با پاسپورت ایران به کدام کشورها بدون ویزا می توان سفر کرد؟

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

مرزبندی‌هایی که از دیرباز میان کشورها وجود داشته باعث شده شهروندان کشورهای مختلف برای عبور و مرور میان یکدیگر نیاز به مجوز داشته باشند. به این اجازه ورود ویزا یا روادید گفته می‌شود و افراد با توجه به اعتبار پاسپورت خود، لازم است تا برای ورود به برخی از کشورها اقدام به دریافت ویزا کنند. به هر میزانی که پاسپورت یک کشور ارزشمند باشد، می‌توان انتظار داشت که مردم آن کشور بتوانند به راحتی و بدون نیاز به گرفتن ویزا به کشورهای مختلف سفر کنند. آشنایی با کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان اطلاعات مفیدی پیش از سفر در اختیار شما قرار می‌دهد. 

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

متاسفانه امروزه پاسپورت ایرانی اعتبار چندانی ندارد. سایت پاسپورت ایندکس ( Passport Index ) رتبه 82 را برای پاسپورت ایران درنظر گرفته است. با پاسپورت ایرانی بدون ویزا تنها می‌توان به 11 کشور سفر کرد. البته غیر از این 11 کشور 41 کشور دیگر وجود دارند که می‌توان با ویزای آنلاین یا فرودگاهی به آنها سفر کرد. 

همان طور که گفته شد، مسافران و گردشگران ایرانی می‌توانند تنها با داشتن پاسپورت و بدون نیاز به اخذ ویزا به 11 کشور دنیا سفر کنند. نکته‌ای که باید به آن اشاره داشت، این است که سفر بدون ویزا به این کشورها محدودیت زمانی داشته و افراد باید در هنگام سفر، به این محدودیت زمانی توجه کنند.

کشور ارمنستان

شهروندان ایرانی می‌توانند بدون ویزا به ارمنستان سفر کنند و حداکثر تا 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند. اگرچه این اجازه ورود بدون ویزا برای شهروندان ایرانی فراهم است، اما برای ورود به ارمنستان شهروندان باید دارای پاسپورت معتبر بوده و شرایط ورود به کشور را رعایت کنند که ممکن است شامل مواردی مانند داشتن بلیط رفت و برگشت برای ارمنستان باشد. شما می‌توانید با تور ارمنستان با قیمت مناسب به این کشور سفر کنید.

کشور ترکیه

کشور ترکیه

همسایه ما یعنی کشور ترکیه، یکی دیگر از کشورهایی است که ایرانیان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به آن سفر کرده و از این کشور بازدید کنند. در سال‌های اخیر محبوبیت کشور ترکیه به عنوان یک مقصد گردشگری بین ایرانیان به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است. یکی از مهم‌ترین عوامل رخ دادن این اتفاق آن است که ایرانیان می‌توانند بدون اخذ ویزا به مدت ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند.

کشور گرجستان

کشور گرجستان یکی از کشورهای منطقه قفقاز است. این کشور با ترکیه و ارمنستان همسایه بوده و پایتخت آن شهر تفلیس است. گرجستان نیز این امکان را برای مسافران و گردشگران ایرانی فراهم کرده.تا بتواند بدون نیاز به اخذ ویزا به مدت ۴۵ روز به این کشور سفر کنند. برای ورود به گرجستان به عنوان شهروند ایرانی، شما باید دارای پاسپورت معتبر باشید. همچنین واچر هتل و بلیط رفت و برگشت را در لحظه ورود به این کشور باید همراه داشته باشید. 

کشور عمان

عمان یک کشور در شبه‌جزیره عربی بوده که پایتخت آن شهر مسقط است. این کشور با شرایط آب و هوایی گرم و خشک و صحرایی شناخته می‌شود. عمان یکی از کشورهایی است که شهروندان ایرانی می‌توانند بدون ویزا به آن سفر کنند و حداکثر تا ۳۰ روز اقامت داشته باشند. از شروط مهم برای سفر به این کشور داشتن پاسپورت معتبر با اعتبار 6 ماه است.

کشور مالزی

کشور مالزی یکی از کشورهای زیبای آسیایی با تعداد گردشگر بالاست. مالزی در بین توریست‌های ایرانی هم بسیار پرطرفدار است. این کشور برای شهروندان ایرانی محدودیت روادیدی ندارد و ایرانی‌ها می‌توانند به راحتی و بدون ویزا به این مقصد پرطرفدار آسیایی سفر کنند و 14 روز در این کشور بمانند.

کشور مالزی

کشور عراق

شهروندان ایرانی می‌توانند بدون ویزا به عراق سفر کنند و تا 30 روز اقامت داشته باشند. این مجوز ورود بدون ویزا برای توریست‌ها و مسافران عادی ایرانی صادر می‌شود. برای ورود به عراق به عنوان شهروند ایرانی، باید دارای پاسپورت معتبر باشید و شرایط و قوانین مربوط به ورود به کشور را رعایت کنید.

کشور قزاقستان

قزاقستان کشوری واقع در آسیای میانه است. برای شهروندان ایرانی، امکان ورود به قزاقستان بدون ویزا وجود دارد. طبق مقررات فعلی، شهروندان ایرانی می‌توانند تا 14 روز بدون ویزا در قزاقستان اقامت کنند. برای ورود به قزاقستان به عنوان شهروند ایرانی، باید شرایط و مقررات ورود به کشور را رعایت کنید و دارای پاسپورت معتبر باشید.

کشور قزاقستان | کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

کشور دومینیکا

دومینیکا یکی از کشورهای جزیره‌ای در حوزه دریایی کارائیب است. این کشور به ایرانیان امکان ورود بدون ویزا داده است و شما می توانید مدت ۲۱ روز بدون نیاز به اخذ ویزا وارد خاک این کشور شوید. این کشور یکی از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان است.

کشور هائیتی

کشور هائیتی یکی از کشورهای موجود در حوزه دریایی کارائیب است که ۱۱ میلیون جمعیت داشته و با جمهوری دومینیکن هم مرز است. مسافران و گردشگران ایرانی بدون نیاز به اخذ ویزا می توانند ۹۰ روز در خاک این کشور باشند.

کشور هائیتی

کشور ونزوئلا

ونزوئلا کشور دیگری در قاره آمریکای جنوبی است که به ایرانیان امکان ورود بدون ویزا را داده است. بر اساس قوانین ایرانی‌ها می‌توانند به مدت ۱۵ روز بدون نیاز به اخذ ویزا وارد خاک ونزوئلا شده و از این کشور بازدید کنند.

کشور میکرونزی

میکرونزی که به طور رسمی با نام فدراسیون ایالات میکرونزی شناخته می‌شود، یک کشور جزیره‌ای در اقیانوس آرام است. شهروندان ایرانی برای ورود به میکرونزی نیازی به دریافت ویزا ندارند و می‌توانند تا 30 روز بدون ویزا در این کشور اقامت کنند.

کشور میکرونزی | کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

جمع‌بندی

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان | با توجه به رتبه پاسپورت ایرانی در سطح جهانی شهروندان این کشور می‌توانند فقط به بعضی از کشورها بدون ویزا سفر کنند. این کشورها معمولاً شرایط سختی برای اخذ ویزا ندارند و شهروندان ایرانی می‌توانند با داشتن پاسپورت معتبر و برخی مدارک اضافی مانند بلیط رفت و برگشت، به مدت معینی در آنجا اقامت کنند. این ویژگی‌ها به طور خاص مربوط به کشورهایی مانند ترکیه، ارمنستان، قرقیزستان، گرجستان، قزاقستان و عراق هستند که شهروندان ایرانی می‌توانند به صورت نسبتاً آسان و بدون مشکل وارد آنها شوند.

مقالات مرتبط

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی
اصطلاحات نوشته شده بر روی بلیط هواپیما اصطلاحات نوشته شده بر روی بلیط هواپیما
چک لیست وسایل مورد نیاز در سفر خارجی چک لیست وسایل مورد نیاز در سفر خارجی
به مسکو سفر کنیم یا سنت پترزبورگ؟ به مسکو سفر کنیم یا سنت پترزبورگ؟
به بالی سفر کنیم یا مالدیو؟ به بالی سفر کنیم یا مالدیو؟
انواع بلیط هواپیما انواع بلیط هواپیما
نکته های امنیتی در سفر به استانبول نکته های امنیتی در سفر به استانبول
راهنمای سفر به تایلند راهنمای سفر به تایلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348