پترا، شهر فرشتگان و فرازمینی‌ها

به نظرتان امکان دارد شهری در زمین توسط فرشتگان و فرازمینی‌ها ساخته شده باشد؟ بیایید با قصرشیرین سفری به شهر تاریخی و اسرار آمیز پترا در اردن داشته باشیم.

شهر باستانی پترا در جنوب کشور اردن و در میان بیابان های کوهستانی آن واقع شده است. پترا یک کلمه یونانی است که معنی صخره دارد و از آنجایی که این شهر در میان صخره هاست به آن پترا می گویند. این شهر در استان «معان» در جنوب اردن واقع شده است. شهره این شهر به عمارت باستانی تراشیده شده در دل سنگ‌ها و قنات‌های قدیمی آب در این عمارت است. در گذشته «سلع» (شکاف کوه) نامیده می‌شد و همچنین به دلیل رنگ‌ صخره‌های آن «المدینه الوردیه»(شهر صورتی) فرنام گرفته است.

 

تاریخچه شهر پترا

تاریخچه این شهر اسرارآمیز به حدود 9 هزار سال پیش باز می گردد. وجود این شهر تا سال 1812 یعنی زمانی که جهانگرد سوییسی «یوهان لودویگ بورکهارت» با آن برخورد کرد بر جهانیان پوشیده بود.

 پترا در دل کوه ساخته شده است. نیاکان ما صخره‌های سرخ رنگ کوه را تراشیده و این شهر را ساخته اند.  بسیاری گفته اند این شهر با توجه به ساختار شگفت انگیز و کنده کاری‌های خیره کننده که در دل صخره‌های خود دارد از توان بشر دور است و تنها جن ها و فرازمینی‌ها می توانستند سازنده ی آن باشند. جن‌ها موجودات غیرمادی هستند که در شرایط خاصی می توانند وارد بعد مادی شوند.

 

جن ها چه کسانی هستند؟

در عالم آفرینش جدا از موجودات محسوس، موجودات نامحسوسی نیز وجود دارند که در شرایط عادی، برای ما قابل درک حسی نیستند. یکی از آن موجودات نامحسوس جن است. اعتقاد به وجود جن مختص اسلام نیست و در دیگر ادیان ابراهیمی نیز پذیرفته شده است و در متون مقدس آنان ریشه دارد. اسلام جنیان را موجوداتی حقیقی، همچون انسان و فرشته می داند؛ اما یهودیان و مسیحیان آنها را فرشتگان متمرد می شمرند. جن در فرهنگ ایران باستان به دوشکل پری(فرشته) و دیو(موجود ناسپاس و پیرو اهریمن) وجود دارد.

 

فرازمینی‌ها

اطلاعات دقیقی درباره این موجودات در دسترس نیست. ولی در سراسر زمین یافته هایی وجود دارد که نشان می‌دهد انسان ها توانایی ساخت آنها را نداشته اند. همچنین بر پایه متون سومری موجودات فرازمینی در گذشته با انسان ارتباط داشته اند و روی انسان ها و بطور کلی پیدایش تمدن روی زمین تاثیر داشته اند. آنها موجودات مادی و فیزیکی هستند که در سیارات دیگر خارج از منظومه شمسی زندگی می‌کنند.

آکواریوم باتومی گرجستان، چهار پنج تا قلوه سنگ!

 

نبطی‌ها

شهر پترا حدودا 200 سال محل حکومت نبطی‌ها بوده و با توجه به شواهد تاریخی و آنچه که از این شهر می توان دید حکومتی باشکوه را داشته اند. نبطی ها در شکل گیری دبیره یا همان خط عربی که بعدها مورد تقلید و استفاده ایرانیان قرار گرفت نقش بسزایی داشته اند. 

مجموعه بناهایی که در این شهر وجود دارد، مکان های عبادتی، سالن های بزرگ، استراحتگاه زیبا نیز هستند که همگی نشانده عظمت شهر پترا و حکومت شکوهمند نبطی ها است.شهر پترا در اردن یکی از عجایب هفتگانه دنیاست و در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

جاذبه های گردشگری پترا

پترا به دلیل دیدنی هایی که دارد مقصد سفر ماجراجویانه و تاریخی گردشگران بسیاری قرار گرفته است. قصر البنت یکی از جذاب ترین جاهایی است که بومی ها و بسیاری از کاوشگران باستانی ساخت آن را کار فرازمینی ها می دانند. موجوداتی که مدتی در این قصر ساکن بودند و بعد از سال ها ناپدید شدند.

جاذبه های گردشگری هلسینکی – فنلاند

ترس توریست ها از شب های پترا

محلی ها هم این منطقه را ساخت موجودات فرازمینی می دانند و می گویند شب ها صداهای عجیبی از اینجا به گوش می رسد. همین گزارش باعث شده تا هیچ توریستی در هنگام شب به این ناحیه نرود.

بخاطر آرامش روح و روانتان، به «دَرَک» بروید

 

پترا حلقه اتصال تمدن

شهر پترا در اردن حلقه ی اتصال میان تمدن های بین النهرین، سرزمین شام و شبه جزیره ی عربستان و مصر بوده است.  به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهر از لحاظ اقتصادی رونق فراوانی داشته و اکثر کاروان ها از این شهر می گذشتند.

 

آرامگاه هارون برادر حضرت موسی

در ارتفاعات کوه هارون، در نزدیکی شهر آرامگاه برادر حضرت موسی، هارون واقع شده است.

چند وقتی است اسرائیلی ها با توجه به اینکه هارون برادر حضرت موسی. در پترا (وادی موسی) مدفون است ادعای مالکیت این منطقه را داشته اند. که با موضع سخت دولت اردن قرار گرفته است. و حتی از سازمان ملل خواستار تذکر جدی به صهیونیستها شده اند. چرا که با توجه به طرح آمریکا و اسرائیل به نام معامله قرن این خطر را جدی حس کرده اند.

 

آمفی تئاتر پترا

آمفی تئاتری به سبک معماری رومی در قسمتی از شهر ساخته شده که گنجایشی برابر 3 هزار نفر دارد.

نظر شما درباره شهر پترا چیست؟!

مقالات مرتبط

داستان شگفت انگیز کولوسئوم داستان شگفت انگیز کولوسئوم
معرفی شهر زوریخ معرفی شهر زوریخ
معرفی پل صلح تفلیس معرفی پل صلح تفلیس
معرفی جنگل بامبو ژاپن معرفی جنگل بامبو ژاپن
گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟ گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟
داستان کلیسای نوتردام پاریس داستان کلیسای نوتردام پاریس
زیباترین شهرهای ساحلی اروپایی زیباترین شهرهای ساحلی اروپایی
برج العرب، مدرن ترین برج عربی برج العرب، مدرن ترین برج عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348