غذاهای محلی هامبورگ، خاطره‌ای بی‌نظیر از تور آلمان

کشور آلمان با کشورهای دانمارک، لهستان، چک، اتریش، سوییس، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند مرز مشترک دارد.و پایتخت آن شهر برلین می‌باشد.  هامبورگ یکی از شهرهای معروف آلمان و دنیاست.که همه ساله گردشگران بسیاری از این شهر بازدید می کنند.  در شهر هامبورگ می‌توانید تجربه بی‌نظیر غذاهای محلی این شهر را در آلبوم خاطرات خود ثبت کنید و همراه با آژانس هواپیمایی قصرشیرین در تور اروپا، برگی شیرین در تقویم زندگی خود بگشایید. 

 

غذاهای شمالی آلمان

در بخش های گذشته گفتیم که هامبورگ یکی از شهرهای بزرگ بندری آلمان است. همچنین این شهر با داشتن بیش از 2300 پل رکورد پرتعدادترین شهرهای دارای پل در جهان را شکسته است. یکی از جاذبه‌های مهم هامبورگ، گردشگری غذا و چشیدن طعم خوب غذاهای محلی این شهر است. از آنجا که هامبورگ در شمال کشور آلمان قرار دارد، به نوعی می‌توان گفت.بیشتر غذاهای هامبورگ، به نام غذاهای شمالی آلمان نیز شناخته می‌شوند. درست مانند این که بخواهیم غذاهای محلی ساری را معرفی کنیم، غذاهایی هستند که در سایر مناطق ایران از آنها به عنوان غذاهای شمالی نام برده می‌شود.  

 

غذاهای جنوبی آلمان

ما ایرانی‌ها وقتی از غذاهای آلمان می‌گوییم، ممکن است ناخودآگاه یاد سوسیس و شیکلزل، کالباس کلم و سبزیجات، همراه با نوشیدنی‌های بی‌نظیر بیفتیم. این غذاها معمولا به عنوان غذاهای آلمانی در سراسر جهان سرو می‌شوند. و این در حالی است که این‌ها نمونه‌هایی از غذاهای محلی جنوب آلمان هستند!

در این بخش می‌خواهیم نمونه‌هایی متفاوت از آنچه که در ذهن دارید، یعنی غذاهای شمال آلمان و ویژه شهر هامبورگ را نام ببریم.  پس با ما همراه باشید.

 

فیشبروتچن (Fischbrotchen)

این غذا نوعی ساندویچ ماهی است. این ساندویچ‌ معمولا با شاه ماهی ترش (بیسمارکینگ) یا شاه ماهی (ماتجس)، برخی اوقات با پیاز، ترشی و سس رمولدا تهیه می‌شود.

اما غذاهای مختلفی می‌توان با به کارگیری مواد غذایی متفاوت تهیه کرد. شما می‌توانید ماهی سرخ‌شده یا ترد شده، میگوی دریای شمالی یا خرچنگ را با این غذا سرو کنید. خوردن فیچرتن در حالی که از مناظر رودخانه آلپ یا نوازش باد دریای شمالی بر چهره خود لذت می‌برید، بسیار شگفت‌انگیز است.

Fischbrotchen
Fischbrotchen

 

 

فینکودر اسکول (Finkenwerder Scholle)

این خوراک ماهی سنتی بر اساس نام منطقه‌ای در هامبورگ نام‌گذاری شده است که بعدها به یک روستای ماهیگیری تبدیل شد. پلایسه (چوله) پخته شده یا با بیکن، پیاز و میگوی دریای شمال طبخ می‌شود.

پلایسه یکی از ماهی‌های خوراکی است که در شمال آلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان عنصر اصلی در غذاهای ماهی و چیپس به شمار می‌رود. این روزها، تعداد پلایسه‌ها در چندین دریاچه کم شده است، اما در خیابان‌های Finkenwerder وجود داشته و شما می‌توانید رستوران‌های زیادی را که این غذای عالی را می‌پزند، پیدا کنید.

Finkenwerder Scholle
Finkenwerder Scholle

 

غذاهای محلی و خوشمزه شیراز

 

لبزکاوس (Labskaus)

ملوانانی که در حوالی دریای بالتیک در رفت و آمد بودند، برای تهیه خوراک، از تمام مواد غذایی موجود در کشتی استفاده می‌کردند. اساس این سوپ معروف، گوشت گاو نمک‌سود  و جوشانده شده و طعم دار شده با پیاز، خیارشور، تکه‌های شاه ماهی، .چغندر و سیب زمینی است. امروزه، لبزکاس غذای مورد علاقه بسیاری از آلمانی‌ها و امضای غذایی در رستوران‌های برمن، .برمرهافن، هامبورگ و روستاک است. این غذا با نیمرو و خیار شور سرو می‌شود.

تنوع این وعده غذایی به گونه‌ای است که در سراسر اسکاندیناوی و حتی در لیورپول انگلستان یافت می‌شود. که البته در آنجا «اسکوس»  نامیده می‌شود. درست است که لاکوسوس چیزی جز یک غذای عجیب و غریب نیست، اما امتحان آن ارزشش را داشته و طعم‌های خوشمزه آن شما را غافلگیر می‌کند.

Labskaus
Labskaus

 

 

گرونکوهل (Grünkohl)

در سراسر زمستان، کلم بروکلی آلمانی به نام گرونکوهل، در سراسر آلمان شمالی سرو شده.و به عنوان یکی از غذاهای سالم معرفی می‌شود. برای طبخ این غذا، کلم برای چند ساعت خیس شده. و با گوشت دو طرف دودی شده، یک یا دو نوع سوسیس و همچنین سیب‌زمینی آب‌پز یا سرخ شده سرو می‌شود.

Grünkohl
Grünkohl

فصل کلم بروکلی در اوایل زمستان آغاز می‌شود. و اغلب گروه‌های دوستانه یا همکاران آن را جشن گرفته. و یک تور کباب‌خوری به نام «کولفهارت» برگزار می‌کنند. کوتاه سخن، افراد در این تورها چند ساعت مشغول سرگرمی و نوشیدن انوع نوشیدنی‌ها بوده. و روز را در یک رستوران با خوردن گرونکوهل به پایان می‌رسانند. این وعده غذایی می‌تواند تا صبح آن‌ها را سرپا نگه داشته تا به رقص و شادی بپردازند.

 

سوپ اصلی (Aalsuppe)

قدیمی‌ترین دستور سوپ ماهی هامبورگ، مربوط به یک کتاب آشپزی نوشته شده در سال ۱۷۸۸ است. بعضی ادعا می‌کنند که در روش سنتی تهیه این غذا، از ماهی استفاده نمی‌شود. بلکه این غذا از انواع چاشنی‌ها ساخته می‌شود.

امروزه این سوپ به شکل شیرین و ترش با آب گوشت، گوشت گاو خشک‌شده، .سبزیجات، میوه پخته و کوفته، و همچنین برخی از قارچ‌ها پخته می‌شود. گفته شده که طبخ این غذا مهمان‌های شهر را گیج و متحیر می‌کند. زیرا این سوپ معمولا به عنوان یک غذای اصلی به شمار می‌رود.

Aalsuppe
Aalsuppe

 

بلغور قرمز (Rote Grutze)

هر وقت از نمونه‌های ماهی دلخواه و غذاهای گوشتی به اندازه کافی چشیدید، نوبت آن فرا می‌رسد.تا برخی از غذاهای محلی شیرین را امتحان کنید. مثلا Rote Grutze که از توت‌های قرمز تابستانی و شیر تهیه شده. و با سس وانیل یا بستنی سرو می‌شود. این غذا توسط دانمارکی‌ها به این منطقه آورده شده است.اما به یکی از اساسی‌ترین غذاهای شمال آلمان تبدیل شده است. در حالی که شکل سنتی این غذای میوه‌ای قرمز است. اما انواع سبز، زرد و آبی آن نیز در منوی برخی از کافه‌ها و رستوران‌های هامبورگ یافت می‌شود.

Aalsuppe
Aalsuppe

 

پان فیش (Pannfisch)

وقتی به اندازه مردم هامبورگ ماهی و سیب زمینی می‌خورید، می توانید شرط بندی کنید که غذایی وجود دارد که  برخی برای تهیه آن از باقی مانده‌های خوشمزه استفاده می‌کند. آن غذا پان فیش با سیب زمینی پخته است. پان‌فیش یکی از اختراعات طبقه کارگر کمتر ثروتمند قدیم است. آنها برای تهیه این غذا از هر چیزی که دم دستشان بوده استفاده می‌کرده اند. به ویژه که از ماهی و سیب زمینی باقی مانده شام ​​قبلی به خوبی استفاده می‌کردند.

البته، امروزه این ظرف به چیزی بهداشتی تبدیل شده است. باقی مانده های سنتی دیروز، به ترکیب پیچیده‌ای از ماهی تازه و گیاهی در سس خردل تبدیل شده است. و این امکان وجود دارد که یک نسخه کوبیده و سرخ شده از این غذای خوشمزه  را برای هر کسی که در خطر سلامت بیش از حد است، پیشنهاد کنید. 

Pannfisch
Pannfisch

 

همبرگر هامرسوپ (Hamburger Hummersuppe)

 

اگر خود را یک غذاخور می‌دانید، آماده باشید که بسیار هیجان زده شوید. این غذای سنتی بی‌نظیر است. سوپ خرچنگ با انبوهی از خامه فرم گرفته و آزین شده در شوید! که همراه با چاشنی کنیاک سرو می شود.  این غذا با سابقه بیش از یک قرن در منوی رستوران‌های هامبورگ دیده می‌شود. 

Hamburger Hummersuppe
Hamburger Hummersuppe

 

فرانتبرتچن (Franzbrotchen)

نوع ویژه محلی فرانتبرتچن، به معنای واقعی کلمه، یک رولت فرانسوی است. شما این شیرینی‌های شیرین را که با مقدار زیادی کره و دارچین. تهیه شده‌اند، در هیچ شهر دیگری به جز هامبورگ و شهرهای اطراف آن، پیدا نمی‌کنید.

همانطور که داستان‌های نقل‌شده بیان می‌کنند، تهیه این شیرینی توسط کریستال فرانسوی. در طول اشغال هامبورگ توسط نیروهای ناپلئون در قرن ۱۹ انجام گرفته است. این شیرینی در روش سنتی فقط با شکر و دارچین ساخته می‌شود. اما امروزه بسیاری از نانوایی‌ها انواع مختلف فرانتبرتچن را می‌پزند. به عنوان مثال با مارسیپان، شکلات یا دانه کدو تنبل.

Franzbrotchen
Franzbrotchen

 

قهوه بو داده تازه (Freshly roasted coffee)

قهوه و شهر هامبورگ در طی قرن‌ها روابطی صمیمانه داشته‌اند. به واسطه بندر هامبورگ، از پایان قرن نوزدهم، این شهر بزرگ‌ترین بازار قهوه در جهان شده است. در این شهر، قهوه‌خانه‌های مشهور تچیبو و J. J. داربوون تاسیس شده‌اند.

امروزه انبارهای منطقه اسپیچرستد بزرگ‌ترین مکان تجاری قهوه در سراسر جهان به شمار می‌روند. بیش از سه قرن از افتتاح اولین قهوه‌خانه‌ها در هامبورگ می‌گذرد. و این شهر باکیفیت‌ترین و عالی‌ترین قهوه‌های جاوا را ارائه می‌دهد. حتی قهوه خورترین افراد هم از آمدن به این شهر و خوردن قهوه‌های این شهر پشیمان نخواهند شد.

Freshly roasted coffee
Freshly roasted coffee

 

مردم دبی چه غذاهایی می‌خورند؟

 

هالستینر سارفیش (Holsteiner Sauerfleisch)

نوعی خوراک با گوشت ماهی یا خوک است که  در سرکه و شراب سفید همراه با ادویه‌جات و  ترشی‌جات(برگ لوا، بذر خردل، آلبالو، سیخ زده، توت فرنگی) و کمی شکر سرو می شود. برای طبخ آن گوشت را از استخوان جدا می‌کنند. و آن را به تکه‌های کوچکتر برش می‌دهند. سپس آن را در یک ظرف صاف می‌گذارند. که شبیه تکه‌های کنسرو می‌شود. گاهی پیاز و هویج برش خورده همراه با ترشی برای رنگ و طعم به آن می‌افزایند. 

Holsteiner Sauerfleisch
Holsteiner Sauerfleisch

 

اشنیتزل (Schnitzel)

اشنیتزل به آلمانی و یا همان شنیسل (به انگلیسی) یک غذای سنتی بسیار محبوب در شمال آلمان است. که دارای انواع مختلف طبخ است. یکی از محبوب‌ترین آنها گوشت گوساله (معروف به وین شنلیزل) و گوشت خوک شنیتل است.

تمام شنیتل‌ها قطعات گوشت نازکی از قسمت ران حیوان مربوطه هستند. در کنار شنیتل کلاسیک آلمانی، شنبلی هامبورگی نیز وجود دارد. که با تخم‌مرغ سرخ شده و پیاز سرو می‌شود. اشنیتزل مانند غذای اسپریوالد با نان و  ترب کوهی سرو می‌شود..با تکه های خیارشور پوشانده شده و سپس با پنیر پخته می‌شود.

Schnitzel
Schnitzel

 

برتکارتوفن (Bratkartoffeln)

آلمانی ها را گاهی از روی شوخی «سیب زمینی» خطاب می‌کنند! چرا که به نظر می‌رسد سیب‌زمینی به طور روزانه حداقل در یکی از  وعده‌های غذایی یک فرد آلمانی گنجانده می‌شود. حتی اگر این هم کمی اغراق آمیز به نظر برسد، این نکته را نمی‌شود انکار کرد که Bratkartoffeln خوشمزه‌ترین غذایی است.که با سیب‌زمینی پخته می‌شود. کافیست سیب زمینی پخته شده را به صورت ورقه های نازک خرد کنید. آنها را در یک تابه‌ی پر از روغن و بیکن(گوشت خوک نمک سوده شده) و پیاز قرار دهید. و این مخلوط را سرخ کنید تا وقتی که تیره و ترد شود. این غذا هم مانند Spatzle گزینه بسیار خوبی برای قرار گرفتن.در کنار غذاهای اصلی مثل اشنیتزل و سائوربراتن است. 

Bratkartoffeln
Bratkartoffeln

منبع:

Must-Eat Foods In Hamburg And Where To Eat Them

مقالات مرتبط

اطلاعات جامع کشور آلمان اطلاعات جامع کشور آلمان
برلین، آمیزه‌ای از تاریخ و مدرنیته در آلمان برلین، آمیزه‌ای از تاریخ و مدرنیته در آلمان
هانوفر، باغ شهری صنعتی در آلمان هانوفر، باغ شهری صنعتی در آلمان
مونیخ، شهری که نامش با فوتبال گره خورده مونیخ، شهری که نامش با فوتبال گره خورده
هامبورگ، دروازه ای رو به جهان هامبورگ، دروازه ای رو به جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348