ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023

ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023

شاید با خود فکر کنید که در جهانی به این بزرگی کلمه ای به عنوان «ترین» وجود ندارد و همه چیز نسبی است! ولی باید بدانید که همان طور که لیست شادترین مردم دنیا بر اساس گزارش های جهانی استخراج شده، مطلبی تحت عنوان « ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023 » نیز وجود دارد. این مطلب که توسط شاخص جهانی بررسی شده است معیار تولید ناخالص داخلی (GDP) را نشان می دهد. این شاخص توسط بانک جهانی و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) اعلام می‌ شود. بر اساس پیش‌ بینی‌ های این دو سازمان، ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023 کشورهای لوکزامبورگ، سوئیس، نروژ، ایرلند و ایسلند هستند.

نکته: GDP یا تولید ناخالص داخلی مقدار کل خدمات و کالاهایی است که در یک کشور طی یک دوره زمانی مشخص تولید می‌ شود. GDP یکی از مهم‌ ترین شاخص‌ های اقتصادی است که نشان می‌ دهد که یک کشور توانایی تولید و ارائه خدمات به مردم و جهان را تا چه اندازه دارد.

معرفی ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023

کشورهایی که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم از هر لحاظ بررسی شده و در نهایت جزو ۵ کشور ثروتمند در جهان شمرده شده اند. خواندن این مطلب هم برای مهاجرت و هم برای یافتن بهترین مقصد پاییزی می تواند کارآمد باشد. پس اگر می خواهید بدانید که ثروتمندترین کشورهای دنیا در ۲۰۲۴ چه مواردی هستند با ما در ادامه همراه باشید. با توجه به این که این ۵ کشور در اروپا قرار دارند لازم است بدانید که برای سفر به هر کدام از آن ها نیاز به دریافت ویزای شینگن دارید.

۱) لوکزامبورگ – Luxembourg

ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023

این کشور کوچک جمعیت حدود ۶۰۰ هزار نفر یک کشور ثروتمند در قلب اروپاست و یکی از مراکز مالی بزرگ جهان به شمار می رود. لوکزامبورگ دارای یک سیستم حقوقی و مالیاتی منعطف است که باعث جذب سرمایه‌ گذاران خارجی شده است. بر اساس شاخص جهانی، GDP به ازای هر نفر در لوکزامبورگ در سال ۲۰۲۴ به ۱۱۹ هزار و ۷۱۹ دلار می رسد. این آمار و ارقام حاکی از آن است کشور لوکزامبورگ با شگفتی های گردشگری و سرمایه بی کران مقام اول را در ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023 کسب کرده است. 

خالی از لطف نیست که بدانید عوامل مختلفی موجب شده‌ اند که لوکزامبورگ به این موقعیت رسیده باشد. عواملی که حاکی از موقعیت جغرافیایی مناسب، تنوع زبانی و فرهنگی، ساختار سیاسی پایدار، سطح بالای آموزش و تحصیلات، حضور قوی در بخش‌ های مالی و صنعتی و همچنین عضویت در اتحادیه اروپاست.

۲) سوئیس – Switzerland

ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023

این کشور زیبا و صلح‌ طلب در غرب اروپا یکی از پایدارترین و مطمئن‌ ترین اقتصادهای جهان را دارد. سوئیس دارای یک صنعت بانکداری قوی و یک صنعت ساعت‌ سازی معروف است. بر اساس گزارش ها، GDP به ازای هر نفر در سوئیس در سال ۲۰۲۴ به ۸۶ هزار و ۵۸۴ دلار رسیده است.

سوئیس دارای یک اقتصاد پویا و متنوع است که بر پایه خدمات مالی، صنعت دقیق، تجارت بین المللی و کشاورزی مدرن استوار شده است. این کشور همچنین سطح بالای زندگی و رفاه اجتماعی را برای شهروندان خود فراهم کرده که با توجه به شاخص توسعه انسانی، در رتبه چهارم جهان قرار دارد. سوئیس با حفظ خودمختاری و برقراری روابط صلح آمیز با همسایگان و جهان، نقش مثبتی برای حفظ صلح و امنیت جهانی ایفا می کند. این کشور در لیست سبزترین کشورهای جهان نیز وجود دارد. مقاله مرتبط با این موضوع را می توانید تحت عنوان ۵ کشور سرسبز جهان بخوانید.

۳) نروژ – Norway

ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023

این کشور شمالی با طبیعت فوق‌ العاده خود یک منبع عظیم نفت و گاز است که باعث رشد اقتصادی و در نتیجه قرار گیری آن در لیست ۵ کشور ثروتمند جهان شده است. نروژ دارای یک سیستم رفاه اجتماعی بسیار خوب، یک سطح آموزش بالا و یک شاخص توسعه انسانی بالا در جهان است. بر اساس گزارش ها، GDP به ازای هر نفر در نروژ در سال ۲۰۲۴ به ۷۶ هزار و ۹۰ دلار می رسد. 

خوب است بدانید که این کشور دارای منابع طبیعی فراوانی از قبیل نفت، گاز، ماهی و آب است. نروژ همچنین دارای یک سیستم رفاه اجتماعی قوی است که به مردم خود امکان دسترسی به خدمات بهداشتی، آموزشی و فرهنگی را فراهم می‌ کند. به طور کلی این کشور یک منطقه صلح‌ طلب و مسئولیت‌ پذیر در جهان است که در حل بسیاری از مسائل بین‌ المللی نقش مثبتی ایفا کرده است.

۴) ایرلند – Ireland

ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023

این کشور جزیره‌ ای در شمال غرب اروپا با داشتن یک سطح مالیات بسیار پایین بر روی شرکت‌ ها، یکی از گزینه های محبوب سرمایه‌ گذاران خارجی است. ایرلند دارای یک صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات رو به رشد، یک صنعت دارویی پویا و یک صنعت کشاورزی پر رونق است. بر اساس گزارش ها، GDP به ازای هر نفر در ایرلند در سال ۲۰۲۴ به ۷۶ هزار و ۶۰۲ دلار می رسد. ایرلند یکی از کشورهای ثروتمند است که بر پایه خدمات، صنعت و تکنولوژی زیر ساخت های محکمی دارد.

ایرلند در سال ۲۰۲۰ دارای یک درآمد ملی ناخالص (GNI) برابر با ۷۹۴۳۲ دلار برای هر نفر از جمعیت بوده است که از میانگین اتحادیه اروپا بالاتر است. این کشور همچنین با شاخص توسعه انسانی (HDI) بسیار بالاست که نشان دهنده سطح بالای آموزش، سلامت و رفاه در جامعه است. به طور کلی ایرلند به عنوان یک کشور صلح آمیز و دموکراتیک شناخته می شود که روابط خوبی با همسایگان و جهان دارد. محل تولد و زندگی بسیاری از نویسندگان، هنرمندان و موسیقیدانان مشهور جهان نیز در کشور ایرلند بوده است.

۵) ایسلند – Iceland

ثروتمندترین کشورهای دنیا در 2023

این کشور جزیره‌ ای در شمال اطلس با داشتن یک منبع غنی از انرژی و جغرافیای منحصر به فرد خود، یک مقصد گردشگری محبوب است. ایسلند دارای یک صنعت ماهیگیری بزرگ، یک صنعت آلومینیوم تولید کننده و یک صنعت فرهنگی خلاق است. بر اساس گزارشات، GDP به ازای هر نفر در ایسلند در سال ۲۰۲۴ به ۷۴ هزار و ۵۱۹ دلار می رسد.

جالب است بدانید که ایسلند در سال ۲۰۰۸ با بحران مالی جهانی روبرو شد، اما با تدابیر مقتدرانه و همکاری مردم، توانست از آن بحران خارج شود و رشد اقتصادی دوباره ای داشته باشد. ایسلند همچنین دارای فرهنگی غنی است، که در زمینه‌ های مختلف مانند موسیقی، ادبیات و سینما در دنیا مشهور است. به صورت کلی ایسلند یک الگو برای کشورهای دیگر است که می‌ خواهند به تعادل بین توسعه پایدار و حفظ محیط زیست دست پیدا کنند.

در مقاله ثروتمندترین کشورهای دنیا ۲۰۲۴ به معرفی ۵ کشور در جهان پرداختیم. توجه کنید که این گزارش ها بر اساس آمار و ارقام 2023 بوده و ممکن است در سال بعد هر یک از این کشورها جایگاه متفاوتی داشته باشند.

مقالات مرتبط

7 غذای معروف چینی 7 غذای معروف چینی
بهترین هتل های پاریس 2024 بهترین هتل های پاریس 2024
با توکیو بیشتر آشنا شوید با توکیو بیشتر آشنا شوید
بلیط چارتری چیست بلیط چارتری چیست
بهترین هتل های گرجستان بهترین هتل های گرجستان
جاذبه های گردشگری شهر گوانجو جاذبه های گردشگری شهر گوانجو
محبوب‌ ترین تورهای نمایشگاهی چین محبوب‌ ترین تورهای نمایشگاهی چین
جاذبه های گردشگری پکن را بشناسیم جاذبه های گردشگری پکن را بشناسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348