ترس و ماجراجویی را در گردشگری مرگ تجربه کنیم

گردشگری مرگ، سفر در دل تاریخ است. این گردشگری را در یک جمله می‌توان سفری دانست که در آن بازدید از مکان هایی با یادآوری حوادث تلخ و سیاه اتفاق می‌افتد.

گردشگری مرگ یا گردشگری تاریک (تلخ) و یا به عبارت دیگر گردشگری سیاه، به بازدید و سفر به مقاصد و مکان هایی اطلاق می‌شود. که در معرض بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و سونامی و غیره قرار گرفته اند. و یا مناطقی که آثار مربوط به جنگ و درد و رنج انسان ها، مانند حملات تروریستی و سایر اثرات جنگ در آنها واقع شده است. همچنین مکان هایی که به دلایل غیر طبیعی، احساس ترس، هیجان و یا کنجکاوی، گردشگران برای بازدید از آنها حس ماجراجویانه دارند.این مکان های خاص که معمولا داستان های تلخی را بازگو می کنند، گردشگران را به بازدید از خود فرا می خوانند.

در ادامه در سفری متفاوت با قصرشیرین همراه باشید تا با گردشگری سیاه یا به عبارتی گردشگری مرگ بیشتر آشنا شویم.

گردشگری مرگ چیست؟

گردشگری صنعتی متنوع و رو به رشد می باشد. صنعتی که تمامی شاخه‌ها و بخش های آن به طور کامل برای عموم هنوز شناخته نشده است. گردشگری مرگ نیز شاخه ای متنوع و جالب از این صنعت می باشد. در حالت کلی گردشگری سیاه یا گردشگری مرگ را می توان زیرمجموعه‌ای از گردشگری ماجراجویانه دانست. از شناخته شده ترین مکان ها و مقاصد گردشگری سیاه، می توان اردوگاه آشویتس در کشور لهستان را نام برد. البته گردشگری سیاه و گردشگری وحشت دو شاخه متفاوت می باشند که زیر مجموعه گردشگری ماجراجویانه هستند. رواج بیشتر گردشگری سیاه به پس از جنگ جهانی دوم و در دهه ۷۰ میلادی باز می گردد.

زلزله سیچوآن ونچوآن

تور زلزله سیچوآن ونچوآن به گردشگران آثار تخریب‌شده دز زلزله مرگبار ونچوآن را رنشان می‌دهد. گردشگران در طول این تور از مدرسه راهنمای ژوانکو و مدرسه ابتدایی ژوانکو بازدید می‌کنند. جمعا 303 نفر در این دو مدرسه جان خود را از دست دادند.

گردشگری مرگ، پاسخگوی نیاز انسان ها

انسان ها علاوه بر شباهت های میان خود، تفاوت های بسیاری نیز دارند. تفاوت علائق و سلیقه گردشگران در انتخاب مقاصد گردشگری، شاهدی بر میزان تنوع تمایل و علاقه انسان ها می باشد. همچنین تغییرات سویه‌های گردشگری از گردشگری انبوه به گردشگری خلاق و انواع دیگر، خود شاهدی بر تغییرات. ذائقه گردشگران در طی دوران های مختلف است. گردشگران بر اساس دانش و ذهنیات و احساسات خود، همچنین حالات روحی، فرهنگی و برنامه سفرشان و سلیقه شخصی، بازدید از مقاصد گردشگری متفاوتی را انتخاب می‌کنند. این نوع گردشگری بیشتر با انگیزه های درونی و روانشناختی و روان‌شناسی پیوند دارد. بیشتر نیازی درونی و احساسی می‌باشد.

جنایات مخفیانه شوروی سابق در پارک پروتاس لیتوانی.

انگیره های سفر در گردشگری مرگ

همچنین برخی افراد برای آشنایی و بازدید و دیدن سرگذشت نسل های پیشین و ادوار گذشته، به این مقاصد سفر می نمایند. تا تاریخ را در پیش روی چشمان خود تماشا کنند. در کشور ما با توجه به اعتقادات اسلامی دلایل بیشتری برای جذب گردشگر به مکان های جنگ زده و مناطق جنگی ایجاد شده است. خواه انگیزه از انجام این نوع سفرها برای عبرت از سرگذشت گذشتگان باشد، .خواه ماجراجویی باشد و یا انگیزه های ملی و مذهبی. امروزه این شاخه از صنعت گردشگری، طرفداران خاص خود را داشته و از شاخه های نو و در حال گسترش گردشگری می باشد.

حادثه هسته‌ای چرنوبیل اوکراین در آوریل 1986 از ذهن‌ها پاک نخواهد شد.

مقاصد گردشگری مرگ

گردشگری مرگ آنچنان که به نظر می رسد، همیشه تیره و تلخ نیست. هرگاه که به موزه های جنگ و یا مراسم یادبود می‌روید، .در بازدید از آرامگاه های باستانی و گورستان‌های تاریخی قدم در گردشگری سیاه گذاشته‌اید. در این نوع از گردشگری تنها خشونت مرگ و درد و رنج که در دوره‌ای بر انسانها روا شده است، مد نظر نمی باشد. بلکه ارزش تاریخی نیز این مقاصد حائز اهمیت است. به عنوان نمونه از مقاصد گردشگری سیاه می‌توان از اردوگاه آشویتس در لهستان، .محل مبارزه مایا ها در کشور مکزیک، بیت المقدس، منطقه واتر لو که جنگهای ناپلئون بناپارت در آن رخ داده است. و منطقه خوزستان در کشور ایران را نام برد. البته در فرهنگ کشور ما بازدید از مناطق خوزستان و مناطق جنگی به عنوان گردشگری سیاه اطلاق نمی شود. زیرا که تعریف ما از جنگ متفاوت می باشد و این مکان ها در فرهنگ  ما نوعی مکان مقدس محسوب می گردند. و این نوع از گردشگری در کشور ما رنگی از معنویت یافته است.

 

قلعه بابک

قلعه بابک در کلیبر آذربایجان شرقی، یادآور سال ها مقاومت ایرانیان در برابر تجاوز اعراب به ایران است. پس از فتح قلعه که با دشواری فراوان و خیانت یکی از سرداران ایرانی محقق شد، بیش از 3 هزار زن و مرد و کودک ایرانی، مورد قتل و تجاوز و بردگی قرار گرفتند. بابک نیز به شکلی فجیع و دردناک توسط جلادان معتصم خلیفه عباسی جان باخت.

همچنین ببینید: سفر به رازآلودترین مکان های تاریخ که بوی مرگ می دهد

تاریخچه گردشگری مرگ

قدمت گردشگری سیاه و میل و اشتیاق گردشگران برای حضور و انجام این گردشگری  به دوران نبرد گلادیاتور ها بازمی گردد. در آن زمان نیز مردم برای تماشای نمایش خشونت آمیز و خونریزی نبرد گلادیاتور ها به میادین نبرد می رفتند. و شاهد کشته شدن بردگان به دست یکدیگر بودند. همچنین در مراسم قربانی کردن اقوام مایا که در آیین‌های مذهبی انجام می‌شده است،. تماشاچیان و گردشگران خاص خود را داشته است. مرگ مفهومی است که همواره برای انسان ها مرموز و ناشناخته بوده است. و این یکی از مهمترین دلایلی است، که این گونه از گردشگری مورد توجه قرار گرفته است. در قرون وسطا نیز زائران در مسیرهای خود برای عبادت. به مکانهایی که جایگاه اجساد کشته شدگان مذهبی و مجرمان اعدام شده بود می رفتند. 

در قرن ۱۸ میلادی تا اوایل قرن ۱۹ که همگان آن را دوران رمانتیک تاریخ می‌دانند، محل نبرد واترلو در فرانسه.و خرابه‌های پمپی در ایتالیا مورد توجه این شاخه از گردشگری بوده است. این سفرها از نظر بسیاری از اولین سفر های گردشگری سیاه در تاریخ بوده است. تونی سیتن(tony seaton)  را بزرگترین مقصد گردشگری مرگ در دوران و عصر رمانتیک نامیده اند.

باغ سنگی درویش خان

به این باغ ناراحت ترین باغ ایران نیز گفته می شود. درویش خان کسی بود که در سال های ۱۳۳۹ شمسی از دست دادن زمین های خود را می دید. که چگونه روز به روز توسط دولت از او گرفته می شد و همینطور نابودی باغ هایش برای وی بسیار سخت بود. برای همین خواست تا اعتراض خودش را نشان دهد. او درخت های خشک شده ی خود را به ۴۰ کیلومتری جنوب شهر سیرجان برد. و سنگ هایی با اندازه های مختلف را از شاخه های درختان آویزان کرد. در همین حین اطرافیانش فکر می کردند که عقل خود را از دست داده. و نمی تواند با دیگران ارتباط بر قرار کند و در حال رنج کشیدن به دلیل از دست دادن زمین ها و باغ هایش است. در نهایت او در سن ۹۰ سالگی در سال ۱۳۸۶ از دنیا رفت. و او را در همان باغ سنگی به خاک سپردند. امروزه این باغ تبدیل به مکانی برای گردشگری شده و بسیاری را برای بازدید به خود جذب می کند.

خودروهای عمودی

خودروهای عمودی خرمشهر

پس از سقوط خرمشهر، ارتش عراق به بندر خرمشهر حمله کرد. تعداد زیادی از اموال بندر را غارت کردند و سپس حدود ۲۷ تا ۵۰ هزار خودرو فیات و تویوتا که وارد بندر شده بود را دور تا دور شهر خرمشهر به صورت عمودی نصب کردند تا مانع فرود چتربازان و تکاوران ایرانی برای کمک به خرمشهر باشند. در تجاوز عراق به خرمشهر هزاران نفر بی خانمان شدند و اموال و خانه های مخروبه و نیمه ویران مردم نیز توسط عراقی ها مورد دستبرد قرار گرفت.

دریاچه کیو خرم آباد؛ تنها دریاچه طبیعی درون شهری ایران

اهداف گردشگری مرگ

این گردشگری علاوه بر راهکاری برای تخلیه هیجانات و کمک به شناخت مسائل ناگفته و مرموز تاریخ. مانند مرگ، می‌توان فرصتی برای رساندن پیام هایی مانده در دل درد و رنج تاریخ دانست. همچنین راهی برای کسب درس های جدید از تاریخ و امید به آینده ای روشن تر و نیز راهکاری برای تولد دوباره بشریت. و جرقه ای برای بیداری انسانیت نوع بشر که در گذر زمان. و هیاهوی زندگی، گاهی اندکی به وادی فراموشی سپرده می شود.

گاهی گردشگری سیاه ادای احترامی به درگذشتگان و تاریخ است. مانند یادبودهایی که برای قربانیان حوادث و جنگ های تلخ گذشته برپا می شود. قربانیانی که مدتهاست فراموش شده اند و یا بی گناهانی که در این حوادث به کام مرگ فرو رفته اند. و اکنون تنها بخشی از تاریخ می باشند.

برای اطلاعات بیشتر و خرید تورهای داخلی و خارجی و یا خرید بلیط چارتر هواپیما و یا بلیط سیستمی به آژانس هواپیمایی قصرشیرین مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط

7 غذای معروف چینی 7 غذای معروف چینی
بهترین هتل های پاریس 2024 بهترین هتل های پاریس 2024
با توکیو بیشتر آشنا شوید با توکیو بیشتر آشنا شوید
بلیط چارتری چیست بلیط چارتری چیست
بهترین هتل های گرجستان بهترین هتل های گرجستان
جاذبه های گردشگری شهر گوانجو جاذبه های گردشگری شهر گوانجو
محبوب‌ ترین تورهای نمایشگاهی چین محبوب‌ ترین تورهای نمایشگاهی چین
جاذبه های گردشگری پکن را بشناسیم جاذبه های گردشگری پکن را بشناسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348