فرصت ناتکرار گردشگری را از دوران کودکی فرزندتان نگیرید

از ضروریات رشد کودک، لمس درست زندگی و محیطی است که در آن مهارت‌ها را فرا می گیرد.  گردشگری یکی از مواردی است که می‌تواند این رشد را ارتقا بخشد و کامل کند. وقتی کودک را همراه خود به مسافرت می‌برید، شخصیت، استعدادها و تجربیات او را در شناخت از دنیای پیرامونش می‌سازید. عمر شما به سرعت می گذرد. و مسافرت کودک همراه والدینش، تجربه ای است که در آینده فرصت آن نه برای شما و نه برای کودکتان تکرار نخواهد شد.

اهمیت گردش و مسافرت برای کودک

مسافرت برای افراد مختلف، معانی و مفاهیم متفاوتی دارد. گاهی سرگرم کننده است، گاهی ماجراجویانه و هیجان انگیز است. و گاهی نیز آرامش‌بخش است. هنگامی که مردم به مسافرت می‌روند، تنها از طبیعت لذت نمی‌برند. بلکه از فرصت‌های بزرگی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، یاد می گیرند و رشد می‌کنند. هنگامی که کودکان به مسافرت می‌روند، درس‌های شگفت‌انگیزی می‌آموزند. و افق و چشم اندازشان گسترش می‌یابد. در ادامه این مطلب از قصرشیرین نیم‌نگاهی می‌اندازیم به چند مورد از فوایدی که گردشگری و مسافرت برای کودکان دارد.

با گردشگری، صبر و حوصله را به کودک بیاموزید

کودکان، به ویژه کودکان کوچک‌تر، ذاتاً صبور نیستند و انتظار دارند هرگاه تقاضایی داشتند، بلافاصله نیازشان برآورده شود. مسافرت کردن می‌تواند با تاخیرهای ناخواسته همراه باشد و کودک چاره‌ای جز صبر کردن نخواهد داشت. سفرهای طولانی اتوبوسی یا انتظار در صف و… همگی مواردی هستند که می‌توانید به کودکتان صبر کردن را بیاموزید.

مسئولیت‌پذیری را به کودکتان آموزش دهید

کودکان در طول مسافرت یاد می گیرند که مسئولیت پذیرتر شوند و این یک درس بزرگ برای کودکان است. شما می‌توانید به کودکتان بیاموزید که در مورد چیزهایی که متعلق به اوست، مسئولیت پذیر باشد و مطمئن شود که همه وسایل ضروری‌اش را جمع می‌کند.

 ایل گلی، شاه گلی زیبای ایران در تبریز

آگاهی فرهنگی را به کودک بیاموزید

مسافرت چشم کودک را به سوی پنجره های تازه می‌گشاید. آن‌ها با زبان‌ها، گویش‌ها و فرهنگ‌های گوناگون روبرو می‌شوند. می‌فهمند که مردم به شکل متفاوتی در سراسر جهان زندگی می‌کنند و ارزش‌های گوناگونی دارند.

تجربه‌های یادگیری کودک را افزایش دهید

مسافرت به کودکان تجارب دنیای واقعی را ارائه می‌دهد. و نمونه‌های واقعی از آن چه که در خانه و مدرسه یاد گرفته اند، ارائه می‌کند. بازدید از یک موزه تاریخ یا یک گالری هنری مشهور، به کودکتان یک چشم‌انداز غنی از آن چه که پیش از این در کلاس درس یاد گرفته است، ارائه می‌کند.

تجربه گردآوری خاطرات را در کودک آموزش می‌دهید

کودکان ارزش خاطراتی که با خانواده‌شان در سفر اندوخته اند را می‌دانند. آن‌ها یاد می‌گیرند که زندگی گردآوری خاطرات و تجارب غنی است. چرا که این تجارب و خاطرات تا پایان زندگی ادامه خواهد داشت. سفر کردن خاطرات شگفت‌انگیز فراوانی را به ارمغان می‌آورد.

همراه داشتن چه وسایلی در سفر ضرورت دارد؟

کودک اجتماعی می‌شود و راحت‌تر دوست پیدا می‌کند

کودکان می‌آموزند که با غریبه‌ها بهتر ارتباط برقرار کنند و حتی لبخندها و داستان‌هایشان را با آشنایان جدید به اشتراک بگذارند. این درس ارزشمندی است که آن‌ها بیاموزند که هر آن چه را که در زندگی مهم است، با خنده و شادی جشن بگیرند.

مهارت‌های تصمیم‌گیری کودک افزایش می‌یابد

در حالی که در زندگی روزمره به نظرات کودکان کمتر اهمیت داده می‌شود، والدین در طول مسافرت، بیشتر به نظرات کودکانشان توجه می‌کنند. از این رو، والدین فرصتی برای ابراز نظر در تمام تصمیم‌گیری‌های خانواده به فرزندشان ارائه می‌کنند تا در هر زمینه ای به ابراز نظر و عقیده بپردازد.

کودک یاد می‌گیرد که با شرایط منطبق شود

در هنگام سفر ممکن است موقعیت‌های مختلفی وجود داشته باشد که نیاز باشد کودکان خود را بدون هیچ گله و شکایتی با آن‌ها سازگار و منطبق کنند. برای مثال تاخیر هواپیما یا تغییر ناگهانی وضعیت آب و هوا. از این رو، کودکان با توجه به این که انتخاب دیگری ندارند، یاد می‌گیرند که خود را با شرایط وفق دهند، گریه نکنند و بهانه نگیرند.

کودک با حقوق خود آشنا می‌شود

حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، حقوقی است که کودک باید برای رشد و ارتقا از آن بهره مند باشد. کودک حق دارد در زمان کودکی، یعنی زمانی که شخصیتش در حال شکل گیری است، در حد توانش، خود و محیط اطرافش را درک کند و   هویت خود را بشناسد.

اهمیت ایرانگردی برای کودکان ایرانی

جای جای ایران را می‌توان مکانی بالقوه برای گردشگری کودک قلمداد کرد. از مازندارن و گیلان و شمال ایران تا جنوبی‌ترین نقطه این کشور پر از موقعیت‌های بالقوه گردشگری است. که باید با گام‌های پاک کودکان و همراه شدن آن‌ها با طبیعت هر یک از این مناطق، جانی دوباره به صنعت گردشگری ایران بخشید.  با ایرانگردی، کودگ از گروه‌های انسانی، اقوام، ادیان، زبان‌ها و گویش‌ها، عادات اجتماعی، فرهنگ‌های بومی و محلی جای جای ایران آشنا می‌شود. و در نتیجه آن احساس تعلق به کشور و حس ملی‌گرایی و ایران‌دوستی او از این زمان شکل می‌گیرد. اگر احترام به حقوق بشر، آزادی‌های اساسی، زبان، احترام به دیگران در کودکی در فرزندان ریشه ندواند، در بزرگسالی به سختی شکل می‌گیرد.  بنابراین شناخت محیط اطراف و محیط‌زیست او نیازمند آگاه‌سازی در دوران کودکی است.

هفت تنان شیراز، راوی پنج مجلس

در پایان…

اگر چه سفرکردن با کودکان می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما مزایای بسیاری نیز دارد. بنابراین سفر خود را با کودکتان برنامه‌ریزی کنید و از مزایای شگفت‌انگیز سفر به همراه کودکتان برخوردار شوید. مسافرت با کودکان در برخی موارد می‌تواند یک معضل باشد، اما آن چه که باید به یاد داشته باشید این است که یک تجربه دوست داشتنی است و خاطرات شگفت‌انگیزی می‌سازد که می‌توانید برای یک عمر آن را گرامی بدارید. شما می‌فهمید که با سفر کردن با کودکتان بیش از تصاویر و سوغاتی‌هایی که با خود آورده‍‌اید، روابط و پیوندتان تقویت شده است.

 

پیوند به بیرون:

گردشگری کودک چیست؟ 

گردشگری کودک و نوجوان و ‌نقش آن در توسعه پایدار ایران

 

مقالات مرتبط

انواع بلیط هواپیما انواع بلیط هواپیما
نکته های امنیتی در سفر به استانبول نکته های امنیتی در سفر به استانبول
راهنمای سفر به تایلند راهنمای سفر به تایلند
انواع کلاس های پروازی؛ از اکونومی تا فرست کلس انواع کلاس های پروازی؛ از اکونومی تا فرست کلس
معرفی انواع هتل ها و اقامتگاه ها معرفی انواع هتل ها و اقامتگاه ها
مالزی بهتره یا تایلند؟ کدام مناسب شماست؟ مالزی بهتره یا تایلند؟ کدام مناسب شماست؟
قوانین حمل بار و مقدار بار مجاز در سفرهای هوایی قوانین حمل بار و مقدار بار مجاز در سفرهای هوایی
آشنایی با جزیره پنانگ آشنایی با جزیره پنانگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348