ایرانگردی سرد در زمستان

ایرانگردی سرد در زمستان یا سفرهای سرد زمستانی، یکی از بهترین و خاطره‌انگیز ترین سفرها هستند. و سفر در زمستان همواره در میان گردشگران جایگاه ویژه‌ای دارد. تجربه خاطرات دلگرم کننده در سفر در سرمای زمستان از فراموش نشدنی‌ترین خاطرات و از ناب‌ترین تجربه‌ها است. کشور ایران سرزمینی چهار فصل است و زمستان یکی از زیباترین و خاص‌ترین فصل‌ها برای سفر می‌باشد.

شما در ایران زیبا در فصل زمستان برای انتخاب مقصد سفر بهترین گزینه‌ها را در پیش رو دارید. ما در مطلب ایرانگردی گرم در زمستان به مقاصد گرم در سفرهای زمستانی پرداختیم. و فهرستی از جاذبه‌های گردشگری در جنوب ایران را معرفی کردیم. اکنون در سفری شیرین با قصر شیرین همراه باشید تا با تعدادی از بهترین مقاصد سرد زمستانی در ایران آشنا شویم. 

 

تهران  

استان تهران یکی از مقاصد مورد علاقه سفردوستان و گردشگران است. در این استان انواع گردشگری را در تمام طول سال می‌توانید تجربه کنید. علاقمندان به سفرهای زمستانی در تهران می‌توانند یکی از بهترین زمستان‌ها را تجربه کنند. در ادامه برخی از مقاصد ویژه زمستان در این استان را نام می‌بریم.

توچال

اگر قصد سفرهای زمستانی در تهران را دارید می‌توانید از مجموعه گردشگری توچال بازدید کنید. مجموعه توچال در شمال شهر تهران می‌باشد. توچال نام قله‌ای در شمال شهر تهران به ارتفاع نزدیک به ۴۰۰۰ متر(3962 متر) است. این قله در رشته کوه‌های البرز است. دامنه جنوبی توچال مجاور با شهر تهران است و قله توچال مشرف به شهر تهران می‌باشد. این قله و این مسیر از پرطرفدارترین مسیرهای کوهنوردی در شهر تهران است. در مسیر این ارتفاعات پناهگاه‌های کلک‌چال و شیرپلاو پلنگ چال از معروفترین پناهگاه‌ها می باشند که برای کوهنوردان و ورزشکاران و طبیعت‌گردان نام‌های بسیار آشنایی هستند. با رسیدن به منطقه ولنجک در شهر تهران می‌توانید به راحتی به این مجموعه دسترسی داشته باشید.

از امکانات مجموعه توچال می‌توان به تل سیژ و تلسکی اشاره کرد. تله کابین توچال نیز یکی از امکانات این مجموعه است.

در منطقه توچال، پیست اسکی برای علاقه‌مندان به این ورزش زمستانی ایجاد شده است. منطقه توچال پیست اسکی متفاوتی دارد. در مجموعه توچال می‌توانید با استفاده از امکانات این مجموعه از تماشای مناظر طبیعی شهر تهران در زمستان لذت ببرید. این پیست معمولاً در زمستان پوشیده از برف می‌گردد و از اواسط پاییز این پیست برای استفاده مهیا و قابل استفاده است. لذت نوشیدنی‌های گرم در کافی‌شاپ‌های این مجموعه در دل سرمای زمستان با منظره برف پیش‌رو در پیست یکی از خاطرات فراموش نشدنی تهرانگردی در زمستان است. اگر با تله‌کابین و یا تله‌سیژ مجموعه توچال به فراز تهران بروید یکی از ناب‌ترین منظره‌های تهران را خواهید دید.

به طور خلاصه لیستی از امکانات مجموعه توچال را در ادامه نام می‌بریم.

 • تله کابین
 • اسنوموبیل
 • شبیه ساز وی
 • پیست اسکی
 • تله سی یژ چشمه
 • سورتمه سواری
 • باشگاه تیراندازی با کمان
 • زیپ لاین
 • باشگاه بگ جامپ
 • بام تهران
 • باشگاه تنیس
 • کافه بیلیارد

پیست اسکی شمشک

پیست اسکی شمشک یکی دیگر از پیشنهادات ما برای سفرهای زمستانی در شهر تهران است. پیست اسکی شمشک در کنار کوه‌های شمشک و با امکانات رفاهی و ورزشی یکی از بهترین گزینه‌ها برای تماشای مناظر زمستان در تهران است.

شمشک در منطقه شمیرانات استان تهران واقع شده است. این پیست در شمال شرق تهران می‌باشد و در حدود ۶۰ کیلومتر با شهر تهران فاصله دارد. شمشک پیست بین المللی اسکی است. امکاناتی مانند  تل اسکی، نورافکن و تل سیژ ، سورتمه سواری ،هتل مجموعه و رستورانها در آن وجود دارد . این نورافکن ها در مجموعه شمشک امکان اسکی کردن در هنگام تاریکی هوا را برای اسکی بازان فراهم کرده است. در این مجموعه دو هتل و عدادی رستوران برای ارائه خدمات رفاهی جهت گردشگران و ورزشکاران فراهم شده است. هرساله از اوایل آذرماه تا فروردین‌ماه معمولاً زمان استفاده مناسب از پیست شمشک است.

پیست اسکی دربندسر

یکی دیگر از مناطق دنج برای زمستان منطقه دربند سر است. از امکانات مجموعه دربند سر ، پیست اسکی دربندسر را می‌توان نام برد.پیست اسکی دربندسر تنها پیست کشور ما است که دارای دستگاه برف ساز است و در چند دوره میزبان رقابت‌های اسکی بوده است.

البرز

پیست اسکی دیزین

یکی دیگر از مناطق دیدنی  و از مقاصد سفرهای زمستانی منطقه دیزین است. دیزین در نزدیکی شهر کرج در استان البرز قرار دارد. پیست دیزین از مهمترین پیست‌های خاورمیانه و ایران است.

پیست اسکی دیزین اولین پیست مورد تایید فدراسیون جهانی اسکی در ایران است. اولین دستگاه بالابر این پیست در سال ۱۳۴۸ در دیزین نصب گردید. مجموعه دیزین ۲۳ پیست دارد که یکی از آنها پیست مبتدیان است. در دیزین همه افراد در تمامی سطوح می توانند براحتی اسکی کند. دیزین دارای چهار تله کابین شاله، دره چمن، ۲ تله سیژ، قله و دره چمن و ۷ تل اسکی بشقابی است.

امکانات پیست دیزین

دیزین این اولین پیست تایید شده بین المللی کشور ایران دو هتل را در مجموعه خود برای اقامت و رفاه ورزشکاران و گردشگران مهیا کرده است. هتل جهانگردی دیزین پذیرای گردشگران در تمامی فصول است. این مجموعه در فصل های تابستان و زمستان از مناطق مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی است.  همچنین در این منطقه می توانید گونه‌های نادر گیاهی کوهستانی را نیز مشاهده کنید. در پیست دیزین انجام فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری کوهستانی لحظات بسیار شاد و به یاد ماندنی را برای شما ایجاد می کند. همانطور که گفته شد دیزین دارای پیست های متعددی می باشد.پیست اسکی روی چمن یکی از پر طرفدارترین بخش های مجموعه است. یکی از ویژگی‌های پیست دیزین امکان استفاده در فصل تابستان است. اسکی روی چمن در این مجموعه یکی از متفاوت‌ترین تجاربی است که می توانید در صفحه خاطرات خود ثبت کنید.

 پیست اسکی دیزین از مقاصد آشنا برای اسکی بازان و زمستان دوستان است. در این پیست امکاناتی مناسب برای ورزش‌های زمستانی در اختیار ورزش دوستان می باشد. دیزین پیست مورد تایید فدراسیون اسکی و محل برگزاری مسابقات حرفه ای این ورزش است. علاقمندان به زمستان می توانند از تله کابین و رستوران های این مجموعه برای تفریح در زمستان و ثبت خاطرات خوش در منطقه دیزین استفاده کنند.

پیست دیزین هر ساله از اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه بهترین زمان ممکن را جهت استفاده در اختیار اسکی بازان می گذارد. در مجموعه دیزین می‌توانید از دیگر ورزش ها و امکانات مجموعه مانند تیراندازی با کمان، دوچرخه سواری کوهستانی و کایت سواری لذت ببرید.

پیست اسکی خور

خور یکی دیگر از مقاصد زمستانی استان البرز در زمستان است. یکی از پیست های اسکی در شهر کرج پیست اسکی خور است که در کنار سد کرج و در روستایی به نام خور واقع شده است.پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال مکانی دنج برای زمستانگردی در البرز هستید از منطقه خور بازدید کنید.

 

اردبیل

شهر اردبیل در استان آذربایجان یکی دیگر از مقاصد ناب و دیدنی سفر زمستانی است.اردبیل شهری کوهستانی در شمال غربی کشور ایران می باشد. این شهر جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد. اردبیل از جمله شهرهایی است که در سراسر سال و در همه فصول میزبان گردشگران داخلی و خارجی است. اما وجود ارتفاعات سبلان و همچنین چشمه های آبگرم خصوصاً در شهر سرعین این مقصد را به یکی از بهترین و ناب ترین مقاصد گردشگری و سفرهای زمستانی تبدیل کرده است.

چشمه های آب گرم اردبیل

 چشمه های آب گرم فراوان و متعددی که در منطقه اذربایحان و بویژه شهر سرعین و مناطق اطراف آن از دل زمین می جوشند یکی از منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری هستند. این چشمه ها که بسیاری از آن ها خاصیت درمانی دارند، طرفداران بسیاری در میان گردشگران دارند و مقصد انواع مختلف گردشگری هستند. در بازدید از شهر اردبیل پیشنهاد می کنیم از جاذبه هایی مانند چشمه های آب گرم دریاچه یخ زده شورابیل و آبشار یخ زده روستای سردابه بازدید کنید.

پیست اسکی آلوارس

 اما یکی از پیشنهادات ویژه سرزدن به پیست اسکی آلوارس در دل کوه و در دامنه‌های ارتفاعات سبلان است. پیست اسکی آلوارس در منطقه سبلان و در حومه روستای آلوارس در شهر سرعین واقع شده است . پیست آلوارس با ارتفاع ۳۲۰۰ متر از سطح دریا در سراسر فصل پاییز و زمستان پوشیده از برف است و هر سال ۶ تا ۸ ماه از سال می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در این ارتفاعات امکاناتی مانند تل سیژ و بالابر فراهم گشته است.پیست آلوارس یکی از بهترین مناطق برای ثبت خاطرات خاص در شهر اردبیل است. با اسکی کردن و استفاده از تله سیژ این مجموعه می توانید خاطرات خوشی را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

 

کردستان

استان کردستان و شهرهای آن یکی دیگر از بهترین مقاصد سفرهای زمستانی هستند. کردستان با جاذبه‌های بسیار تاریخی و طبیعی یکی از پرطرفدارترین مقاصد میان گردشگران است.

 

دریاچه زریوار

کوه ها، دره ها و دشت های کردستان خصوصا در فصل زمستان زمانی که از برف سفید پوش شده‌اند از بی بدیل ترین منظره های زمستانی می باشند. رودخانه ها و دریاچه های یخ زده مانند دریاچه زریوار یکی دیگر از منحصر به فرد ترین جاذبه های زمستانی کردستان می باشند. دریاچه زیبای زریوار یکی از جاذبه های طبیعی کردستان است. دریاچه زریبار در فصل زمستان به دلیل سرما یخ بسته و منظره ای زیبا از این بخش از سرزمین پهناور و پرجاذبه ایران پیش چشم شما قرار می دهد.

چشمه های آب گرم کردستان

 دیدن مناظر شهرهای استان کردستان در فصل زمستان یکی از بهترین خاطرات در سفرهای زمستانی است در استان کردستان نیز چشمه های آب گرم در دل سرمای زمستان از زمین می جوشد چشمه های آب گرم و آب معدنی مانند چشمه آب تلخ در و چشمه سراب قروه و چشمه جاو رود و چشمه های اورامان از خاص ترین جاذبه های این استان غربی می باشند.

 

کوه‌های زاگرس

کوه های زاگرس و مناظره چشم نواز آن در تمامی فصول سال زیبایی خیره کننده ای را در پیش چشم شما قرار می دهند. جنگل های  بلوط منطقه زاگرس با شهرتی جهانی بر فراز ارتفاعات زاگرس از دیدنی ترین های این منطقه می باشند. گردشگری غذا، موسیقی و طبیعت گردی در این استان طرفداران بسیاری دارد. طبیعت گردان و سفر دوستان در طول زمستان از طبیعت بکر و ناب این منطقه استفاده می کنند. پیشنهاد می کنیم در سفرهای خود و  در تور داخلی ایران حتما از منطقه زاگرس و جاذبه های گردشگری آن بازدید کنید.

پیست اسکی نسار

 پیست اسکی نسار در کردستان یکی از پیست های اسکی در غرب ایران است. بر فراز این  پیست منظره های دیدنی از شهر بیجار را تماشا می کنید. پیست اسکی نسار دارای امکانات رفاهی مانند پارکینگ، رستوران و همچنین هتلی جهت اقامت بازدید کنندگان در مجموعه است. این مجموعه پیست چمن نیز دارد و در فصل گرم علاقه مندان می توانند از پیست اسکی روی چمن این مجموعه استفاده کنند.

آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی یکی دیگر از مقاصد سفرهای زمستانی است. این استان بواسطه موقعیت جغرافیایی خود یکی از سردترین زمستان ها را در ایران دارد. این استان سرسبز با بارش برف و سفیدپوش شدن روی دیگری از زیبایی خود را نمایان می کند. این منطقه حتی در فصل سرما نیز پذیرای گردشگران است.

 

پیست اسکی پیام

در آذربایجان غربی، پیست اسکی پیام در نزدیکی شهر مرند برای استفاده علاقه مندان مهیا شده است. پیست پیام یکی از پیست های دنج و خلوت برای فصل زمستان است. برای کسانی که تفریحات زمستانی را به دور از هیاهو می پسندند این پیست یکی از بهترین پیشنهاد است.

 

پیست اسکی خوشاکو

 پیست اسکی خوشاکو نیز در کوهستان‌های آذربایجان غربی یکی دیگر از جاذبه های زمستانی ایران است. با بازدید از پیست اسکی خوشاکو چشم‌انداز بکر این ارتفاعات را می توانید تماشا کنید.

پیست اسکی خوشاکو
پیست اسکی خوشاکو

همدان

استان همدان یکی دیگر از پرطرفدارترین مقاصد سفر در زمستان است. همدان با جاذبه های تاریخی و طبیعی بی شمار در تمامی فصول سال یکی از مقاصد پرطرفدار میان گردشگران داخلی و خارجی است. موقعیت جغرافیایی همدان و آب و هوای این استان خصوصاً سفید پوش بودن این استان در فصل زمستان یکی از بهترین موقعیت‌ها را برای انجام سفرهای زمستانی پیش روی شما قرار می دهد.

این استان با جاذبه های فراوان که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم یکی از بهترین میزبانان گردشگری و گردشگران است.

 • غار علیصدر
 •  مقبره ابوعلی سینا
 •  گنجنامه
 • گنبد علویان
 • کاروانسرای تاج آباد
 • بازارهای صنایع دستی
همدان در زمستان
همدان در زمستان

 

پیست اسکی الوند

در استان همدان پیست اسکی الوند یا همان پیست اسکی تاریک دره یکی دیگر از بهترین مقاصد سفر زمستانی است. پیست الوند در نزدیکی مجموعه تاریخی گنجنامه و در دل ارتفاعات الوند از پرطرفدارترین و مهم‌ترین جاذبه‌های تفریحات زمستانی این استان است. پیست اسکی الوند از معروف‌ترین و مهم ترین جاذبه های استان همدان و کشور ایران است و در میان ورزشکاران اسکی از طرفداران بسیاری برخوردار است در این پیست امکاناتی مانند مدرسه اسکی، خوابگاه، فروشگاه و رستوران و پناهگاه برای علاقه‌مندان و گردشگران ایجاد شده است.

 

چهار محال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری در قلب رشته کوههای بی‌نظیر و زیبای زاگرس از بهترین مقاصد زمستان گردی می باشد. چهارمحال و بختیاری با آب و هوای سرد و کوهستانی خود و با داشتن جاذبه های فراوان تاریخی و طبیعی و فرهنگی یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفر در زمستان است. مرتفع بودن شهرهای این استان و موقعیت کوهستانی آن سبب سفید پوش بودن اکثر شهرها در فصل زمستان می شود. این موقعین یکی از بهترین مقاصد را برای انجام تفریحات زمستانی فراهم می‌کند.

 

پیست اسکی چلگرد

 پیست اسکی چلگرد یکی از مراکز تفریحات زمستانی در نزدیکی شهر کوهرنگ است. این پیست از قدیمی ترین پیست های اسکی در منطقه زاگرس است. این پیست در نزدیکی تونل دوم کوهرنگ قرار دارد و امکاناتی مانند بازارچه سوغات محلی، اقامتگاه جهت رفاه حال ورزشکاران و گردشگران، فروشگاه لوازم اسکی و پارکینگ را برای علاقمندان فراهم کرده است.

پیست اسکی چلگرد
پیست اسکی چلگرد

پیست اسکی دنا

پیست اسکی دنا یا همان پیست اسکی کاکان از دیگر پیست های استان چهارمحال و بختیاری در نزدیکی شهر یاسوج است. این پیست که یکی از پیست‌های وسیع اسکی می‌باشد که امکاناتی مانند خوابگاه جهت اقامت، رستوران و مربیان و تل اسکی بشقابی را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.

 

سخن پایانی

لذت سفر در هر فصلی با ثبت خاطرات خوش آن سفر در دل جاودانه می‌شود. با سفر به جای‌جای ایران‌زمین این سرزمین کهن خاطرات ناب و شیرین بی‌نظیری را برای خود و همراهانتان رقم می‌زنید. در میان انواع گردشگری و سفر، سفر در مناطق سرد و زمستانی یکی از خاص‌ترین سفرها هستند. ما در این مطلب به اختصار برخی از این مقاصد و به ویژه پیست های اسکی روی برف را معرفی کردیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و برای خرید تور داخلی و بلیط هواپیما جهت تجربه سفری شیرین به آژانس هواپیمایی قصرشیرین مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط

۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران ۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران
بهترین شهرهای توریستی ایران بهترین شهرهای توریستی ایران
قاهان، تکه‌ای از بهشت قاهان، تکه‌ای از بهشت
معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم) معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم)
بندر انزلی، شهر باران بندر انزلی، شهر باران
معروف‌ترین کویرهای ایران معروف‌ترین کویرهای ایران
روستای افجه، ییلاق بهشتی روستای افجه، ییلاق بهشتی
دورود، پایتخت طبیعت ایران دورود، پایتخت طبیعت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348