معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم)

یکی از جذاب ترین گردشگری‌ها و از خاطره انگیزترین طبیعت گردی‌ها سفر به کویر است. در بخش اول مطلب معروف‌ترین کویرهای ایران به معرفی کویرهای لوت، دشت کویر، خارتوران، مرنجاب پرداختیم و جاذبه‌های گردشگری هریک را به اختصار شرح دادیم. در این مطلب از آژانس مسافرتی قصرشیرین به ادامه معرفی کویرهای ایران می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

کویر خور و بیابانک

کویر خور و بیابانک یکی دیگر از کویرهای ایران است که در شرق استان اصفهان و در نزدیکی کویر مصر در حد فاصل شهرستان نایین و شهر یزد واقع شده است.شهرستان خور در بخش‌های وسیعی در کویر دارد. جاذبه های طبیعی و گردشگری این منطقه از کویر بسیار زیاد است. این منطقه کویری تپه های شنی منحصر به فردی دارد و به سبب نزدیکی به استان های اصفهان،یزد،سمنان و استان خراسان، موقعیت ویژه ای را به این منطقه داده است.

جاذبه های کویر خور و بیابانک

در خور و بیابانک تاریخ و طبیعت در کنار تفریحات کویری یک سفر خاطره انگیز و منحصر به فرد را برای گردشگران و طبیعت دوستان رقم می زند. در خور و بیابانک جاذبه های فراوان گردشگری این منطقه کویری گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می نمایند. در این بخش از کویر به سبب وجود دهکده توریستی و مجموعه اقامتی گردشگران داخلی و خارجی بسیاری جهت کویرگردی و استفاده از تورهای نمک درمانیبه این منطقه سفر می کنند. در ادامه بخشی از این جاذبه ها را نام می بریم.

قلعه های تاریخی 
آبشار نمک 
دریاچه نمک 
مجموعه گردشگری دهکده نمکی 
آفرود 
مزارع کویر

 

کویر کاراکال

یکی دیگر از کویرهای ایران کویر کاراکال یا کویر صادق آباد می باشد. کویر کارال در نزدیکی استان یزد قرار دارد. کویر نوردان به کویر کارال علاقه خاصی دارند. در این منطقه از کویر گونه های جانوری منحصر به فردی را می توانید مشاهده کنید. وجه تسمیه این کویر از نام یکی از گونه های جانوری منطقه و از گربه وحشی به این نام می باشد.

برای دسترسی به کویر کارال باید در شهر بافق به بلوار این شهر رفته و در مسیری که به سمت روستای صادق آباد می رود پیش بروید تا به کویر کارال برسید. (موقعیت کویر کاراکال روی نقشه)

معرفی کویر: تفاوت کویر و بیابان!

جاذبه ها و تفریحات کویر کارال

کویر کارال از کویرهای موردعلاقه ی کویر نوردان است زیرا در این منطقه علاوه بر استفاده از امکانات و تفریحات کویر نوردی مانند سافاری و آفرود و تماشای آسمان پاک و پر ستاره کویر و تماشای نخلستان ها می توانند از جاذبه‌های گردشگری نیز بازدید کنند. در ادامه برخی از جاذبه‌های گردشگری منطقه کویر کارال را نام می بریم.

آب انبار کاکامی 
 خانه وحشی بافقی 
نخلستان و قلعه باقرآباد

 

کویر مصر

کویر مصر یکی از از پرطرفدارترین کویر های ایران در میان گردشگران است. این کویر زیبا که به آن دریای شنی لقب داده‌اند، جاذبه های طبیعی فراوانی دارد که کویرگردان و طبیعت شناسان را به سوی خود جذب می‌کند. جاذبه های گردشگری و تفریحات کویر مانند شتر سواری، آفرود، پیاده روی بر شن های داغ این کویر در کنار تماشای ستارگان در آسمان بی نظیر شب از جمله جاذبه‌های این کویر ایران است. کویر مصر از جمله بخش‌های کویری است که به راحتی می توانید در اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای اطراف آن مکانی را برای اقامت پیدا کنید.

روستای مصر مقصد گردشگران کویر

تورهای کویر مصر از پرطرفدارترین تورهای داخلی ایران می باشند. یکی از روستاهای معروف و از مقاصد گردشگری در کویر مصر و در این منطقه روستایی به همین نام می باشد. روستای مصر روستایی جذاب و مقصدی دلپذیر و مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی است. پیشنهاد می کنیم بازدید از این روستای کویری با بلوار گردشگری منحصر به فردش را از دست ندهید. برای آشنایی بیشتر با این مقصد گردشگری کویر می توانید به مطلب روستای مصر مراجعه کنید.

 

کویر دروازه قرآن

کویر دروازه قرآن یکی دیگر از کویر های ایران و در استان یزد است. این کویر در نزدیکی ورودی شهر یزد و در منطقه دروازه قرآن این شهر واقع شده است. به دلیل نزدیکی کویر دروازه قرآن به شهر یزد، علاقه‌مندان به طبیعت و کویر به راحتی به این منطقه دسترسی دارند و یکی از آسان ترین و در دسترس ترین بازدیدهای کویری را می‌توانید در این منطقه انجام دهید. در کویر دروازه قرآن تالاب و یا دریاچه قرار دارد که وجه تمایز این کویر از سایر کویر ها است. تالاب حوض جعفر و نیزارها و پرندگان ساکن در این منطقه از جاذبه های خاص، زیبا و منحصر به فرد این منطقه کویری هستند.

اقامت در کویر دروازه قرآن

کویر دروازه قرآن با وجود دو کمپ کویری از کویرهای شناخته شده نزد گردشگران و کویر دوستان می‌باشد. این کمپ ها یکی از بهترین بازدید های کویری را برای بازدیدکنندگان رقم می زنند. اقامت در کمپ های کویری در کنار انجام تفریحاتی مانند شتر سواری، آفرود، موتورسواری در کویر، پاراگلایدر و تماشای آسمان زیبای کویر یکی از به یادماندنی ترین و خاطره انگیز ترین سفرها را برای شما رقم می زند.

 

کویر پلوند

کویر پلوند یا کویر مظفری یکی دیگر از کویرهای ایران در غرب شهرستان فردوس است. این منطقه کویری در نزدیکی روستایی به نام چاه پلوند در منطقه حفاظت شده مظفری واقع شده است. در این منطقه کویری گونه‌های محافظت شده جانوری زندگی می کنند. از جمله این گونه ها گورخر ایرانی می باشد. کویر پلوند تلاقی کوهستان بیابان و کویر در یک منطقه است. این جاذبه های طبیعی را می‌توانید در این منطقه در کنار هم بازدید کنید. تپه ماهورهای ماسه ای و دق ها و کفه های نمکی از دیدنی های این منطقه ی کویر هستند.

جاذبه های کویر پلوند

سنگ سوراخ یا غار سنگ سوراخ

سنگ سوراخ حاصل فرسایش آب در سنگ های آهکی است. این پدیده زیبا بر فراز کوه قرار دارد و قطر این سوراخ در حدود ۲۰ متر می‌باشد و غار آبی نیز در نزدیکی سنگ سوراخ قرار دارد.

 

ریگ دم یوز

تپه ماسه ای به شکل یک یوزپلنگ در دل کویر را ریگ دم یوز می گویند. در این منطقه آب انبار هایی نیز وجود دارند که به آب انبارهای ریگ دم یوز معروف می باشند.

پوشش جانوری کویر پلوند

گونه‌های جانوری منطقه شامل جانورانی مانند کاراکال، کرکس، گربه شنی و گورخر ایرانی از گونه‌های خاص این منطقه می‌باشد.

 

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی کویر پلوند از گونه هایی مانند بادام کوهی، زیره سیاه ،بومادران و زرشک وحشی است.

 

کویر ریگ زرین

یکی از کویر های ایران در استان یزد کویر ریگ زرین است. ریگ زرین در منطقه روستاهای بیاضه و کویر باغ و در میان روستای ساغند قرار دارد. شهرت و دلیل معروف شدن این کویر به سبب ریگ زار های بسیار بلند این منطقه می باشد. این ریگزار ها از فاصله دور مانند کوه به نظر می رسند. این کویر به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. در بخش جنوبی ریگ زرین گنبد های نمکی قرار دارند و ارتفاعات حاجی‌آباد در بخش شمالی این منطقه هستند. در کویر ریگ زرین می توانید از امکاناتی مانند در رصد ستارگان، سایت تخصصی پرواز و سافاری که برای گردشگران مهیا شده است، استفاده کنید. در کمپ کویری ریگ زرین آشپزخانه ای برای رفاه گردشگران ایجاد گردیده است.

 

افسانه های ریگ جن

یکی از دلایل شهرت این منطقه داستان ها و افسانه هایی است که در مورد این کویر در میان مردم محلی و بومی رواج پیدا کرده است. یکی از دلایل این داستان های محلی صداهای ناآشنا و غریبی است که  از این کویر به گوش می رسد. این صداها و امور ناآشنا و حس ماجراجویی، گردشگران را به خود جلب می کند و سفر و کویرگردی را در ریگ جن هیجان انگیزتر می نماید. در ریگ جن نیز کویرگردان می توانند شتر سواری ،شب نشینی های شیرین در کویر با تماشای آسمان آبی و پیاده روی بر روی رمل های نرم بیابان را تجربه کنند.

 

کویر سیرجان

کویر نمکزار سیرجان یکی دیگر از کویرهای ایران است. این کویر در سیرجان در استان کرمان و در نقطه پیوست کویر و کوهستان واقع شده است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه کویری تلئلو و بازتاب مهتاب به روی بلورهای نمک دریاچه نمک سیرجان است.

دریاچه نمک

این دریاچه در روزهای گرم به کفه نمکی تبدیل می گردد و پس از بارش‌های مجدد باران، منطقه به دریاچه تبدیل می شود. این پدیده و تغییر وضعیت و انعکاس نور آسمان یکی از زیباترین تابلوهای طبیعت را در کویر پیش روی شما قرار می دهد. در این منطقه کویری آسمان بی بدیل و پرستاره کویر را می توانید علاوه بر بالای سرتان با طلوع مهتاب بر روی زمین نیز تماشا کنید.

 

کویر شهداد

کلوت شهداد یا کویر شهدار در استان کرمان واقع شده است. همانطور که در معرفی کویر لوت گفته شد، کلوت شهداد یکی از معروف ترین کلوتهای کویر لوت است. در منطقه کلوت شهداد گردشگران می‌توانند از تفریحات هیجان انگیز کویر مانند سافاری، شترسواری ، آفرود و موتورهای مخصوص کویرنوردی استفاده نمایند. همچنین این منطقه یکی از بخش‌های کویری ایران برای انجام تحقیقات علمی می‌باشد. کمپ های اقامتی کویر در این منطقه معروف کویری برای رفاه طبیعت‌گردان برپا و مهیا شده است.

 

کویر ورزنه

کویر ورزنه یکی دیگر از کویرهای ایران است. منطقه کویر ورزنه در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر اصفهان و در نزدیکی شهرستان ورزنه در حدود ۱۰ کیلومتری این شهرستان قرار دارد. این کویر مساحتی در حدود ۱۷ هزار هکتار دارد. کویر ورزنه که به دلیل نوع پوشش جانوری و گیاهی آن به نام بیابان خارا نیز گفته می‌شود، در میان کویر دوستان و طبیعت گردان از شهرت خاصی برخوردار است. کویر ورزنه ویژگی منحصر به فردی دارد. و آن امکانات رفاهی کامل کمپ کویری ورزنه است. در کمپ کویر ورزنه، تمامی امکانات رفاهی و تفریحی لازم برای کویر دوستان آماده شده است. اگر برای تورهای داخلی و خصوصا تورهای کویر برنامه ریزی می کنید، آژانس خدمات مسافرتی قصرشیرین به شما پیشنهاد می کند که بازدید از کویر ورزنه را در برنامه تور داخلی خود قرار دهید.

 

کویر ریگان

کویر ریگان در کرمان یکی دیگر از کویرهای ایران است. کویر ریگان ریگزاری با تپه‌های شنی کاملاً متفاوت است. این ریگزار منحصر به فرد که تپه های آن ارتفاعی در حدود ۷۵ متر را دارند بزرگترین تپه‌های شنی جهان را در خود جای داده است.

جاذبه های کویر ریگان

شن ها و ریگ های بیابانی خاص این منطقه بر اساس گفته بومیان منطقه خاصیت درمانی دارد و مردم محلی ریگهای این کویر را برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می دهند.  کویر ها و خاصیت درمانی شن ها و ریگزارهای کویر، باعث شده که این جاذبه های طبیعی در گردشگری سلامت مورد توجه و علاقه گردشگران قرار بگیرند.

در این منطقه کویری امکانات تفریحی کویرگردی مانند اسکی روی شن، آفرود، در کار لذت تماشای آسمان بی‌نظیر کویر و همچنین امکان عکاسی در طبیعت زیبای منطقه برای گردشگران فراهم شده است.

 

کویر زردگاه سرسبزترین کویر ایران

کویر زردگاه یکی دیگر از جذاب ترین کویرهای ایران است. زردگاه در استان خراسان جنوبی و در حدود ۱۸۰ کیلومتری شهرستان طبس واقع شده است. کویر زردگاه سرسبزترین کویر ایران است. این کویر منحصر به فرد نخلستان‌های فراوانی را در دل خود جای داده است. روستای زردگاه با جاذبه های طبیعی فراوان خود در این منطقه چشم انداز بسیار متفاوت و منحصر به فردی را در دل کویر پیش روی شما قرار خواهد داد. روستای زردگاه از روستاهای پلکانی می باشد.

کویر زردگاه و مناطق اطراف شهرستان طبس ، جاذبه های طبیعی بسیاری را دارا می باشند و به همین سبب گردشگران و طبیعت گردان بیشمار داخلی و خارجی هر ساله از این مناطق بازدید می‌کنند.از جمله جاذبه های نزدیک به این کویر، کال جنی است که به شما پیشنهاد می کنیم حتما از این منطقه نیز بازدید کنید.

 

کویر متین آباد

کویر متین آباد منطقه کویری دیگری از کویرهای ایران و در جنوب شرقی کاشان است. کویر متین آباد در حدود ۱۰ کیلومتری کاشان از جمله کویر هایی است که با دسترسی بسیار آسان و نزدیکی به شهر کاشان و همچنین به دلیل برخورداری از امکانات رفاهی و تفریحی یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی است که می‌خواهند کویرگردی را بدون زحمت و با لذت تجربه کنند.

 

کویر هفت سنگ

کویر هفت سنگ کویری در شمال شرق شهر یزد است. کمپ کویر هفت سنگ یا همان پارک طبیعت گردی هفت سنگ از کمپ های کویر گردی در اطراف شهر یزد و در استان یزد می باشد که امکانات تفریحی کاملی مانند زیپ لاین و پاراگلایدر را در کنار سافاری و آفرود برای کویرگردان و طبیعت دوستان فراهم کرده است.  

 

کویر بافق

کویر بافق باغ یکی دیگر از کویرهای ایران است کویر بافق در استان یزد و در شمال شهرستان بافق واقع شده است و از زیباترین کویر های ایران است. نام دیگر کویر بافق کویر دره انجیر است. در کویر بافق پوشش جانوری شامل حیواناتی مانند میش، یوزپلنگ، کفتار  و قوچ است.  پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهانی مانند گز و همچنین شقایق کوهی و خارشتر است که از گیاهان این منطقه می‌باشند. در منطقه کویر بافق بیابان هایی مانند صادق آباد و بغستان و درانجیر  واقع شده اند.

دسترسی به کویر بافق

به سبب موقعیت جغرافیایی این منطقه کویری، از مسیرهای گوناگون و از شهرهای مختلف می توانید به این منطقه دسترسی داشته باشید. اگر از استان‌های جنوبی به این کویر می روید می توانید از شهر انارک استان کرمان گذر کرده و به سمت یزد بروید و یا از مبدا تهران می توانید در نزدیکی استان اصفهان از اتوبان نایین به سمت یزد حرکت کنید.  از استان‌های شمالی تر باید از شهر بافت به سمت این منطقه کویری از مسیر حسن آباد حرکت کنید.

 

کویر ابوزید آباد

یکی از زیباترین کویرهای ایران در نزدیکی کاشان کویر ابوزید آباد است.  این کویر دارای رمل های ماسه ای و تپه‌های شنی زیبایی می باشد. در کویر ابوزیدآباد آثار تاریخی را نیز می توانید مشاهده کنید. برای دسترسی به کویر ابوزیدآباد کاشان می توانید به راحتی با حرکت به سمت شهر کاشان یا نطنز به این کویر دسترسی داشته باشید. همچنین اگر از تهران به بازدید این کویر می روید کافیست از اتوبان قم حرکت کرده و خود را به کاشان برسانید. در شهر کاشان می‌توانید از جاده‌ای که به سمت کویر ابوزیدآباد می رود به این منطقه کویری وارد شوید.

 

جاذبه های کویر ابوزیدآباد

روستای ابیانه ،شهر زیرزمینی اویی، آب انبار صفوی و شهر تاریخی نوش آباد از جمله جاذبه‌های گردشگری تاریخی در دل این منطقه تاریخی هستند. کاروانسرای ابوزید از کاروانسراهایی است که در نزدیکی این کویر و کویر مرنجاب است. این دو کویر معروف و مورد علاقه کویرگردان در نزدیکی یکدیگر واقع شده اند و می توانید با برنامه ریزی برای تور کویر خود از این دو منطقه و کاروانسرای ابوزیدآباد که متعلق به دوران صفوی می باشد، بازدید کنید. کاروانسرای ابوزید در سال ۷۸ در فهرست آثار ملی کشور ایران نیز به ثبت رسیده است.

 

کویر حلوان

کویر حلوان یکی دیگر از کویرهای ایران، کویر حلوان در منطقه طبس در استان خراسان جنوبی است. این کویر در نزدیکی روستایی با همین نام واقع شده است. کویر حلوان منطقه تپه های ماسه ای و پوشیده از ریگزارها است که در سال ۱۳۹۷ هجری شمسی در فهرست آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده است. کویر حلوان از غرب به دریاچه نمک خور و کویر مرکزی ایران منتهی می‌شود و از سمت شرق به ارتفاعات عاشقانه و از سمت شمال به کویر مرکزی ایران و کوه های پیرحاجات طبس منتهی می شود.

گذرگاه های منحصر به فرد حلوان

 ارتفاع تپه های ماسه ای این کویر خصوصاً در بخش شرقی به حدود ۸۰ متر می رسد .کویره حلوان گذرگاه های بسیار منحصر به فردی دارد. گذرگاه‌های این کویر از تلاقی ریگ‌های دره ها با کوه ها ایجاد شده است. گذرگاه های منحصر به فرد که از یک سو به کوه و سویی دیگر به ریگ دره ها تکیه داده است. این مسیری خاطره انگیز برای گذر از دل کویر است.

 

سخن پایانی

کویر یکی از دیدنی ترین های طبیعت است. آرام و زیبا شما را در آغوش خود می پذیرد. قصر شیرین به شما پیشنهاد می کند بازدید از کویر را در برنامه تور ایرانگردی خود قرار دهید. ما در این مطلب به معرفی برخی از معروفترین کویرهای ایران پرداختیم. علاقمندان به سفرهای طبیعت گردی توجه دارند که با توجه به طبیعت مناطق کویری و آب و هوا و دمای کویر جهت انجام سفرهای کویری و کویر گردی می بایست در زمان مناسب اقدام به سفر کرد و همچنین لازم است که وسایل و ملزومات مورد نیاز سفرهای کویری را به همراه داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و برای خرید تور داخلی و خارجی یا خرید بلیط هواپیما می‌توانید به آژانس هواپیمایی قصرشیرین و همکاران ما در بخش فروش مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط

۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران ۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران
بهترین شهرهای توریستی ایران بهترین شهرهای توریستی ایران
قاهان، تکه‌ای از بهشت قاهان، تکه‌ای از بهشت
بندر انزلی، شهر باران بندر انزلی، شهر باران
معروف‌ترین کویرهای ایران معروف‌ترین کویرهای ایران
روستای افجه، ییلاق بهشتی روستای افجه، ییلاق بهشتی
دورود، پایتخت طبیعت ایران دورود، پایتخت طبیعت ایران
دهکده چوبین، روستای سراسر چوبی و ضدزلزله در ایران! دهکده چوبین، روستای سراسر چوبی و ضدزلزله در ایران!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348