تشکوه، کوه همیشه سوزان در خوزستان

تشکوه

تشکوه، جایی که به آن کوه همیشه سوزان و جاویدان می‌گویند از شگفتی‌های طبیعی ایران است. آتش تشکوه آتشی مقدس است.  تشکوه اجازه روشن شدن هیچ نوع آتش از نوع دیگری را به شما نمی دهد، حتی آتش معمولی فندک! اینجا یکی از بهترین گزینه های سفر ماجراجویانه در جنوب ایران است. اکنون که فصل پاییز و آغاز زمستان است. و زمان سفر به جنوب کشور، اگر آهنگ سفر کردید، بازدید از این کوه شگفت‌انگیز را از دست ندهید. اگر می خواهید به رمز و راز آتش این منطقه پی ببرید با قصرشیرین همراه باشید تا شما را به یک سفرهیجان انگیز ببریم.

کوه شعله ور، قرن هاست که می‌سوزد

باز هم ماجرای سوختن زاگرس است، اما این بار از جنسی متفاوت. کوه شعله ور قرن‌ها است که به این نام شناخته می‌شود. آتش از دل کوهی زبانه می‌کشد. گویی که به خشم آمده و قصد دارد همه زمین را بسوزاند. این آتش هرگز خاموش نمی‌شود و انگار کوه، اژد‌هایی درون خویش دارد. شب‌های ترسناک و شگفت انگیز، همچون صحنه‌های پس از جنگ در فیلم‌های هیجان انگیز هستند که گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند.

«تشکوه» کجاست؟

تشکوه یا کوه آتشین از جاذبه‌های گردشگری رامهرمز در استان خوزستان است. تش در زبان محلی به معنای آتش است. و به همین سبب آن را «تش کوه» نامیده‌اند. تشکوه که در فهرست میراث ملی ثبت شده، در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران قرار دارد. این کوه آتشین از گذشته‌های دور تاکنون شبانه‌روزی می‌سوزد. اما با وجود این جذابیت و شگفتی بی‌بدیل طبیعت، گردشگران برای رسیدن به این منطقه باید از مردم محلی کمک بگیرند. زیرا هیچ تابلویی برای نشان دادن مسیر رسیدن به این کوه وجود ندارد. (نمایش روی نقشه)

دلیل شعله‌ور بودن!

اگر دنبال این هستید که بدانید چرا تشکوه شعله‌ور است، بد نیست بدانید.هیچ اتفاق غیرمعمول و ماورای طبیعی در این زمینه دخیل نیست. کارشناسان زمین‌شناسی معتقدند گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح، باعث شعله‌ور شدن کوه می‌شود. گازهای هیدروکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنند. و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون نشت کرده و شعله‌ور می‌شوند. و همین باعث می شود کوه همواره آتشین و گداخته باشد.

جزیره کوشک، نگینی در دل بزرگترین رودخانه ایران

شوخی با کوه آتشین!

یکی از چیزهایی که باعث می‌شود گردشگران در اطراف کوه تجمع کنند. و فضای شادی هم در آن حوالی ایجاد شود، کنجکاوی برای کاری است که بیشتر به یک آزمایش ساده شبیه است. اگر در گوشه و کنار تشکوه گودالی کوچک حفر کنید، می‌بینید که بلافاصله گاز طبیعی از گودال بیرون می‌آید و بعد از آن، به چشم خودتان می‌بینید که چطور از همان گودال کوچک شعله زبانه می‌کشد! این تنها کاری است که می‌توانید برای شعله‌ور کردن آتش در اطراف این کوه انجام‌دهید. چراکه از هیچ راه دیگری قادر نخواهید بود در اطراف تشکوه آتش روشن کنید. دلیلش هم این است که حجم گازهای متصاعد شده در اطراف این کوه به قدری زیاد است. که ترکیب هوای اطراف را بهم زده وچون زور اکسیژن موجود به این گاز نمی‌رسد. بنابراین به هیچ وجه آتش دیگری در این منطقه روشن نخواهد شد.

آداب بازدید از تشکوه!

بهتر است بدانید فصل مناسب برای بازدید از تشکوه پاییز و بهترین زمان هم شب‌هنگام است. روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می‌دهد؛ به گونه‌ای که تا به حال گردشگران بسیاری را در ساعات شب به سوی خود کشانده است.

شاید با دیدن شعله‌های روی کوه فکر کنید می‌شود همانجا بساط جوجه و کباب را علم کرد یا برای قلیانی که همراه برده‌اید، ذغالی آتش بزنید! اما اینطور نیست؛ چون شعله‌های کوه مناسب استفاده برای خوراک‌پزی نیستند. بهتر است تا فرصت باقی است از زیبایی این کوه سوزان لذت ببرید و عکس بیندازید.

مساله دیگر اینکه برای رسیدن به تشکوه باید صبر و حوصله به خرج بدهید چون مسیر دسترسی به اینجا تقریبا دشوار است و در طول راه هم تابلوهای زیادی دیده نمی‌شود؛ بنابراین حتما از اپلیکیشن‌های مسیریاب یا راهنماهای محلی کمک بگیرید. از سوی دیگر به تشکوه که برسید امکانات رفاهی و گردشگری خاصی نمی‌بینید، پس نیازهای خود را از نزدیک‌ترین شهر تهیه کنید و پوشیدن لباس خنک را هم فراموش نکنید. برای اقامت هم می‌توانید به رامهرمز بازگردید و یا در روستای گنبد لران از مردم روستایی و محلی اتاقی اجاره کنید.

کوهی که همزاد دارد!

غیر از تشکوه در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری نیز کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را «کوه سوخته» می‌نامند. کوه سوخته کوچک‌تر از تشکوه است و رنگ سیاه کوه، آن را از سلسله جبال اطرافش مجزا کرده است. نقطه تشابه کوه سوخته و تشکوه در این است که در کوه سوخته هم شاهد شعله‌های آتش هستیم. به این صورت که از لابه‌لای خاک و سنگ‌های کوه سوخته، زبانه‌های آتش بیرون می‌آید و دود سیاهی را راهی آسمان می‌کند.

 این دود باعث می‌شود تا فضای اطراف چشمه‌های آتش این کوه نیز سیاه‌رنگ به نظر برسد. نکته جالب اینکه در قله کوه زمین‌لرزه یا رانش زمین، شکاف عمیقی را به وجود آورده که دهانه اصلی خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله‌ور است. کوه سوخته امیدیه به دلیل شکل و شمایل ظاهری و آثار و شواهد هیدروکربوری در سطح زمین یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند و گرانبها در حوزه زمین‌شناسی است که نه تنها برای زمین‌شناسان، بلکه برای همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنی به نظر می‌رسد.

 

مطالب مرتبط:

مقالات مرتبط

جزیره کوشک، نگینی در دل بزرگترین رودخانه ایران جزیره کوشک، نگینی در دل بزرگترین رودخانه ایران
آبشار شوی بزرگترین آبشار طبیعی ایران آبشار شوی بزرگترین آبشار طبیعی ایران
یک روز شاد با آبشارهای آرپناه در سرزمین بختیاری‌ها یک روز شاد با آبشارهای آرپناه در سرزمین بختیاری‌ها
زیگورات دور اونتاش، قدیمی‌ترین و بزرگترین معبد آجری ایران زیگورات دور اونتاش، قدیمی‌ترین و بزرگترین معبد آجری ایران
شکم گردی در جنوب ایران شکم گردی در جنوب ایران
دوران سومریان و پیش از میلاد را در سفر به جزیره مینو تجربه کنید دوران سومریان و پیش از میلاد را در سفر به جزیره مینو تجربه کنید
پامنار، بهشت گمشده ایران پامنار، بهشت گمشده ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348