کرمانشاه

kermanshah
کشور: ایران

شرح

کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه، با یک میلیون نفر جمعیت، نهمین شهر پرجمعیت ایران است.  این کلانشهر، بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در منطقه مرکزی غرب ایران است. کرمانشاه زمانی دومین پایتخت ساسانیان بوده است و یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می‌رود.  بعد از انقلاب نام کرمانشاه را به دلیل نام «شاه» قهرمانشهر و مدتی بعد باختران گذاشتند اما با اعتراضات گسترده مردم کرمانشاه به نام قبلی خود بازگشت.  این شهر در جنگ های جهانی اول و دوم به تصرف نیروهای بیگانه درآمد و پس از جنگ تخلیه شد. همچنین در جنگ ایران وعراق نیز خسارت های زیادی به کرمانشاه وارد شد. بیشتر مردم این شهر به زبان کردی سخن می‌گویند. زبان لکی و گویش کلهری، اورامی و سورانی نیز در شهر رایج است.

آب و هوای کرمانشاه

آب و هوای این شهر معتدل و کوهستانی است و شاهان ساسانی باغ‌های بزرگی برای خوشگذرانی در این منطقه ساختند.

 

غذاهای کرمانشاهی

خورشت خلال، دنده کباب، دست پیچ از غذاهای خوشمزه و مخصوص کرمانشاه هستند. شیرینی کاک و نان خرمایی  و نان برنجی هم سوغاتی های خوشمزه این شهر هستند.

 

تاریخ کرمانشاه

جالب است بدانید در کرمانشاه بیش از 3000 آثار تاریخی وجود دارد. که بیش از 700 تا از آنها ثبت ملی و تعدادی هم ثبت جهانی شده اند.

معروف‌ترین جاذبه گردشگری کرمانشاه «طاق بستان» است که مجموعه ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نبشه‌ها را از دوره ی ساسانی به نمایش گذاشته است و ارزش تاریخی و هنری بسیاری دارد.

بیستون از دیگر جاهای تاریخی و دیدنی این شهر است که در یونسکو نیز ثبت شده است.

تکیه معاون الملک(دارای کاشی کاری بسیار زیبا)، طاق گرا یا  طاق شیرین، پارک کوهستان، گور دخمه اسحاق وند(قدیمی ترین مقبره صخره مربوط به دوره مادها)، گوردخمه دکان داوود و گوردخمه صحنه که بنا به گفته اهالی منطقه اینجا محل دفن افراد مشهوری مثل کیکاوس،فرهاد و شیرین میباشد ،دریاچه سراب نیلوفر و تالاب هشیلان از دیگر جاهای دیدنی کرمانشاه هستند.

 معبد آناهیتا که در گذشته بسیار ارزشمند و مقدس بوده است و نمادی از فرشته و نگهبان آب به شمار می رفته، بزرگترین بنای سنگی ایران است که در کنگاور کرمانشاه قرار دارد.

 غار پراو که حدود 40 سال پیش کشف و ثبت ملی شده یکی از خطرناک ترین غارهای آبی است که آب آن نتیجه ذوب شدن یخچال های زیرزمینی است.

موسیقی کرمانشاه

موسیقی کردی در کرمانشاه جایگاه ویژه ای در موسیقی ایران دارد. 

 

برخی مشاهیر ایرانی اهل کرمانشاه

کیهان کلهر

آقای  کیهان کلهر آهنک ساز و نوازنده مشهور ایرانی اهل کرمانشاه می‌باشد.

 

شهرام ناظری

شهرام ناظری (زادهٔ ۲۹ بهمن ۱۳۲۸ در کرمانشاه) خواننده، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی اصیل ایرانی و استادموسیقی مقام ایرانی است.
 

میر جلال الدین کزازی

جلال‌الدین کَزّازی زادهٔ ۲۸ دی ۱۳۲۷ در کرمانشاه، استاد دانشگاه، شاعر، نویسنده، مترجم، شاهنامه‌پژوه و ادیبِ ایرانی است. او از چهره‌های ماندگار فرهنگ و ادب ایران است. 

 

پوران درخشنده

پوران درخشنده  نویسنده، تهیه کننده، و کارگردان و زاده شهر کرمانشاه است. 

 

کرمانشاه روی نقشه گوگل

02183348