شهر زیر زمینی کاریز

شهر زیر زمینی کاریز یکی از جاذبه های خارق العاده و دیدنی جزیره کیش می باشد. زیبایی جزیره کیش در دل خلیج همیشه فارس از یک سو و دیدن یک شهر زیرزمینی با دنیایی متفاوت از روی زمین این زیبایی را دو چندان کرده است. شاید به جرات گفت که یکی از دلایل خرید بلیط هواپیما لحظه آخری تور کیش دیدن این شهر پر رمز و راز باشد. بدون شک دیدن یک شهر زیرزمینی با سقف مرجانی هر فردی را به خود جذب می کند. در ادامه آژانس هواپیمایی قصرشیرین این جاذبه گردشگری کیش را به طور مفصل معرفی خواهد کرد.

معرفی شهر زیر زمینی کاریز کیش

شهر بسیار دیدنی اما در عین حال زیرزمینی کاریز در دل جزیره کیش شهر جهانی پیدا کرده است. این جاذبه تماشایی از هنر ایرانی و طبیعت زیبا سرشته شده است و همین امر باعث شده است که مسافران و توریست های زیادی را به جزیره کیش بکشاند.

اگر بخواهیم به طور دقیق کاریز را توصیف کنیم از عمق 16متری و قدمتی 2500 ساله تشکیل شده است. این قدمت طولانی هنر و تبحر معماران ایرانی را به خوبی به رخ همگان خواهید کشید. مواردی که باعث شده این جاذبه نسبت به دیگر جاذبه های گردشگری کیش خاص تر شود، سقف مرجانی، جریان آب شیرین و هوای خنک آن می باشد.

شهر زیر زمینی کاریز کیش
شهر زیر زمینی کاریز کیش

سقف دیدنی و مرجانی شهر زیرزمینی کاریز از آن جهت بسیار خاص است که زمانی بستر آب دریا بوده و قطر آن به 7 متر می رسد. با گشتی کوتاه در این شهر می توانید بخش عظیمی از صدف و آبزیان فسیل شده را در سقف آن مشاهده می کنید. طبق گزارشات و تحقیقات به عمل آمد توسط محققان دانشگاه مونیخ آلمان قدمت این فسیل ها به 53 تا 570 میلیون سال تخمین زده شده و حاکی از عمر طولانی این سقف دارد.

توصیف شهر زیر زمینی کاریز

از نظر موقعیتی این شهر در ابتدا به صورت دو رشته شده و از دو سوی جزیره، منطقه صفین و باغو سرچشمه می گیرد. اگر ادامه این رشته ها گرفته شود به محل فعلی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیر زمینی کیش می رسد و در امتداد به سه رشته تقسیم می شود. جریان آب پس از طی کردن مسافتی یک شاخه شده و به شهر قدیمی حریره منتهی می شود .  به طور تقریبی در طول مسیر جریان آب حدود 274 حلقه چاه جهت برداشت آب وجود دارد که در مجموع 74 چاه مجموعه کاریز را احاطه کرده است. تعداد این چاه ها حاکی از آن است که در مسیر یک قنات، آب به صورت ساکن و به سمت مظهر کاریز جریان و در حرکت است. هنگام بازدید از شهر زیرزمینی به سقف آن توجه کنید قطعا یکی از حلقه های چاه را که در این اواخر در لایه مرجانی ایجاد شده است به حالت مخروطی شکل می بینید.

آب تصفیه شده شهر زیرزمینی کاریز

آب موجود در قنات برای مصارف آبیاری فضای سبز و مصرف شرب ساکنین مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته های نه چندان دور کشتی ها از این آب برای فروش یا معاوضه با اجناس دیگر استفاده می کردند. در صورتی که بلیط هواپیما سیستمی یا چارتر تور کیش را به صورت آنلاین یا حضوری تهیه کرده باشید می توانید از این آب شیرین میل بفرمایید. شیرینی این آب حاصل بارندگی های فصلی است که در جزیره رخ می دهد. به هنگام بارش، باران از مرجان که عبور می کند گویی از فیلتر گذر کرده است و در لایه گل مارن جریان پیدا می کند.

همانگونه که می دانید گل مارن یکی از انواع گل رس بوده که ذاتا حالت طبیعی نرم و منعطف پذیری دارد اما چنانچه در معرض هوا قرار دهیم خشک و محکم می شود. برای حفظ و نگه داری از این گل های ارزشمند از دیوارهایی در جلوی آن استفاده شده است. از گل مارن برای استفاده های درمانی در جهت کاهش درد مفاصل و برای کارهای ساخت و ساز مانند تولید آجر، کوزه و سیمان به کار گرفته شده است.

هوای مطبوع و خنک در شهر زیرزمینی

برای گردشگرانی که بلیط هواپیما تور کیش را تهیه کرده اند و از گرمای جزیره خبر نداشته اند، استراحتی کوتاه در شهر زیرزمینی کاریز می تواند حال و هوای آن ها به خوبی عوض کند. از جاذبه ها و امتیازات این شهر زیرزمینی هوای مطبوع و خنک آن بوده که در حالت مداوم در طول شهر موج می زند.

بازدید از شهر زیر زمینی کاریز کیش
بازدید از شهر زیر زمینی کاریز کیش

جالب است بدانید که این هوا در طی مدت این سالها هنوز تغییر خاصی پیدا نکرده است و هر بار که شما به شهر زیزمینی باز گردید همان هوا را دوباره تجربه خواهید کرد. هوای همیشه معتدل و خنکی که همیشه در زیر سقف شهر زیرزمینی کاریز در جریان است سبب شده است کیفیت آب شرب آن برای همیشه حفظ شود.

جاذبه های دیدنی در شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز در سال 1387 به کمک سرمایه گذاران و گرایش مردم به آن، این مجموعه تاریخی مورد مرمت و احیا قرار گرفت. تغییر بزرگی که در این حالت رخ داد این بود که دیگر به اسم قنات از آن خبری نبود و به مرور آن را به عنوان شهر زیرزمینی کاریز می شناسند. مرمت به کمک فردی به نام مهندس حاجی حسینی فرد ایرانی مقیم در ایران جان گرفت و پس از 32 سال دوری از وطن حال و هوای خود را با کار کردن بر روی این قنات و احیای کاریز تغییر داد.

یکی از نکات خاصی که به هنگام مرمت قنات بسیار رعایت شده بود، استفاده از محافظ هایی با نام کول بوده که از آسیب رساندن به کیفیت آب جلوگیری می نماید. کول ها که به صورت استوانه های سیمانی هستند از چاه ها و تونل ها به خوبی محافظت می نماید.

زمان بازدید از شهر زیرزمینی کاریز

در صورتی که اقدام به خرید یا رزرو بلیط هواپیما تور کیش نموده اید بهتر است بخشی از زمان خود را به بازدید از شهر زیرزمینی اختصاص دهید. بازدید از این مکان همه روزه و از ساعت9 صبح الی 22 شب می باشد.

مقالات مرتبط

قلعه جنیان جاذبه‌ای منحصربه فرد در کیش قلعه جنیان جاذبه‌ای منحصربه فرد در کیش
بهترین ورزش های آبی در اسلکه بزرگ تفریحی کیش بهترین ورزش های آبی در اسلکه بزرگ تفریحی کیش
جزیره کیش، مقصد چهارفصل گردشگری ایران جزیره کیش، مقصد چهارفصل گردشگری ایران
هندورابی جزیره ای بکر و زیبا در خلیج فارس هندورابی جزیره ای بکر و زیبا در خلیج فارس
با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید! با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید!
شکم گردی در جنوب ایران شکم گردی در جنوب ایران
شگفتی های جنوب ایران را در بندر مقام تجربه کنید شگفتی های جنوب ایران را در بندر مقام تجربه کنید
پیشنهادهای ویژه سفرهای پاییزی پیشنهادهای ویژه سفرهای پاییزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348