ویزای شینگن

شینگن منطقه ای در اروپا است که ۲۷ کشور اروپایی عضو آن هستند. شینگن بزرگترین منطقه آزاد بدون نیاز به ویزا در دنیا است. البته گفتنیست که تنها شهروندان عضو این ۲۷ کشور و تعدادی کشور دیگر خارج از این منطقه مانند آمریکا برای ورود به این محدوده نیاز به ویزای شینگن ندارند. 

ویزا قصر شیرین

تاریخچه شینگن

پس از اتمام جنگ جهانی دوم کشورهای آلمان و فرانسه به این فکر افتادند که چطور می توانند روابط آزادانه ای را میان شهروندان خود جهت رفت‌وآمد و یا انجام مبادلات تجاری برقرار کنند. در سال ۱۹۸۵ پنج کشور فرانسه، هلند، ‌آلمان، بلغارستان و لوکزامبورگ معاهده ای به نام شینگن امضا کردند و بر طبق آن شهروندان این کشورها مجاز به رفت و آمد بدون نیاز به دریافت ویزا شدند.

بعدها و با گذشت زمان قوانین شینگن وسیع تر شد به طوری که علاوه بر رفت و آمد بدون محدودیت شهروندان این کشورها، ‌روابط تجاری میان اعضای شینگن نیز به طور آزادانه تری انجام شد. هم اکنون ۲۷ کشور اروپایی عضو منطقه شینگن هستند و کشور کراواسی آخرین عضو این منطقه است که در آخر سال ۲۰۲۳ به این معاهده پیوست.

ویزای شینگن چیست؟

ویزا شینگن شناخته شده ترین ویزای دنیا است. شهروندان کشورهای عضو این منطقه مجاز به رفت و آمد آزادانه هستند، اما شهروندان خارج از این منطقه برای سفر به هر منظوری به هر یک از کشورهای عضو شینگن باید ویزا دریافت کنند. متقاضی با دریافت این ویزا مجاز به اقامت ۹۰ روزه در بازه زمانی ۱۸۰ روز است.

دارنده این ویزا این امتیاز را دارد تا پس از دریافت روادید به طور آزادانه به همه کشورهای عضو این منطقه بدون نیاز به دریافت مجدد ویزا سفر کند؛ البته در بازه زمانی گفته شده! یعنی ۳ ماه در ۶ ماه.

کشورهای عضو منطقه شینگن

در حال حاضر و تا سال ۲۰۲۳ بیست و هفت کشور اروپایی به منطقه شینگن پیوسته اند. این ۲۷ کشور شامل:‌

ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن در سه دسته اصلی قرار دارد:

 1. ویزای اتحادیه شینگن – USV

ویزای اتحادیه شینگن در واقع همان ویزای توریستی شینگن است، که دارنده آن با دریافت این ویزا می تواند به مدت ۹۰ روز در بازه زمانی ۱۸۰ روز در کشورهای عضو این منطقه حضور داشته باشد.

ویزای تایپ A

یا ویزای ترانزیت – Airport Transit Visa در این نوع ویزا مسافر اجازه خروج از فرودگاه را ندارد و تنها می تواند پرواز خود را عوض کند.

ویزای تایپ B

همان ویزای ترانزیت است با این تفاوت که با دریافت این نوع ویزا مسافر اجازه دارد برای مدت ۵ روز در خاک کشور شینگن که به عنوان واسط  مبدا و مقصد است حضور داشته باشد.

ویزای تایپ C

نوعی ویزای کوتاه مدت و در واقع پرتقاضاترین نوع این ویزا است؛ این ویزا به صورت یکبار ورود و چندبار ورود صادرمی شود و دارنده آن می تواند در بازه ۱۸۰ روز، سه ماه در این منطقه حضور داشته باشد.  

 1. ویزا با اعتبار محدود

دریافت کننده ویزایLimited Territorial Validity Visas  تنها مجاز است در محدوده مشخصی از شینگن سفر کند، اغلب این ویزا برای پناهندگان صادر می شود، در زمان صدور ویزا مناطق مشخص می شود.

 1. ویزای ملی یا National Visas

افرادی که با هدف مشخصی قصد سفر به شینگن را دارند باید این نوع ویزا را دریافت کنند. این نوع ویزا اغلب برای اهداف تحصیلی و یا کاری و در دو نوع یکبار ورود و چندبار ورود صادرمی شود و با نام ویزای D شناخته می شود.

انواع ویزای کوتاه مدت شینگن

ویزای کوتاه مدت شینگن انواع مختلفی دارد که بسته به هدف خود از سفر باید یکی از آنها را انتخاب کنید.

ویزای تجاری شینگن

افرادی که با اهداف کاری و شرکت در جلسات و کنفرانس های کاری و عقد قراردادهای تجاری قصد سفر به یکی از کشورهای منطقه شینگن را دارند باید ویزای تجاری دریافت کنند. جهت دریافت این ویزا مدارک شغلی و یا نامه دعوت به کنفرانس را باید ارائه دهید.

ویزای شینگن

ویزای بازدید از اقوام

شهروندان کشورهای جهان سوم و اعضای کشورهای خارج از منطقه شینگن جهت بازید از اقوام و خانواده خود که در منطقه شینگن زندگی می کنند میبایست ویزای توریستی شینگن ( با هدف بازدید از خانواده) دریافت کنند. برای دریافت این نوع ویزا باید دعوتنامه ای که سوی اقوام خود دریافت کرده اید را همراه با سایر مدارک درخواست شده فراهم کنید.

ویزای گردشگری و توریستی شینگن

با هدف بازدید از کشورهای منطقه و برای مدت محدود صادر می شود.

ویزای ورزشی و رویدادهای فرهنگی شینگن

افرادی که برای شرکت در رویدادهای ورزشی و فرهنگی قصد سفر به اروپا را دارند می بایست برای دریافت ویزای فرهنگی و ورزشی شینگن درخواست دهند.

ویزای ترانزیت شینگن

ویزای ترانزیت شینگن یا ویزای نوع A برای افرادی صادر می شود که قصد دارند در یکی از کشورهای اروپایی پرواز خود را عوض کرده و به مقصد دیگری پرواز کنند.

ویزای پزشکی شینگن

افرادی که به قصد درمان به اروپا سفر می کنند می بایست ویزای درمانی شینگن دریافت کنند. مدت این ویزا ۹۰ روز است اما اگر درمان شما بیشتر از این میزان زمان میبرد با ارائه مدارک پزشکی باید ویزای خود را تمدید کنید.

ویزای تحصیلی و فرصت مطالعاتی شینگن

افرادی که قصد تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند میبایست برای دریافت ویزای تحصیلی شینگن درخواست دهند. اگر دوره تحصیل شما بیشتر از ۹۰ روز است باید برای ویزای بلند مدت شینگن درخواست دهید.

شرایط دریافت ویزای شینگن

برای دریافت ویزای شینگن باید دارای شرایطی باشید که در صورت دارا نبودن ممکن است با صدور ویزای شما موافقت نشود.

تمکن مالی مناسب

متقاضی دریافت ویزا باید اثبات کند که می تواند از عهده هزینه های سفر خود برآید. برای این متقاضی باید نامه تمکن مالی از بانک دریافت کرده و به این طریق اثبات کند که در طول مدت سفر از فرد دیگری کمک نخواهد گرفت.

گردش حساب بالا

گردش حساب مبالغ ورودی و خروجی حساب شماست. برای دریافت ویزا شینگن متقاضی باید گردش حساب ۳ ماه آخر خود را همراه با سایر مدارک ارائه دهد.

هدف از سفر

جهت دریافت ویزا متقاضی باید هدف از سفر خود را مشخص کند. مدارک متقاضی باید با هدف او از سفر تناسب داشته باشد. بدیهی است مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی از مدارک ویزای کاری متفوات است.

مدارک ویزای شینگن

مانند هر ویزای دیگری برای دریافت ویزای شینگن باید مدارک مورد نیاز متناسب با ویزای خود را فراهم کنید. اصلی ترین مدارک موارد زیر هستند اما بسته به هدف شما ممکن است موارد دیگری نیز درخواست شود:

 • فرم تکمیل شده ویزای شینگن
 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵  
 • مدارک شغلی
 • اسناد ملکی
 • مدارک مالی (تمکن مالی و گردش حساب و فیش های حقوقی)
 • بیمه مسافرتی
 • رزرو و واچر هتل
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • دعوتنامه در صورت وجود

مراحل دریافت ویزای شینگن

گام اول: مشخص کردن هدف از سفر

گام دوم: تعیین کردن کشور مقصد. اگر قصد سفر به یک کشور را دارید باید ویزای خود را از طریق سفارت کشوری که قصد حضور در آن را دارید دریافت و پیگیری کنید. اگر برنامه شما سفر به چند کشور این حوزه است باید ویزای خود را از سفارت کشوری که بیشترین حضور را در آن دارید دریافت کنید.

برای مثال شما قصد سفر به سوئیس، فرانسه و ایتالیا را دارید. اما بیشترین مدت اقامت شما در سوئیس است. در این صورت برای دریافت ویزا باید از سفارت سوئیس اقدام نمایید.

گام سوم: زمان مناسبی را برای دریافت ویز انتخاب کنید. ۳ تا ۴ هفته پیش از تاریخ سفر بهتر است مراحل دریافت ویزا را آغاز کنید.

گام چهارم: وقت سفارت دریافت کنید. اخیرا دریافت وقت سفارت از اغلب کشورها به صورت آنلاین انجام می شود.

گام پنجم: فرم های دریافت ویز را به درستی و دقت تکمیل کنید و درنهایت آن را پرینت گرفته و امضا کنید.

گام ششم: مدارک مورد نیاز را با توجه به هدف خود از سفر جمع آوری نمایید

گام هفتم: در روزی که برای شما مشخص شده است با در دست داشتن مدارک خود به سفارت مراجعه کنید. اغلب کشورهای اروپایی کارگزاری VFSGlobal را به عنوان و واسط میان متقاضیان و سفارت تعیین کرده اند. ممکن است در روز حضور در سفارت از شما سوالاتی نیز پرسیده شود.

گام هشتم: هزینه های دریافت ویزا را در محل سفارت یا کارگزاری پرداخت کنید و منتظر جواب باشید. معمولا پاسخ به ویزای شما ۱۴ تا ۳۰ روز و از طریق ایمیل به شما اعلام می شود.

ویزا قصر شیرین

اعتبار شینگن چقدر است؟

اعتبار ویزای کوتاه مدت شینگن معمولا ۹۰ روز است. متقاضی دریافت توریستی شینگن یا تاپ C اجازه حضور ۹۰ روزه در بازه زمانی ۶ ماهه را دارد. در صورتی که ویزای شما مولتی شینگن باشد می توانید به دفعات وارد منطقه شینگن شوید و در هر بار حضور ۹۰ روز در کشور یا کشورهای مورد نظر اقامت داشته باشید.

جهت دریافت تور فرانسه و یا اقدام جهت دریافت ویزای شنگن با کارشناسان ما در قصر شیرین تماس بگیرید.