ویزای ایتالیا 

ایتالیا کشوری واقع در اروپای جنوبی و منطقه شینگن است. در واقع برای سفر به این کشور باید ویزای شینگن دریافت کنید. با دریافت ویزای ایتالیا می توانید برای مدت ۹۰ روز در بازه زمانی ۱۸۰ روز به این کشور و سایر کشورهای اروپایی عضو منطقه سفر کنید.

پایتخت و مهم ترین شهر این کشور رم است که میزبان تاریخ و فرهنگی غنی و قدیمی از کشور ایتالیاست. ایتالیا علاوه بر تاریخ خود مهد صنعت مد و غذاهای فوق العاده است. برای سفر به ایتالیا می توانید انوع ویزای ایتالیا را بسته به هدف خود از سفر دریافت کنید.

ویزا قصر شیرین

انواع ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا در انواع مختلفی صادر می شود. ویزای تحصیلی، کاری،‌ توریستی و ویزای ازدواج ایتالیا که پر تقاضاترین آن ویزای توریستی است.

ویزای تحصیلی 

برای تحصیل در ایتالیا باید ابتدا از یک موسسه یا دانشگاه در ایتالیا پذیرش دریافت کنید. برای این منظور ارائه رزومه و سابقه تحصیلی از ضروریات است. دانشگاه بعد از بررسی رزومه تحصیلی و پرونده تان شما را از نتیجه مطلع می کند. در صورتی که با تحصیل شما در ایتالیا موافقت شود دعوتنامه یا نامه پذیرش تحصیلی برایتان ارسال می شود. با فراهم کردن سایر مدارک درخواست شده مانند مدارک هویتی و تحصیلی می توانید برای ویزای تحصیلی شینگن ایتالیا درخواست دهید.

ویزای کاری 

جهت کار در ایتالیا نیز باید از سوی یک کارفرمای ایتالیایی دعوت به کار شوید. در واقع کارفرما باید اثبات کند که در کشور خود نیروی ماهر و کارآمد مرتبط با حرفه خود وجود ندارد به همین جهت نیاز به نیروی خارجی دارد.

برای دریافت ویزای ایتالیا در کنار دعوتنامه کاری سایر مدارک درخواست شده را فراهم کرده و سپس برای دریافت ویزای کاری شینگن درخواست دهید.

ویزای توریستی ایتالیا

افرادی که به قصد گردش و یا بازدید خانواده به ایتالیا سفر می کنند می بایست ویزای توریستی دریافت کنند. ویزای توریستی ایتالیا نوعی ویزای کوتاه مدت است که دارنده آن مجاز است به مدت ۹۰ روز در بازه ۱۸۰ روز در این کشور بماند.

دریافت ویزای توریستی دارای شرایطی است که در صورتی که دارای آن نباشید ممکن است با صدور ویزا به شما موافقت نشود.

شرایط دریافت ویزای توریستی ایتالیا

همانطور که گفته شد در صورتی که دارای شرایط درخواست شده دریافت ویزای ایتالیا نباشید با صدور ویزا به شما موافقت نمی شود.

تمکن مالی

متقاضی سفر به ایتالیا باید اثبات کند که توانایی مالی کافی برای سفر به ایتالیا را دارد. به این منظور مانده حساب ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان به ازای هر نفر از ضروریات است. در واقع شما باید سفارت را مطمئن کنید که در سفر خود به ایتالیا مشکل مالی نخواهید داشت.

گردش حساب

منظور از گردش حساب تعداد تراکنشات حساب شماست. جهت دریافت ویزای ایتالیا می باست گردش حساب ۳ ماه آخر خود را ارائه دهید.

مدارک لازم ویزای ایتالیا

با توجه به هدف خود از سفر می بایست مدارک لازم برای دریافت ویزا را فراهم کنید. طبیعتا مدارک ویزای تحصیلی با ویزای کاری متفاوت خواهد بود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا عبارتند از:

  • پاسپورت معتبر با ۶ ماه اعتبار
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای شینگن
  • مدارک شغلی ملکی و هویتی
  • رزرو بلیط رفت و برگشت
  • دعوتنامه در صورت وجود

ویزای ایتالیا

مدارک درخواست شده باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.

مدت زمان صدور ویزا

ویزای توریستی ایتالیا از نوع کوتاه مدت و تایپ C است. مدت زمان صدور ویزا ۱۴ تا ۳۰ روز است که البته ممکن است در برخی شرایط این مدت طولانی تر نیز شود.

بعد از اینکه با صدور ویزا به شما موافقت شد همراه با پاسپورت خود برای دریافت ویزا به کارگزاری مراجعه کنید. کارگزاری کاکس اند کینگز (CKGS) رابطی میان سفارت و مسافر است و متقاضی برای انجام کارهای مروط به ویزا این کارگزاری مراجعه کند.

ریجکتی ویزا

در برخی موارد ممکن است با صدور ویزا به متقاضی موافقت نشود. یکی از عوامل ریجکتی ویزای ایتالیا نقص در مدارک است. در صورتی که مدارک درخواست شده برای ویزا کامل نباشد ممکن است با صدور ویزا به شما موافقت نشود.

سابقه سفر نیز از عوامل مهمی است که بر صدور ویزا اثر دارد. چنانچه سابقا به هردلیلی در دریافت ویزای سایر کشورها ریجکت شده باشید، ممکن است اخذ ویزا ایتالیا شما نیز به خطر بیفتد. همچنین سفر به صورت گروهی و دریافت تور فرانسه ایتالیا گزینه خوبی برای سفر به این کشور و دریافت ویزا است. 

همچنین عدم ارائه تمکن مالی قوی و مطمئن نکردن افسر پرونده از بازگشت به کشورتان پس از اتمام مدت ویزا می تواند در عدم صدور ویزا موثر باشد. 

رفع ریجکتی ویزای ایتالیا

چنانچه با اعطای ویزا به شما موافقت نشود و به اصطلاح ریجکت شوید، نامه ای خطاب به سفارت ایتالیا و به زبان انگلیسی بنویسید و در آن دلایل خود را توضیح دهید. در صورت لزوم مدارک تکمیلی را به پرونده خود ضمیمه کنید.

اگر اعتراض به تصمیم افسر پرونده تغییر نکرد و ویزای شما ریجکت شد، می توانید ۶ ماه دیگر برای صدور ویزای مجدد درخواست دهید.