برزیل، بزرگترین کشور آمریکای جنوبی

برزیل بزرگترین و پرجمعیت ‌ترین کشور آمریکای جنوبی می باشد و زبان رسمی مردم آن پرتغالی است. کشاورزی برزیل بسیار پررونق می باشد. و این کشور بزرگترین صادرکننده‌ قهوه در جهان دارای شهرت زیادی در بین گردشگران برزیل است. شاید بسیاری از شما کشور برزیل را با فوتبال آن بشناسید. و در مورد قهوه‌ مشهور و جنگل‌ های آمازون بسیار تعریف و زیبایی را شنیده اید. اما جدا از این حقایق، قوانین و حقایق بسیار جالب دیگری در مورد این کشور وجود دارد که مطمئنا در سفر به برزیل جالب باشد.

کشور برزیـل پنجمین کشور بزرگ جهان می باشد و بعد از آمریکا، از نظر تعداد فرودگاه در رتبه‌ دوم جهانی قرار دارد. 

 

معرفی کشور برزیل

کشور برزیل پنجمین کشور بزرگ جهان می باشد.  بعد از آمریکا ، از نظر تعداد فرودگاه در رتبه‌ دوم جهانی قرار دارد. و اینکه برزیل ۴۷/۳ درصد خاک آمریکای جنوبی را دربر گرفته و با تمامی کشورهای آن به‌ جز اکوادور و شیلی مرز مشترکی نیز دارد. برزیل به‌ عنوان یک «جمهوری فدرال» از منطقه‌ فدرال، ۲۶ ایالت و ۴۴۷۰ شهر تشکیل شده است. و در سال ۲۰۱۵ میلادی،  با تولید نا خالص داخلی هفتمین اقتصاد بزرگ جهان را از آن خود کرد. و جالب است بدانید که طوطی حیوان ملی این کشور محسوب می شود.

موقعیت و جمعیت کشور برزیل 

کشور برزیل محدوده ‌ای وسیع از سواحل شرقی آمریکای جنوبی را اشغال کرده ‌است. همچنین شامل مناطق بسیاری از مرکز این قاره نیز می‌ گردد. و با کشورهای اروگوئه در جنوب و آرژانتین و پاراگوئه در جنوب غربی همچنین با بولیوی و پرو در غرب و با کلمبیا در شمال شرقی همسایه‌ می باشد. و با ونزوئلا و سورینام و گویان و در آنطرف آب با گویان فرانسه نیز در شمال مرز مشترکی دارد. همچنین این کشور از شمال به نیمکره جنوبی کشیده شده ‌است. و جمعیت کشور برزیل براساس آمار سال 2005 میلادی از سازمان ملل متحد  182.8 میلیون برآورد شده است.

اسلوونی، پایتخت سبز اروپا

مذهب و زبان مردم برزیل 

74 درصد از مردم برزیـل کاتولیک هستند. برزیل دارای بیشترین شمار کاتولیک ‌ها در بین کشورهای جهان را دارد. و شمار پیروان مذهب پروتستان در حال افزایش نیز می باشد. و این شمار در سال 1388 خورشیدی به 4/15 درصد می ‌رسید. اما 4/7 درصد از جمعیت برزیل خود را منکر وجود خدا، کافر یا بی‌ دین می ‌دانند. 8/1 درصد طرفداران دیگر مذاهب می باشند. و برخی از این مذاهب عبارت ‌اند از کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر الزمان (900.000 نفر). شاهدان یهوه (600.000 نفر).  بوداگرایی (215.000 نفر). یهودیت 230.000 نفر. و اسلام 27.000 نفر و 0/3 درصد از مذاهب سنتی آفریقا. همچون کاندومبله ، ماکومبا و اومباندا می باشد. جمعیت ساکن کشور برزیـل هستند که در قاره آمریکای جنوبی زندگی می کنند.برزیلی ‌ها عمدتا پرتغالی زبان هستند. و به گویش برزیلی این زبان تکلم می‌کنند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم برزیل 

موسیقی برزیل مانند مردمانش دارای تنوع زیادی است. مشهورترین نوع موسیقی برزیلی سامبا می باشد. که در دهه 1950 و 1960 نوعی موسیقی به نام بوسانوا در ساحل‌ های ریو دو ژانیرو شکل گرفت. فرهنگ برزیلی به عنوان کشوری چند نژاده، تاثیرات دیگری را نیز گرفته است. سرخ ‌پوستان برزیل بر زبان و آشپزی این کشور تاثیر بسزایی گذاشته اند/ و آفریقایی ها نیز که به عنوان برده به این کشور وارد شده بودند نیز بیشتر بر موسیقی، رقص، آشپزی و زبان برزیل تاثیراتی گذاشته اند. مهاجران ایتالیایی، آلمانی و مهاجرانی از دیگر کشورهای اروپایی نیز در تعدادی بسیار به برزیل سفر کرده اند. و تأثیر آنان بیشتر در جنوب شرقی و جنوب برزیل به وضوح دیده می شود. ضمنا در این کشور که همیشه زیر سلطه سفید پوستان بوده، تعیین سهم سرخ پوستان و سیاه پوستان در فرهنگ امروز آن بسیار مشکل و مهم است. سهم آنان در این فرهنگ با توجه به تاریخ هر منطقه و ساختار موجود در روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی کلی تفاوت می کند.

آنسی، سبزترین شهر فرانسه

 
در سفر به برزیـل نباید فراموش کرد که سرخ پوستان و سیاهان، همواره بعنوان بردگان و رعیت های محروم از حقوق انسانی در حیات برزیل سهیم بودند. ولی به رغم همه این بی‌عدالتی ‌های که در حقشان شده است شجاعت کافی برای پیکار و مقاومت داشته ‌اند. همچنین از جمله رسوم و معتقدات که از سرخ پوستان و آفریقا‌یی ها به ارث مانده است و در میان طبقات متوسط زنان برزیلی متداول شده است. عادت پوشیدن لباس قرمز رنگ در میان آنهاست. بخصوص در نواحی شمال شرق و آمازون  این بیشتر هم می باشد. این حسن انتخاب در نواحی سبز و خرم و یا در مناطق خشک و ریگزار زمینه گیرا و مهیجی فراهم نموده است و جذابیت خاصی به زنانشان می ‌بخشد .
 
سیاهان برزیلی و آمریکایی به موسیقی علاقه بسیار زیادی دارند. و موسیقی جاز موید این امر می باشد. سیاهان آمریکایی بیشتر به نغمه و آواز می‌ پردازند. در حالی که سیاهان برزیلی بیشتر متوجه رقص، پایکوبی و حرکات بدنی هستند.

واحد پول برزیل 

سیستم پولی برزیل مبتنی بر ده دهی است. و واحد پول اصلی این کشور رئال (Real) و واحد جزء آن سنت (Sentavo) نامیده میشود. نام و ارزش های اسمی سکه های نشان داده شده در بالا از چپ به راست اینگونه است:
1. One Centavo  ( یک سنت )
2. Five Centavos  ( پنج سنت )
3. Ten Centavos  ( ده سنت )
4.  Twenty-Five Centavos  ( بیست و پنج سنت )
5. Fifty Centavos ( پنجاه سنت )
6. One Real  ( یک رئال )

آب و هوای برزیل

گردباد کاترینا در سال 2004 میلادی تنوع آب و هوایی زیادی در برزیل به وجود آورد. اما بخش بزرگی از آن گرمسیری است و پوشیده از جنگل های بارانی آمازون که در حوضه آب ریز رود آمازون بوجود آمده ‌است. با این حال این کشور دارای پنج آب و هوا می باشد که عبارتند از گرمسیری در مرکز، کوهستانی، نیمه خشک در شمال شرقی، استوایی در شمال و معتدل در جنوب است. آب و هوای استوایی به صورت بسیار بارز در شمال این کشور وجوددارد. و این مناطق به صورت واقعی فصل خشک ندارند. و در واقع فصل خشک آنجا تنها کمتر از فصل بارانی بارش دارد. اما آن میزان بارش هم قابل توجه‌ می باشد.

سائوپولو

بزرگ ترین شهر برزیل سائوپائولو است که یکی از پرجمعیت ترین شهرهای دنیا و همچنین شهر پرگردشگر در این کشور نیز محسوب می شود. شهر سائوپائولو که سامپا هم معروف است، یکی از ثروتمند ترین شهرهای جهان نیز شهرت یافته است. و تنوع تفریحات و سبک زندگی در آن به قدری بالا می باشد. که تنها رقیب بارسلونای اسپانیا نیز محسوب می شود. این شهر هیچ وقت خلوت نیست گرچه تابستان‌ ها به خاطر گرمای زیاد هوا، مسافران کمتری به سائوپائولو می روند. اما باز هم غوغایی از گردشگران برزیل و تفریحات شبانه ‌شان پابرپاست. 

سائوپائولو به خاطر خصوصیات ذاتی جذابش یکی از بهترین مقصد ها برای ماجراجویی فرهنگی در سائوپائولو به ‌شمار می‌ رود. تنوع نژادها و فرهنگ ‌های مختلف زندگی در کنار یکدیگر، شهری رنگارنگ را به وجود آورده است که دیدن آن پشیمان نخواهید شد.

تور هند

آب و هوای سائوپائولو 

سائو پائولو در نواحی جنوبی واقع شده است و موقعیت جغرافیایی آن باعث شده است. که فصل سرما یعنی از ژوئن تا سپتامبر کاملا از سایر فصول سال متمایز باشد. زمستان ‌های سرد همراه با بارش باران و وزش باد از ویژگی ‌های آب و هوای این شهر می باشد. با این وجود، زمستان تقریبا هوای قابل تحملی را دارد و در بیشتر ایام سال، هوا در سائو پائولو ملایم و در نواحی ساحلی آب و هوایی مشابه آب و هوای استوایی را داراست. تابستان ‌های این شهر از ژانویه تا مارس ادامه دار است. و در این مدت احتمال بارش عصرگاهی و گاهی سیلاب نیز وجود دارد. ماه ‌های زمستانی یعنی ژوئن و جولای، خشک ‌ترین ماه‌ های سال محسوب می شود.

بهترین زمان برای سفر

بهترین زمان برای سفر به این شهر ازماه های مارس تا مه و از اکتبر تا نوامبر است. یعنی فصل ‌های بهار و پاییز که دمای هوا مناسب است و گردشگران برزیل کمتری در شهر دیده می ‌شوند. از آنجایی که این شهر در نیمکره‌ جنوبی قرار دارد ، فصل ‌های آن با فصل‌ های کشورهای نیمکره‌ شمالی متضاد می باشد، در مجموع دمای هوا در تمام طول سال، برای سفر به برزیل برای شما عزیزان مطلوب است.

آبشارهای ایگواسو

تصور کنید صدها آبشار کنار هم خروشانند و هزاران درخت سرسبز میان این آبشارها روییده‌اند. شاید فکر کنید در مورد یک افسانه صحبت می‌کنیم اما در مرز بین برزیل و آرژانتین چنین طبیعت شگفت‌انگیزی وجود دارد. مجموعه آبشارهای ایگواسو در برزیل چنان حیرت انگیز است که به یکی از عجایب هفتگانه دنیا شناخته شده. شاید در وصف آبشارهایی مثل نیاگارا و ویکتوریا زیاد شنیده باشید اما این آبشارها در برابر آبشار ایگواسو، آبشار برزیل، وسعت ناچیزی دارند. سالانه گردشگران بی‌شماری برای بازدید از مجموعه آبشارهای ایگواسو راهی برزیل می‌شوند؛ شما هم یکی از این افراد باشید.  

پالرمو، پایتخت فرهنگی ایتالیا

 

برزیلیا، پایتخت برزیل

اواخر قرن بیستم برزیل تصمیم به ایجاد یک پایتخت جدید کرد و برزیلیا ساخته شد. این شهر پایتخت فدرال و محل اسقرار دولت فدرال برزیل است. وقتی از بالا به این شهر نگاه می‌کنیم به شکل یک هواپیما دیده می‌شود. این شهر بخاطر معماری منحصر به فردش در یونسکو به ثبت رسیده است.

 

دیدنی های برزیلیا

برج تلویزیون برزیلیا، دریاچه مصنوعی پارانوا، کاخ ایتاماراتی، موزه بومیان برزیل، کلیسای دم باسکو، از جاهای دیدنی این شهر هستند.

در کل جاذبه های توریستی برزیلیا از دو شهر ریو و سائوپائولو کمتر است. اما امکانات تفریحی و کلوب های شبانه ی فراوانش گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

 

برنزه کردن پوست ممنوع!

جالب است بدانید برزیل اولین کشوری بود که برنزه کردن پوست را ممنوع اعلام کرد.

تور برزیل

ورزش در برزیل

برزیل بیش از هر چیز به خاطر عشقش به فوتبال شناخته‌شده است. اما منشاء این ورزش در افریقای جنوبی نیست. البته ورزش‌های دیگری هستند که در اینجا به وجود آمدند که نه‌تنها در خارج از برزیل چندان شهرتی ندارند، بلکه خود برزیلی‌ها هم زیاد با آن‌ها آشنا نیستند.

کاکا فوتبالیست معروف، که حتما می‌شناسید، تو این شهر متولد شده، لیلا باروس والیبالیست و تاتیانا لموس شناگر، هم‌متولد برزیلیا هستند.

 

فرسکوبول Frescobol

فرسکوبول در اواسط دهه 1940 در ریو دژانیرو به‌عنوان نماد ورزش ساحلی در برزیل مطرح شد. این ورزش شبیه تنیس است اما روی ماسه و بدون تور یا محدوده‌ی مشخص بازی می‌شود. راکت‌های این بازی از تخته‌های چوبی ساخته می‌شود و به شکل دسته‌های تنیس روی میز هستند. اما در برابر آب‌شور اقیانوس مقاومت دارند. توپ این بازی هم از پلاستیک نرم ساخته و به‌راحتی خشک می‌شود. در دهه 1980 مسابقات متعددی در مناطق مختلف برزیل برگزار شد، اما در 1994 بود که اولین اتحادیه‌ی فرسکوبول برزیل برگزار شد.

 

تخته‌ی شن نوردی Sandboard

این ورزش در دهه 1980 و زمانی که‌موج‌ها به‌اندازه‌ی کافی برای موج‌سواری خوب نبودند، توسط موج‌سواران در فلوریانوپولیس ابداع شد. در این ورزش، ورزشکاران روی تپه‌های شنی با تخته‌ای شبیه به تخته اسنوبورد بازی می‌کنند. این ورزش در دسته‌های مختلفی برگزار می‌شود و طرفدارانی از سرتاسر جهان پیداکرده است. رقابت‌هایی در امریکا، استرالیا، اوروگوئه و آرژانتین برگزارشده است.

 

فوتوالی Futevôlei

این ورزش در 1965 در ساحل کوپاکابانا Copacabana ابداع شد و عناصری از فوتبال و والیبال ساحلی را در خود دارد. هر تیم پنج بازیکن دارد. اما امروزه بازی‌های با تیم‌های دو نفره نیز در برزیل شایع است. اولین تورنمنت بین‌المللی فوتوالی در سال 2003 در ساحل میامی امریکا برگزار می‌شود.

 

فوتبال ساحلی

عشق برزیلی‌ها به فوتبال باعث خلق فوتبال ساحلی در ماسه‌های ریودوژانیرو شده است. فوتبال ساحلی در جهان به خاطر آن مشهور شده که فوتبالیست‌های مشهور برزیلی ازجمله رو ماریو، جونیور و زیکو بعد از خداحافظی از فوتبال، در تیم ملی فوتبال ساحلی بازی کرده‌اند. در 1993 اولین مسابقات حرفه‌ای فوتبال ساحلی در ساحل میامی برگزار شد و گروه‌هایی از امریکا، برزیل، آرژانتین و ایتالیا در میان شرکت‌کنندگان بودند.

 

کاپوئیرا Capoeira

این ورزش توسط بسیاری به‌عنوان بیان فرهنگی تجربه‌ی بردگان آفریقایی است که به برزیل آورده شدند. این ورزش اکنون محبوبیت جهانی دارد. بازیکنان این ورزش باید یاد بگیرند چطور با ریتم موسیقی حرکت کنند و درعین‌حال با رقیبشان برقصند. در کنار این ورزش همیشه سازهای آفریقایی نواخته می‌شوند. کاپوئیرا ترکیبی از هنرهای رزمی برزیلی، رقص و حرکات آکروباتیک است. دو بازیکن در یک حلقه قرار می‌گیرند تا بازی کنند و بقیه دور آن‌ها حلقه می‌زنند، آواز می‌خوانند و ساز می‌زنند. در سال 2014 کاپوئیرا توسط یونسکو به‌عنوان یکی از میراث فرهنگی ناملموس انسانیت نام گرفت.

 

در پایان…

برزیل از آن دسته کشورهایی است که سفر به آن بسیار خوش می‌گذرد. و کلی از دیدن فرهنگ های جالبشان لذت می‌برید. آیا تا کنون به برزیل سفر کرده اید؟

تور برزیل

مقالات مرتبط

راهنمای کامل سفر به ترکیه راهنمای کامل سفر به ترکیه
جاذبه های گردشگری پوکت جاذبه های گردشگری پوکت
سوئیس، مقر سازمان بین الملل سوئیس، مقر سازمان بین الملل
سه مقصد فوق‌العاده برای سفرهای نوروزی سه مقصد فوق‌العاده برای سفرهای نوروزی
معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری بانکوک معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری بانکوک
معروف ترین سوغاتی های فرانسه معروف ترین سوغاتی های فرانسه
جاذبه های گردشگری چین را بشناسیم جاذبه های گردشگری چین را بشناسیم
داستان دیوار چین چیست؟ داستان دیوار چین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *