جاذبه‌های گردشگری هلسینکی فنلاند

هلسینکی پایتخت و بزرگترین شهر کشور فنلاند است. و جزو یکی شهرهای خوب از لحاظ کیفیت زندگی در دنیا به شمار می‌آید. برای آشنایی بیشتر با شهر هلسینگی با آژانس مسافرتی قصرشیرین همراه باشید.

 

اطلاعات کلی شهر هلسینکی

هلسینکی در جنوب کشور فنلاند و در سواحل خلیج فنلاند قرار دارد و جمعیت آن حدود 1/4 میلیون نفر است. بیش از 80% از مردم به زبان فنلاندی و حدود 6% به زبان سوئدی و تعدادی هم به زبان های دیگر صحبت می‌کنند. زبان رسمی کشور فنلاندی و سوئدی است. واحد پول این کشور یورو می‌باشد.

ازآنجایی که در گذشته کشور فنلاند جز کشور روسیه بوده می‌توان ساختمان هایی با معماری روسی را در این شهر مشاده کرد.

دلیل انتخاب شدن این شهر به عنوان پایتخت این بود که تزار الکساندر میخواست شهری را انتخاب کند که به روسیه نزدیکتر باشد و پس اینکه در تورکو پایتخت قبلی فنلاند آتش سوزی رخ داد دانشگاه ها نیز به هلسینکی منتقل شد و این شهر پیشرفت بسیاری کرد.

تور روسیه ویژه نوروز

تاریخچه

کشور فنلاند در گذشته بخشی از کشور روسیه به حساب می آمده از همین رو می توانید شاهد معماری های به سبک روسی در این شهر باشید. تاریخ شهر هلسینکی زمانی که فنلاند تحت حکومت روسیه قرار گرفت، توانست شاهد رشد و شکوفایی بی نظیری شود. در آن زمان تزار الکساندر هنگامی که می خواست پایتخت جدیدی را برای این کشور تعیین کند تصمیم به انتخاب شهری را گرفت که به روسیه نزدیک تر باشد. به همین ترتیب در سال ۱۸۱۲ هلسینکی به عنوان پایتخت فنلاند معرفی گشت. در شهر هلسینکی فنلاند می توانید شاهد ترکیبی از اروپای شرقی و غربی باشید.

 

موزه ملی هنر (Ateneum)

موزه ملی هنر فنلاند که نام بنای آن آتنئوم میباشد در سال 1887 ساخته شده و حدود 650 اثر هنری بین‌المللی در این مجموعه نگهدا این بنا به سبک نئوکلاسیک ساخته شده است و علاوه بر این موزه، میزبان آکادمی هنر فنلاند است. آتنئوم را Theodor Höijer طراحی کرده و ساخت آن در سال ۱۸۸۷ به پایان رسیده است.

بهترین مجموعه‌ها از آثار هنری و تاریخی و همین طور بهترین نمونه‌ها از هنر معاصر در این مجموعه به نمایش درآمده است. بخش مربوط به فنلاند در این موزه، شامل آثاری از نقاشان مشهور این کشور است. از مشهورترین هنرمندان خارجی که در این موزه آثارشان به نمایش درآمده می‌توان به رامبران، مونک، ون گوگ و… اشاره کرد. ۶۵۰ اثر هنری بین‌المللی در این مجموعه نگهداری می‌شود. در تالار مجسمه‌سازی، آثار هنرمندان فنلاندی و بین‌المللی نگهداری می‌شود. قبل از بازدید از موزه حتما از وب‌سایت آن بازدید کنید چون در بعضی از روزهای سال به مناسبت‌های مختلف، ورودی این موزه رایگان می‌شود. ری می‌شود.

اوپسالا، چراغ روشن فرهنگ ایرانی در سوئد

خیابان مانرهایم (Mannerheimintie)

یکی از مشهورترین و پر ترددترین خیابان هلسینکی، خیابان مانرهایم می باشد که با رفتن به آنجا می‌توان سبک زندگی مردم فنلاند را از نزدیک مشاهده کرد. 

این خیابان از انتهای گردشگاه هلسینکی تا شمال غربی ایستگاه مرکزی قطار ادامه می‌یابد و از دفتر پست مرکز می‌گذرد. ایستگاه مرکزی قطار در سال ۱۹۱۹ ساخته شده و به خاطر اینکه یکی از آثار معماری مشهور  Eliel Saarinen   است و یک برج ساعت ۴۸ متری دارد، دیدن آن خالی از لطف نیست. این منطقه، مکانی عالی برای تماشای سبک زندگی مردم و اهالی شهر است، رستوران‌های اطراف آن همگی رستوران‌های مشهور و باکیفیت و البته گران هستند.

در کنار اداره‌ی پست، تندیسی از مارشال مانرهایم در حال سوارکاری وجود دارد؛ فردی که احتمالا مهم‌ترین شخصیت تاریخ فنلاند است. درست پشت این تندیس، موزه‌ی دیدنی هنرهای معاصر قرار گرفته است. گشت و گذار در این خیابان، شما را با مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی شهر که بعدا آنها را معرفی می‌کنیم، آشنا می‌کند از جمله ساختمان پارلمان، مغازه‌های متعدد و بهترین رستوران‌های شهر. علاوه بر این در این خیابان به اتوبوس و تراموا دسترسی دارید و با استفاده از آنها می‌توانید به تمام نقاط شهر سر بزنید.

 

موزه‌ی ملی فنلاند (Kansallismuseo)

موزه‌ی ملی فنلاند که درسال 1912 ساخته شده و کلیسای صخره‌ای که یک بنای جالب و تاریخی است و شهر بازی Linnanmäki از دیگر جاهای دیدنی و تفریحی این شهر هستند.

در خیابان مانرهایم که پیش از این، معرفی کردیم، موزه‌ی ملی فنلاند قرار دارد که در سال ۱۹۱۲ پایه‌گذاری شده و زمانی که در این خیابان به سمت شمال می‌روید به راحتی قابل تشخیص است چرا که تنها ساختمانی است که در سمت چپ خیابان، مناره‌ی بلندی دارد.  در این موزه آثار ارزشمندی مرتبط با فرهنگ و جغرافیای فنلاند، به نمایش درآمده است. مثلا از میان مجموعه‌های به نمایش درآمده می‌توان به لباس‌های سنتی و اشیا و وسایل روزمره اشاره کرد. بخش تاریخی موزه  بزرگترین نمایشگاه دائمی آثار باستانی در این کشور است.

نمایشگاه‌های مختلفی از اسناد و آثار مرتبط با توسعه‌ی فنلاند از قرون وسطی تا زمان امپراتوری سوئد و روسیه بر فنلاند تا زمان حال در موزه وجود دارد. تالار ورودی با نقاشی‌های سقفی و دیواری فوق العاده با الهام از اساطیر ملی فنلاند تزیین شده است. این نقاشی‌های فوق‌العاده را هنرمندی به نام Akseli Gallén-Kallela یکی از بهترین هنرمندان فنلاندی کشیده است. درست در مقابل این موزه در یک پارک، موزه‌ی شهری (Municipal Museum) قرار دارد.

 

 

فنلاندیا هال (Finlandia Hall)

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در شمال موزه‌ی مونیسیپال، در سواحل خلیج Töölö، این تالار کنسرت و رویدادهای فرهنگی قرار دارد که توسط آلوار آلتو طراحی شده و در سال ۱۹۷۱ ساخته شده است. این بنا نمایی سفید و مرمرین دارد. از این مرمر در نمای داخلی ساختمان هم استفاده شده است. سرامیک‌ها و پنل‌های چوبی مزین‌کننده‌‌ی این بنا دارای جزییاتی زیبا هستند.

اودیتوریوم اصلی کنسرت، یک محوطه‌ی باشکوه است که به خاطر خواص صوتی بی‌نظیرش مشهور است. از مهم‌ترین بخش‌های دیگر این تالار کنسرت، پلکانی است که از طبقه‌ی هم‌کف به اودیتوریوم اصلی می‌رسد. در این مجموعه کنسرت‌های مشهور و گردهمایی‌های بزرگی برگزار شده است. در شمال این تالار، یک پارک فوق‌العاده وجود دارد که صفحات شطرنج و مهره‌های شطرنج بسیار بزرگ دارد. در پشت این محوطه، خانه‌ی اپرای ملی فنلاند واقع شده است که در نوامبر سال ۱۹۹۳ افتتاح شد..

 

جزیره سوراساری (Seurasaari)

جزیره سوراساری که یک جزیره هیجان انگیز در نزدیکی هلسینکی است از طریق یک پل به شهر وصل می‌شود و پراز خانه های قدیمی و کلیساهای زیباست.

این جزیره، یک موزه‌ی جذاب فضای باز دارد که در آن خانه‌های روستای قدیمی، کلیساهای قدیمی و خانه‌های چوبی سنتی وجود دارد. اینجا بهترین موزه برای یادگیری در مورد سبک زندگی اهالی پیشین این منطقه است قبل از اینکه دوران مدرن بر سبک زندگی آنها تاثیر بگذارد. در نزدیکی موزه، یکی از همین خانه‌های چوبی قدیمی وجود دارد که متعلق به دوستداران صنایع دستی فنلاند است و در آن نمایشگاه‌های انواع صنایع دستی برگزار شده است. در این نمایشگاه‌ها می‌توانید نحوه‌ی بافت‌های سنتی را ببینید.

 

کلیسای جامع هلسینکی

این کلیسا درست در کنار موزه‌ی بانک قرار دارد و یک کلیسای بزرگ و باشکوه است. برج‌های آن مشرف به نواحی اطراف است و چشم‌اندازهای بسیار زیبایی دارد. این کلیسا شاید یکی از چشمگیرترین کلیساهای کل اروپا نباشد اما در منطقه‌ی اسکاندیناوی، نظیر آن را به راحتی نمی‌توانید پیدا کنید.

 

بازار مرکزی

پایین‌تر از منطقه‌ی بندری، این بازار قرار دارد که محلی فوق‌العاده برای خرید سوغات است. در این بازار می‌توانید بهترین غذاهای محلی را امتحان کنید و سبزیجات تازه بخرید. در تابستان، تازه‌ترین توت‌های وحشی در این بازار به فروش می‌رسد. اینجا معمولا پر از گردشگر است ولی باز هم فرصت مناسبی است که در آن زندگی اهالی شهر را از نزدیک ببینید و دوست فنلاندی پیدا کنید. بخشی از بازار، سرپوشیده است و در آن گوشت، ماهی، شیرینی و انواع پنیر عرضه می‌شود.

 

میدان سنا

یکی از معروفترین میدان های فنلاند میدان سنا است که در هلسینکی قرار دارد و تعداد زیادی ساختمان های مهم و قدیمی در اطراف این میدان قرار دارد.

 

منطقه‌ی Hietaniemi

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در جنوب و شرق ایستگاه اصلی قطار استادیوم روئینگ قرار دارد که از المپیک سال ۱۹۵۲ باقی مانده است. در این منطقه امکان کرایه‌ی قایق وجود دارد و سواحل شنی زیبای آن فرصتی عالی برای تفریح است. در نزدیکی این منطقه زمین‌های بازی دیده می‌شود که معمولا برای فوتبال و سایر بازی‌های گروهی استفاده می‌شود. چندین رستوران و سونای عمومی از دیگر امکانات آن است.

گورستانی به همین نام در این منطقه قرار دارد که بیشتر شبیه پارک است. صلیبی به عنوان یادبود قهرمانان کشور در تپه‌ای در این آرامستان نصب شده است. در همین گورستان، مارشال مانرهایم دفن شده و در نزدیکی ورودی آن، بسیاری از سیاستمداران بزرگ این کشور به خاک سپرده شده‌اند.

 

 

لیسای صخره‌ای

جاذبه های گردشگری هلسینکی

در شمال منطقه‌ی Hietaniemi، کلیسای صخره‌ای هلسینکی قرار دارد که در اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰ توسط Timo و Tuomo Suomalainen طراحی شده است. فضای داخلی و زیرزمینی این کلیسا از یک صخره‌ی قدیمی تراشیده شده است. فضای داخلی کلیسا به زیبایی تمام با نور طبیعی تزیین شده که از گنبد زیبای کلیسا به داخل می‌تابد. گنبد دایره‌ای و کم ارتفاع این کلیسا، ۱۳ متر است. این کلیسا را به عنوان تالار کنسرت هم مورد استفاده قرار می‌دهند. ساعت کار این مجموعه در طول سال متغیر است و هزینه‌ی ورودی ندارد مگر اینکه کنسرتی در حال برگزاری باشد.

 

سیومنلینا (Suomenlinna)

این جزیره‌ که با قلعه‌های نظامی مستحکم شده، بخشی از هلسینکی است که از آن جدا افتاده است. البته دسترسی به آن از طریق فرابر بسیار راحت است که این فرابر بلیط یکسانی با سیستم اتوبوسرانی و تراموا دارد. این مسیر با فرابر ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و ارزش هزینه کردن و وقت گذاشتن دارد. قلعه‌ی سوئدی، مشرف به این جزیره قرار دارد. این قلعه در اواسط قرن هجدهم ساخته شده و بعد از چند بار دست به دست شدن بین کشورهای حاکم بر منطقه، در نهایت در سال ۱۹۱۸ به فنلاند رسیده و نام فنلاندی گرفته است. به مرور زمان بازسازی و مرمت شده و برای اهداف فرهنگی و تفریحی، تغییر کاربری داده است.

 

در حال حاضر این قلعه یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. در تمام طول سال باز است ولی ساعت بازگشایی و ساعت حرکت فرابرها متغیر است. برای اینکه اطلاعات جدید و کامل به دست آورید، حتما قبل از برنامه‌ریزی، وب‌سایت مجموعه را چک کنید.

 

رویدادهای فرهنگی

جشنواره هلسینکی بزرگ‌ترین جشنواره هنرهای فنلاند است که درسال 2015 حدود سیصد هزار نفر درآن شرکت کردند.آکسلی گالن-کاللا یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین هنرمندان و نقاشان فنلاند است که خانه اش به موزه تبدیل شده است.

 

وضعیت آب‌ و‌ هوا

با توجه به این که شهر هلسینکی یکی از شهرهای جزیره ای کشور فنلاند می باشد در ماه مرداد(جولای) دمای این شهر به ۱۷ سانتی گراد می رسد که گرم ترین ماه سال در این شهر می باشد. به همین ترتیب ماه اسفند (فوریه) هم سردترین ماه سال در این شهر به شمار می رود.

 

بهترین زمان برای سفر

بنابر علایق خود می توانید سفر خود را در سه زمان تنظیم بنمایید. به این صورت که اگر علاقمند به تفریحات برفی هستید ماه های دسامبر تا مارس (دی تا اوایل فروردین) بهترین زمان می تواند برای شما باشد، اما اگر می خواهید که از هوای مطبوع و طبیعت آرام و زیبای هلسینکی بهره ببرید پیشنهاد ما برای سفرتان در فصل بهار یعنی از آوریل تا مه (اردیبهشت و خرداد) است. در آخرین پیشنهاد هم برای آنانی است که می خواهد دل به دریا بزنند و به ورزش ها و تفریحات آبی در این شهر بهره ببرند، این افراد می توانند در ماه های ژوئن، جولای و آگوست ( تیر، مرداد، شهریور) برنامه سفری خود را تنظیم کنند.

 

مقالات مرتبط

قلعه اوساکا، کاخ زیبای ژاپنی قلعه اوساکا، کاخ زیبای ژاپنی
پل هوایی لنکاوی، لحظاتی در میان ابرها پل هوایی لنکاوی، لحظاتی در میان ابرها
کاخ امپراتوری توکیو کاخ امپراتوری توکیو
مسجد کبود ایروان مسجد کبود ایروان
بهترین شهرهای ترکیه برای سفر بهترین شهرهای ترکیه برای سفر
دریاچه لوگانو، همنشین همیشگی کوهستان آلپ دریاچه لوگانو، همنشین همیشگی کوهستان آلپ
موزه ملی چین موزه ملی چین
توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟ توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348