راه آهن تهران، ایستگاهی باشکوه در جنوب پایتخت

راه‌ آهن تهران، بنایی باشکوه در جنوب میدان راه‌آهن است. این اثر در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۶۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. لوکس‌ترین قطار این ایستگاه، قطار فدک، نورالرضا و زندگی می‌باشد که ۵ ستاره‌اند. برای آشنایی بیشتر با این بنای تاریخی و  مهم در پایتخت با قصرشیرین همراه باشید.

ایستگاه راهن تهران کجاست؟

در جنوبی‌ترین نقطه از بزرگترین خیابان خاورمیانه یعنی خیابان ولیعصر و در کنار میدان راه‌آهن، ایستگاه راه آهن تهران قرار دارد. ایستگاه راه آهن تهران از جمله قدیمی‌ترین ایستگاه‌های راه آهن خاورمیانه به شمار می‌رود. تاسیسات، سازه ها و بناهای مرتبط با راه آهن از یک سو تا جوادیه و از سوی دیگر تا حوالی میدان شوش را دربر می گیرند. (نمایش روی نقشه)

تاریخچه راه آهن تهران

ایستگاه راه آهن تهران در ۲۳مهر ماه سال ۱۳۰۶در اراضی جنوبی تهران با حضور رضاشاه کلنگ زنی شد. گستره ایستگاه راه آهن تهران۱۷۴هکتار است. معمار این ایستگاه آقای ولادیسلاو ولادیسلاوویچ بوده است. البته آقای کریم طاهرزاده بهزاد (برادر مینیاتوریست مشهور حسین بهزاد) بر کار نظارت داشته ‌است.

ایستگاه تهران با  چهار سکو آغاز به کار می‌کند و اولین قطار با لوکوموتیو بخار به خط دو ایستگاه راه آهن تهران وارد می‌شود.

ایستگاه راه آهن تهران، سال 1354

معماری ایستگاه راه‌آهن تهران

بنای ایستگاه مرکزی راه‌آهن، با الهام از عظمت و شکوه معماری ایران باستان، با استفاده از شیوه اکسپرسیونیسم آرمان‌گرا ساخته شده است. ورودی ایستگاه مرکزی وسیع است و این ریتم از طریق پنجره‌ها، بازشوها و جرزهای سراسری دیوارها نیز کاملاً آشکار است. ایستگاه از پی تا سقف با آهن و سیمان ساخته شده‌است و پنجره‌های آن از برنز و آهن است. نمای خارجی آن از سنگ سفید تراورتین است که از معدن سنگ پل سفید استخراج گردیده‌است.

لوکوموتیو بخار در راه آهن تهران

در فضای کارگاهی ایستگاه راه آهن، لوکوموتیو سیاه رنگی قرار دارد که بازمانده روزهای نخست ورود راه آهن به ایران است. مشابه این لوکوموتیو بخار در مشهد و تبریز هم وجود دارد، اما مابقی لوکوموتیوها در طول سالیان از رده خارج، اوراق و فروخته شده اند.

لوکوموتیو بخار
لوکوموتیو بخار
  • آژانس مسافرتی قصرشیرین

سالن تشریفات ایستگاه راه آهن تهران

سالن تشریفات ایستگاه راه آهن تهران در ضلع شرقی ساختمان بنا شده‌ است. این سالن با دری زیبا و برنجی رنگ مستقیم به سکو مرتبط می‌شود. در ابتدای ساخت ایستگاه راه آهن تهران، سالن تشریفات محل استفاده رضا شاه و خانواده دربار بوده و اکنون نیز به عنوان محلی برای استفاده مقامات و مهمانان ویژه‌ آنان است.

سالن تشریفات
سالن تشریفات
  • آژانس مسافرتی قصرشیرین

ستون کیلومتر صفر

این ستون نقطه صفر راه آهن سراسری ایران است. جایی که در مهر ۱۳۰۶ کلنگ احداث راه آهن سراسری به زمین زده شد. البته این ستون که به «ستون کیلومتر صفر » مشهور است، بیست سال بعد و در سال۱۳۲۶به مناسبت بیستمین سال احداث راه آهن ایران توسط تالبرگ طراحی و ساخته شد.

ستون کیلومتر صفر
ستون کیلومتر صفر
  • آژانس مسافرتی قصرشیرین

ساختمان اداری راه‌آهن تهران

سمت راست میدان راه‌آهن، ساختمانی به قدمت ساختمان اصلی ایستگاه قرار دارد که بخش اداری راه آهن تهران است. استاد طاهرزاده بهزاد این بنا را به عنوان بخش اداری طراحی کرد. نظر بهزاد این بود که قرینه این بنا در ضلع دیگر میدان ساخته شود، اما از آنجا که ضلع مقابل این بنا در مجاورت پاویون سلطنتی ایستگاه راه آهن قرار می گرفت، با نظر رضاشاه ساخت بنای قرینه منتفی شد.

  • آژانس مسافرتی قصرشیرین

ایستگاه راه‌آهن تهران به کجا قطار دارد؟

راه‌اّهن تهران به نقاط مختلف کشور خط ریلی و قطار دارد و از این ایستگاه می‌توان به استان‌های و شهرها مختلفی چون مشهد، تبریز، زاهدان، یزد، اهواز و… سفر کرد. همچنین این ایستگاه قطارهای بین‌المللی و گردشگری داخلی و خارجی نیز دارد.

برخی از قطارهای ایستگاه‌ تهران عبارت‌اند از:

  • قطارهای گردشگری داخلی و مناسبتی: قطارهای گردشگری تهران-شیرگاه، تهران-گیلان و…
  • قطارهای بین‌المللی: قطار بین‌المللی تهران-وان و تهران-کربلا (ویژه ایام اربعین حسینی)

و…

گشت و گذار در باغ گیاه‌شناسی ملی ایران با آژانس مسافرتی قصرشیرین

مقالات مرتبط

هتل نووتل، اقامتگاهی دور از آلودگی و شلوغی تهران هتل نووتل، اقامتگاهی دور از آلودگی و شلوغی تهران
گشت و گذار در باغ گیاه‌شناسی ملی ایران با آژانس مسافرتی قصرشیرین گشت و گذار در باغ گیاه‌شناسی ملی ایران با آژانس مسافرتی قصرشیرین
گورستان‌های تاریخی شهر تهران گورستان‌های تاریخی شهر تهران
توری که شما را به 100 سال گذشته پایتخت ایران می برد توری که شما را به 100 سال گذشته پایتخت ایران می برد
سعدآباد، بزرگترین و باشکوه ترین مجموعه سلطنتی تهران سعدآباد، بزرگترین و باشکوه ترین مجموعه سلطنتی تهران
فرصت شرکت در جشن انار در تور تهرانگردی قصرشیرین فرصت شرکت در جشن انار در تور تهرانگردی قصرشیرین
اولین تور تهرانگردی آژانس قصرشیرین، از میدان حسن آباد تا کاخ گلستان اولین تور تهرانگردی آژانس قصرشیرین، از میدان حسن آباد تا کاخ گلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348