جزیره شیدوَر، مهد آرامش در جنوب

جزیره مارو یا شیدور(Shid var) مهد آرامش در جنوب است و از جزایر کوچک جنوبی کشور ایران با زیبایی های منحصر به فرد می باشد. حتی تصور قدم‌زدن در جزیره‌ای خالی از سکنه هم، هیجان‌انگیز و دور از ذهن است. جایی که بی‌هدف روی ماسه‌های ساحل قدم بزنید و تا چشم کار می کند، خودتان باشید و خودتان. جزیره‌ای که روی آن هیچ رد پایی از انسان به چشم نخورد. نه نشانی از جوامع کوچک و بزرگ کشاورزی، شبانی و صنعتی باشد و نه خبری از زندگی هر روز مردم و کنش‌ها و واکنش‌هایی که در بستر زمان و مکان رخ می‌دهد. در این جزیره خالی از سکنه، همه چیز شبیه روزی است که آدم و حوا راهی زمین شدند و خودشان را در محاصره طبیعتی دیدند که هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آن اتفاق نیفتاده بود!

مالدیو ایران

این بخش از کره خاکی که از آن حرف می‌زنیم، جزیره‌ای است که آن را با نام «مالدیو ایران» می‌شناسند و علت این نام‌گذاری هم موج‌های سربه‌زیر و آرام، آبی فیروزه‌ای و بی‌نهایت شفاف دریا و ماسه‌های سفید رنگی است که کنار هم قرار گرفتن‌شان، یادآور سواحل معروف این کشور است. جزیره «مارو»، «شیدور» و در زبان محلی‌ها «شتوار»، در خلیج همیشه فارس و غرب استان هرمزگان قرار دارد و با این که هیچ امکاناتی در آن وجود ندارد، هر سال گردشگران زیادی برای دیدن آن به غرب هرمزگان سفر می‌کنند. شما هم در این سفر کاغذی همراه با قصرشیرین باشید…

جزیره میرمهنا، بهشتی از انگور و انجیر در خلیج فارس

جزیره مارو یا شیدور یکی از مقاصد ناب و بکر گردشگری جنوب ایران است. مارو نامی است که مردم محلی به این جزیره داده اند و نام اصلی آن روی نقشه شیدور می باشد. این جزیره یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی است که به دنبال دور شدن از هیاهوی شهری هستند و به دنبال گوشه ای دنج برای کسب آرامش می باشند. آرامش همراه با زیبایی های طبیعی و آب و هوای دلپذیر جزیره ، در کنار تماشای پرندگان و پیاده روی بر ساحل زیبا از مزایای های گردشگری در جزیره مارو می باشد.

جزیره مارو کجاست؟

مارو جزیره ای در کرانه‌های شمالی خلیج فارس می‌باشد. مساحت جزیره در حدود 1.4کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 10 متر است. جزیره مارو جزیره ای با آرامشی رویایی است.  این جزیره مرجانی در غرب هرمزگان واقع شده و از توابع شهرستان بوموسی است. شیدرو در نزدیکی جزیره لاوان در خلیج فارس است. فاصله جزیره مارو با جزیره لاوان در حدود یک و نیم کیلومتر است. به راحتی با قایق از سواحل شرقی جزیره لاوان نیز می‌توان به جزیره مارو رسید. (نمایش روی نقشه)

بهترین جاذبه‌ها و دیدنی‌های جزیره قشم

پوشش گیاهی 

پوشش گیاهی جزیره گیاهان شور پسند و مقاوم در برابر کم ابی است. ارتفاع گیاهان این جزیره حداکثر به یک متر می رسد.

پارسیان، سرزمین چشمه‌های جوشان جنوب

پوشش جانوری 

این جزیره زیستگاه حیوانات بسیاری و از پناهگاه‌های حیات وحش در خلیج همیشگی پارس است. در این جزیره گروههای خزندگان، پرندگان و آبزیان را می توانید مشاهده کنید.

  • خزندگان:

مارها و لاک پشت ها از خزندگان ساکن این جزیره هستند. جزیره شیدور محل تخم گذاری لاکپشت های دریایی است. شیدور از معدود مکان های تخم‌گذاری لاکپشت دریایی در ایران است.  از لاکپشت‌های این منطقه می‌توان به لاکپشت منقار عقابی، لاکپشت سبز و انواع مختلف دیگر لاکپشت ها اشاره کرد که در این جزیره تخم‌گذاری می‌کنند.

ایرانگردی در زمستان

  • پرندگان:

این جزیره محل تخم‌گذاری و مقصد بسیاری از پرندگان مهاجر است. از مهمترین پرندگان زیبای این جزیره می توان پرستوی دریایی را نام برد. در این جزیره گونه‌هایی مانند پرستوی دریایی معمولی، سفید، تیره، پشت تیره،  کاکلی بزرگ و کاکلی کوچک را می توان مشاهده کرد.

پارسیان، سرزمین چشمه‌های جوشان جنوب

  • آبزیان:

 شیدور خانه ی ماهی‌ها و دلفین‌ها است. در این منطقه می‌توانید پستانداران آبزی زیادی مانند دلفین، نهنگ و نهنگ را مشاهده کنید.

این جزیره به عنوان منطقه‌ای حفاظت شده مدیریت و محافظت می‌شود. به همین دلیل گردشگری در این جزیره بکر به صورت محدود و با رعایت اصول زیست محیطی امکان‌پذیر است. سفر به این جزیره آرام و بکر به دلیل اهمیت زیست محیطی بالای آن با گروه های کوچک و با مجوز اداره محیط زیست انجام می گردد.

دریای رنگ‌ها در روستای سقالکسار گیلان

وجه تسمیه 

نام رسمی این جزیره در نقشه همانطور که پیشتر گفتیم شیدور است. جزیره شیدور حیات وحش و جانوران بسیاری را در خود جای داده است و دلیل شهرتش به اسم مارو نیز از همین روی می باشد. شن و ماسه‌های این جزیره کوچک در دل خود مارهای بسیاری را مخفی کرده اند. مارهای زنگی بسیار خطرناکی در این جزیره زندگی می کنند و این یکی از دلایل خالی از سکنه بودن این جزیره است. در بازدید از این جزیره، تجهیزات ایمنی و وسایل لازم را همراه داشته باشید.

جزیره لاوان، سومین جزیره بزرگ ایران

گردشگری در جزیره مارو

 اگر علاقمند به مشاهده و مطالعه حیوانات از نزدیک هستید، این جزیره یکی از بهترین گزینه ها برای تماشای طبیعت  بکر است. در جزیره علاوه بر مارها، پرندگان بسیاری به همراه لاکپشت ها در آرامش زندگی می کنند.

  • شنا در جزیره مارو:

یکی از از ویژگی‌های گردشگری در جزیره مارو امکان شنا در آبهای زلال و نیلگون خلیج فارس است. در ساعات نزدیک به ظهر شناکردن در آب های زلال و نیلگون و راه رفتن بر شن های نرم ساحل و حس گرمای جنوب، تجربه‌ای بسیار فراموش‌نشدنی و لذت بخش است.

 

  • ماهی گیری:

یکی دیگر از ورزش هایی که می توانید در جزیره مارو انجام دهید، تجربه ماهیگیری در آبهای این جزیره است.

  • تماشای آسمان پرستاره:

آسمان پرستاره شب یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جزیره شیدور می باشد. آسمان آبی بی نظیر در روز در هنگام شب چراغان و ستاره باران است. لذت دیدن منظره زیبای آسمان شب که در شبهای شهری از آن محروم هستیم. البته اقامت شبانه در این جزیره مجاز نیست.

  • مرجان های دریایی:

مرجان‌های زیبای جزیره از مهمترین و زیباترین بخش‌های طبیعت این منطقه می باشند. گردشگران جزایر مرجانی جنوب، خصوصا جزیره شیدو باید توجه داشته باشند که کندن یک مرجان، موجب آسیب جدی و جبران ناپذیر به کلیه مجموعه حیات وحش جزیره می شود.

 

بهترین زمان سفر به جزیره مارو

برای سفر به جزیره شیدور فصل بهار را انتخاب نکنید. زیرا در فصل بهار سفر و رفتن به جزیره مارو ممنوع است. بهار فصل تخم ریزی لاکپشت‌ها در سواحل جزیره است. به همین دلیل برای حفظ حیات وحش منطقه و حفاظت از لاکپشت‌ها و زیستگاه ویژه آنها رفت و آمد به مارو ممنوع می‌گردد. بهترین فصل برای سفر به جزیره شیدور فصل زمستان است. آب و هوای جنوب ایران در فصل زمستان بسیار معتدل و دلچسب است. فصل تابستان  به دلیل گرمای هوا و اینکه برخی تحمل گرما را ندارند، برای سفر به جنوب ایران و همچنین جزیره شیدور یا مارو، پیشنهاد نمی‌گردد.

دسترسی به جزیره مارو

راه دسترسی بـه جزیـره از بندر مقام از توابع شهرسـتان بندرلنگه در هرمزگان می‌بـاشد. اگر از بندرعباس بـه دیدن جزیـره مارو می روید، بـاید ابتدا از بندر عبـاس بـه سمت بندر کنگ و سپس بندرلنگه و پس از آن بـه بندر مقام در غربی ترین نقطه اسـتان هرمزگان بروید. در مقام به راحتی با قایق به مارو می رسید. اگر از سمت شهر شیراز بـه سوی مناطق جنوب می روید می توانید از شیراز بـه لارسـتان رفته و پس از آن بـه شهر بسـتک و همچنین بندر کنگ و بندرلنگه و بعد بـه بندر مقام بروید. سپس سوار قایق شوید و به سوی این جزیـره زیبا و آرام بروید .

جزیره کیش، مقصد چهارفصل گردشگری ایران

 سخن پایانی

 پیشنهاد می کنیم بازدید از این جزیره را حداقل یک بار تجربه کنید. بازدید از جزیره مارو را می توانید همزمان با اقامت در جزیره لاوان در برنامه سفر و تور جنوب خود قرار دهید. جزیره لاوان در همسایگی این جزیره و بسیار دیدنی است. تور جزیره مارو از تورهای بسیار جذاب جنوب است. تجربه سفر به جزیره مارو و آرامشی که در این جزیره شما را فرا می‌گیرد، از تجربیات دلنشین و خاطرات فراموش نشدنی سفر به مناطق جنوبی ایران است.

برای اطلاعات بیشتر درباره خرید تور و یا بلیط هواپیما به آژانس هواپیمایی قصر شیرین بروید. همکاران ما همیارتان خواهند بود. 

 

تورهای مرتبط:

مقالات مرتبط

بوموسی، جزیره‌ای سبز در میان آب‌های خلیج فارس بوموسی، جزیره‌ای سبز در میان آب‌های خلیج فارس
دیدنی های جزیره تنب بزرگ در خلیج فارس دیدنی های جزیره تنب بزرگ در خلیج فارس
سوغاتی‌های بندرعباس، شهر شاه عباس سوغاتی‌های بندرعباس، شهر شاه عباس
جزیره لاوان، سومین جزیره بزرگ ایران جزیره لاوان، سومین جزیره بزرگ ایران
پارسیان، سرزمین چشمه‌های جوشان جنوب پارسیان، سرزمین چشمه‌های جوشان جنوب
بندر لنگه، پر رونق‌ترین شهر ساحلی ایران بندر لنگه، پر رونق‌ترین شهر ساحلی ایران
تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام
بهترین مراکز خرید بندرعباس بهترین مراکز خرید بندرعباس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348