تاشکند پایتخت ازبکستان

تاشکند یکی از شهرهای کشور ازبکستان است که بیش از دو هزار سال قبل از میلاد مسیح سابقه سکونت دارد. و تا پیش از اسلام جزو قلمروی ساسانیان در ایران به شمار می آمد.  ازبکستان کنونی کشوری است که از هیچ طرف به دریا راهی ندارد. بدترین فرمانروای این کشور تیمور از نوادگان چنگیزخان مغول بود که حدود 5% از جمعیت دنیا را به قتل رساند. فرمانروایی که در یکی از تجاوزهایش به ایران، پایش توسط لرهای باغیرت این سرزمین آسیب می بینید و لنگ می شود.  و پس از آن تیمور لنگ نامیده می شود. برای آشنایی بیشتر با شهر تاشکند پایتخت ازبکستان با قصرشیرین همراه باشید. 

 

شهر تاشکند کجاست؟

تاشکند پایتخت کشور ازبکستان است و حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد. زبان رسمی مردم ازبکی است و حدود 40 درصد از مردم به زبان فارسی بخاری (تاجیکی+عبری+عربی) صبحت می‌کنند. واحد پولشان هم سم (som) می‌باشد.  نام تاشکند در گذشته چاچ بوده که فردوسی از چاچ در اشعارش نام برده است. در کتیبه کعبه زرتشت در نزدیکی نقش رستم نوشته شده که شاپور اول چاچ را در قلمرو مرزی حکومت ساسانی در نظر گرفته است.

شهر تاشکند در جاده قدیمی ابریشم بین اروپا به چین قرار دارد و رودخانه ی سیردریا و ایگران دو طرف آنرا احاطه کرده است‌. متاسفانه بسیاری از بناهای قدیمی این شهر بر اثر زلزله سال 1966 از بین رفت.

 

مختصری از تاریخ تاشکند

در سال ۷۱۵ «کاوسی ‌ان چی» فرمانروای چینی، پادشاه چاچ را کشت و دختر او از عرب‌ ها کمک خواست. ابومسلم سردار ایرانی، زیاد بن صالح را با لشکری به آن سرزمین روانه کرد. وی چینی‌ها را در ۱۳۳ق شکست داد و کاوسی‌ان چی در میدان نبرد کشته شد. به سبب این نبرد، اسلام به آسیای میانه راه یافت و چینی ها دیگر نتوانستند در این شهر حکمرانی کنند. در دوره کائونچی دوم در سده های چهارم و پنجم شهر تاشکند را گسترش دادند و به شکل شهر در آورد که این کار را با ساخت اجزای شهری، مانند دژ و کاخ انجام دادند. در سال ۱۸۶۵ روس‌ها تاشکند را که بخشی از خان ‌نشین خوقند بود تسخیر کردند و در سال ۱۸۶۷ تاشکند به مرکز جدید اداری، بازرگانی، سیاسی و صنعتی تبدیل شد.

 

آب و هوای شهر تاشکند

با توجه به شرایط جغرافیایی که تاشکند دارا هست، این شهر از لحاظ شرایط جوی گرم و تابستان های داغی دارا هست. میزان بارش در این شهر بسیار کم است، فصل زمستان این شهر بسیار سرد می شود. با توجه به این شرایط اگر خواستید به شهر تاشکند سفر کنید باید بدانید که بهترین زمان برای سفر به این شهر بهار و پاییز است.

 

میدان امیر تیمور (تیمورلنگ) 

میدان امیر تیمور یکی از نمادهای این شهر است. 

 

کلیسای جامع مقدس

کلیسای جامع مقدس که درسال 1871 ساخته شده یکی از بناهای دیدنی این شهر است. 

 

جاذبه های گردشگری باتومی گرجستان

مسجد مینور

مسجد مینور یکی از بناهای بسیار زیبای تاشکند است که نمای آن از سنگ مرمر ساخته شده است.

 

کاخ شاهزاده رومانوف

کاخ شاهزاده رومانوف که مکان سکونت شاهزاده رومانوف بوده از دیگر بناهای زیبای این شهر است. 

 

موزه یادبود شهدا یا قربانیان

یکی دیگر از جاذبه های شهر تاشکند موزه ای است که به یاد قربانیان دوران استعمار در این شهر بنا شده است. این موزه به یاد قربانیان دوران استعمار اتحاد جماهیر شوروی بنا شده است که مردم این سرزمین بر ضد استعمار و استبداد قیام هایی را به پا کردند این حرکت ها در همه ی ابعاد بود و شامل جنبش های سیاسی و فرهنگی و دموکراسی‌ بود که در جریان آن هزاران نفر در این خاک به شکل های مختلف کشته شدند. این موزه یکی از جاذبه های شهر تاشکند است.

موزه تاریخ تیموریان

موزه تاریخ تیموریان یکی از جاذبه های شهر تاشکند و یک موزه دولتی است که در نزدیکی هتل ازبکستان و مقابل میدان امیر تیمور قرار دارد. در موزه دولتی تاریخ تیموریان نامه ها، سکه ها، کتاب‌ های نسخ خطی، سلاح‌ها و لباس‌ های جنگی، آلات موسیقی و اشیاء تاریخی دیگری دیده می شود که بعضی از آنها از آرامگاه امیر تیمور در سمرقند است و بیشتر از ۳ هزار اثر تاریخی در آن وجود دارد.

همچنین آثار دیگری مثل اشیا مورد استفاده امیر تیمور، اشیاء مربوط به زندگی میرزا الغ ‌بیک پادشاه ماوراءالنهر، ظهیرالدین محمد بابر پادشاه سلسله بابریان هند و شاعر بزرگ ترکی گوی، سلطان حسین بایقرا پادشاه خراسان در دوره ای که هرات مرکز آن بود و از شاعران ترکی گو و یک سری آثار دیگر در آن وجود دارد. این موزه تا امروز حدود ۲ میلیون بازدید کننده داشته و  ۴۰۰ هیأت رسمی از کشورهای خارجی این موزه را دیده اند و این موزه یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر تاشکند است.

 

چند غذای محبوب در تاشکند

 

سالاد بادمجان | Eggplant Salad (Bademjan)

بر طبق سنت های قدیمی ازبکستان، معمولاً غذا با نوعی سالاد شروع می کنند. مانند این غذای سالادی ساده که با بادمجان تازه، تربچه و فلفل تهیه می شود. بر روی این مواد کمی هم سبزی های معطر تازه مانند جعفری ریخته می شود. نیازی به گفتن نیست که در سنت غذا خوردن ازبکی ها مفهوم خانواده و با هم غذا خوردن همانند ما ایرانی ها جلوه پیدا می کند.

 

مانتی | Manty

مانتی یک نوع دلمه است که بخارپز شده است و با خامه ترش خورده می شود. برای تهیه این نوع دلمه از گوشت، گاهی سبزیجات متنوع و ادویه های مختلف استفاده می کنند. بنابراین در هر رستورانی ممکن است که با طعمی متفاوت از این غذای ازبکی روبرو شوید.

 

مقالات مرتبط

پل هوایی لنکاوی، لحظاتی در میان ابرها پل هوایی لنکاوی، لحظاتی در میان ابرها
کاخ امپراتوری توکیو کاخ امپراتوری توکیو
مسجد کبود ایروان مسجد کبود ایروان
بهترین شهرهای ترکیه برای سفر بهترین شهرهای ترکیه برای سفر
دریاچه لوگانو، همنشین همیشگی کوهستان آلپ دریاچه لوگانو، همنشین همیشگی کوهستان آلپ
موزه ملی چین موزه ملی چین
توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟ توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟
با دیزنی لند توکیو آشنا شوید با دیزنی لند توکیو آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348