بندر لنگه، پر رونق‌ترین شهر ساحلی ایران

بندر لنگه یکی از مهم ترین بنادر ایران در جنوب ایران و استان هرمزگان است. بندرلنگه به‌واسطه اینکه تا حدود هفتاد سال پیش مرکز عمده صید مروارید دنیا بوده به بندر مروارید معروف بوده‌است. همچنین بندرلنگه زمانی به‌عنوان «یکی از بنادر عمده ایران»، «عروس بنادر ایران»، «پررونق‌ترین شهر ساحلی ایران» هم شناخته شده‌است. برای آشنایی بیشتر با این شهر زیبای بندری با آژانس مسافرتی قصرشیرین همراه باشید. 

پیشینه تاریخی

سابقه استفاده از مزیت‌های تجاری لنگه به عنوان بندر به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد، روزگاری که بندر گوگانا (نام قدیمی لنگه) به عنوان یکی از بنادر اصلی تجاری خلیج فارس در ایران باستان شناخته می‌شد.

این بندر در زمان کریم خان زند با ارتباطات دریایی و رونق تجاری آباد شد.

بندرلنگه از سال ۱۲۱۳ خورشیدی (۱۸۳۴میلادی) تا حدود شش دهه بعد(سال ۱۲۷۷ خورشیدی/ ۱۸۹۷میلادی) بندر اصلی منطقهٔ حکومت لارستان و محل آمد و شد کالاهای وارداتی و صادراتی خلیج فارس بود که پس از آن پویایی اجتماعی و تجاری‌اش افول کرد.

افتتاح دفاتر کنسولی و نظارتی و کمپانی‌های متعدد کشورهایی همچون انگلیس، فرانسه، بلژیک و آلمان بین سال‌های ۱۸۶۴ تا ۱۸۹۶میلادی گویای رونق و اهمیت بندرلنگه در آن زمان بوده‌است. همچنین یکی از اولین مدارس و نیز دومین فرودگاه کشور بوده و شهرداری آن که قدمتی بیش از یک قرن دارد؛ گواهی بر اهمیت بندرلنگه در دوره‌های مختلف تاریخی بوده‌است.

بندر مروارید

بندر لنگه تا سال ۱۹۲۱ مرکز صنعت مروارید بود. صنعت مروارید خلیج فارس از صنعت نفت مهمتر بوده، ۱۲۰ هزار نفر در این صنعت کار می‌کرده‌اند.

بندر لنگه کجاست؟

شهرستان بندرلنگه در ۲۵۱ کیلومتری جنوب غربی بندرعباس قرار دارد. این شهرستان از سمت شمال با استان فارس و شهرستان بستک از سمت جنوب به خلیج فارس و از سمت شرق به شهرستان بندر خمیر و از غرب با شهرستان پارسیان هم مرز است. (نمایش روی نقشه)

ایرانگردی در زمستان

دیدنی های بندر لنگه

 

پناهگاه حیات وحش جزیره شتور

جزیره شتور جزیره ای است غیر مسکونی که هیچ گونه فعالیتی در آن دیده نمی شود. ‏پرندگان موجود آن شامل چهار گونه پرستوی دریایی است که در جزیره تولیدمثل می کنند. در این جزیره تعداد زیادی مار سمی سیاه رنگو. کوچک که معمولأ زیر شن مخفی می شوند، مشاهده شده است و به همین ‏جهت به جزیره ماران نیز معروف است. هم چنین لاک پشت های دریایی در سواحل آن تخم گذاری می کنند. ‏صیادان و بومیان جزایر اطراف، در هنگام طوفانی بودن دریا و هم چنین برای جمع آوری لاکپشت ها و تخم پرندگان دریایی به این جزیره مسا‏فرت می کنند. شتور با این که مساحت بسیار کمی دارد، از مهم ترین وباارزش ترین زیستگاه های پرندگان و لاک پشت های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان است. 

جزیره میرمهنا، بهشتی از انگور و انجیر در خلیج فارس

عمارت فکری

بنای عمارت فکری توسط یکی از تجار معروف بندرلنگه به نام مرحوم حاج عبدالواحد فکری احداث شده است. این بنا با بادگیری های بلند و زیبای خود یکی از الگوهای اصلی معماری جنوب محسوب می شود.

بندر کنگ

بندر کنگ در 6 کیلومتری شرق بندر لنگه قرار دارد. فاصله بندرکنگ تا بندرعباس 165 کیلومتر است. منطقه‌ای گسترده‌ ای است از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران. بیشتر اهالی کنگ شافعی مذهب و فارسی زبان هستند و با لهجه بندری صحبت می کنند .

مسجد ملک بن عباس

مسجد ملک بن عباس واقع در شهر بندر عباس در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .به دستور محمد بن عباس بحرینی برای سید محمد عالم ساخته شد. این مسجد به جای مسجدی قدیمی تر در همان مکان ساخته شده ، بنای مسجد از دوره ی صفویه و مسجد کنونی متعلق به دوره ی قاجار است . مناره این مسجد در سال ۱۲۳۷ شمسی ساخته شد . مناره بن عباس واقعا زیبا و دیدنی است و کاشیکاری های جالبی دارد و شبستانی بزرگ با طاق های کلیل و گچ بری های زیبا و یک مناره ی جالب و منحصر بنحصر به فرد ۳۲ متر ارتفاع دار دارد.

قلعه لشتان

قلعه لشتان نام قلعه‌ای است بر فراز کوه «شاهین کوه» در بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه است ، «قلعه لشتان» در شش کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندر لنگه ودر شمال روستای بارچاه واقع شده‌است.تاریخ بنای این قلعه به سدهٔ نهم هجری بر می‌گردد. قلعه لشتان در دوران گذشته و در جنگ های محلی نقش مهمی داشته ‌است.  آثار این قلعه هنوز در لب دریا و نزدیکی شهر کنگ باقی مانده ‌است و نزد مردم واهالی منطقه بنام «قـَلعُـوْ» معروف است.

بیابان سایه خوش

منطقه بیابانی سایه خوش در استان هرمزگان واقع است. این منطقه بیابانی در غرب روستایی به همین نام قرار گرفته است. روستای سایه خوش از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در ۴۰ کیلومتری جنوب خمیر و ۵۵ کیلومتری بندرلنگه قرار دارد. منطقه سایه خوش به دلیل مجاورت با خلیج فارس از سواحل بسیار زیبایی برخوردار است. همچنین وجود نخلستانهای فراوان در این منطقه بر زیباییهای آن افزوده است. روستای سایه خوش در مجاورت این منطقه دارای قدمتی طولانی است. از آثار باستانی روستا می توان به بندحسن و کاروانسرای صفوی که محل استراحتگاه کاروانیان بوده اشاره کرد.

آبشار پلکانی بدو

آبشار بدو یکی از مکان های دیدنی در بندر لنگه است که بخش شمالی روستای لمزان قرار دارد. این آبشار در ۵۰ کیلومتری شمال غرب بندرعباس قرار دارد و عده ای آن را به نان سرچشمه می شناسند. این آبشار به صورت پلکانی به سمت پایین حرکت می کند. دسترسی به بخش خشکی این آبشار از طریق روستای لمزان صورت می پذیرد. شکل پلکانی این آبشار سبب شد تا مناظر زیبایی در این بخش خلق شود.

سوغاتی های بندر لنگه

صنایع دستی

با توجه به پیشینهٔ تاریخی بندرلنگه، صنایع دستی هم در این شهر قدمت دارد. و گفته می‌شود اولین مرکز صنایع دستی در سال ۱۳۰۲ در بندرلنگه ساخته شده. و در حدود یک قرن سابقه دارد. گلابتون‌دوزی، خوس‌دوزی، زری‌دوزی و سوزن‌دوزی و ساخت برقع از جمله مهم‌ترین صنایع دستی بندرلنگه است که هنر دست زنان این مرز و بوم است.

ظرفیت‌های صنایع‌دستی بندرلنگه موجب شده تا اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان به‌دنبال ثبت “بندرلنگه شهر ملی صنایع دستی (گلابتون‌دوزی)” باشد. اتفاقی که اگر رخ دهد باعث دیده شدن صنایع دستی بندرلنگه در بازار داخلی و جهانی شده و انگیزه‌ای برای فعالیت بیشتر صنعتگران بومی بندرلنگه ایجاد خواهد شد.

 

غذا

گوبولی، قلیه ماهی، ماهی سرخ کرده، شوربا، چنگال، خم فروش، جلاب، نان تومشی، نان فلزی، تنوری، تنکی، فتیر، شلشلی، گپکی و نان رگاگ از جمله غذاها و خوراکی‌های محلی بندرلنگه محسوب می‌شوند.

بهترین مراکز خرید بندرعباس

 

فرودگاه بندرلنگه

بندر لنگه از گذشته های دور به عنوان یک ایستگاه مهم ترانزیت بار و مسافر محسوب می شده است.  فرودگاه بین المللی بندر لنگه در سال ۱۲۹۷ پروازهای خود را به مقصد دو کشور هند و انگلستان آغاز کرد. درسال های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۶ فرودگاه بندر لنگه یک ایستگاه سازمانی فرود هواپیما پستی بود و از ۱۴ شهریور ۱۳۸۵ با پرواز بین‌المللی بندرلنگه ـ دبی به عنوان مرز مجاز هوایی شناخته شد.

شهرستان بندر لنگه دارای سه فرودگاه می باشد که فرودگاه بین المللی بندرلنگه در پنج کیلومتری شهر قرار گرفته و دسترسی بسیار مناسبی دارد. و شما می‌توانید به راحتی با وسیله نقلیه عمومی و تاکسی های موجود در فرودگاه به مرکز شهر بروید. طبق آمار منتشر شده در سال 99 ، 182 فروند نشست و برخاست در این فرودگاه انجام شده است. مقاصد داخلی پروازها از مبدا فرودگاه بین المللی بندر لنگه شهرهای تهران ، شیراز و جزیره سیری و مقصد خارجی آن دبی است که این پروازها توسط شرکت هواپیمایی آسمان انجام می شود.

بهترین جاذبه‌ها و دیدنی‌های جزیره قشم

اقامت در بندر لنگه

یکی از بهترین مکان های اقامت در بندر لنگه، اقامتگاه بومگردی یونسی است. اقامتگاه بوم گردی یونسی در بندر کنگ، محله مهره واقع شده است. این خانه تاریخی با قدمت حدود ۵۰ سال و با هدف احیا خانه های قدیمی. و همت تیمی مجرب از طرف میراث فرهنگی استان هرمزگان پس از مرمت و بازسازی در سال ۱۳۹۵ افتتاح شد و فعالیت خود را در حوزه بوم گردی آغاز نمود.

این اقامتگاه با معماری کاملا سنتی و بسیار زیبای جنوبی یک خانه تاریخی و قدیمی می باشد. که دارای یک حیاط بزرگ و دلباز و ۶ اتاق خواب به صورت ۲ اتاق ۲ تخته، ۳ اتاق ۳ تخته و یک اتاق ۴ تخته است که در مجموع ظرفیت اسکان و پذیرش ۳۵ گردشگر را دارد، تمامی اتاق ها دارای ظرفیت ۳ نفر با سرویس کف خواب نیز هستند.

 

مقالات مرتبط

بوموسی، جزیره‌ای سبز در میان آب‌های خلیج فارس بوموسی، جزیره‌ای سبز در میان آب‌های خلیج فارس
دیدنی های جزیره تنب بزرگ در خلیج فارس دیدنی های جزیره تنب بزرگ در خلیج فارس
سوغاتی‌های بندرعباس، شهر شاه عباس سوغاتی‌های بندرعباس، شهر شاه عباس
جزیره لاوان، سومین جزیره بزرگ ایران جزیره لاوان، سومین جزیره بزرگ ایران
پارسیان، سرزمین چشمه‌های جوشان جنوب پارسیان، سرزمین چشمه‌های جوشان جنوب
جزیره شیدوَر، مهد آرامش در جنوب جزیره شیدوَر، مهد آرامش در جنوب
تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام
بهترین مراکز خرید بندرعباس بهترین مراکز خرید بندرعباس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348