معروف‌ترین کویرهای ایران

آیا به کویرهای ایران سفر کرده اید؟ کویر در اوج بزرگی مظهر آرامش و صبر در طبیعت است. بی شک یکی از جذاب ترین گردشگری ها و از خاطره انگیزترین طبیعت گردی ها سفر به کویر است. کویرگردی در ایران از خاص ترین تجربیات طبیعت دوستان و گردشگران داخلی و خارجی در دل طبیعت می باشد. 

گردشگری کویرهای ایران

در این راستا کشور ایران یکی از بهترین مقاصد برای کویرگردی است زیرا که انواع طبیعت گردی را می توانید به راحتی در این سرزمین چند اقلیم و چهار فصل تجربه کنید. بازدید از کویرهای ایران و تورهای کویرگردی یکی از منحصر به فرد ترین تورهای داخلی و طبیعت گردی در ایران هستند. برای درک جذابیت کویر گردی، کافیست فقط یک بار آن را تجربه کنید تا دل باخته آن شوید. در بخش های مختلف کشور ایران گردشگران داخلی و خارجی بسیاری برای استفاده از تورهای کویرگردی و سفر دردل طبیعت به شهرهای مختلف جهت بازدید از مناطق کویری ایران سفر می کنند.

در ادامه این مطلب در سفری شیرین با قصر‌شیرین همراه باشید تا شما را با جذاب ترین کویر های ایران آشنا نماییم تا بتوانید برای تورهای داخلی خود و سفر به کویر بهتر برنامه ریزی نمایید.

معرفی کویر: تفاوت کویر و بیابان!

منشاء کویرهای ایران

کویر لوت و دشت کویر دو منطقه وسیع  در کشور ایران هستند. ابتدا به اختصار این دو منطقه را معرفی می کنیم و در ادامه به معرفی معروفترین بخش های کویری ایران زمین که در پهنه ی این دو کویر قرار دارند می‌پردازیم.

 

کویر مرکزی ایران

 

کویر لوت

کویر لوت در حدفاصل استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی واقع شده است و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است. لوت در زبان فارسی باستانی به معنی لخت و تهی می باشد. دشت لوت از وسیعترین بیابان‌های جهان است و وسعتی در حدود ده درصد از کل وسعت کشور ایران را دارد. بیابان لوت یکی از گرمترین مناطق کره زمین است.

جذابیت های کویر لوت

دشت لوت جذابیت های بسیاری را در خود جای داده است. این دشت وسیع در بخش مرکزی ایران در قسمت جنوبی خود دشت ریگان را دارد. دشت ریگان به سبب داشتن تپه های ماسه ای بسیار بلندش معروف گردیده است. تپه های ماسه ای دشت ریگان ارتفاعی در حدود ۷۵ متر دارد. این طرح های شگفت انگیز جاذبه منحصر به فرد دشت ریگان می‌باشند. دشت ریگان در مسیر شهر بم به ایران شهر قرار دارد.

کلوت های کویر لوت

کلوت‌ها یک عارضه طبیعی جغرافیایی حاصل فرسایش هستند. اما این اثرات فرسایشی آب و باد و سطح زمین از خاص ترین و معروف ترین نمادهای کویر در در ایران می باشند.کلوت ها برجستگی های طبیعی هستند که در بالاترین نقطه خود هموار می گردند. با گذر زمان شیب کلوت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

دریاچه‌های زمان در لوت

کلوت ها در لوت نشان از حضور دریاچه های گذشته در این منطقه هستند. در واقع آنها باقی مانده های دریاچه های تاریخی هستند.

 کلوت های دشت لوت در سطح دنیا طرفداران بسیاری دارند. کلوتهای شهداد یا کویر شهداد در منطقه دشت لوت بسیار معروف و محبوب است.  در ادامه در بخش کویر شهداد با این بخش از کویرهای ایران بیشتر آشنا می شویم.

آسمان لوت

یکی دیگر از جذابیت های دشت لوت مانند سایر کویر ها آسمان زیبا،صاف و آبی روز و آسمان بی نظیر و پر ستاره شب در این منطقه است. آسمان دشت لوت ستاره شناسان و منجمان فراوانی از داخل ایران و همچنین از سراسر جهان را به سوی خود جلب می کند. این کویر زیبا با آسمان بی بدیلش مقصد سفر بسیاری از ستاره شناسان می باشد. تماشای ستاره ها در دل شب در این منطقه لذتی است که تمامی گردشگران می توانند از آن لذت ببرند، حتی اگر ستاره شناس و منجم نباشند. تماشای زیبایی وصف ناپذیر این آسمان شما را مسحور خود می کند. وضوح ستارگان در آسمان کویر لوت یکی از خاص ترین ویژگی های آسمان شب در این منطقه است.

جاذبه های طبیعی لوت

دشت لوت جاذبه‌های گردشگری طبیعی دیگری نیز دارد، که از آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

رود کال شور
 گندم بریان
 تنگه رتیل
پوشش گیاهی
پوشش جانوری
نبکا(گلدان طبیعی)
آثار باستانی

 

کویر مرکزی ایران

دشت کویر یا همان کویر مرکزی ایران بزرگترین کویر ایران است و در مرکز فلات ایران می باشد. این منطقه در جنوب شرق استان تهران واقع شده است. دشت کویر از شرق به کوههای پیرحاجات و از شمال به دامنه‌های البرز شرقی و مرکزی و در غرب به قم و کاشان و در ضلع جنوبی به خور و طبس و جاده خو به زواره منتهی می شود. دشت کویر از معروف‌ترین دشتهای ایران است.

 

کویر خارتوران

کویر خارتوران یکی از معروفترین کویرهای ایران است. خارتوران به آفریقای ایران شهرت دارد. خارتوران در شرق استان سمنان و در جنوب شرقی شاهرود در همسایگی استان خراسان قرار دارد.

وجه تسمیه خارتوران (آفریقای ایران)

وجه تسمیه این منطقه کویری به دلیل وجود پارک های ملی حفاظت شده در این منطقه و همچنین تنوع گونه های جانوری در این بخش از کویر است. در کویر خارتوران روستاهای سرسبز و خوش آب و هوای را می‌توانید بازدید کنید. منطقه حفاظت شده خارتوران پناهگاه حیات وحش و پارک ملی دارد. منطقه خارتوران دومین بیوسفر وسیع دنیا پس از سرنگتی آفریقا در تانزانیا است. خارتوران  با ۱۴۷ هزار هکتار وسعت، دارای در حدود ۱۷۰ گونه پرنده و بیش از ۴۰ گونه خزنده و بیش از ۴۰ گونه پستاندار می باشد.

اقامت در خارتوران

کویرگردان و طبیعت دوستان جهت اقامت در این منطقه زیبای کویری می توانند در خانه‌های روستایی در روستاهای اطراف این کویر اقامت کنند. روستاهای اطراف مانند روستای قلعه بالا که یکی از روستاهای پلکانی است. یکی از بهترین گزینه‌ها برای اقامت است.

در این روستا می توانید جهت اقامت از اقامتگاه‌های بوم‌گردی موجود استفاده کنید. همچنین در سایر روستاها مانند روستای رضا آباد و روستای قلعه امیرخان نیز اقامتگاه های بوم گردی آماده پذیرایی از گردشگران می باشند. با اقامت در اقامتگاههای بوم گردی مناطق کویری می ‌توانید خاطره ای به یاد ماندی و تجربه ای ناب از فرهنگ و سبک زندگی اصیل مردم کویر در این منطقه را تجربه نمایید.

 کویر خارتوران از جمله کویر هایی است که برای بازدید از آن ، بهتر است ماشین های کویر گردی یا آفرود را در اختیار داشته باشید.به شما پیشنهاد میکنیم بازدید از آفریقای کویر های ایران را از دست ندهید و با اقامت در این منطقه کویری یکی از بهترین کویرگردی‌ها را تجربه نمایید.

بدون ویزا به مصر سفر کنید

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی دیگر از کویرهای ایران است. مرنجاب در منطقه حاشیه شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان قرار دارد. این کویر از جاذبه های شهر کاشان است.

بخاطر آرامش روح و روانتان، به «دَرَک» بروید

جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

از جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب می‌توان  موارد زیر را نام برد:

تپه های شنی:  در کویر مرنجاب تپه های شنی بلند در انتظار کویرگردان می باشند.

چاه تاریخی دستگرد

کاروانسرای شاه عباسی

دریاچه نمک

جاذبه های طبیعی در کویر مرنجاب بسیار است.

در کویر مرنجاب پیاده روی بر رملهای کویر و آفرود کردن طرفداران بسیاری دارد. اقامت در کاروانسرای شاه عباسی که به آن کمپ کویر نیز می گویند، یکی از خاطرات فراموش نشدنی و بسیار لذت بخش بازدید از این منطقه کویری است.

دشت ارژن، شکارگاه پادشاهان هخامنشی

وجه تسمیه کویر مرنجاب

 وجه تسمیه کویر مرنجاب به سختی دسترسی به آب شیرین در منطقه ی کویر اشاره دارد. واژه مرنجاب از سه اصطلاح مرد- رنج- آب برگرفته شده است. در گذر زمان این اصطلاح در بیان عامه به مرنجاب تغییر یافته است.  در سال‌های اخیر تورهای کویر مرنجاب یکی از جذاب ترین تورهای کویر برای گردشگران داخلی و خارجی هستند. به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از مناطق کویری و داخلی ایران را دارید حتما از این کویر زیبا بازدید کنید.

 

ادامه معرفی کویرهای ایران را اینجا بخوانید.

مقالات مرتبط

۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران ۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران
بهترین شهرهای توریستی ایران بهترین شهرهای توریستی ایران
قاهان، تکه‌ای از بهشت قاهان، تکه‌ای از بهشت
معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم) معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم)
بندر انزلی، شهر باران بندر انزلی، شهر باران
روستای افجه، ییلاق بهشتی روستای افجه، ییلاق بهشتی
دورود، پایتخت طبیعت ایران دورود، پایتخت طبیعت ایران
دهکده چوبین، روستای سراسر چوبی و ضدزلزله در ایران! دهکده چوبین، روستای سراسر چوبی و ضدزلزله در ایران!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348