تنگه بسفر استانبول ترکیه

تنگه بسفر استانبول ترکیه

معرفی تنگه بسفر استانبول

کشور ترکیه بخصوص استانبول به دلیل عدم نیاز به ویزا مسافرت را برای ایرانی ها بسیار راحت تر کرده است. رزرو بلیط هواپیما خارجی به صورت سیستمی یا چارتر به مقصد استانبول در هر فصلی از سال تب و تاب خاص خود را دارد. تنوع جاذبه های استانبول مانند تنگه بسفر، کلیسای ایاصوفیه، کاخ توپکایی، مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی، برج گلاتا استانبول، آب انبار باسیلیکا و دیگر موارد باعث جذب گردشگران زیادی در طول سال می شود. در این میان تنگه بسفر بیشترین دلیل جذب گردشگران و توریست ها به شهر استانبول شده است. در ادامه آژانس قصرشیرین به وصف این جاذبه زیبا خواهد پرداخت.

معرفی تنگه بسفر

معرفی تنگه بسفر استانبول ترکیه

در ابتدای معرفی تنگه بسفر بایستی گفت که این تکنه علاوه بر اهمیت استراتژیکی از نظر جغرافیایی و اقتصادیی دارای نگاه خاصی می باشد. اگر تاریخ ترکیه را بخوانید درخواهید یافت که تنگه بسفر جایگزین خط ساحلی دریا سیاه بوده که انتهای آن به مرمر، اژه، مدیترانه و اقیانوس آرام ختم می شود. این تنگه طولی در حدود 30 کیلومتر دارد و پهنای آن به 700 تا 3550 متر متغیر است.

زیبایی تنگه بسفر

زیبایی تنگه بسفر استانبول ترکیه

از نظر زیبایی و اماکن دیدنی در این تنگه می توان به انواع پل های زیبا اشاره کرد که با معماری خاصی بر روی این تنگه به جامانده است. سلطان محمد فاتح، سلطان سلیم یاووز و پل بزرگ و زیبای بسفر جزو همین جاذبه های و زیبایی تنگه بسفر هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که ساخت اولین پل بر روی تنگه بسفر به داریوش بزرگ باز می گردد. سپاهیان داریوش بزرگ از این پل برای تصرف مقدونیه کمک گرفته اند و از سوی دیگر راه ورود به بالکان می باشد. سه پل زیبا بر روی تنگه بسفر ساخته شده است که معروفترین آن شامل پل بسفر می باشد اما اینک با نام پل شهیدان 15 جولای شناخته می شود.

محله های تنگه بسفر

تنگه بسفر دارای محله های توریستی و گردشگری بوده که می تواند کل طول روز مسافران را به خود اختصاص دهد. برخی از این محله ها شامل موارد زیر است:

محله اورتاکای

محله اورتاکای تنگه بسفر استانبول

مکانی که سبب شده است که محله اورتاکای معروف شود وجود مسجد تاریخی اورتاکای می باشد که از آن مکان منظره پل بسفر به خوبی دیده شده و زیبایی خاصی به چشمان هدیه می کند. این مسجد از نظر قدمت به سال 1856 باز می گردد. اگر تمایل به دیدن این مسجد دارید بهتر است در ساعات غیر از زمان برگزاری نماز بروید. از دیگر زیبایی های این محل می توان به کلیسای Meryem Ana Ermeni kilisesi اشاره کرد. در کنار این همه جاذبه و مکان دیدنی می توانید از غذاهای خوشمزه در این محل لذت ببرید.

کاخ های ویلایی عثمانی

دلما باغچه تنگه بسفر استانبول ترکیه

اگر سری به تنگه بسفر بزنید بدون شک دیدن کاخ های ویلایی عثمانی در اطراف این تنگه برایتان شگفت آور خواهد بود. بخشی از این کاخ ها مربوط به سلاطین عثمانی بوده که به تعداد زیادی در این نواحی ساخته اند. کاخ های توپکاپی و دلما باغچه که همیشه توجه گردشگران را به خود جلب می کند، تنها چند نمونه از این کاخ ها هستند.

منطقه تاریخی بشیکتاش

یک منطقه جذاب که دارای اماکن دیدنی و شگفت آور می باشد. پارک ییلدیز که نمونه پارک های قدیمی استانبول است جزو باغ سلطنتی کاخ ییلز محسوب می شود. در کنار کاخ ییلدیز می توان شاهد کاخ چراغان و کاخ دلماباغچه نیز بود. در نزدیکی کاخ موزه ییلدیز یک پارک به نام ییلدیز دایر شده است که در تابستان به عنوان یک اقامتگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مقالات مرتبط

دیدنی های استانبول دیدنی های استانبول
کاخ توپکاپی استانبول کاخ توپکاپی استانبول
بایدها و نبایدهای سفر به استانبول بایدها و نبایدهای سفر به استانبول
راهنمای سفر به استانبول راهنمای سفر به استانبول
آکواریوم های جذاب و دیدنی استانبول آکواریوم های جذاب و دیدنی استانبول
پلکان کاموندو، مارپیچی خاطره انگیز در استانبول پلکان کاموندو، مارپیچی خاطره انگیز در استانبول
کاراتپه، بهشت کوهستانی در نزدیکی استانبول کاراتپه، بهشت کوهستانی در نزدیکی استانبول
غذاهای خیابانی استانبول غذاهای خیابانی استانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348