غذاهای خیابانی استانبول

غذاهای خیابانی استانبول و صرف غذاهای محلی در هنگام گشت و گذار در معابر سطح شهر و خارج از فضای رستوران، از بخشهای بسیار جذاب تور استانبول برای گردشگران است. استانبول یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری بین گردشگران کشورهای مختلف می باشد. همانطور که می دانید، یکی از جاذبه های گردشگری، گردشگری غذا و بخش غذاهای خیابانی در مقاصد است. شهر استانبول در کشور ترکیه نیز برای پذیرایی از گردشگران خود غذاهای بسیار متنوع و جذابی دارد. غذاهای ترکی از غذاهای پرطرفدار هستند. در این مطلب در سفری شیرین و سراسر مزه با قصرشیرین همراه باشید تا با غذاهای خیابانی استانبول بیشتر آشنا شویم. پیشنهاد می کنیم اگر با تور به استانبول می روید و یا اگر بلیط هواپیما برای سفربه این شهر دارید، حتما این غذاها را امتحان کنید.

سیمیت

سیمیت یکی از غذاهای خیابانی در استانبول و از نان های پرطرفدار در ترکیه است.  سیمیت از سریعترین و محبوب ترین صبحانه ها است، که ساکنان شهر استانبول در راه رسیدن به محل کار نوش جان می کنند. نان سیمیت کنجدی خوش عطر به همراه یک استکان چای داغ بهترین گزینه برای شروع یک روز خوب و همچنین به عنوان یک میان وعده از محبوبترین غذاهای خیابانی ترکیه است.

 

لاهماجون

لاهماجون یکی از خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول است. لاهماجون همان پیتزای محلی شهر استانبول است.

برای تهیه لهماجون گوشت چرخ کرده به همراه پیاز نمک و فلفل قرمز به خوبی مخلوط شده و بر روی خمیری ناز و پهن می شود.  سپس خمیر در فر قرار داده می شود. پس از گذشت چند دقیقه یکی از خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول با عطر و طعمی بسیار دلچسب آماده خوردن است.

اگر به دنبال بهترین لاهماجون ها هستید، خوشمزه ‌ترین لهماجون ها در تنورهای سنگی پخته می‌شود.

مرکز خرید استانبول مال، قلب تجاری – تفریحی استانبول

کمپیر

کمپیر یکی دیگر از غذاهای خیابانی شهر استانبول است. کمپیر همان سیب زمینی تنوری خودمان است. البته این غذا در استانبول سیب زمینی تنها نیست. روی سیب زمینی تنوری  مواد طعم دهنده ای مانند سوسیس، پنیر، ذرت، نخود فرنگی و هویج به همراه سس سرو می‌شود. بهترین کومپیرها را در منطقه اورتاکوی شهر استانبول می توانید پیدا کنید.

دوروم

دوروم یکی دیگر از غذاهای خیابانی استانبول می باشد. دوروم در زبان ترکی به معنای رول است. این غذا در واقع یک میان وعده است. برای تهیه دوروم از نان لواش استفاده می شود. گوشت و سبزیجات از مواد اصلی این غذا هستند. این ساندویچ از محبوب ترین غذاهای خیابانی استانبول به دلیل راحتی در استفاده است. برای تهیه دوروم از انواع گوشت ها و سبزیجات می توان استفاده کرد. برای تهیه و میل کردن خوشمزه ترین دوروم های استانبول می توانید به میدان تقسیم بروید. در این میدان معروف شهر بهترین و خوشمزه ترین دوره ها را می توانید میل کنید.

آلاچاتی ترکیه، گوهر پنهان رنگارنگ

تانتونی

تانتونی یکی دیگر از غذاهای خیابانی استانبول است. این غذا غذایی پر ادویه و تند است. برای تهیه تانتونی از موادی مانند گوشت، ادویه ، فلفل و گوجه فرنگی به مقدار فراوان به همراه نان لواش استفاده می شود.البته تانتونی در دو نوع تند و معمولی تهیه می شود. اما معمولاً تانتونی تند طرفداران بیشتری دارد و خوشمزه تر است.

 

ایچلی کوفته

ایچلی کوفته ، کوفتهای مغزدار و یکی دیگر از غذاهای پرطرفدار خیابانی در استانبول است. برای تهیه این کوفته خمیر نازکی تهیه شده و گوشت چرخ کرده را در آن می پیچند. سپس کوفته ها را در روغن سرخ می کنند. این کوفته غذایی ترد و بسیار خوشمزه است. ایچلی کوفته از دو قسمت خمیر و مغز ( مواد طعم دار میانی ) تشکیل شده و غذایی با ظاهری هوس انگیز و طعمی دلچسب است. این غذا گزینه ای پر طرفدار در مهمانی ها در ترکیه می باشد.

طعم خوش غذاهای اصیل ایرانی در نصف‌جهان

 

میدیه دولما

میدیه دولما یکی دیگر از غذاهای خیابانی استانبول است. این غذای خوشمزه از جمله غذاهای دریایی است. میدیه دولما غذایی است که معمولاً در انتهای شب و در زمان شب گردی های استانبول مردم از آن استفاده می کنند. این غذا ترکیبی از برنج تند و صدف دریایی است. میدیه دولما در بین دوستداران غذاهای دریایی طرفداران بسیاری دارد. گردشگران زیادی در انتهای شب و پس از گشت و گذار در شهر استانبول در کنار کیوسک های غذاخوری در انتظار دریافت این غذا هستند. فروشندگان با سرو این غذا به همراه آب لیموی تازه طعم خاصی به این غذا می دهند. در تور استانبول تجربه ی صرف این غذا در تور استانبول را از دست ندهید.

 

شاه بلوط بو داده

شاه بلوط بو داده یکی دیگر از غذاهای خیابانی استانبول است. شاه بلوط در آب و هوای استانبول در فصل زمستان غذایی پرطرفدار است. ایستادن گردشگران در کنار پاتوق ها و گاری های گرم دستفروشان، در فصل سرما در کنار خیابان، منظره ای است که در شهر استانبول زیاد می بینید. در کنار شاه بلوط ها در این گاری ها، بلال نیز برای رهگذران آماده و فروخته می شود.

 

بالیک اکمک

بالیک اکمک یکی دیگر از غذاهای خیابانی استانبول است. بالیک اکمک در واقع همان ساندویچ ماهی است. یکی از مناطق معروف شهر استانبول تنگه بسفر می باشد. این تنگه با منظره و چشم اندازی خیره کننده یکی از زیباترین و معروف ترین مناطق شهر است. تجربه خوردن ساندویچ ماهی در کنار تنگه بسفر یکی از بهترین خاطرات گردشگران در تور استانبول است. در شهر استانبول غذاهای دریایی فراوانی در منوی رستوران ها به چشم می خورد. برای تجربه غذاهای دریایی این شهر خارج از رستورانهای لوکس و معروف این شهر، می توانید در خیابان در بین غذاهای خیابانی این غذاها را تجربه کنید. بالیک اکمک ساندویچ ماهی سرخ یا گریل شده است که در نان گذاشته می شود و با لیمو و نعنا طعم دار شده است.

 در مناطق مختلفی از شهر غذاهای خیابانی دریایی مانند ساندویچ ماهی سرخ شده در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد. ساکنان شهر نیز خود از طرفداران پروپاقرص این غذاها هستند. از جمله محلاتی که می توانید غذاهای دریایی خیابانی را در آنجا میل کنید می توان کنار پل گالاتا را نام برد. که یکی از مناطق پر طرفدار و دارای ساندویچ‌های با کیفیت است. همچنین محله هایی مانند کاراکوی و امینونو محلاتی است که عطرو بوی ماهی های سرخ شده شما را وسوسه می کند و شما را به صرف این ساندویچ ها دعوت می کند.

بورک

بورک یکی از معروف ترین پرطرفدارترین غذاهای خیابانی استانبول است. بورک های ترک شهرت جهانی دارند. بورک غذایی است که از گذشته درسرزمین های عثمانی بورک مرسوم ورایج بوده است. یک میان وعده و همچنین پیش غذایی پر طرفدار و حتی گزینه ای خوشمزه و مناسب برای صبحانه است. بورک در واقع یک پیراشکی خمیری است. برای تهیه بورک از انواع  پنیر و سبزیجات در لایه ای از خمیر نازک استفاده می شود. بورک ها را در روغن سرخ می کنند و یا در فر قرار می دهند ‌. بورک غذایی است که طعم های متفاوتی دارد و بر حسب سلیقه و فرهنگ مواد آن قابل تغییر است.

 

کوکورچ

کوکورچ نیز از غذاهای خیابانی استانبول است. این غذا در واقع روده ی کباب شده گوسفند است. کوکورچ از محبوب ترین غذاهای خیابانی شهر استانبول و در عین حال برای بعضی ناخوشایند است. برای تهیه کوکورچ روده گوسفند را به دور سیخ کباب پیچیده و سپس ادویه فراوان به آن اضافه می کنند و کباب می نمایند. البته در روشی دیگر برای تهیه این غذا اول جگر و یا جگر سفید و بعضا گوشت با مقداری چربی با موادی مثل فلفل، آبلیمو و نمک مزه دار و به سیخ کشیده می شود.

کاراتپه، بهشت کوهستانی در نزدیکی استانبول

ایسلاک برگر

ایسلاک برگر لذیذ از غذاهای خیابانی استانبول است. این غذا در واقع از انواع همبرگر یا همان همبرگر ترکی است. نام غذا به معنی همبرگر خیس یا تر است. وجه تسمیه این برگر به دلیل مرطوب بودن نان این همبرگر است. در تهیه این غذا نان های همبرگر را در مقداری فراوان از سس گوجه و پیاز قرار داده و طعم دار می کنند. سپس آن را در محفظه شیشه ای قرار می‌دهند تا بپزد. برای تهیه و میل کردن این برگر تر ترکی می توانید به خیابانهای شهر استانبول و مخصوصاً اطراف میدان تقسیم بروید. در این محدوده شما خوشمزه ترین ایسلاک برگر را می ‌توانید میل کنید.

 

گزلمه

گزلمه یکی از غذاهای خیابانی استانبول می باشد. این غذا در واقع یکی از نان های سنتی منطقه آناتولی و کشور ترکیه می باشد . گزلمه خمیری است که با مواد مختلف مانند گوشت و سبزیجات پر شده است. این غذا از پرطرفدارترین غذاهای خیابانی استانبول می باشد. گوزلمه را در اکثر رستوران ها و کافه ها و غذا فروشی های سیار و ثابت می توانید سفارش داده و امتحان کنید. این غذا با مواد مختلفی تهیه شده و گزلمه پنیری با پیاز و سیب زمینی از معروف ترین و پرمصرف ترین گوزلمه ها و غذاهای خیابانی می باشد. در گردش های شهری تور استانبول این نان خوشمزه را حتما امتحان کنید.

https://www.ghasreshirin.com/world-tourism/istanbul/kamondo-merdivenleri-istanbul/

 

تاووک پیلاو

تاووک پیلاو یکی دیگر از معروفترین غذاهای خیابانی استانبول است. این غذا در واقع همان برنج سفید با تکه های پخته شده مرغ است. این پلو و مرغ بسیار شبیه به زرشک پلو و مرغ است که در کشور ایران سرو می شود. در بسیاری از غذا فروشی های سیار شهر استانبول در مناطق مختلف این پلو با مرغ خوشمزه را به صورت گرم به مردم محلی و گردشگرانی که به دنبال غذایی خوشمزه و سالم و در عین حال سریع می باشند عرضه می کنند. تاووک پیلاو از معدود غذاهای خیابانی است که با برنج سرو میشود. این غذا یکی از بهترین گزینه های غذاهای خیابانی برای کسانی است که حجم غذا برایشان مهم است. برای پیدا کردن فروشندگان این غذا کافی است گاری های با مکعب شیشه ای را در سطح شهر پیدا کنید .

برای خرید تور استانبول و یا رزرو هتل در استانبول و خرید بلیط هواپیما با آژانس هواپیمایی قصر شیرین تماس بگیرید. 

مقالات مرتبط

دیدنی های استانبول دیدنی های استانبول
کاخ توپکاپی استانبول کاخ توپکاپی استانبول
بایدها و نبایدهای سفر به استانبول بایدها و نبایدهای سفر به استانبول
راهنمای سفر به استانبول راهنمای سفر به استانبول
آکواریوم های جذاب و دیدنی استانبول آکواریوم های جذاب و دیدنی استانبول
پلکان کاموندو، مارپیچی خاطره انگیز در استانبول پلکان کاموندو، مارپیچی خاطره انگیز در استانبول
کاراتپه، بهشت کوهستانی در نزدیکی استانبول کاراتپه، بهشت کوهستانی در نزدیکی استانبول
بهترین فرصت خرید در ترکیه را در Black Friday از دست ندهید! بهترین فرصت خرید در ترکیه را در Black Friday از دست ندهید!

1 دیدگاه برای ”غذاهای خیابانی استانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348