حمام وکیل شیراز مکانی چند منظوره در زمان‌ های گذشته!

حمام-وکیل-شیراز

یکی از اصلی‌ ترین شهرهای مهم گردشگری در ایران شیراز است. این شهر پر از بناهای تاریخی با آموزه‌ ها و جاذبه‌ های دیدنی است که اگر حتی در طی سفر به این شهر یکی از آن‌ ها را از دست دهید پشیمان خواهید شد. ما قصد داریم در ادامه شما را با حمام وکیل شیراز ، یکی از جاذبه های گردشگری تور شیراز ، آشنا کنیم.

بی شک نام حمام وکیل شیراز را تا به حال شنیده ‌اید، زیرا از شهرت قابل توجهی برخوردار است. حتما این را نیز شنیده ‌اید که کریم خان زند در زمان حکمرانی خود عمارت ‌های متعدد و زیبایی در شهر شیراز بنا کرده و دستور ساخت مسجد و بازار و حمام وکیل را در این دوره صادر کرده است.

تاریخچه حمام وکیل شیراز

وقتی پا به حمام وکیل شیراز می‌گذارید تمام خاطرات شیرینی که از پدربزرگ و مادربزرگتان شنیده ‌اید را در ذهن متصور خواهید شد. در زمان گذشته وقتی افراد به حمام می رفتند علاوه بر آن که به شستشوی بدن می ‌پرداختند، روحشان را نیز تازه می‌ کردند، شاید برای شما این سوال مطرح شود که چظور روحشان را تازه می‌ کردند؟ باید بدانید که حمام ‌ها مکانی مناسب برای برقراری ارتباط و گپ و گفت با دوستان و خانواده و حتی آشنایان و همسایگان محسوب می‌ شدند. بسیار از افراد خدمات مشت و مال دریافت می کردند و دلاک را نیز صدا می ‌زدند. بعد از اسلام رفته رفته شاهد ساخت حمام ‌ها در مراکز شهر ها بودیم، حتی جالب است بدانید که بسیاری از آن‌ ها در مجاورت مساجد اصلی شهر ساخته می‌ شدند.

در گذشته حمام ‌ها به عنوان حمام عمومی و محلی برای برگزاری مراسم‌ های گوناگون کاربرد داشت. اکنون حمام وکیل شیراز جنبه گردشگری دارد و شما می ‌توانید از تماشای آن لذت ببرید و موزه گرمابه وکیل را نیز از نزدیک ببینید.

معماری حمام وکیل شیراز

اگر از ما بخواهید چند نمونه‌ از آثار برتر معماری ایران را به شما معرفی کنیم، می ‌توان به جرات حمام وکیل را در زمره برترین آثار معماری ایرانی ذکر کنیم. ساخت حمام وکیل در دوره زندیه به اتمام رسید و بهره برداری از این حمام تا مدت ‌ها بعد ادامه یافت. البته لازم به ذکر است که در دوران مختلف و با گذشت زمان، حمام وکیل شیراز دچار آسیب ‌هایی شد، بنابراین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

 

حمام-وکیل-معماری

در کنار این حمام مسجد و بازار وکیل قرار دارد که آن‌ ها نیز از ارزشمند ترین یادگاری ‌های دوران زندیه محسوب می ‌شوند.

شکوه و عظمت حمام وکیل

حمام وکیل شیراز بسیار بزرگ است و مساحتی برابر با ۱۱ هزار متر مربع شکوه این حمام را به ما یادآور می ‌شود. معماری به کار رفته در حمام وکیل شیراز بسیار تحسین برانگیز است و حکایت از توانمندی معماران اصیل ایرانی دارد. در گذشته تحقیقات و بررسی‌ های زیادی بر روی آرایه‌ های حمام وکیل انجام شد. در نتیجه می‌ توان گفت تمامی تزیینات و معماری‌ هایی که در این حمام انجام شده حکایت از تمدن ایرانی و فرهنگ اصیل ایران در دوره صفویه دارد.

نقش و نگار حماسی و مذهبی در دیوارها و ستون های حمام

حمام-وکیل-نقش

وقتی وارد حمام وکیل شیراز می ‌شوید متوجه خواهید شد که کریم خان زند تا چه حد به زنده نگه داشتن تاریخ اصیل ایرانی علاقه مند بوده است. شما آثار تاریخی و تصاویر اساطیری و حماسی زیادی را روی دیوارهای حمام مشاهده خواهید کرد. البته این نقش ‌های مذهبی و حماسی فقط روی دیوار حمام وکیل وجود ندارد، بلکه در سایر بناهایی که دستور ساخت آن توسط کریم خان زند صادر شده است نقش و نگار مذهبی و اساطیری را خواهید دید.

 

 

حمام وکیل شیراز مکانی برای تجمع و گفتگو

لازم است در مورد این موضوع بیشتر بدانید که حمام وکیل صرفا مکانی برای حمام کردن نبوده است. در گذشته از این حمام باستانی برای برگزاری مراسم ‌های گوناگون مثل حنابندان، جشن حمام زایمان و غیره استفاده می ‌شد.

 

حمام-وکیل-گفتگو

طراحی جالب برای حفظ دمای محیط حمام

زمانی که از سمت در ورودی وارد حمام می ‌شوید شیب ملایمی را حس خواهید کرد. هنگام ورود به رختکن نیز حالت زاویه دار طراحی شده است، دلیل این امر این است که از ورود هوای سرد به داخل جلوگیری شود تا حمام بتواند گرمای خود را حفظ کند.

جالب است بدانید که برای گرم شدن کف حمام وکیل شیراز از ایده جالبی بهره گرفته بودند. کف حمام به وسیله سنگ کف پوش شده است و در زیر این سنگ فرش‌ ها کانال‌ های کم عرض قرار دارند. وجود این کانال‌ ها باعث می ‌شود جریان هوای آب گرم و بخار آب موجود در حمام کف حمام را به طرز مطلوبی گرم کند.

گرم کردن حمام تنها با دو دیگ

اگر به قسمت جنوبی حمام مراجعه کنید گرم خانه را می ‌بینید که در آن خزینه قرار دارد. وظیفه این خزینه گرم کردن آب به وسیله دو دیگ بزرگ است.

تعبیه مکانی برای تعویض لباس

اگر به قسمت سربینه حمام وکیل بروید شاهد سکوهای هستید که به منظور تعویض لباس افراد در آنجا نظر گرفته شده است. در آنجا نیز چهار حوض سنگی وجود دارد که می ‌توانند افراد برای حمام کردن از آن ‌ها استفاده کنند.

موزه حمام وکیل

از زمانی که ساخت حمام وکیل به اتمام رسید، این بنا بارها و بارها شاهد تغییر کاربری‌ های مختلفی بود. حتی در یک دوره زمانی حمام وکیل شیراز به رستوران و سفره خانه تبدیل شد. در حال حاضر نیز این حمام در نقش موزه به فعالیت خود ادامه می ‌دهد و گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن دیدن می ‌کنند. وقتی به موزه وارد می‌ شوید 30 مجسمه‌ های مومی در بخش سربینه حمام خواهید دید که در حالات مختلف قرار گرفته ‌اند و حالت هر کدام روایتگر داستانی جالب هستند.

محل قرار گیری حمام وکیل شیراز

حمام وکیل در قلب شهر شیراز در خیابان طالقانی واقع شده است و در قسمت غربی مسجد و بازار وکیل قرار گرفته است. دسترسی به حمام وکیل شیراز کار چندان سختی نیست زیرا این بنا در مسیرهای پرتردد قرار دارد و شما حتی می‌ توانید با مترو خود را به حمام وکیل برسانید.

پس از آن که در ایستگاه زندیه پیاده شدید با کمی پیاده روی حمام وکیل را خواهید دید. اگر هم برای رسیدن به حمام وکیل از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس استفاده می‌ کنید، باید از میدان نمازی به سمت میدان شهرداری بروید، در چنین حالتی کمتر در ترافیک معطل خواهید شد.

اگر با خودروی شخصی به شیراز سفر می ‌کنید باید توجه داشته باشید که از میدان شهرداری وارد خیابان پیروزی شوید و پس از آن که مسافت کمی را طی کردید به خیابان فرهنگ بروید و در انتهای خیابان فرهنگ به سمت تقاطع طالقانی که در قسمت چپ شما واقع شده است، بپیچید. پس از طی کردن ۵۰ متر در قسمت سمت راست خیابان طالقانی را مشاهده خواهید کرد. خوشبختانه در اطراف مجموعه حمام وکیل شیراز برای پارک خودرو خود مشکلی نخواهید داشت. چون در آنجا جای پارک خودرو زیادی وجود دارد.

ساعت بازدید

شما می ‌توانید همه روزه از حمام وکیل دیدن کنید. اگر در شش ماهه اول سال به شیراز می‌ روید و قصد بازدید از حمام وکیل را دارید باید بدانید که این حمام از ساعت هشت و نیم صبح تا هشت و نیم شب باز است و چنانچه قصد دارید در فصل پاییز و زمستان به شیراز سفر کنید باید بدانید که از ساعت هفت و نیم صبح الی هفت و نیم شب می ‌توانید به بازدید از این حمام تاریخی بپردازید.

بهترین زمان سفر به شیراز و بازدید از حمام

لازم به ذکر است که شهادت امام علی، رحلت پیامبر، تاسوعا و عاشورا، رحلت امام خمینی و شهادت امام جعفر صادق امکان بازدید از حمام را نخواهید داشت و در این ایام حمام تعطیل است. بهترین فصل برای سفر به شیراز بهار و تابستان است.

سایر اماکن دیدنی شیراز حوالی حمام وکیل

ارگ-کریمخان

اگر علاوه بر بازدید از حمام وکیل شیراز قصد دارید از سایر اماکن دیدنی این شهر بی نظیر بازدید کنید ما به شما ارگ کریم خان را پیشنهاد می ‌کنیم. این مکان تاریخی تنها  ۱.۳ با حمام وکیل فاصله دارد و با ۵ دقیقه پیاده روی به این بنا خواهید رسید. ۳۰۰ متر جلوتر از حمام نیز می‌ توانید به تماشای آب‌ انبار وکیل بپردازید. موزه خانه فروغ الملک نیز در فاصله ۲.۱ حمام قرار گرفته است. با ۱۱ دقیقه پیاده روی ارزش بازدید از این بنا را دارد. پیشنهاد ما به شما این است که بازدید از مسجد نصیرالملک را از دست ندهید، اگرچه ۱۵دقیقه پیاده روی لازم است، اما ارزشش را دارد.

رزرو هتل در نزدیکی حمام وکیل شیراز

شاید این سوال در ذهن شما نقش بسته باشد که کدام هتل‌ها در نزدیکی حمام وکیل واقع شده است؟ اگر عاشق فضای سنتی هستید ما هتل سنتی درباری شیراز را به شما پیشنهاد می‌ کنیم. این هتل در فاصله کمی از حمام قرار دارد. برای رزرو هتل نگران نباشید و همه امور را به آژانس هواپیمایی قصر شیرین بسپارید. به این ترتیب از سفر خود بیشتر لذت می‌برید. سایر هتل‌ هایی که در نزدیکی حمام وکیل قرار دارند عبارت هستند از:

  • هتل ستارگان
  • هتل پارسیان
  • هتل آریوبرزن
  • هتل هما
  • هتل ارم
  • هتل کریم خان

رستوران‌ها و غذاخوری هایی نزدیک به حمام وکیل شیراز

اگر پس از گشت و گذار در حمام وکیل هوس غذای شیرازی کردید می‌ توانید به بهترین رستوران‌ هایی که در اطراف حمام وکیل واقع شده ‌اند دست یابید. رستوران سنتی شرزه در حوالی حمام قرار دارد و نزدیک‌ترین رستوران به حمام وکیل است. تنها با ۱ دقیقه پیاده‌ روی به این رستوران می ‌رسید. رستوران سنتی تاریخی وکیل نیز  ۴ دقیقه پیاده‌ با حمام فاصله دارد. اگر اهل پیاده روی هستید ما به شما رستوران صوفی و قوام را پیشنهاد می‌ کنیم. دسترسی به این رستوران‌ ها با 15 دقیقه پیاده روی ممکن خواهد بود.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با حمام وکیل شیراز آشنا کنیم. از اینکه همراه ما بودید از شما کمال تشکر را داریم. امیدواریم مطالعه این مطلب به شما کمک کرده باشد تا شناخت بهتری نسبت به معماری و زیبایی‌ های این بنا کسب کنید.

 اگر تا به حال حمام وکیل شیراز را دیده اید از تجربیات خود به ما بگویید. بی صبرانه منتظر شنیدنشان هستیم.

مقالات مرتبط

غذاهای محلی و خوشمزه شیراز غذاهای محلی و خوشمزه شیراز
مارگون ، آبشاری چشمه ای در دل شیراز مارگون ، آبشاری چشمه ای در دل شیراز
ارگ کریم خان، منزلگاه بنام‌ترین شاه زند در شیراز ارگ کریم خان، منزلگاه بنام‌ترین شاه زند در شیراز
تخت جمشید، شکوه فرهنگ و عظمت ایران باستان تخت جمشید، شکوه فرهنگ و عظمت ایران باستان
سعدیه شیراز، آرامگاه پادشاه سخن سعدیه شیراز، آرامگاه پادشاه سخن
هفت تنان شیراز، راوی پنج مجلس هفت تنان شیراز، راوی پنج مجلس
آرامگاه کوروش، نگینی در پایتخت ایران باستان آرامگاه کوروش، نگینی در پایتخت ایران باستان
دشت ارژن شکارگاه پادشاهان هخامنشی دشت ارژن شکارگاه پادشاهان هخامنشی

1 دیدگاه برای ”حمام وکیل شیراز مکانی چند منظوره در زمان‌ های گذشته!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348