را طی می کند.

جزیره لاوان، سومین جزیره بزرگ ایران

از زیستگاه‌های این گونه کمیاب می‌توان جزایر قشم، کیش، شیدور، هندورابی، هرمز و هنگام در استان هرمزگان را نام برد. این لاک‌پشت‌ها معمولاً در حدود یک متر رشد می‌کنند و از لحاظ وزنی به طور متوسط در حدود ۸۰ کیلوگرم در هنگام بلوغ وزن دارند. اما سنگین‌ترین پوزه عقابی مشاهده شده تاکنون در حدود ۱۲۷ کیلوگرم وزن داشته است. این گونه از لاک‌پشت‌ها می‌توانند تا عمقی در حدود ۳۴ متری زیر آب به پایین بروند. این لاک‌پشت‌ها به دلیل استفاده از گزنده‌تباران سمی در برنامه غذایی خود می‌توانند گوشتی سمی داشته باشند.

لاکپشتی با طول عمر 200 سال

لاک‌پشت‌های پوزه عقابی عمری در حدود 200 سال دارند. این لاک‌پشت‌ها مانند سایر گونه‌ها برای تخم‌گذاری به ساحل می‌آیند. تعداد تخمها بین ۷۰ تا ۱۲۰ عدد می باشد. لاک‌پشت‌های پوزه عقابی در نیمه دوم اسفند تا اواخر اردیبهشت تخم‌گذاری می‌نمایند. یکی از بهترین زمانهای بازدید از جزیره که گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند این ایام می باشد. گردشگران بسیاری برای تماشای لاک‌پشت های تازه متولد شده که به سوی دریا می روند به قشم سفر می‌کنند.

تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام

جزیره ناز

یکی دیگر از مناطق دیدنی و از جاذبه‌های طبیعی قشم، جزیره ناز است. جزیره ناز دره‌ای متشکل از سه صخره می‌باشد که در میان دریا قرار دارند. در هنگام جزر زمانی که آب دریا پایین می‌رود از ساحل به سمت صخره‌ها مسیری ایجاد می‌شود و در این هنگام گردشگران می‌توانند به راحتی به صخره‌ها دسترسی داشته باشند. تماشای موج دریا و بی‌کران آب از فراز این صخره‌ها خاطره‌ای ناب و ماندگار می‌باشد.

جزیره ناز در حدود یک کیلومتر با ساحل قشم فاصله دارد و در سواحل شرقی این جزیره زیبا است. جزیره ناز دارای دیوارهای صخره‌ای و ارتفاعی تا حدود ۱۰ متر است. جزایر ناز جزیره‌ای سنگی است. همانطور که گفتیم تنها در زمان جزر برای مدت کوتاهی این جزیره به ساحل متصل می‌شود.

تماشای خرچنگ‌هایی که زیستگاه آنها در اطراف این صخره است نیز یکی از تجربیات بازدیدکنندگان و گردشگران در جزیره ناز می‌باشد.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه دره‌ای دیگر از جاذبه‌های جزیره قشم است. تنگه چاهکوه مجموعه‌ای از کوه‌ها و صخره‌هایی است که در بین آنها چاه‌هایی وجود دارد. چاه‌های بین صخره‌ها از نظر میزان عمق با هم متفاوت می‌باشند. صخره ها و گذر از میان آنها یکی از جاذبه‌های طبیعی تنگه چاهکوه در قشم است. در مسیر این تنگه هر چه بیشتر به جلو حرکت می‌کنید فاصله صخره‌ها هم کمتر می‌شود.

جنگل حرا قشم

جنگل حرا یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های طبیعی جزیره قشم است. این جاذبه طبیعی از پرطرفدارترین جاذبه‌های جرایز جنوب ایران است. جنگل‌های حرا در آبهای شور دریا ایجاد شده‌اند. درختان این جنگل، درختان مقاوم به شوری آب با ریشه‌های درهم‌تنیده هستند. با این خصوصیت که نمک را از برگ‌های خود خارج می‌کنند. این درختان منظره‌ای بسیار دیدنی و منحصر به فرد را در این جزیره ایجاد کرده‌اند. جنگل های حرا در جزیره قشم در فهرست ذخیره زیست‌کره در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. جنگل های جزیره قشم از وسیع‌ترین جنگلهای حرا در دنیا هستند.

 در هنگام مد زمانی که آب دریا بالا می باشد درختان جنگل حرا در آب فرو می‌روند. و در هنگام جزر درختان از زیر آب بیرون آمده و نمایان می‌شوند. هنگام بالا آمدن جزیره‌ها از آب یکی از صحنه‌های بسیار زیبا و ناب، تماشای رفت و آمد پرندگان به این جنگل است. پرندگانی مانند فلامینگو، پلیکان، حواصیل و مرغ ماهی‌خوار.

دیدنی‌های بندر گواتر، نقطه صفر مرزی در جنوب شرقی ایران

جهت دسترسی به جنگل های حرا در زمان مد آب باید از قایق استفاده کنید. در این زمان قایق‌ها به گردشگران اجازه دسترسی به این جنگل را می‌دهند.

یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای پرندگان، این جنگل های بی‌نظیر است. و همچنین فرصتی ناب برای عکاسی از چنین مناظری تنها در جزیره قشم برای شما فراهم می شود. پیشنهاد می‌کنیم در تور قشم حتماً بازدید از جنگل‌های حرا را در برنامه خود قرار دهید.

سدگوران قشم

سد گوران از جاذبه‌های تاریخی جزیره قشم است. روستای گوران در غرب قشم قرار دارد. و یکی از بهترین مکان‌ها برای آشنایی با زندگی  مردم بومی این جزیره است. گفته شده که این روستا در دوران گذشته محل زندگی زرتشتیان بوده است. بدین جهت به این مکان گبران و سپس گوران گفته شده است. در روستا از جاذبه‌های تاریخی می‌توان به سد گوران اشاره کرد. جالب است بدانید ساخت این سد از دوران هخامنشیان آغاز شده و در دوره ساسانیان نیز کار ساخت ادامه داشته است. اما نهایتاً در دوران پهلوی کار ساخت سد گوران به اتمام رسیده است!

سد گوران رکورددار زمان ساخت سد در ایران است.

https://www.ghasreshirin.com/tour/qeshm-tour/

دره تندیس‌ها در قشم

دره تندیس‌ها یکی دیگر از جاذبه های طبیعی جزیره قشم است. این دره شباهت بسیاری به دره ستارگان دارد. این دره نیز حاصل فرسایش است. اما یکی از نکات جذاب در این دره وجود صدف های دریایی است. شاید دیدن صدف‌ها در میان صخره‌ها برای شما جای سوال داشته باشد. اما اگر این را بدانید که این صخره‌ها میلیونها سال پیش در دل دریا بوده‌اند، آن‌گاه دیگر وجود صدف‌ها برایتان غیرعادی و عجیب نیست. تصور اینکه در میان دریای گذشته قرار دارید حسی ناب و منحصربه فرد  است.

ژئوپارک قشم

قشم نخستین ژئوپارک در منطقه خاورمیانه است. این جزیره از سال 1385 عضو شبکه جهانی ژئوپارک‌ها  می باشد که تحت حمایت سازمان جهانی یونسکو است. ژئوپارک‌ها بیانگر تنوع فراوان زیستی و زمین شناختی کره زمین هستند. قشم از جزایر جنوبی خلیج فارس جزیره‌ای خاص و دارای پوشش جانوری و گیاهی منحصر به فرد است. این جزیره با سواحل و کوه‌ها و دره‌ها و پدیده‌های زمین شناسی، موقعیتی خاص دارد. چین‌خوردگیهای زمین، کوه‌های عجیب ساخته است. و نتایج حاصل از فرسایش آب و باد در طبیعت این منطقه چشم اندازی شگفت انگیز را پدید آورده است. از این لحاظ این ژئوپارک از جاذبه‌های کم‌نظیر می‌باشد.

 

سواحل زیبا

از جمله دیگر دیدنی‌های این جزیره می‌توان سواحل ناب و منحصر به فرد آن را نام برد. سواحلی مانند ساحل زیتون، سوزا شیب، دراز سیمین، سلخ و دوستکو  از سواحل این جزیره هستند. تماشای ساحل و لذت از طبیعت بی‌مثال این جزیره از خاطرات فراموش نشدنی سفر به قشم است. با خرید بلیط هواپیما و یا خرید تور قشم می‌توانید به راحتی از این جزیره زیبا و منحصر به فرد بازدید کنید.

سخن پایانی

جنوب ایران و خصوصا جزیره قشم از مقاصد بسیار دیدنی و جذاب است. گردشگران داخلی و خارجی بسیاری علاقمند به آب و هوا و طبیعت خاص این منطقه هستند. و هر ساله از این جزایر بازدید می‌کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تور قشم و یا خرید بلیط هواپیما، همکاران ما در آژانس مسافرتی قصرشیرین همیارتان هستند. 

مقالات مرتبط

معروف‌ترین هتل‌های جزیره زیبای قشم معروف‌ترین هتل‌های جزیره زیبای قشم
تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام
با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید! با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید!
ادامه رشته کوه زاگرس را در تنگه چاهکوه جزیره قشم ببینید ادامه رشته کوه زاگرس را در تنگه چاهکوه جزیره قشم ببینید
شکم گردی در جنوب ایران شکم گردی در جنوب ایران
بندر خمیر، ذخیره گاه بزرگ زیست کره در جنوب ایران بندر خمیر، ذخیره گاه بزرگ زیست کره در جنوب ایران
شگفتی های جنوب ایران را در بندر مقام تجربه کنید شگفتی های جنوب ایران را در بندر مقام تجربه کنید
پیشنهادهای ویژه سفرهای پاییزی پیشنهادهای ویژه سفرهای پاییزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348