شهر پکن

beijing
کشور: چین
جمعیت: ۲۱٫۵۴ میلیون نفر
پیش شماره تلفن: ۸۶+

شرح

شهر پکن پایتخت چین، یک کلان شهر پر جنب و جوش و سرشار از تاریخ، فرهنگ و مدرنیته است. انتخاب تور چین فرصت مناسبی برای دیدن این شهر است. این شهر یک شهر بزرگ و گسترده با تاریخ غنی با قدمتی بیش از 3000 سال است. پکن به ‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان شناخته شده‌ است. پایتخت چین، در اوج تاریخ خود به عنوان مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی چین جا افتاده است. این شهر به‌ خاطر بناهای نمادین خود، از جمله شهر ممنوعه، میدان تیان‌ آن‌ من و دیوار بزرگ چین که نشان‌دهنده گذشته امپراطوری و عظمت معماری آن است مشهور است.

تاریخچه شهر پکن

تاریخ پکن را می‌توان از حدود 1045 قبل از میلاد در زمان سلسله ژو غربی شناخت. این شهر در ابتدا به نام جی شناخته می‌شد، قبل از تبدیل شدن به پایتخت، ایالت یان در دوره کشورهای متخاصم (قرن 3 تا 5 قبل از میلاد) به عنوان پایتخت منطقه‌ای به شمار می‌رفت.

در سال 221 قبل از میلاد، امپراطور «کین شی هوانگ» چین را متحد کرد و سلسله «کین» را با پکن به عنوان یک پایگاه نظامی مهم تأسیس کرد. در طی قرن‌ها، پکن به یک مرکز سیاسی و فرهنگی بزرگ تحت سلسله‌های بعدی، از جمله سلسله‌های هان، تانگ و یوان تبدیل شد.

تاریخچه شهر پکن

پکن در طول سلسله‌های مینگ (1368-1644) و چینگ (1644-1912) به اوج خود به عنوان پایتخت امپراطوری رسید. سلسله مینگ شهر ممنوعه را ساخت، مجموعه کاخ‌های بزرگی که به عنوان اقامتگاه امپراطوری عمل می‌کردند، در حالی که سلسله چینگ شهر را با بناهای نمادینی مانند معبد بهشت و کاخ تابستانی گسترش داد و آن را تزئین کرد.

در قرن نوزدهم، پکن با ورود قدرت‌های غربی و افول سلسله چینگ با چالش‌هایی مواجه شد. این شهر دچار تحولات اجتماعی مختلفی قرار گرفت. پس از سقوط سلسله چینگ، پکن در سال 1912 پایتخت کشور چین شد. 

در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، پکن رشد سریع اقتصادی و شهرنشینی را تجربه کرد و به یک مرکز جهانی برای سیاست، اقتصاد، فرهنگ و فناوری تبدیل شد. این شهر میزبان بازی‌های المپیک تابستانی 2008 بود که باعث توسعه بیشتر و شناخت بین‌المللی آن شد.

آب و هوای شهر پکن

پکن آب و هوای قاره‌ای با فصول متمایز را به همراه دارد. یک نمای کلی از آب و هوای پکن در طول سال را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

بهار (مارس تا می)

بهار در پکن نسبتا کوتاه اما دلپذیر است.

دما به تدریج از سرد به ملایم افزایش می‌یابد و میانگین بالاترین آن از 12 درجه سانتیگراد (54 درجه فارنهایت) در ماه مارس تا 26 درجه سانتیگراد (79 درجه فارنهایت) در ماه می است.

بهار با طوفان‌های شن و گرد و غبار به ویژه در ماه‌های مارس و آوریل به همراه است.

تابستان (ژوئن تا آگوست)

تابستان‌های پکن گرم و مرطوب است و گهگاهی با بارش باران و رعد و برق همراه است.

میانگین حداکثر دما در تابستان از 28 درجه سانتیگراد (82 درجه فارنهایت) در ژوئن تا 31 درجه سانتیگراد و (88 درجه فارنهایت) در جولای و آگوست متغیر است.

امواج گرما در شهر پکن رایج هستند و دمای آن گاهی از 35 درجه سانتیگراد (95 درجه فارنهایت) فراتر می‌رود.

پاییز (از سپتامبر تا نوامبر)

پاییز به دلیل دمای ملایم و آسمان صاف فصلی مناسب برای گردشگری به شمار می‌رود.

میانگین دما به تدریج از 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) در سپتامبر به 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) در نوامبر کاهش می‌یابد. شاخ و برگ‌های پاییزی در پارک‌ها و مناطق دیدنی به جذابیت فصل می‌افزایند.

آب و هوای شهر پکن

زمستان (از دسامبر تا فوریه)

زمستان‌های پکن سرد و خشک است و گاهی اوقات برف می‌بارد.

میانگین دما از منفی 4 درجه سانتیگراد (25 درجه فارنهایت) در دسامبر تا منفی 3 درجه سانتیگراد (27 درجه فارنهایت) در ژانویه و فوریه متغیر است.

شهر پکن به دلیل وزش بادهای شدید، به خصوص در ژانویه، سردتر می‌شود.

به طور کلی، آب و هوای پکن در طول سال به طور قابل توجهی متفاوت است.

فرهنگ شهر پکن

شهر پکن یک مرکز فرهنگی است که سنت‌های باستانی را با رویدادهای مدرن ترکیب می‌کند. نمایش‌های فرهنگی آن شامل اپرای سنتی چینی، هنرهای رزمی، خوشنویسی و اشکال مختلف هنرهای نمایشی است. این شهر همچنین خانه بسیاری از موزه‌ها، گالری‌ها و تئاترها است.

جاذبه های گردشگری شهر پکن

پکن، پایتخت چین، از نظر تاریخ و فرهنگ غنی است و بناهای تاریخی متعددی دارد که نشان دهنده گذشته امپراطوری، میراث کمونیستی و توسعه مدرن آن است. جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوانی در این شهر وجود دارد. اخذ ویزای چین و تور چین فرصتی عالی برای سفر این کشور و دیدار از جاذبه های شهر پکن است. 

شهر ممنوعه (کاخ امپراطوری) شهر پکن

این مجموعه کاخ نمادین، کاخ امپراطوری چین از سلسله مینگ تا پایان سلسله چینگ بوده است. این بنا در قلب شهر پکن قرار دارد و اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

دیوار بزرگ چین

این بنای تاریخی در حالی که مستقیماً در خود پکن نیست، اما چندین بخش آن به راحتی از شهر قابل دسترسی است. دیوار بزرگ چین یکی از نمادین‌ترین بناهای چین است که در سراسر استان‌های مختلف قرار دارد.

دیوار چین

میدان تیان‌ آن‌ من شهر پکن

یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های عمومی جهان، میدان تیان‌ آن‌ من است که چندین بنای تاریخی مهم از جمله بنای یادبود قهرمانان خلق و مقبره مائو زدونگ را در خود جای داده است.

معبد بهشت شهر پکن

معبد بهشت، شاهکار معماری مینگ، جایی بود که امپراطوران سلسله‌های مینگ و چینگ برای برداشت محصول خوب در آن دعا می‌کردند. تالار دعای آن از شگفتی‌های معماری شهر پکن است.

کاخ تابستانی شهر پکن

کاخ تابستانی که در حومه شمال غربی پکن قرار دارد، یک باغ و مجموعه کاخ امپراطوری وسیع است. این مجموعه به خاطر مناظر زیبا، غرفه‌ها و دریاچه‌هایش مشهور است.

پارک المپیک پکن

این پارک مدرن برای بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ ساخته شده است. همچنین دارای ساختارهای نمادینی مانند آشیانه پرنده (استادیوم ملی) و مکعب آب (مرکز ملی ورزش‌های آبی) است.

خرید در پکن

شهر پکن بهشت علاقه‌مندان به خرید است. همه چیز از بوتیک‌های لوکس سطح بالا گرفته تا بازارهای شلوغ و هوتونگ‌های سنتی معروف به (کوچه‌های باریک) مملو از مغازه‌های کوچکی است که صنایع دستی، عتیقه جات و سوغاتی می‌فروشند. مناطق خرید محبوب عبارتند از خیابان Wangfujing، خیابان Qianmen و بازار ابریشم.

جشنواره ها و فستیوال‌های شهر پکن

پکن میزبان جشنواره‌ها و رویدادهای مختلفی در طول سال است و میراث فرهنگی غنی خود را از این طرق به نمایش می‌گذارد. معروف‌ترین آنها سال نو چینی (جشنواره بهار) است که با رژه‌های رنگارنگ، آتش بازی و نمایش‌های سنتی جشن گرفته می‌شود. از دیگر رویدادهای قابل توجه می‌توان به جشنواره فانوس، جشنواره قایق اژدها و جشنواره بین‌المللی فیلم پکن اشاره کرد.

تور پکن

پکن از توریستی‌ترین شهرهای آسیا برای سفر است. تور پکن یکی از پرطرفدارترین و همچنین پرتقاضاترین تورهای موجود چین است. در صورت دریافت ویزای چین می‌توانید برای رفتن به این کشور زیبا اقدام کنید. با توجه به مناسب بودن آب و هوا در فصل بهار هم می‌توان برای رزرو این تور آماده شد. قیمت تور پکن بستگی به عوامل مختلفی دارد و قیمت مشخصی را نمی‌توان برای آن تعیین کرد. عوامل مهمی مانند اقامت در هتل و حتی داشتن دعوتنامه می‌تواند بر قیمت نور تاثییر بگذارد. بسته به شرایط و بودجه‌ای که دارید می‌توانید برای تور پکن اقدام کنید.

02183348