جزیره مارو مهد آرامش در جنوب

جزیره مارو یا شیدور مهد آرامش در جنوب است و از جزایر کوچک جنوبی کشور ایران با زیبایی های منحصر به فرد می باشد. این جزیره یک منطقه بکر و از  مناطق حفاظت شده است. مارو جزیره ای از جزایر غیرمسکونی و خالی از سکنه در خلیج فارس می باشد. در سفری شیرین با قصرشیرین همراه شوید تا با جزیره مارو که مهد آرامش در جنوب ایران است، بیشتر آشنا شویم.

جزیره مارو بهترین گزینه برای آرامش

جزیره مارو یا شیدور یکی از مقاصد ناب و بکر گردشگری جنوب ایران است. مارو نامی است که مردم محلی به این جزیره داده اند و نام اصلی آن روی نقشه شیدور می باشد. این جزیره یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی است که به دنبال دور شدن از هیاهوی شهری هستند و به دنبال گوشه ای دنج برای کسب آرامش می باشند. آرامش همراه با زیبایی های طبیعی و آب و هوای دلپذیر جزیره ، در کنار تماشای پرندگان و پیاده روی بر ساحل زیبا از مزایای های گردشگری در جزیره مارو می باشد.

جزیره مارو کجاست؟

مارو جزیره ای در کرانه های شمالی خلیج فارس می باشد. مساحت جزیره در حدود 1.4کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 10 متر است. جزیره مارو جزیره ای با آرامشی رویایی است.  این جزیره مرجانی در غرب هرمزگان واقع شده و از توابع شهرستان ابوموسی است. شیدرو در نزدیکی جزیره لاوان در خلیج فارس است. فاصله جزیره مارو با جزیره لاوان در حدود یک و نیم کیلومتر است. به راحتی با قایق از سواحل شرقی جزیره لاوان نیز می‌توان به جزیره مارو رسید. (نمایش روی نقشه)

پوشش گیاهی 

پوشش گیاهی جزیره گیاهان شور پسند و مقاوم در برابر کم ابی است. ارتفاع گیاهان این جزیره حداکثر به یک متر می رسد.

پوشش جانوری 

این جزیره زیستگاه حیوانات بسیاری و از پناهگاه‌های حیات وحش در خلیج همیشگی پارس است. در این جزیره گروههای خزندگان، پرندگان و آبزیان را می توانید مشاهده کنید.

  • خزندگان:

مارها و لاک پشت ها از خزندگان ساکن این جزیره هستند. جزیره شیدور محل تخم گذاری لاکپشت های دریایی است. شیدور از معدود مکان های تخم‌گذاری لاکپشت دریایی در ایران است.  از لاکپشت‌های این منطقه می‌توان به لاکپشت منقار عقابی، لاکپشت سبز و انواع مختلف دیگر لاکپشت ها اشاره کرد که در این جزیره تخم‌گذاری می‌کنند.

  • پرندگان:

این جزیره محل تخم‌گذاری و مقصد بسیاری از پرندگان مهاجر است. از مهمترین پرندگان زیبای این جزیره می توان پرستوی دریایی را نام برد. در این جزیره گونه‌هایی مانند پرستوی دریایی معمولی، سفید، تیره، پشت تیره،  کاکلی بزرگ و کاکلی کوچک را می توان مشاهده کرد.

  • آبزیان:

 شیدور خانه ی ماهی‌ها و دلفین‌ها است. در این منطقه می‌توانید پستانداران آبزی زیادی مانند دلفین، نهنگ و نهنگ را مشاهده کنید.

این جزیره به عنوان منطقه‌ای حفاظت شده مدیریت و محافظت می‌شود. به همین دلیل گردشگری در این جزیره بکر به صورت محدود و با رعایت اصول زیست محیطی امکان‌پذیر است. سفر به این جزیره آرام و بکر به دلیل اهمیت زیست محیطی بالای آن با گروه های کوچک و با مجوز اداره محیط زیست انجام می گردد.

وجه تسمیه 

نام رسمی این جزیره در نقشه همانطور که پیشتر گفتیم شیدور است. جزیره شیدور حیات وحش و جانوران بسیاری را در خود جای داده است و دلیل شهرتش به اسم مارو نیز از همین روی می باشد. شن و ماسه‌های این جزیره کوچک در دل خود مارهای بسیاری را مخفی کرده اند. مارهای زنگی بسیار خطرناکی در این جزیره زندگی می کنند و این یکی از دلایل خالی از سکنه بودن این جزیره است. در بازدید از این جزیره، تجهیزات ایمنی و وسایل لازم را همراه داشته باشید.

گردشگری در جزیره مارو

 اگر علاقمند به مشاهده و مطالعه حیوانات از نزدیک هستید. این جزیره یکی از بهترین گزینه ها برای تماشای طبیعت  بکر است. در جزیره علاوه بر مارها، پرندگان بسیاری به همراه لاکپشت ها در آرامش زندگی می کنند.

  • شنا در جزیره مارو:

یکی از از ویژگی‌های گردشگری در جزیره مارو امکان شنا در آبهای زلال و نیلگون خلیج فارس است. در ساعات نزدیک به ظهر شناکردن در آب های زلال و نیلگون و راه رفتن بر شن های نرم ساحل و حس گرمای جنوب، تجربه‌ای بسیار فراموش‌نشدنی و لذت بخش است.

 

  • ماهی گیری:

یکی دیگر از ورزش هایی که می توانید در جزیره مارو انجام دهید، تجربه ماهیگیری در آبهای این جزیره است.

  • تماشای آسمان پرستاره:

آسمان پرستاره شب یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جزیره شیدور می باشد. آسمان آبی بی نظیر در روز در هنگام شب چراغان و ستاره باران است. لذت دیدن منظره زیبای آسمان شب که در شبهای شهری از آن محروم هستیم. البته اقامت شبانه در این جزیره مجاز نیست.

  • مرجان های دریایی:

مرجان‌های زیبای جزیره از مهمترین و زیباترین بخش‌های طبیعت این منطقه می باشند. گردشگران جزایر مرجانی جنوب، خصوصا جزیره شیدو باید توجه داشته باشند که کندن یک مرجان، موجب آسیب جدی و جبران ناپذیر به کلیه مجموعه حیات وحش جزیره می شود.

 

بهترین زمان سفر به جزیره مارو

برای سفر به جزیره شیدور فصل بهار را انتخاب نکنید. زیرا در فصل بهار سفر و رفتن به جزیره مارو ممنوع است. بهار فصل تخم ریزی لاکپشت ها در سواحل جزیره است. به همین دلیل برای حفظ حیات وحش منطقه و حفاظت از لاکپشت ها و زیستگاه ویژه آنها رفت و آمد به مارو ممنوع می گردد. بهترین فصل برای سفر به جزیره شیدور فصل زمستان است. آب و هوای جنوب ایران در فصل زمستان بسیار معتدل و دلچسب است. فصل تابستان  به دلیل گرمای هوا و اینکه برخی تحمل گرما را ندارند، برای سفر به جنوب ایران و همچنین جزیره شیدور یا مارو ، پیشنهاد نمی گردد.

دسترسی به جزیره مارو

راه دسترسی بـه جزیـره از بندر مقام از توابع شهرسـتان بندرلنگه در هرمزگان می بـاشـد. اگر از بندرعبـاس بـه دیدن جزیـره مـارو می روید، بـاید ابتدا از بندر عبـاس بـه سمت بندر کنگ و سپس بندرلنگه و پس از آن بـه بندر مقام در غربی ترین نقطه اسـتان هرمزگان بروید. در مقام به راحتی با قایق به مارو می رسید. اگر از سمت شهر شیراز بـه سوی مناطق جنوب می روید می توانید از شیراز بـه لارسـتان رفته و پس از آن بـه شهر بسـتک و همچنین بندر کنگ و بندرلنگه و بعد بـه بندر مقام بروید. سپس سوار قایق شوید و به سوی این جزیـره زیبا و آرام بروید .

 

 سخن پایانی

 پیشنهاد می کنیم بازدید از این جزیره را حداقل یک بار تجربه کنید. بازدید از جزیره مارو را می توانید همزمان با اقامت در جزیره لاوان در برنامه سفر و تور جنوب خود قرار دهید. جزیره لاوان در همسایگی این جزیره و بسیار دیدنی است. تور جزیره مارو از تورهای بسیار جذاب جنوب است. تجربه سفر به جزیره مارو و آرامشی که در این جزیره شما را فرا می گیرد  از تجربیات دلنشین و خاطرات فراموش نشدنی سفر به مناطق جنوبی ایران است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید تور و یا بلیط هواپیما به آژانس هواپیمایی قصر شیرین مراجعه نمایید.

 

تورهای مرتبط:

اشتراک گذاری این مطلب در:

مقالات مرتبط

بندر لنگه عروس بنادر ایران بندر لنگه عروس بنادر ایران
تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام
بهترین مراکز خرید بندرعباس بهترین مراکز خرید بندرعباس
با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید! با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید!
شکم گردی در جنوب ایران شکم گردی در جنوب ایران
بندر خمیر، ذخیره گاه بزرگ زیست کره در جنوب ایران بندر خمیر، ذخیره گاه بزرگ زیست کره در جنوب ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.