ماجراجویی در غار گوا تمپورانگ مالزی

غار گوا تمپورانگ درایالت گوپنگ با 4.5 کیلومتر طول، یکی از زیباترین و طولانی‌ترین غارهای مالزی،  مکان مورد علاقه کوهنوردان و گردشگران تور مالزی و طبیعت است. بخشی از این تونل آهکی، به عنوان یک غار نمایشی با نورپردازی الکتریکی و پیاده‌رو توسعه داده شده و تورهای مختلفی در آن برگزار می‌گردد. گردشگران با استفاده از یک راهنمای حرفه‌ای و یک کلاه چراغ‌دار می‌توانند در مسیرهای متنوع این غار تجارب هیجان انگیزی کسب کنند. در درون این غار رودخانه‌ای کم عمق به طول 1.6 کیلومتر جاری است. همچنین این غار خانه هزاران خفاش است. و بازدید کنندگان علاوه بر دیدن آنها می‌توانند شکلهای عجیب و بعضا زیبایی را که از اثر فضولات آنها بر روی سقف ایجاد شده ببینند.

غار تمپورانگ از شرق به غرب به طول 2 کیلومتر از زیر تپه های سنگ آهکی که به نام های گونانگ تمپورانگ و گونانگ گاجا شناخته می‌شوند می‌گذرد. این تپه‌ها حدود 500 متر ارتفاع دارند تمپورانگ در زبان باهاسا به پوسته نارگیل گفته می‌شود و دلیل این نامگداری نیز شباهت سقف این غار به پوسته نارگیل است. برای اطلاعات بیشتر از این غار هیجان انگیز در مالزی با قصرشیرین همراه باشید.

آشنایی با جزایر لنکاوی در مالزی

 

حفره های غار گوا

غار تمپورانگ از 5 حفره بزرگ ساخته شده است.
1- حفره آبشار سنگ طلایی: این گالری با ارتفاع 90 متر شامل یک آبشار سنگ صاف استکه به دلیل عبور رودخانه از روی آن طلایی به نظر می‌رسد.
2-حفره گرگاسی (غول پیکر): این غار حاوی ستون هایی عطیم با ارتفاعی بیش از 15 متر است.
3-حفره معدن قلع: در اینجا می‌توان آثار حفاری هایی که توسط معدن‌چیان قلع انجام شده را دید.
4-حفره عالم: این تالار به دلیل عظمتش به این نام خوانده می‌شود. ارتفاع سقف این تالار به 72 متر می‌رسد.
5-حفره میدان جنگ: در میدان جنگ، استالاکتیتها و استالاگمیت‌های فراوانی شبیه سربازان در کنار هم قرار گرفته اند یکی از مشهورترین این استلاگمیتها به سرباز کشته شده مشهور است.

 

جزیره جورج تاون مالزی

 

کاربردهای غار گوا در گذشته

گفته می‌شود این حفره‌ها 10،000 سال قدمت دارند. ساختارهای مختلف کلسیم و سنگ مرمر در هریک از این پنج حفره در واقع به دلیل تفاوت در دما و سطح آب آنهاست. در این غار انواع مواد معدنی مانند روی و سنگ مرمر یافت می‌شود. و حتی در طول قرن گذشته بخشهایی از غار به عنوان معدن روی مورد بهره برداری قرار گرفته است. در طول بحران مالایی (1960-1948) نیز، چریک‌های کمونیست از غار به عنوان مخفی گاه استفاده می کردند و برخی از گرافیتی های آنها هنوز بر روی دیوارها دیده می شود یکی از این گرافیتی ها شبیه نقاشی ماشین سر هنری گرنی است و ممکن است حتی نشان دهنده نقشه ترور او باشد.
در سال 1995 کار تبدیل غار به جاذبه توریستی شروع شد و مسیرهای راهپیمایی فولادی و بتنی در محل قرار گرفت، سکوهایی برای تماشای استلاکتیتها و نرده‌های برای ایمنی نصب گردید و همچنین فضاهای دیدنی غار با چراغ‌های نقطه‌ای روشن شد.

تاریخچه غار گوا تمپورانگ

غار گوا تمپورانگ از حدود 10000 سال پیش وجود داشته است. این غار شامل پنج گنبد بزرگ شبیه به پوسته نارگیل است. هر یک از این گنبدها دارای سازه‌های مختلف کلسیم و سنگ مرمر است. عوامل گوناگونی باعث ایجاد این غار عظیم شده است. اول از همه اینکه کل این منطقه در گذشته‌های دور به عنوان دره شناخته می‌شده و توسط آب دریا پوشیده شده است.

غار نیاح ساراواک مالزی، اقامتگاه 38 هزار ساله انسان

استالاکتیت ها

میلیاردها موجود دریایی میکروسکوپی باید بمیرند. و به طبقات اعماق اقیانوس ها بپیوندند، جایی که پوسته های کوچک آنها به وسیله سنگ آهک فشرده می شد. و در اثر بارندگی و جریان آب در طی 250 میلیون سال غار شکل گرفت. و در طی زمان کربنات کلسیم موجود در قطره های سنگ آهک با سرعت کم و آهسته آهسته باعث ایجاد شگفتی های استالاگمیت ها و استالاکتیت ها شده است. به همین دلیل انسان‌ها باید از غارها مراقبت کنند چون این یک فرایند دراز مدت در بوجود آمدن غارها است. اگر قطعه‌ای از این استالاکتیت از بین بروند در طول زندگی ما رشد نخواهد کرد چون در هر 200 سال به میزان 1 اینچ رشد می کنند.

استالاکتیت های موجود در نزدیکی ورودی اصلی غار شامل سنگ های قیمتی، سنگ مرمر و دیگر مواد معدنی است. در طول قرن های گذشته بعضی از معادن کوچک روی در داخل غار در زمان های مختلف وجود داشت. در دوره بحران مالایی چریک های کمونیست از غار به عنوان مخفیگاه استفاده می کردند و برخی از گرافیتی های آنها هنوز بر روی دیوار دیده می شود. در سال 1995 صنعت توریسم در این منطقه رشد کرد و این غار به جاذبه توریستی تبدیل شد و کار خود را به عنوان یک مکان توریستی شروع کرد، راه پله های فولادی و بتنی در محل قرار گرفت و کم کم سیستم های بازرسی و نرده ها برای ایمنی در آنجا ایجاد شد و با چراغ هایی که در مکان های حساس غار به منظور روشنایی قرار داشت به جذابیت های غار اضافه شد.

ویژگی های غار گوا تمپورانگ 

طول کل غار 4.5 کیلومتر است اگرچه بخش قابل دسترس برای عموم حدود 1.9 کیلومتر است. همچنین غار شامل یک رودخانه زیرزمینی به طول 1.6 کیلومتر است. مجموعه غار شامل 5 گنبد غول پیکر است. در قسمتی از غار که مثل یک گالری است شامل یک آبشار که به شکل یک سنگ صاف به نظر می رسد وجود دارد. در داخل غار خفاش ها وجود دارند. که مخصوصا در طول فصل جفت گیری که از ماه مارس آغاز می شود در غار دیده می شوند.

مسیر پیاده روی خشکی شامل مسیرهای بتنی و راه پله های فولادی تا غار طلایی فلوستون است. که بسیاری از گالری های قابل مشاهده از سنگ های شگفت انگیز انسان را به تحسین وا می دارد. این غار به خاطر گالری های منحصر به فرد آن مشهور است. که شامل استالاگمیت ها، استالاکتیت ها و دیگر شکل های شگفت انگیز است. و منحصر به فردترین غار جهان است. و این گالری تنها در این قسمت از جهان دیده می شود. این غار زیر تپه های آهکی قرار دارد و از تونل هایی تشکیل شده است.

 

مسیر دسترسی 

برای غارنوردی در غار گوا تمپورانگ (Gua Tempurung) باید با هواپیما به کوالالامپور پایتخت کشور مالزی سفر کرد و از آنجا به استان پراک سفر کرد. در آن جا اتوبوس‌هایی وجود دارد که مسافران را تا محل غار جابه‌جا می کند. همچنین تاکسی‌های زیادی در ایستگاه اتوبوس موجود است که مسافران را تا نزدیک‌ترین نقطه ورودی غار می‌برد.

 

وسایل ضروری برای غارنوردی 

لباس راحت شامل تی‌شرت و شلوار بلند.
کفش‌های راحت و یا صندل‌های راحت که با بند به پا بسته شود.
چکمه‌های ساق دار مناسب تر است چون مچ پا را می‌پوشاند.
آب معدنی که بهتر است در بطری نگهداری شود.
کوله پشتی کوچک برای حمل و نگهداری وسایل ضروری.
دوربین و چراغ قوه که داشتن آن اختیاری است.
راهنما معمولا یک مشعل در دست دارد و به نور اضافه احتیاج ندارید. اما اگر خودتان خواستید می توانید فلاش اضافی داشته باشید.
جوراب بپوشید.
دستکش توصیه می شود.
لباس اضافه برای تغییر لباس در صورت خیس شدن.
حوله.
کلاه ایمنی.
مشعل های اضافی و باتری های پشتیبان.

 

چند توصیه و راهنمایی های لازم برای غارنوردی در غار گوا تمپورانگ

شما مجبور نیستید با خود غذا برای داخل غار بردارید. چون در بیرون و در ورودی غار انواع تنقلات و نوشیدنی‌ها برای فروش وجود دارد.
امکانات ضروری مثل توالت، اتاق های گنجه دار، فروشگاه و اتاق‌هایی برای نماز خواندن برای مسلمانان وجود دارد.
در داخل و خارج از محدوه غار زباله ها را رها نکنید. آوردن یک کیسه زباله برای قرار دادن زباله هایی که در داخل غار تولید می شود ایده خوبی است. به این ترتیب به حفظ و تمیزی محیط زیست هم کمک می کنید.
قبل از وارد شدن به غار همه چیز را یک بار چک کنید.
بیماران قلبی و افرادی که دچار کولوتروفوبیس هستند باید بازدید های خود از نقاط مختلف خود غار را محدود کنند.
چنانچه افراد آلرژی به آب و هوا و مصالح داخل غار دارند حتما توصیه های پزشکی را جدی بگیرند.

مقالات مرتبط

پل هوایی لنکاوی، لحظاتی در میان ابرها پل هوایی لنکاوی، لحظاتی در میان ابرها
کاخ امپراتوری توکیو کاخ امپراتوری توکیو
مسجد کبود ایروان مسجد کبود ایروان
بهترین شهرهای ترکیه برای سفر بهترین شهرهای ترکیه برای سفر
دریاچه لوگانو، همنشین همیشگی کوهستان آلپ دریاچه لوگانو، همنشین همیشگی کوهستان آلپ
موزه ملی چین موزه ملی چین
توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟ توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟
با دیزنی لند توکیو آشنا شوید با دیزنی لند توکیو آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348