قونیه، شهر عشق و عرفان ایرانی در ترکیه

نام قونیه را که می‌شنویم، نام شاعر بلند آوازه ایرانی حضرت مولانا جلال‌الدین بلخی در ذهن طنین انداز می‌شود. چرا که وی در این شهر زندگی می کرده و هم اکنون آرامگاه او آنجا قرار داد. تا پیش از تشکیل کشور ترکیه امروزی، شهر قونیه در زمان زندگی مولانا جزوی از خاک ایران بوده است. علاوه بر مولانا برخی از شاگردان این شاعر نامدار ایران در قونیه می‌زیسته اند. برای آشنایی بیشتر با شهر قونیه و آرامگاه مولانا با این مطلب از آژانس مسافرتی قصرشیرین همراه باشید.

آرامگاه مولانا در قونیه

گنبد مولانا ۱۶ وجه دارد و روی آن کاشی های آن آیات گران قدری نوشته شده است. مشابه خطاطی هایی که بر روی کاشی های آرامگاه مولوی انجام شده را می توانید در مساجد اصفهان هم پیدا کنید. یکی از نوشته هایی که به چشم می خورد در بالای در ورودی این مقبره است که نوشته است:

کعبه‌العشاق باشد این مقام

      هرکه ناقص آمد اینجا شد تمام

 علاوه بر مقبره مولانا در این آرامگاه می توانید قبرهای سلطان العلما پدر مولانا و بهاءالدین پسر مولانا و همچنین برخی از شاگردان آن شاعر نامدار ایرانی را بازدید کنید.

پیش از تشکیل کشور امروزی ترکیه در دوران سلجوقی در تاریخ سرزمین ایران، سلطان العلما پدر مولانا به این شهر نقل مکان می کند. و پسرش مولانا که آن زمان  زمان ۱۴ ساله بود را با خودش به همراه می برد.  حاکم وقت شهر، علاالدین کیقباد از پادشاهان سلجوقی، خانه ای به پدر مولانا هدیه می دهد. این خانه امروزه همان مقبره مولاناست که خانواده و نزدیکانش نیز آنجا آرمیده اند. (نمایش روی نقشه)

قونیه کجاست؟

قونیه یکی از شهرهای بزرگ ترکیه است که در فلات مرکزی آناتولی و در 225 کیلومتری جنوب شهر آنکارا قرار دارد. این شهر هفتمین شهر پرجمعیت ترکیه است و به عنوان پایتخت فرهنگی این کشور هم شناخته می‌شود. آرامگاه مولانا جلال الدین بلخی شاعر و عارف نامدار ایرانی، صاحب مثنوی معنوی و کلیات شمس، در این شهر قرار گرفته و برای همین به آن شهر «عشق و عرفان» می گویند. آرامگاه این اسطوره ایرانی گنبدی سبز رنگ در شهر قونیه است.

 

مسجد و آرامگاه شمس

یکی دیگر از دیدنی‌های قونیه، مسجد تاریخی شرف الدین و آرامگاه شمس تبریزی، استاد و پیر حضرت مولانا هست. البته در مورد محل دفن شمس تبریزی اختلاف نظرهایی وجود دارد و در بیشتر منابع، محل دفن شمس ،شهر خوی استان آذربایجان غربی ذکر شده ولی با این حال دیدن این مقبره خالی از لطف نیست.

آب و هوای شهر قونیه

قونیه دارای آب و هوای سرد و نیمه خشک است. دمای متوسط این شهر در تابستان ۳۰ درجه سانتی گراد است.

با توجه به شرایط جغرافیایی قونیه و قرار گرفتنش در ارتفاعات، این شهر شاهد تابستان‌هایی خشک با شب‌هایی سرد می‌باشد. گرچه میانگین بارش در قونیه پایین است اما در طول سال در این شهر بارندگی نیز وجود دارد.

غذا و نوشیدنی

غذاهای محلی قونیه اغلب از بلغور گندم و گوشت بره تهیه می‌شوند. از معروف‌ترین غذاهای این شهر می‌توان به اتلی اِکمک نام برد، یک غذای بومی ترکیه که از نظر ظاهری شبیه پیتزاست، اتلی اکمک در ترکی استانبولی به معنای نان با گوشت می‌باشد. محتویات اتلی اکمک شامل نان تخت پخته شده، گوشت، فلفل، پیاز و گوجه فرنگی است.

از دیگر خوشمزه‌های این شهر می‌توان به پیشمانیه اشاره کرد، یک شیرینی هیجان انگیز شبیه پشمک و یک توپ گرد کاملاً سفید. یکی دیگر از غذاهای محبوب قونیه کونیا فیرین کِباب یا کباب داخل فر قونیه می‌باشد، این کباب از گوشت بره تهیه می‌شود، تکه‌های بریده شده گوشت را در فر قرار می‌دهند تا کاملاً سرخ و پخته شود، سپس تکه‌های گوشت را در داخل یک قابلمه مسی به همراه چربی‌های گرفته شده از گوشت روی اجاق می‌گذارند و می‌پزند.

شیرینی‌های قونیه بسیار معروف و خوشمزه اند، شیرینی‌هایی هیجان انگیز که محبوب‌ترین آنها جِزِریه  می‌باشد، شیرینی سنتی ترکیه که از هویج درست می‌شود.

در هنگام سفر به قونیه امتحان خوراک تریت (Tirit) را به هیچ وجه از دست ندهید، غذایی بسیار خوشمزه که محتویاتش شامل گوشت، برنج سنتی و سبزیجات است.

آب مرغ یا تاوُک سویو (Tavak Suyu) یکی دیگر از غذاهای خوشمزه قونیه است، یک سوپ دلنشین شبیه سوپ گوجه فرنگی با مرغ و رشته فرنگی.

 

مراسم شب اروس در قونیه

هرساله در تاریخ مرگ یا عروج مولانا مراسم بزرگداشتی در قونیه برگزار می شود. تاریخ این مراسم ۷ تا ۱۷ دسامبر(۱۶ تا ۲۶ آذر) هست که قونیه را پر از عاشقان مولانا می کند. از آنجایی که در دیدگاه مولانا مرگ هدیه‌ای الهی برای دیدار با آفریدگار است، سالگرد مرگ مولانا را شب اروس (ارس) یا شب وصال هم می‌گویند.

 

رقص سماع در قونیه

یکی از قسمت های اصلی مراسم شب عروس، رقص سماع است. در این رقص پیروان مولانا با لباس‌های بلند دامن‌دار و سفیدرنگ و کلاه‌های بلند نمدی با حرکات موزون با سرعت دور خودشان می چرخند. دراین چرخش دستها یکی به سمت بالا (آسمان) و دیگری به طرف پایین (زمین) قرار می گیرد. که به معنی دریافت کردن انرژی های مثبت از آسمان و بیرون  ریختن انرژی های منفی به زمین است. این مراسم در چهار رقص به معنی (چهارفصل، چهارعنصرطبیعت و چهارمرحله سنی انسان)همراه با موسیقی ایرانی اجرا می شود. نی و دف از مهمترین سازهای مورد استفاده در این رقص می‌باشد.

برخی از مراکز دیدنی قونیه

 1. مرکز فرهنگی مولانا
 2. مجسمه آتاتورک
 3. کاروانسرای سلطان هانی
 4. شهر سنگی باستانی کلیسترا
 5. مرکز علوم قونیه
 6. دهکده سیله
 7. دریاچه بی شهیر
 8. آبشار یرکوپرو
 9. دریاچه نمک قونیه
 10. دریاچه گودال‌ها (ابروک)
 11. پارک ژاپنی کیوتو

 

فرودگاه قونیه 

فرودگاه قونیه در سال 2000 افتتاح شد و در ۱۸ کیلومتری شهر فرودگاه مسافری و نظامی با وسعت 100/14 متر است.این فرودگاه خیلی کوچک است و در سال 2005 وسعت آن به 5 برابر افزایش یافت و ظرفیت پارکینگ آن 278 ماشین است.

 

راه آهن قونیه 

راه‌آهن قونیه در ۳ کیلومتری جنوب غربی قونیه مسیر قطارهای سریع‌السیر در جنوب ترکیه است و دسترسی به شهر از راه‌آهن با دولموش و اتوبوس میسر است

مسیر اصلی آن: پندیک استانبول-شهر اسکی شِهیر- شهر قونیه که 30/4 دقیقه طول می کشد سپس به آنکارا می رود در این تاریخ روزانه 2 قطار حرکت می کند. از قونیه تا انکارا 30/1 دقیقه زمان می برد.

 

مسیر اتوبوس و تراموا قونیه کجاست؟

 • اتوبوس ها از میدان مِولانا کادیسی مسیر قونیه به استانبول را  10 ساعته طی می کند. هزینه 70 لیر
 • اتوبوس ها از میدان مِولانا کادیسی مسیر قونیه به ازمیر را  9 ساعته طی می کند. هزینه 28 لیر
 • تراموا قونیه از ایستگاه اوتوگار به مسیر علاءالدین تِپه سی 30 دقیقه ای با تراموا ۲ لیر

 

رفتن به قونیه با ماشین

 • آنکارا به قونیه 271 کیلومتر با 3  ساعت رانندگی
 • استانبول به قونیه 700 کیلومتر با 8 ساعت رانندگی
 • ازمیر به قونیه 660 کیلومتر با 7  ساعت رانندگی
 • آنتالیا به قونیه 303 کیلومتر با 4 ساعت رانندگی

مقالات مرتبط

راهنمای کامل سفر به ترکیه راهنمای کامل سفر به ترکیه
جاذبه های گردشگری پوکت جاذبه های گردشگری پوکت
سوئیس، مقر سازمان بین الملل سوئیس، مقر سازمان بین الملل
سه مقصد فوق‌العاده برای سفرهای نوروزی سه مقصد فوق‌العاده برای سفرهای نوروزی
معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری بانکوک معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری بانکوک
معروف ترین سوغاتی های فرانسه معروف ترین سوغاتی های فرانسه
جاذبه های گردشگری چین را بشناسیم جاذبه های گردشگری چین را بشناسیم
داستان دیوار چین چیست؟ داستان دیوار چین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348