بخاطر آرامش روح و روانتان، به «دَرَک» بروید

احتمالاً شوک‌زده شده‌اید و اولین چیزی که با شنیدن واژه «دَرَک» به ذهن‌تان رسیده، اعماق جهنم است. اما بی‌گمان با دیدن بهشتی گمشده و ناشناخته. که نام روستایی در سرزمین پهناور ایران است، ذهنیت شما دگرگون خواهد شد. روستای درک در استان سیستان و بلوچستان از توابع شهرستان کنارک در سواحل نیلگون مکران جای دارد. سفر به این روستا در دل طبیعت و تماشای مناظر طبیعی و بکر ایران‌زمین، سبب آرامش روح و روان انسان می‌شود. برای آشنایی با طبیعت بی‌مانند «درک» با این مطلب از آژانس مسافرتی قصرشیرین همراه باشید.

اوج زیبایی طبیعت در روستای ساحلی درک

ایران دارای روستاهای جذاب و دیدنی است. روستاهایی که ورود به آن‌ها برای انسان تداعی ورود به اوج زیبایی است. اما به دلایل مختلفی ناشناخته مانده‌اند و جز برای اهالی روستا آشنا نیست. سیستان و بلوچستان نیز یکی از این مناطق کشور است که با داشتن روستاهایی بکر و ناشناخته همچنان در غربت خود باقی مانده است. در انتهای نقشه سیستان و بلوچستان و در قسمت جنوبی آن، جایی که آب اقیانوس هند و دریای مکران با هم یکی می‌شوند، روستایی ساحلی به نام «دَرَک» وجود دارد.

ساحل درک

ورود به این روستای زیبا، انسان را به دنیای رویایی کارت پستال‌ها با تصاویر خیالی و دور از ذهن می‌برد. در این مکان آسمان به زمین پیوند خورده است و ماسه‌های ساحلی همچون شن‌های جادویی با لطافت و پاکی، به آرامی در دست می‌غلتند. ساحل دَرَک با بستری گسترده از ماسه‌های بدون سنگ، مانند جوی آبی کشیده شده است که انتهای آن به دریا می‌رسد. خورشید به هنگام غروب و زمانی که کم‌کم غروب می‌کند، همچون گویی سرخ و گداخته به نظر می آید. در این هنگام خط میان آسمان و زمین نیز رو به تیرگی نهاده و ماهی‌گیران روستا، قایق‌های خویش را به ساحل می‌کشند.

مردمان درک بازماندگانی از تمدن شهر سوخته

مردم این روستا به زبان بلوچی گفتگو می‌کنند. زبان بلوچی از زبان‌های ایرانی شمال‌باختری است و با زبان‌های تاتی، کردی، گیلکی و تالشی نزدیکی بسیاری دارد. مردانش لباس های سپید و شلوارهای لیفه‌دار می‌پوشند و بانوانش نیز با لباس‌های سوزن‌دوزی شده و پر از نقش و نگار از تمدنی بزرگ در این منطقه حکایت می‌کنند. تمدنی بسیار پیشرفته در ژرفای تاریخ که به دلایل ناشناخته از میان رفته است. مردم درک ماهیگیری می‌کنند. و با مهربانی و خونگرمی پذیرای دیگر هم‌وطنانشان هستند که قدم به روستا می‌گذارند. مردم مهربان روستای ساحلی دَرَک دوستدار زیست‌بوم هستند. به گونه‌ای که به یقین می‌توان گفت که ساحل این روستا با همه سواحل کشور متفاوت است و از این رو نام پاک ترین ساحل کشور را برای خود به ارمغان آورده و همچنین لطافت ماسه‌های آن را در هیچ جای دیگر نمی توان نظاره کرد.

گردشگری در کویرهای ایران

دلیل نام گذاری روستای درک

این مکان زیبا که دَرَک نامیده می‌شود، در واژگان پارسی به معنی ژرفا و گودی است. و این معنی درباره این روستا صحت دارد. زیرا این روستای ساحلی در دره‌ای واقع شده و از این رو آب دریای آن به آب اقیانوس می‌پیوندد.

کریسمس، جشن مهر و مهربانی

روستای ساحلی درک کجاست؟

روستای درک در استان سیستان و بلوچستان، کنارک، زرآباد شرقی قرار دارد. این روستای ساحلی در سر راه دو بندر مهم جنوب، یعنی بندر چابهار و بندرعباس قرار گرفته و در مسیر ترانزیتی بندر کنارک و بندر جاسک واقع شده است. دَرَک در 170 کیلومتری جنوب چابهار، در امتداد سواحل دریای مکران و با فاصله ای 10 کیلومتری از زرآباد قرار دارد. گردشگران تور طبیعت‌گردی می‌توانند در سفرشان به این منطقه، از دیدن تلفیق کویر پوشیده از تپه‌های شنی و دریای آبی لذت برده و به تفریح در این منطقه بپردازند. (نمایش روی نقشه)

شادی و تفریح در درک

یکی از شگفتی‌های این روستا این است که درست در چند متری دریا، آب شیرین وجود دارد.  همین موضوع باعث شده تا درختان گرمسیری در آن جا رشد کنند. از تفریحات این روستا می‌توان به قایق‌سواری، شنا، موج‌سواری و ورزش‌های آبی دیگر اشاره کرد. آفرود و ماشین سواری روی شن‌های داغ نرم ساحلی را هم نباید از یاد برد.

 

در پایان

اکنون پس از خواندن این مطلب، با شنیدن واژه «درک» احساس ناراحتی نخواهید کرد. و بی درنگ احساس خوشایندی به شما دست می‌دهد و حتی به نظرتان واژه‌ی بسیار مناسبی می‌آید. اما آیا می‌دانستید که به راستی جای بسیار زیبایی به نام «درک» در ایران وجود دارد؟ پس اگر تا کنون به درک نرفته‌اید، این تجربه‌ی منحصر به فرد را از دست ندهید.  

 

مقالات مرتبط

۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران ۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران
بهترین شهرهای توریستی ایران بهترین شهرهای توریستی ایران
قاهان، تکه‌ای از بهشت قاهان، تکه‌ای از بهشت
معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم) معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم)
بندر انزلی، شهر باران بندر انزلی، شهر باران
معروف‌ترین کویرهای ایران معروف‌ترین کویرهای ایران
روستای افجه، ییلاق بهشتی روستای افجه، ییلاق بهشتی
دورود، پایتخت طبیعت ایران دورود، پایتخت طبیعت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348