ناپل، شهر تاریخی ایتالیا با طعم پیتزاهای خوشمزه

ناپل (Naples) سومین شهر بزرگ ایتالیا بعد از رم و میلان است که حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر مرکز استان ناپل نیز می‌باشد. در این شهر آثار باستانی زیادی وجود دارد و در سال 1995 قسمت قدیمی این شهر در یونسکو به ثبت رسید.

هر ساله گردشگران زیادی با دریافت ویزای شینگن از این شهر دیدن می‌کنند. بافت جالب شهری و پیتزاهای خوشمزه ناپل و سواحل مدیترانه ای، گردشگران زیادی را به این شهر جذب می‌کند.

در ادامه این نوشتار می‌خوانیم:

اطلاعات کلی شهر ناپل

شهر ناپل در ابتدا توسط یونانی‌هایی ساخته شد که به این منطقه مهاجرت کرده و کم کم این شهر را به وجود آوردند.

شهر ناپل به ایتالیایی: Napoli سومین شهر بزرگ ایتالیا با حدود یک میلیون نفر جمعیت است. این شهر مرکز ناحیه کامپانیا و استان ناپل و در واقع مرکز اقتصادی و فرهنگی جنوب ایتالیاست. 

ناپل در آغاز یک شهرک یونانی به نام نئوپولیس بود و بعدها تحت تسلط روم درآمد. از اواخر قرون وسطی تا سدهٔ ۱۸ میلادی، این شهر جزء یکی از شهرهای مهم و بزرگ اروپا به‌شمار می‌رفت. تاریخ سیاسی ناپل از زمانی که در ادوار مختلف به پایتخت امپراتوری‌های جنوب ایتالیا انتخاب شد، شکل گرفت. بسیاری از ساکنان ناپل، ایتالیایی را به شدت با لهجه‌ای متفاوت از ایتالیایی استاندارد صحبت می‌کنند.

ناپل، شهر تاریخی ایتالیا با طعم پیتزاهای خوشمزه

در داخل ناپل بناها و آثار ارزشمند معماری و تاریخی موجود است و به همین دلیل در ۱۹۹۵ تمام قسمت قدیمی شهر جزء میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. نمای این شهر به شدت ناهمگون است به‌طوری‌که در یک نگاه ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌های مدرن و رفیع و در کنار آن کوچه‌های تنگ و قدیمی به سبک شهر قدیمی در کنار هم به چشم می‌خورد. در قسمت غربی، در مرکز این شهر، تمرکز ثروت دیده می‌شود.

ناپل بر سراشیب کوهپایه‌های رشته کوهی قرار گرفته‌است که خلیج ناپل را در دهانه دریای مدیترانه محصور می‌کند. آتشفشان وزوو از شهر قابل مشاهده‌است. وزوو همان آتشفشانی است که شهر پمپی را در سال ۷۹ میلادی زیر گدازه‌ها مدفون کرد.

دیدنی های ناپل

کلیسای Duomo، آتشفشان وزوو، ویرانه‌های پمپئی، موزه ملی باستان شناسی ناپل، دخمه ‌های San Gennaro ، مخروبه های شهر هرکولانیوم(باقی مانده از آتشفشان)، کاخ Nuovo، دریاچه آگناگو از جاذبه‌های دیدنی ناپل هستند.

چهره های مشهور

سوفیا لورن بازیگر، جوردانو برونو فیلسوف ، دومنیکو اسکارلاتی موسیقیدان، باد اسپنسر کمدین، توتو کمدین، جورجو ناپولیتانو سیاست مدار از افراد مشهور جهان بودند که در این شهر متولد شدند.

فوتبال در ناپل

تیم فوتبال این شهر (تیم ناپولی) چهارمین تیم پرطرفدار ایتالیااست.  دیگو مارادونا این اسطوره تکرار نشدنی به مدت 7 سال دراین باشگاه بازی می‌کرد.

آب و هوای ناپل

شهر ناپل به دلیل نزدیکی به دریای مدیترانه دارای آب و هوای مدیترانه ای است. یعنی زمستان های گرم و خشک و تابستان های معتدل و بارانی دارد. بهترین زمان برای سفر به این شهر فصل بهار است که دارای آب و هوایی مطلوب می باشد. اردیبهشت های ناپل بارانی ترین ماه سال را در خود جای داده است.

کلیسا سانسورو

کلیسای سانسورو ابتدا برای خانواده سانسورو بنا نهاده شد. ولی در سال در قرن 18 میلادی به وسیله شاهزاده ناپلی به سبک باروک مجدد بازسازی گردید. این شاهزاده عجیب و غریب و کیمیاگر، به جزوه سامارتینو هنرمند آن دوران سفارش ساخت مجسمه هایی عجیب و غریب از جنس مرم و برنز را داد که یکی از این مجسمه ها با پرده مرمرین پوشیده شده و نمادی از مسیحیت است. اتاقی در زیر این کلیسا وجود دارد که محل آزمایشات شاهزاده بود.

کلیسای Duomo

کلیسای ناپل کلیسای Duomo در قرن سیزدهم با سبک گوتیک ساخته شد. در این کلیسا یک فستیوال مذهبی بزرگ برگزار می‌شود و البته اگر بازدید شما در این بازه زمانی نباشد، باز هم زیبایی‌های این کلیسا بسیار جالب‌‌توجه هستند.

قلعه ماسکیو آنجوینو (Maschio Angioino)

این قلعه که با نام قلعه نو (Castel Nuovo) نیز شناخته می‌شود، از سال ۱۲۷۹ محل زندگی پادشاهان و حاکمان شهر ناپل ایتالیا بوده است و پادشاهان متعددی از کشورهای فرانسه، اسپانیا، اتریش و … در آن سکونت داشته‌اند. از آنجایی که هر پادشاه و حاکم، تغییراتی در این بنا ایجاد کرده است، امروزه می‌توان نشانه‌های مختلفی از فرهنگ‌های مختلف را در آن مشاهده کرد.

ناپل، شهر تاریخی ایتالیا با طعم پیتزاهای خوشمزه

پمپئی (Pompeii)

 همانطور که گفتیم ناپل در ده کیلومتری آتشفشان وزوو قرار دارد و بدین ترتیب، شهر پمپئی نیز نباید چندان فاصله‌ای با ناپل داشته باشد. پمپئی در ۲۵ کیلومتری ناپل قرار دارد و به راحتی می‌توانید به این شهر سفر کرده و از این شهر بازدید کنید.

با فوران آتشفشان وزوو، شهر پمپئی ظرف چند دقیقه در زیر غبار سنگینی از خاکستر آتشفشانی مدفون شد و شهروندان آن بدون اینکه حرکتی کنند به تاریخ پیوستند. 

قلعه ی تخم مرغ

قدیمی ترین قلعه ی ناپل به نام «قلعه ی تخم مرغ» نام خود را وامدار شاعر معروف ویرژیل است؛ کسی که ظاهرا یک عدد تخم مرغ را زیر پی این قلعه قرار داده است. آنگونه که افسانه ها بیان می کنند تا جایی که این تخم مرغ سالم باقی بماند، شهر نیز در برابر بلایا محافظت خواهد شد.

 این قلعه ی قرن دوازدهمی که روی دماغه ای در کنار دریا واقع شده به خاطر ارائه ی مناظر نفس گیر از باروهای خود، ارزش بازدید دارد. در این قلعه همچنین موزه ی قومی ماقبل تاریخ قرار گرفته که در آن سرامیک، صفال و مصنوعات فلزی از اولین روزهای تاریخ ناپل قرار دارند. بازدید از قلعه و موزه رایگان می باشد.

کاخ سلطنتی ناپل

این قصر به عنوان نمادی از تجمل و قدرت، نماینده ی زمانی است که دودمان بوربن بر ناپل حکومت می کردند. ساخت این کاخ سلطنتی در دهه ی اول قرن هفدهم آغاز شد اما بیشتر 30 اتاق آن در قرن هجدهم و زمانی که چارلز سوم بوربن در این مکان اقامت گزید تکمیل شدند.

بازدیدکنندگان از راه پله ای مرمری مجلل بالا می روند تا بتوانند از مکان هایی همچون تالار تئاتر، اتاق تاجگذاری، اتاق های سلطنتی و سایر تالارهای مزین به پرده های منقوش، نقاشی های دیواری، ظروف چینی و نقاشی های کشیده شده توسط هنرمندانی چون تایتان و فرانچسکو لیانی دیدن کنند

پیتزافروشی آنتیک دا میشل

این پیتزافروشی در مرکز شهر تاریخی قرار گرفته و خیلی قبل تر از اینکه جولیا رابرتز در فیلم «بخور، دعا کن، عشق بورز» در این محل پیتزا بخورد، مشهور بود. در دنیای تجارت، دا میشل سابقه ی ارائه ی بهترین پیتزا در ایتالیا را به خود اختصاص داده است.

هر روز، محلی ها و گردشگران صف می بندند تا بتوانند نمونه ای از دو مدل پیتزایی را که دا میشل ارائه می دهد مزه کنند. اولین مدل پیتزا مارینارا است که با گوجه و اودیه سرو می شود و دومی مارگریتا است که علاوه بر محتویات مارینارا، موتزارلای خامه ای نیز به آن اضافه شده است. پیتزاهای دا میشل در اجاقی چوب سوز پخته می شوند تا زمانی که لبه های آنها ترد و برشته گردد.

ناپل، شهر تاریخی ایتالیا با طعم پیتزاهای خوشمزه

موزه ملی باستان شناسی ناپل

یکی از برترین جاذبه های ناپل، موزه ی ملی باستان شناسی آن است که بهترین مکان برای مشاهده ی هنر و مصنوعات بدست آمده از فوران کوه وزوویوس در سال 79 پس از میلاد می باشد. در کنار مجسمه های برنزی، نقاشی های دیواری و موزاییک های کشف شده از مناطق مدفون، اشیای روزمره ای مانند تابلوی مغازه ها و وسایل آشپزی نیز در این بین به چشم می آیند.

مشهورترین اثر هنری موزه «موزاییک اسکندر» منسوب به حدود سال 100 قبل از میلاد است.که از خانه ی Faun در پمپی بدست آمده است. این موزاییک جنگی را بین سپاهیان اسکندر و داریوش سوم پادشاه پارس به تصویر می کشد. در این موزه همچنین مجسمه ای به نام Farnese Bull قرار گرفته.که بزرگترین تک مجسمه ی بدست آمده از دوران باستان می باشد. این قطعه ی هلنی، دیرکه را نشان می دهد. که به گاوی بسته شده و تاریخ آن به قرن دوم قبل از میلاد باز می گردد.

ویلای فلوریدیانا (Floridiana)

ویلای Floridiana ویلای Floridiana در واقع هدیه پادشاه فردیناند اول به همسر دوم خود است. این ویلا ظاهر بسیار زیبایی دارد و فضای سبز اطراف آن نیز بر این زیبایی می‌افزاید. این ویلا به عنوان موزه ملی سرامیک شناخته می‌شود و بیش از ۶ هزار قطعه سرامیک در آن وجود دارد. در این مجموعه گردشگران می‌توانند سرامیک‌هایی از ژاپن یا حتی اروپا را نیز مشاهده کنند.

کیمبرون ویلا

کیمبرون ویلا در بالای دماغه ای قرار دارد. که مناظری مسحورکننده از مدیترانه و خط ساحلی حماسی زیر آن را ارائه می دهد. این مکان همچون تاج گل می درخشد.

مقالات مرتبط

داستان شگفت انگیز کولوسئوم داستان شگفت انگیز کولوسئوم
رم ، شهر معروف به گلادیاتورها رم ، شهر معروف به گلادیاتورها
16 جاذبه برتر گردشگری در میلان 16 جاذبه برتر گردشگری در میلان
ورونا شهر رومئو و ژولیت در ایتالیا ورونا شهر رومئو و ژولیت در ایتالیا
ونیز بزرگترین شهر بدون خودروی جهان ونیز بزرگترین شهر بدون خودروی جهان
فلورانس، شهر موزه‌ها و تاریخ ایتالیا فلورانس، شهر موزه‌ها و تاریخ ایتالیا
پالرمو، پایتخت فرهنگی ایتالیا پالرمو، پایتخت فرهنگی ایتالیا
جاذبه های گردشگری ایتالیا جاذبه های گردشگری ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348