مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی

شوق خرید بلیط هواپیما ارزان و سفر ذهن را چنان درگیر خود می‌کند که به هنگام بستن چمدان از باید و نبایدهای بار مجاز در پروازهای خارجی غافل می‌شوید. حال این سوال پیش می‌آید که میزان بار مجاز پرواز خارجی چقدر است؟ بدون شک داشتن اضافه بار برای مسافر هزینه مازادی را دربر خواهد داشت که شاید شیرینی سفر را برایش تلخ کند. برای پیشگیری از این اتفاقات بهتر است قوانین بار مجاز در پروازهای خارجی را بدانید.

بار مجاز به چه معنی است؟

بار مجاز در هواپیما به مقدار و وزن مشخصی از وسایل و چمدان‌هایی اطلاق می‌شود که مسافران مجازند با خود به داخل هواپیما ببرند یا به قسمت بار تحویل دهند. این مقدار توسط ایرلاین‌ها و بر اساس قوانین و مقررات داخلی و بین‌المللی تعیین می‌شود. میزان باری را که با به همراه خود به هواپیما می‌برید و آن را به قسمت بار تحویل نمی‌دهید 7 کیلوگرم است. این استاندارد در اکثر ایرلان‌ها وجود دارد. البته مقدار بار می‌تواند نسبت به ایرلاین متفاوت باشد. در بعضی از ایرلاین‌ها مقدار مجاز بار نسبت به ایرلاین‌های دیگر کم‌تر است که باید به این نکته توجه داشت. 

قوانین و مقررات بار مجاز در ایرلاین‌های بین‌المللی

قوانین بار هواپیما شامل مجموعه‌ای از مقررات و دستورالعمل‌ها است که توسط ایرلاین‌ها برای مدیریت و حمل بار مسافران در پروازها تدوین شده است. این قوانین به منظور اطمینان از ایمنی، راحتی و کارایی سفرهای هوایی اجرا می‌شوند و شامل بار دستی و بار تحویلی هستند.

اگر باری را که با خود حمل می‌کنید بیشتر از حد مجاز تعیین شده توسط ایرلاین باشد، باید هزینه‌ای را به عنوان اضافه بار پرداخت کنید. هر ایرلاین محدودیت‌های خاص خود را برای وزن و ابعاد بار دستی دارد. معمولاً وزن مجاز بین 5 تا 10 کیلوگرم  است.

مسافران معمولاً مجاز به حمل یک یا دو قطعه بار دستی هستند. بعضی ایرلاین‌ها همچنین اجازه می‌دهند یک کیف کوچک مانند کیف لپ‌تاپ یا کیف دستی همراه داشته باشید. وزن مجاز برای بار تحویلی معمولاً بین 20 تا 32 کیلوگرم برای هر چمدان است. تعداد مجاز بسته به ایرلاین و کلاس پرواز متفاوت است.

قوانین و مقررات بار مجاز در ایرلاین‌های بین‌المللی

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی بسته به شرکت هواپیمایی، کلاس پروازی و مسیر پرواز متفاوت است. وزن بار مجاز در هواپیما از ۲۳ کیلوگرم تا ۵۰ کیلوگرم تغییر می‌کند. اکثر پروازهایی که از فرودگاه امام خمینی به مقصد کشورهای آسیایی و اروپایی و با ایرلاین‌هایی مانند هواپیمایی ماهان و یا ایران ایر و یا ایرلاین‌های خارجی مانند قطر ایرویز، امارات ایرلاین و یا ترکیش ایرلاین انجام می‌شوند، دارای مقدار بار مشخص هستند که آنها را برای شما در زیر لیست کرده‌ایم:

  • پرواز خارجی با کلاس اکونومی حداکثر تا 30 کیلوگرم
  • پرواز خارجی با کلاس بیزینس حداکثر تا 40 کیلوگرم
  • پرواز خارجی با فرست کلس حدود 50 کیلوگرم

البته پروازهایی که به مقصد قاره آفریقا می‌روند می‌توانند تعداد بار بیشتری داشته باشند. مقدار بار مجاز این پروازها تا 46 کیلوگرم هم می‌تواند باشد. البته این مقدار بار مربوط به کلاس اکونومی است و در پروازهای فرست کلس و بیزینسی به 64 کیلوگرم هم افزایش می‌یابد. 

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی

هزینه اضافه بار در پروازهای خارجی

هزینه بار اضافی در پروازهای خارجی بر اساس چند عامل متفاوت، از جمله شرکت هواپیمایی، وزن و حجم بسته، کلاس پروازی مقصد پرواز و نوع بار محاسبه می‌شود. بسته‌های بزرگ و سنگین هزینه بیشتری دارند، در صورتی که که بسته‌های سبک و کوچک هزینه کم‌تری دارند.
شرکت هواپیمایی نیز می‌تواند محاسبه هزینه بار اضافی را به صورت مختلفی انجام دهد، برخی شرکت‌های هواپیمایی هزینه بار اضافی را بر اساس وزن بار محاسبه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر آن را بر اساس حجم بار محاسبه می‌کنند.
علاوه بر اینها، نوع کلاس پروازی هم تأثیر بسزایی در هزینه بار اضافی دارد. در کلاس‌های اقتصادی، هزینه بار اضافی بیشتر است، در حالی که در کلاس‌های فرست کلاس و بیزینس، هزینه بار اضافی کمتر است.

هزینه هر کیلو بار اضافی در پروازهای خارجی را نمی‌توان به صورت دقیقی بیان کرد چرا که عوامل مختلف در تخمین زدن هزینه دخیل هستند.
از جمله عوامل تاثیرگذار بر هزینه بار اضافی می‌توان به وزن بار اشاره کرد. بسته‌های سنگین‌تر هزینه بیشتری دارند. شرکت‌های هواپیمایی ممکن است هزینه حمل بار اضافی را بر اساس وزن بار محاسبه کنند.
علاوه بر اینها حجم بار هم در تعیین هزینه اضافه بار مهم است. بسته‌های حجیم و بزرگ هزینه بیشتری دارند و بعضی از شرکت‌های هواپیمایی هزینه حمل بار اضافی را بر اساس حجم بار محاسبه می‌کنند.
هزینه حمل بار اضافی بر اساس مقصد پرواز هم تغییر می‌کند. به عنوان مثال، هزینه اضافه بار در پروازهای بین‌المللی نسبت به پروازهای داخلی ممکن است بیشتر باشد.

هزینه اضافه بار در پروازهای خارجی

راهکارهایی برای کاهش هزینه اضافه بار 

اگر می‌خواهید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید چند راهکار ساده را به یاد داشته باشید تا بتوانید سفر خود را به راحتی و بدون پرداخت هزینه اضافی انجام دهید. 

  • سعی کنید پیش از رزرو بلیط هواپیما وسایل مورد نیاز در سفر خود را به طور دقیق محاسبه کنید و تا حد ممکن آنها را به طور هوشمندانه بسته‌بندی کرده و داخل چمدان قرار دهید. حتی الامکان سعی کنید از بردن وسایل زیاد و غیر ضروری با خود خودداری کنید.
  • از کیف‌های مختلف برای حمل بار خود استفاده کرده تا بتوانید بار خود را به طور مناسب دسته‌بندی و با خود حمل کنید.
  • با استفاده از خدمات باربری می‌توانید تا حدود زیادی از پرداخت اضافه بار جلوگیری کنید. اگر بسته‌های زیادی برای حمل دارید می‌توانید آنها را قبل از سفر به مقصد ارسال کنید. این روش برای کاهش هزینه بار بسیار مناسب است.

راهکارهایی برای کاهش هزینه اضافه بار 

جمع‌بندی

در سفر با هواپیما ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد. یکی از این مشکلات حمل بار اضافه توسط مسافر است که می‌تواند برای او دردسرساز باشد. چنانچه مسافر اضافه بار داشته باشد مجبور می‌شود که هزینه اضافی برای آن پرداخت کند. در این مطلب مقدار بار مجاز در سفر خارجی، قوانین و مقررات بار مجاز در ایرلاین‌های بین‌المللی، مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی و همچنین راهکارهایی برای کاهش هزینه اضافه بار را بررسی کردیم تا بتوانید اطلاعات لازم را پیش از سفر خود کسب کرده و سفری راحت‌تر داشته باشید.

 

مقالات مرتبط

اصطلاحات نوشته شده بر روی بلیط هواپیما اصطلاحات نوشته شده بر روی بلیط هواپیما
با پاسپورت ایران به کدام کشورها بدون ویزا می توان سفر کرد؟ با پاسپورت ایران به کدام کشورها بدون ویزا می توان سفر کرد؟
چک لیست وسایل مورد نیاز در سفر خارجی چک لیست وسایل مورد نیاز در سفر خارجی
به مسکو سفر کنیم یا سنت پترزبورگ؟ به مسکو سفر کنیم یا سنت پترزبورگ؟
به بالی سفر کنیم یا مالدیو؟ به بالی سفر کنیم یا مالدیو؟
انواع بلیط هواپیما انواع بلیط هواپیما
نکته های امنیتی در سفر به استانبول نکته های امنیتی در سفر به استانبول
راهنمای سفر به تایلند راهنمای سفر به تایلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348