ایرانگردی گرم در زمستان

ایرانگردی در زمستان همچون دیگر فصول سال دلپذیر است. یکی از فصل‌هایی که سفر در آن حال و هوای خاصی دارد، فصل زمستان است. زمستان فصل نوشیدنی‌های گرم و  سفر به مقاصد گرمسیر است. برخی گردشگران بیشتر تابستان و بهار را فصل مناسب سفر می‌دانند. اما اگر در ایران زندگی می‌کنید یکی از نعمت‌هایی که دارید مقاصد گرم در کشور است. در کشور چهارفصل ایران در اوج سرمای زمستان می‌توانید مقاصدی با گرمای دلچسب برای مسافرت انتخاب کنید. گردشگران داخلی و خارجی بسیاری در زمستان به شهرهای گرم ایران‌زمین سفر می‌کنند. 

بهترین مقاصد گرم و دنج سفر در زمستان

البته در زمستان می‌توان مقاصد زمستانی را برای استفاده از این فصل زیبا انتخاب کرد. که دوستداران سرما و برف از آن لذت می‌برند. و به عنوان مثال می‌توانند به تفریحات زمستانی بپردازند. یا لذت نوشیدن چای گرم در سرما را تجربه کنند. اما همزمان هم می‌توان برای کسانی که با سرما میانه خوبی ندارند به دنبال مقاصد دنج و گرم سفر در زمستان بود. در ادامه در سفری شیرین با قصرشیرین همراه باشید تا بهترین مقاصد داخلی سفر در فصل زمستان را به شما معرفی کنیم.

جزیره قشم مقصد ناب زمستانی

قشم از بزرگترین جزایر جنوبی ایران و از جزایر زیبای خلیج فارس است. این جزیره زیبا یکی از بهترین مقاصد سفر در زمستان است. تجربه آب و هوای مطبوع و گرمای دلنشین جنوب در میان فصل سرما تجربه‌ای دلچسب و به یاد ماندنی است. جزیره قشم جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی دارد.

جاذبه‌های طبیعی: از جمله جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد در جزیره قشم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ♥ غار نمکی
 • ♥ جزیره ناز
 • ♥ دره ستارگان
 • ♥ تنگه چاهکوه
 • ♥ جنگل های حرا
غار نمکی قشم

تفریحات آبی: همچنین جزیره قشم یکی از بهترین مکان‌ها برای پرداختن به تفریحات آبی است. در این جزیره زیبای جنوبی می توانید از تفریح های آبی و غواصی استفاده کنید و خاطرات خوشی را برای خود وهمراهانتان ثبت کنید.

خرید: از دیگر جاذبه‌های جزیره قشم امکان خرید برای گردشگران است. خرید، یکی از انگیزه‌های سفر برای گردشگران قشم است. قیمت‌های مناسب کالاها در این جزیره خرید دلچسب و به صرفه‌ای را در کنار بازدید از این جزیره زیبا برای گردشگران فراهم می‌سازد.

جاذبه های تاریخی: جزیره قشم دارای جاذبه‌های تاریخی بسیاری است. بافت سنتی این جزیره خود یکی از جذابیت‌ها و از جاذبه‌های تاریخی و بصری این منطقه جنوبی ایران است. از جاذبه‌های تاریخی این جزیره می‌توان گورستان‌های تاریخی قشم، کلات کشتار، مقبره بی‌بی مریم و مدرسه کمالیه را نام برد. با خرید بلیط هواپیما و یا خرید تور قشم می‌توانید به راحتی در سرمای زمستان در گرمایی مطبوع از جاذبه های این جزیره بازدید کنید.

تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام

جزیره کیش مقصد همیشگی

جزیره کیش پربازدیدترین جزیره جنوب ایران و مقصد همیشگی سفر است. این جزیره به دلیل برخورداری از امکانات رفاهی و گردشگری ممتاز، در صدر لیست گردشگری منطقه است. کیش با داشتن انواع جاذبه‌های گردشگری، مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی در طی سال است. اما این جزیره در فصل زمستان یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین مقاصد سفر است. در جزیره کیش برای تمامی گردشگران با سطوح مختلف درآمدی امکان گردشگری فراهم است.

تفریحات آبی در کیش

گردشگری لوکس در جزیره کیش برای آنان که سفرهای لوکس را می‌پسندند بسیار دلنشین و در دسترس است. هتل های جزیره کیش با امکانات به‌روز و مدرن گردشگری، لحظات شیرینی را برای گردشگران خارجی و داخلی رقم می‌زنند.

علاوه بر آن، یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش، تفریحات آبی و سواحل زیبای این جزیره است. ورزش‌ و تفریحات آبی در کنار چشم‌انداز زیبای ساحل جزیره تجربه ای منحصر به فرد و فراموش نشدنی است.

 کیش همچنین برای دوستداران خرید و پاساژگردی از بهترین مقاصد است. این جزیره جنوبی ایران مجموعه ای از جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی و ورزشی و…. می باشد.

بازار مروارید کیش

از جاذبه های گردشگری این جزیره می توان موارد زیر را نام برد:

جزیره هرمز مقصدی با خاک خوراکی

جزیره هرمز یکی دیگر از مقاصد بکر و منحصر به فرد ایران و از مقاصد سفر در زمستان است. این جزیره به دلیل داشتن آب و هوای معتدل در فصل سرما از محبوب‌ترین مناطق گردشگری است. هرمز چشم‌اندازی بی‌نظیر دارد. از ویژگی‌های منحصر به فرد جزیره هرمز، خاک سرخ آن است. این خاک در دنیا بی‌همتا است. اینجا تنها نقطه زمین با خاک سرخ خوراکی است. جزیره فرصتی بی‌نظیر برای ساحل‌گردی و تماشای چشم انداز نیلگون خلیج فارس و انجام تفریحات آبی و غواصی است. با سفر به این جزیره می توانید با سبک زندگی مردم بومی جنوب کشور ایران و گردشگری غذا و همچنین فرهنگ و آداب و رسوم و پوشاک این منطقه بیشتر آشنا شوید. از دیگر جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز می توان موارد زیر را نام برد:

 • دره سکوت
 • دره مجسمه ها یا همان دره تندیس‌ها
 • دره رنگین کمان
 • قلعه پرتغالی ها
 • موزه دکتر نادعلیان
 • غار مراقبه
 • جزیره هنگام مقصد دلفین ها

هرمز، جزیره رنگین کمانی ایران

جزیره هنگام

جزیره هنگام یکی دیگر از جزایر جنوبی ایران است. دسترسی به جزیره هنگام تنها از راه آبی و با قایق در خلیج فارس ممکن است. جزیره هنگام در فصل پاییز میزبان دلفین‌هاست. از میانه‌های پاییز تا اردیبهشت‌ماه دلفین‌ها در این منطقه حضور دارند. گردشگران بسیاری برای تماشای دلفین‌ها به این جزیره سفر می‌کنند. جزیره هنگام زیستگاه طبیعی حیوانات دیگری نیز می‌باشد. از حیات وحش این جزیره حیواناتی مانند جبیر که نوعی آهوی بومی منطقه شبه قاره هند و ایران است را می‌توان نام برد. گونه‌ای دیگر خزنده ای از خانواده سوسمارها به نام خاردم مصری است. از دیگر حیوانات این جزیره لاک پشت پوزه عقابی می‌باشد.

بهترین جاذبه‌ها و دیدنی‌های جزیره قشم

جزیره هنگام جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. در کنار جاذبه‌های طبیعی، آثار تاریخی بسیاری از جمله موارد زیر را می توانید در این جزیره بازدید کنید.

 • قبرستان پرتغالی‌ها
 • پایگاه نیروهای دریایی انگلیس
 • بقایای کشتی انگلیسی‌ها
 • تندیس سنگی مادر و دختر
 • نخلستان‌ها
 • روستای متروکه

دیدنی‌های بندر گواتر، نقطه صفر مرزی در جنوب شرقی ایران

کسب و کار در جزیره هنگام

یکی دیگر از خصوصیات منحصر به فرد این جزیره به دور بودن از هیاهوست. بومیان و ساکنان این جزیره، اکثریت خویشاوندان هم می‌باشند و به صید و صیادی و همچنین به ساخت صنایع‌دستی مشغول هستند. اینجا دیگر صدای ماشین و شلوغی خیابان شما را آزار نمی‌دهد. در این جزیره بازاری زیبا و سنتی را پیش چشم خود دارید. با بازدید از این بازار بهترین فرصت را برای خرید سوغاتی به دست آورده اید. خرید از بازاریان جزیره هنگام کمک مستقیم به رونق اقتصاد محلی این جزیره است.

ساحل نقره ای جزیره هنگام

یکی از منحصر به فردترین دیدنی‌های جزیره هنگام که نباید آن را از دست بدهید، ساحل نقره‌ای و درخشان آن است. به دلیل وجود نوعی کانی براق در ماسه‌های ساحل، این ماسه‌ها جلوه ای درخشان و نقره‌ای پیدا می‌کنند. آب زلال امکان تماشای ماهی‌ها و آبزیان و شنا میان مرجان ها را به وجود آورده است. شنا در ساحل زیبا و آرام جزیره و تماشای این آکواریوم طبیعی خاطره‌ای فراموش نشدنی در سفر شما به جزیره هنگام است.

یک روز شاد با آبشارهای آرپناه در سرزمین بختیاری‌ها

خوزستان مقصد گرم و صمیمی زمستان

یکی دیگر از مناطق پر طرفدار در سفرهای زمستانی استان خوزستان در جنوب غربی ایران است. خوزستان با شهرهایی پرجاذبه از مقاصد بسیار مناسب برای سفرهای زمستانی است. شهرهای اهواز و آبادان از معروف ترین و پرجاذبه‌ترین شهرهای این استان می‌باشند.

شهر شوش

 در شهر شوش می‌توانید از جاذبه‌های بسیاری بازدید کنید. از جمله جاذبه های گردشگری این شهر موارد زیر را می توان نام برد:

آرامگاه دانیال نبی، از پیامبران قوم بنی اسراییل و همزمان با کوروش بزرگ هخامنشی در شهر باستانی شوش

 شوشتر

یکی از شهرهای دیدنی استان خوزستان، شهر شوشتر است. برخی از جاذبه های گردشگری شوشتر عبارتند از:

 • سازه های آبی شوشتر
 • قلعه سلاسل
 • پل شادروان
 • بند میزان
 • موزه مستوفی

دزفول

دزفول از دیگر شهرهای خوزستان است. اگر به خوزستان سفر کردید پیشنهاد می کنیم به تماشای جاذبه‌های تاریخی و بافت تاریخی دزفول بروید. در این شهر تاریخی بازدید از جاذبه های زیر را از دست ندهید:

اهواز

شهر اهواز مرکز استان خوزستان است. گردشگرانی که به خوزستان سفر می کنند معمولاً به این شهر می‌روند. این شهر به نام های شهر پل ها، و شهر شب های روشن معروف است. وجود 8 پل بزرگ و منحصر به فرد و 2 پل کوچکتر در این شهر از روی کارون، بزرگ ترین رودخانه ایران می گذرد. رود کارون درست از میان شهر عبور کرده است. و این شهر را به دو نیمه شرقی و غربی تقسیم کرده است.

همچنین وجود جزیره ای توریستی و تفریحی به وسعت 13 هکتار در دل رودخانه کارون و وسط شهر، آن را به یکی از منحصر به فردترین شهرهای ایران تبدیل کرده است. پل سیاه یا پل راه آهن، بزرگترین پل فلزی ایران و یادگار دوران رضاشاه. و پل ششم، بزرگترین پل کابلی در ایران و خاورمیانه از مهم ترین سازه‌های ارتباطی در اهواز هستند.  همچنین پل سفید اهواز چهارمین پل معلق دنیا است. از روی این پل می‌توانید رودخانه کارون را تماشا کنید. از  جاذبه‌های گردشگری اهواز می توان موارد زیر را نام برد:

 • بازار کاوه(یا بازار سبزی)
 • بازار عبدالحمید(بازاری از شیر مرغ تا جون آدمی زاد)
 • پارک ساحلی(طولانی ترین پارک ساحلی شهری در ایران)
 • بازار لشکرآباد(بزرگ ترین سلف سرویس فلافل خیابانی در ایران)
 • پل طبیعت
 • جزیره شادی
 • دریاچه مصنوعی فدک
 • کلیسای سورت مسروپ
 • موزه هنرهای معاصر

 آبادان: آبادان دیگر شهر خوزستان است. سفر در زمستان به آبادان سفری بسیار دلچسب است. آبادان شهری توریستی و دارای جاذبه های فراوانی است. در آبادان گردشگری غذا بسیار پرطرفدار است.

سینما شیرین: از جاذبه های شهر آبادان قدیمی ترین سینمای ایران با قدمت 80 ساله به نام سینما شیرین است.

کلیسای گاراپت مقدس: از جاذبه های شهر آبادان کلیسای گاراپت مقدس است. این کلیسا در فهرست آثار ملی کشور ایران ثبت شده است.

بازارهای شهر آبادان: آبادان بندری تجاری است. بازار ته لنجی ها، بازار کویتی‌ها و بازار مرکزی، بازارهای این بندر تجاری است. گردشگران بسیاری  به منظور خرید به این شهر زیبا سفر می کنند. و در کنار بازدید از جاذبه‌های این شهر، خریدی به صرفه نیز انجام می دهند.

تالاب شادگان

منحصر به فرد ترین جاذبه خوزستان شاید تالاب شادگان باشد. تالابی که با ارزشی جهانی در فهرست میراث طبیعی یونسکو در سازمان ملل به ثبت رسیده است. طبیعت دوستان همواره برای بازدید از تالاب شادگان به این استان سفر می کنند. این تالاب در جنوب غربی ایران و جنوب جلگه خوزستان حدفاصل شهرستان‌های شادگان، آبادان و ماهشهر است.

در همایش تالاب‌های جهان که در رامسر برگزار شد تصمیم گرفته شد که سه تالاب شادگان، خورموسی و خور الامیه با عنوان تالاب شادگان شناخته شود. س‍‍ازم‍‍ان م‍ی‍راث ف‍ره‍ن‍گ‍‍ی و گ‍ردش‍گ‍ری اس‍ت‍‍ان، روس‍ت‍‍ای رگبه را ب‍ه ع‍ن‍وان روس‍ت‍‍ای ن‍م‍ون‍ه و پ‍‍ای‍گ‍‍اه گ‍ردش‍گ‍ری ت‍‍الاب معین کرده‌است. ایستگاه گردشگری در منطقه احداث نموده است و اف‍رادی در زمین راهنمایی و ارائه خ‍دم‍‍ات م‍ورد ن‍ی‍‍از ب‍ه گ‍ردش‍گ‍ران ت‍‍ع‍ی‍ی‍ن ش‍ده‌ان‍د. که ه‍م‍واره م‍‍ی‌ت‍وان ق‍‍ایق‌هایی ب‍‍ا ق‍‍ای‍ق‍ران‍‍ان ن‍وج‍وان را در ک‍ن‍‍ار آب م‍ن‍ت‍ظر ی‍‍اف‍ت. م‍ن‍‍اظر این تالاب به وی‍ژه در ف‍ص‍ل ب‍‍ه‍‍ار و اواخ‍ر زمستان دی‍دن‍‍ی است.

ایرانگردی سرد در زمستان

کرمان

استان کرمان مجموعه‌ای از باغ‌ها، ارگ‌ها و عمارت‌هاست. گردشگری در این استان در همه فصول شیرین و خوشمزه است. استان کرمان با شهرهایی مانند کرمان، رفسنجان، بم، جیرفت و شهربابک و… و داشتن جاذبه‌های فراوان گردشگری یکی از بهترین مقاصد برای سفرهای زمستانی است.

با سفر به استان کرمان و بازدید از شهرهای این استان با آداب و رسوم و فرهنگ اصیل ایرانی بیشتر آشنا می‌شوید. شهر کرمان در دل ایران‌زمین و به عنوان مرکز این استان جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. از جمله این جاذبه‌ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • مجموعه گنجعلی خان
 • باغ فتح آباد
 • باغ موزه دفاع مقدس
 • حمام وکیل
 • گنبد جبلیه
 • موزه سکه
آبگوشت زیره کرمانی

گردشگری غذا یکی دیگر از جاذبه های این شهر کهن است. از سوغات این منطقه می‌توان به کلمپه، سوهان و زیره را نام برد. البته پسته که گل سرسبد باغات این منطقه است و جایگاه ویژه‌ای را در بازار داخل و خارج از ایران دارد.

ارگ بم: از دیگر جاذبه‌های این استان شهر بم و ارگ معروف بم است که در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی کرمان قرار دارد. این ارگ به عنوان بزرگترین سازه خشتی جهان شناخته می شد. اما متاسفانه در زلزله سال ۱۳۸۲ این محوطه و بنای باستانی آسیب‌های فراوانی دید. پس از مرمت و بازسازی، بخش هایی از این ارگ تاریخی حفظ شده است.

جیرفت: در بازدید از استان کرمان شهر جیرفت از شهرهای باستانی و کهن این استان را فراموش نکنید. در جیرفت از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این شهر بازدید کنید. از این جاذبه‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • قلعه سموران
 • غار شعیب
 • روستای دلفارد
 • آرامگاه سالار رضا

سایر جاذبه‌های این استان را میتوان ارگ راین در شهر راین و باغ شازده ماهان و همچنین کلوت شهداد در نزدیکی شهر شهداد و پیست اسکی سیرچ را نام برد.

یزد

یزد یکی دیگر از مقاصد جذاب برای سفرهای زمستانی است. واژه یزد که هم خانواده واژه های ایزد و یزدان می باشد، یکی از شهرهای باستانی ایران است که آتشکده های فراوانی از دوران ساسانی در آن به یادگار مانده است. شهر یزد مرکز استان یزد و شهری تاریخی با بادگیرهای نمادین است. این شهر از شهرهای مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی در تمامی فصول سال می باشد. استان یزد با شهرهایی مانند میبد، مهریز، اردکان، بافق، ابرکوه و تفت میزبان علاقه مندان به سفر است. این شهرها جاذبه‌های فراوان تاریخی و فرهنگی و طبیعی را در خود جای داده‌اند.

یزد، شهر بادگیرها و آتشکده ها

از جاذبه های گردشگری یزد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسجد جامع یزد
 • میدان امیرچخماق
 • آسیاب آبی کوشک
 • آتشکده یزد
 • محله تاریخی فهادان
 • زندان اسکندر
 • موزه آب
 • آتشکده‌ها 
 • خانه ی ملک التجار
 • خانه لاری‌ها
 • خانه حاج کاظم رسولیان

خانه‌های تاریخی از جاذبه‌های گردشگری می‌باشند. در استان یزد و شهرهای این استان می‌توانید از آتشکده‌ها و خانه های باستانی زرتشتیان بازدید کنید .

کاروانسراها

در این استان کاروانسرا هایی مانند کاروانسرای زین الدین که یادگاری از عهد و دوران صفویان است را می توانید بازدید کنید.

مهریز:  در شهر مهریز در استان یزد در کنار کاروانسرای دوران صفویه می‌توانید از چاپارخانه، زیارتگاه پیر نارکی، سنگ نگاره های کوه ارنان و روستای قدیمی سر یزد و همچنین از قلعه مهرپادین و مسجد جامع باغ بهار و رباط نو بازدیدکنید.

در ادامه بازدید و در برنامه تور یزد می‌توانید به کمپ کویری فهرج بروید. و از روستای خرانه و  کویر کاراکال بازدید کنید. همچنین به دیدن مسجد جامع اردکان بروید. که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کاروانسرای برج ارجنان و زیارتگاه چک چک و پارک ملی سیاه کوه نیز از دیدنی های استان یزد می‌باشند. به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع سفر به یزد حتما برای تور و سفر خود برنامه‌ریزی کنید. زیرا که دیدنی‌های یزد تمامی ندارد.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به خلاصه‌ای از جاذبه های ایران برای سفرهای زمستانی اشاره کردیم. با خرید تورهای ایرانگردی و یا با خرید بلیط هواپیما می‌توانید به سادگی و در آرامش از این جاذبه ها بازدید کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید تور داخلی و بلیط هواپیما می‌توانید به آژانس هواپیمایی قصرشیرین مراجعه کنید یا با همکاران ما در بخش فروش تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران ۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران
بهترین شهرهای توریستی ایران بهترین شهرهای توریستی ایران
قاهان، تکه‌ای از بهشت قاهان، تکه‌ای از بهشت
معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم) معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم)
بندر انزلی، شهر باران بندر انزلی، شهر باران
معروف‌ترین کویرهای ایران معروف‌ترین کویرهای ایران
روستای افجه، ییلاق بهشتی روستای افجه، ییلاق بهشتی
دورود، پایتخت طبیعت ایران دورود، پایتخت طبیعت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348