زیباترین اقیانوس ابر ایران کجاست؟

اقیانوس ابر پدیده‌ای طبیعی است که سطح ابرها پایین‌تر از سطح زمین قرار می‌گیرد. به‌دلیل شرایط اقلیمی یک منطقه مانند ارتفاع زیاد از سطح دریا، رطوبت زیاد هوا به خاطر بارش فراوان باران. و وجود کوه‌ها در اطراف است که از فرار ابرها جلوگیری می‌کند. با سرد شدن هوا ابرها افزایش پیدا کرده و سطح زمین و درختان را می‌پوشانند. و فرشی از ابر سطح زمین را فرا می‌گیرد. برای آشنایی با این پدیده زیبای طبیعی و تجربه سفر ماجراجویانه با این مطلب از آژانس قصرشیرین همراه شوید. 

اقیانوس های ابر ایران

مناطق سحرانگیزی در ارتفاعات ایران وجود دارند که اقیانوسی از ابر در آن‌ها جریان دارد و می‌توانید حس بی‌نظیر حضور در میان ابرها و رویای راه رفتن روی آن‌ها را تجربه کنید. این مناطق که اغلب در بخش‌های شمالی ایران قرار گرفته‌اند، نه‌تنها طبیعت بکر و دلنوازی دارند، بلکه با جنگلی از ابرهای رقصان و زیبا، هر بیننده‌ای را به حیرت و تحسین وامی‌دارند. در ادامه به معرفی چند نمونه از زیباترین اقیانوس های ابر در ایران می پردازیم. 

تشکوه، کوهی از آتش جاویدان

دهکده ییلاقی فشکور

 دهکده ییلاقی فشکور در منطقه چالوس با چند هزار سال قدمت در ارتفاع سه هزار متری از سطح دریا قرار دارد. این دهکده با وسعت صدهزار مترمربع در میان رشته کوه های البرز با مناظر طبیعی زیبا از کوه، دره، جنگل، مرتع و چشمه های جوشان تشکیل شده است. بهترین تصویری که می‌شود از این روستا ثبت کرد، تصویر این روستا در بین مه یک‌دست صبحگاهی آن است.

تصویری بی‌نظیر که می‌توانید آن را در آلبوم سفرتان برای یادگاری نگه دارید. شاید یکی از بهترین سوژه‌های عکاسی بخش پیدای خانه‌های روستا در مه باشد. این سوژه حتی در نشریه حرفه‌ای نشنال‌جئوگرافی هم خریدار دارد.

 

نان محلی گرم با لور گوسفندی

فکرش را بکنید در یکی از تپه های دهکده فشکور نشسته اید. و یک ترکیبی فوق خوشمزه از نان محلی و لور که دست پخت بانوان روستاست را میل می کنید. لور یا لورک؛ پنیری است که با حرارت دادن آب پنیر و انعقاد پروتئین های آن تولید می شود. لور در سفره دامداران و اهالی دهکده فشکور جایگاه ویژه ای دارد. اگر می خواهید سفری به یادمادنی از گردشگری در طبیعت و سفر ماجراجویانه را تجربه کنید، صرف این ترکیب خوشمزه را از دست ندهید. 

 

دریای ابر و زندگی روستایی

جلوه های بی بدیل زیبایی طبیعت همچون دریای ابر را به همراه زندگی روستایی و گله های گوسفند که در بالای ابرها در حال چرا هستند را تنها در روستای ییلاقی فشکور می توان جستجو کرد.

دهکده فشکور، بهشت واقعی

در یک جمله به راستی می توان گفت دهکده فشکور همان بهشت در رویاهای ماست. 

 

کوهستان بوقوتو

کوهستان و قله بوقوتو در مرز استان‌های گلستان و سمنان و در جاده آزادشهر به خوش ییلاق واقع شده است. فصل پاییز اوج زیبایی این تابلوی طبیعی و بی نظیری است. هوا در اینجا کمی سرد است. اما گرمای در آغوش گرفتن طبیعت و تماشای اقیانوس ابر در کوهستان بوقوتو، لذتی دارد که تا دیر نشده باید آن را چشید. 

 

فیلبند

طبیعت شمال ایران به قدری زیباست که تا مدت ها می توان از آن سخن گفت و به پایان نرسید. از جمله این دیدنی ها که در سال های اخیر شهرت و محبوبیت فراوانی پیدا کرده است، ییلاق فیلبند در شهرستان بابل استان مازندران است. روستایی که از توابع دهستان خوش رود به شمار می رود. 

مردم این روستا در ماه های گرم سال به ییلاق فیلبند می روند و از خنکای هوای این منطقه و چراگاه های آن استفاده می کنند. مهمترین و جذابترین ویژگی فیلبند، اقیانوس ابر است که بیشتر اوقات روستا را در بر می گیرد. و چشم انداز فوق العاده ای به آن می بخشد. بسیاری از گردشگران برای تماشای این دریای ابر به این روستا می آیند. و با دیدن منظره خارق العاده گذر ابرها از زیر پای شان با خاطره ای خوش به خانه باز می گردند.

 

تفریحات روستای فیبلند

 استفاده از هوای خنک و تمیز و چشم اندازهای زیبای البرز مرکزی و جنگل های هیرکانی، شادی را در روح و روان شما زنده می کند. خانه های شیروانی، چراگاهها، ابرهای روان در پایین دست و دره های سبز، همه و همه کمک می کنند تا خاطره ای خوش از این سفر لذت بخش در ذهنتان بماند. از دیگر جذابیت های این روستا، مسیر چشم نواز آن است. هر چند کیفیت جاده خیلی مناسب نیست اما مسیر آن کوتاه است. مناظر زیبای موجود در مسیر، سختی و خستگی راه را کاملا به فراموشی می سپارد.

بلندترین روستای مازندران

این روستا مرتفع ترین روستای استان مازندران می باشد و در جنوب شهر بابل و در منطقه بندپی غربی واقع گردیده است. به دلیل واقع شدن روستا در ارتفاع زیاد و همجواری آن با قله های بلند،  از شرایط جغرافیایی خاص و دل انگیزی برخوردار است. که موجب به وجود آمدن مناظر بی نظیری در این منطقه شده است.  این روستا در منطقه ای واقع شده است که می توان در یک روز شاهد بارش باران، برف و تابش خورشید باشید. 

 

ییلاق سوباتان

ییلاق سوباتان منطقه‌ای توریستی در شمال غرب شهرستان تالش است. این ییلاق پوشیده از اقیانوس ابر و گلزار و  چشمه‌های گوارا و اسب‌هایی است که به این‌طرف و آن‌طرف می‌روند. کلبه‌های قدیمی با پنجره‌های چوبی‌شان منظره بی‌نظیری به وجود آورده‌اند. که تصور چنین منطقه‌ی بکری در ایران، شاید دور از ذهن باشد. روستایی که در آن خبری از دکل برق و آنتن‌های موبایل و آلودگی صوتی نیست.

سوباتان منطقه نمونه گردشگری

تماشای فرهنگ عشایرنشین‌های سوباتان و سیاه چادرها، خانه‌های کاه‌گلی و کلبه‌های چوبی از دیگر دیدنی‌های این منطقه است. مهم‌ترین و جذاب‌ترین دیدنی سوباتان را می‌توان طبیعت بکر ارتفاعات آن و اقیانوس ابر دانست. بی دلیل نیست که چندین دهه است که از ییلاق سوباتان به عنوان منطقه گردشگری نمونه یاد می‌شود.

 

ییلاق هالی دشت

ییلاق هالی دشت، طبیعتی زیبا در ارتفاعات املش است. هالی‌دشت یا هلودشت بخشی از شهرستان املش در استان زیبای گیلان است. و تقریبا 30 کیلومتر از خود املش فاصله دارد. این مکان زیبا به دلیل برخورداری از آب‌وهوای کوهستانی و پوشش گیاهی خوب، مناظر طبیعی چشم‌نوازی را به وجود آورده است. اگر هوا صاف باشد از بالای ارتفاعات ییلاق هلودشت می‌توان تا لنگرود و رودسر را نیز دید و در دورنما هم آبی دریای مازندران قابل مشاهده خواهد بود. 

تجربه غذاهای محلی هالی‌دشت را فراموش نکنید. پنیر و ماست محلی از سوغات این منطقه محسوب می‌شود. این ییلاق سراسر چمنزار و مراتع است و سرسبزی طبیعت آن خیره کننده خواهد بود.

 

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی رامسر که به دالان بهشت نیز شهرت دارد، گل سرسبد جاذبه‌های گردشگری رامسر محسوب می‌شود. در این جنگل می‌توانید از رانندگی درمیان تونل رویایی از درختان سر به فلک کشیده و اقیانوس ابر دل‌انگیز لذت ببرید یا مدتی را در تپه‌های سرسبز که مشرف‌ به مناظر حیرت‌انگیز هستند، با آرامش مطلق سپری و حتی سوژه‌های ناب عکاسی طبیعت را شکار کنید.

این تصور از بهشت در ذهن ما جای دارد که هر گاه در روی زمین، زیبایی وصف‌ناپذیری از طبیعت می‌بینیم، برای بیان زیبایی و شکوه آن از واژۀ بهشت یا بهشتی استفاده می‌کنیم. کاربرد این واژه پربیراه نیست. چون بر روی زمین خاکی و حتی در خاک ایران زمین، تکه‌هایی از نقاشی خلقت را که در زیبایی و طراوت بی نظیرند، بهشت برین را یادآور می‌شوند. یکی از آن مناطق بکر و زیبا جنگل دالخانی است.

 

ییلاق مازیچال

مازیچال که در ارتفاعات قله جای دارد، پر از ابر و مه است. در کنار زیبایی‌های مازیچال می‌توانید از جنگل‌های زیبای عباس آباد، درختان بلوط، افرا و کاج‌های سوزنی انبوه و صدای پرندگان وحشی از دل جنگل نیز لذت ببرید. اینجا گویی به آسمان نزدیک‌تر است تا زمین، جایی که با عبور از هر ابر یکی دیگر از جلوه‌ها و چشم‌انداز های طبیعت در این منطقه را خواهید دید، دریایی از ابر که گاهی درختان بلند و کهنسال هم در دل ابرها پنهان می‌شوند.

مازیچال روستایی بسیار زیبا با آب و هوایی دلپذیر و چشم اندازی سر سبز به طول 20 کیلومتر در جنوب شرقی کلاردشت در استان مازندران قرار دارد. این روستای زیبای کوچک از کمبود امکانات مدرنی نظیر برق، آب آشامیدنی، جاده‌های آسفالت و یا تلفن رنج می‌برد اما تجربه‌ای آرام برای بازدیدکنندگانی است که می‌خواهند از آلودگی و شلوغی زندگی شهری فرار کنند. ابرها آسمان و همچنین زمین را فراخواهند گرفت. و روستا و فضای اطراف را می‌پوشانند. از این رو نزدیکی ابرها و تشکیل اقیانوس ابر به شکلی است که انگار این روستا در آسمان شناور می باشد و این اتفاق، خود یکی از اصلی‌ترین جاذبه های مازیچال است.  

در پایان…

در ایران چندین اقیانوس ابر وجود دارد که شما با توجه به نزدیکی به محل سکونتتان می‌توانید به آنجاها سفر کنید.  معمولا همه فکر می‌کنند اقیانوس ابر تنها در مناطق شمالی کشور یافت می‌شود اما این‌گونه نیست. هرچند که عمده اقیانوس ابرها در همان مناطق‌اند اما دیگر مناطق ایران نیز از این طبیعت بی‌بهره نیستند. اگر تاکنون تجربه بازدید از اقیانوس ابر داشته اید، آن را با ما در میان بگذارید. 

مقالات مرتبط

۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران ۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران
بهترین شهرهای توریستی ایران بهترین شهرهای توریستی ایران
قاهان، تکه‌ای از بهشت قاهان، تکه‌ای از بهشت
معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم) معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم)
بندر انزلی، شهر باران بندر انزلی، شهر باران
معروف‌ترین کویرهای ایران معروف‌ترین کویرهای ایران
روستای افجه، ییلاق بهشتی روستای افجه، ییلاق بهشتی
دورود، پایتخت طبیعت ایران دورود، پایتخت طبیعت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348