کوآلالامپور

کشور: مالزی

شرح

کوالالامپور پایتخت كشور مالزی است و در قلب ايالت سلانگور واقع شده است. اين شهر در دامنه های کوهستانی قرار گرفته و كوه همه اطراف آن به جز قسمت شرقي را فراگرفته است به همین دلیل است به کوالالامپور و مناطق مجاور آن كلانگ به معني دره مي گويند. از طرفي به علت اسقرار اين شهر در محل تلاقي رودخانه هاي کلانگ و گمباک به آن پايتخت گل آلود نيز مي گويند.
در حال حاضر سریع ترین رشد فرم های صنعتی و اقتصادی در مالزی، متوجه کوالالامپور و مناطق شهری اطراف آن است.
با وجود انتقال پايتخت اداري و حكومتي مالزي به شهر پوتراجايا بشتر مراكز حكومتي وابسته به تجارت مانند بانک مرکزی مالزی ، شرکت های مالزی و کمیسیون اوراق بهادار و همچنین بسیاری سفارتخانه ها در شهر کوالالامپور باقی مانده است.
کوالالامپور مرکز اقتصادی و کسب و کار کشور مالزي است. در واقع مركزي براي امور مالی ، بیمه ، املاک ، رسانه ها و هنر در اين كشور است. توسعه زیرساخت در مناطق اطراف آن مانند فرودگاه بین المللی کوالالامپور و بندر كلانگ به تقويت اقتصادي اين شهر كمك بسزايي كرده است.

کوالالامپور که برای سادگی، اهالی به آن KL می گویند پایتخت و بزرگترین شهر در مالزی است.
کوالالامپور که در زبان مالایی به معنی «تلاقی رودخانه گل آلود » است، از یک دهکده چینی آرام که در آن معدن قلع وجود داشت، تنها در طول 150 سال، به شهری پر جنب و جوش با جمعیتی حدود 6.5 میلیون نفر، تبدیل شده است (جمعیت ناحیه شهری آن حدود 1.8 میلیون نفر است). این شهر که محل تلاقی فرهنگ های مختلف مالزی و دارای چند مورد از ارزان ترین هتل های جهان، مراکز خرید بزرگ و ارزان، غذای خوب و چند مورد از عجایب طبیعت در طول یک ساعت بازدید است، شهری پویاست که دیدنی های بسیاری برای هر گردشگر ارائه می کند.

این شهر که در سال 1857 و به عنوان یک پایگاه معدن کاری دورافتاده کشف شد و همانند بسیاری از شهرهای مالزی، تاریخ غنی جورج تاون یا مالاکا را ندارد. پس از سالهای اولیه پر از خشونت، کوالالامپور رفته رفته مرفه تر گردید و در سال 1896 به عنوان پایتخت فدراسیون مالزی، برگزیده شد. استقلال مالزی در سال 1957 و در جمع هزاران نفر در استادیوم مردکا (استادیوم استقلال) اعلام رسمی شد، و کوالالامپور کماکان به عنوان پایتخت باقی ماند. پیشرفت انفجاری اقتصادی در دهه 1990 سبب شد که کوالالامپور بدل به یک شهر مدرن و استاندارد شود، و نمای شهری آن پر از آسمانخراش ها و سیستم های حمل و نقلی مدرن گردید.

زبان
همانطور که از پایتخت مالزی انتظار می رود، زبان ملی، مالزیایی باهاسایی، به طور فراگیری تکلم و درک می شود. زبان انگلیسی نیز در شهرهای مهم آن، صحبت می شود.
هرچند، کوالالامپور به عنوان مهمترین مرکز اقتصادی مالزی، میزبان دیگر اقوام مالزی نیز می باشد، پس تعجب آور نیست که زبانهای پیچیده دیگری نیز در این کشور، تکلم شود. چینی تبارها، که تا حدی در اکثریت هستند (همانند دیگر شهرهای بزرگ مالزی)، و کانتونی ها، جامعه چینی های با زبان آمیخته مالایی و چینی را تشکیل داده اند. دیگر گویش های چینی، مانند هوکین ، تئوچو و هاکا ، نیز به میزان کمتر تکلم می شود، اما معمولاً افراد بومی همان گویش ها نیز می توانند به گویش کانتونی صحبت کنند. هندی-تبارها که بیشتر از قوم تامیل هستند، نیز فراوان می باشند، پس چگونه می توانید کاری مورد علاقه خود را به زبان آنها سفارش بدهید؟

در واقعیت، با وجود سیاست رسمی در یادگیری مالزیایی باهاسایی در تمام سطوح آموزش ابتدایی و متوسطه، بسیاری از غیرمالزیایی ها دیگر به زبان خود مقید نبوده و کم کم با زبان انگلیسی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، که این مزیتی برای گردشگران محسوب می شود. انگلیسی به طور وسیعی در کوالالامپور صحبت می شود، و خارجی ها به طور کلی مشکلی در درک لهجه غلیظ حرف زدن شما ندارند. ماندارین هم با اینکه زبان اول هیچ یک از چینی های مالزی نیست، اما در میان جوامع چینی تبار، به طور وسیعی درک و آموزش داده می شود.
کوالالامپور، رستوران ها و مراکز خرید معروفی دارد، و دیگر فعالیت های تفریحی در آن، شامل ورزش های شهری مثل گلف، دوچرخه سواری، دو، پیاده روی سریع و اسب سواری می شود. اگر اهل کوهنوردی هستید، غار باتو در حومه شمالی شهر، محل بسیار مناسبی است. هرچند با وجود زمین های خوب در مالزی، بهتر است برای انجام چنین فعالیت شدید و طاقت فرسایی، به دنبال مناطق دیگر باشید.

در سالهای اخیر سالن های تئاتر و اجرای مناسبی برای نشان دادن عمیق تر تمایلات فرهنگی، افتتاح شده-اند. از این سالن ها می توان به سالن تئاتر ملی (استانا بودایا) و مرکز هنرهای نمایشی KL (KLPac) در شمال شهر، فیلارمونیک KL در برج های دوقلو، و استودیو بازیگران درLot 10 اشاره کرد.
موزه های معروف در مرکز شهر عبارتند از موزه ملی، که تاریخ کشور را بازتاب می دهد، و موزه هنرهای اسلامی که مجموعه ای کوچک اما جذاب از اشیای اسلامی می باشد.
مراکز ماساژ مختلفی در هتل های 5-ستاره و مراکز مستقل در مثلث طلایی یافت می شوند. همچنین سالن های زیبایی و طراحی ناخن هم وجود دارند که به طور کلی از کیفیت خوبی برخوردار هستند و برخی از آنها خدمات خود را با نازلترین قیمت، عرضه می کنند. مراکز ماساژ و انعکاس شناسی هم در همه-جا به خصوص در بوکیت بینتانگ درمثلث طلایی در محله چینی ها، یافت می شوند.
علاوه بر آن، کوالالامپور پارک های مختلفی در سطح شهر و در شهرهای اطراف دارد. مشهورترین این پارکها، سانوی لاگون در شهر سوبانگ جایا می باشد. این پارک دارای یک پارک آبی بزرگ، یک شهربازی برای آنهایی که به دنبال ماجراجویی هستند، یک سینما وحشت برای افرادی که به دنبال ترس هستند، و یک باغ وحش برای کودکان می باشد. سانوی لاگون در فاصله 40 دقیقه ای از مرکز کوالالامپور قرار داشته و ترافیک روانی در مسیر برقرار بوده و از طریق اتوبوس و یا تاکسی نیز می توان به آن دسترسی داشت. همچنین می توانید در استادیوم KLFA در چراس ، به تماشای فوتبال محلی بنشینید. کوالالامپور FA، تیم فوتبال این شهر بوده و در حال حاضر، در بالاترین سطح فوتبال مالزی، یعنی سوپرلیگ این کشور، مشغول رقابت است. برنامه مسابقات را می توان در سایت این باشگاه، جست و جو کرد.
نمای شیشه و فولادی آسمانخراش ها، فراوان در شهر دیده می شود، اما تنها یکی از آنها می درخشد. هرچند که نمای شهر، از برج KL ارزانتر و بهتر از برج های دوقلو می باشد.

مکان های جالب توجه
برج های دوقلوی پتروناس - این سازه های شیشه ای و فولادی باشکوه که با ارتفاع 451.9 متر بر فراز شهر، قد علم کرده اند، بلندترین برج های دوقلوی جهان هستند. برای تجربه نمای دیوانه کننده از پل آسمان، به طبقه 41ام برج بروید.


برج KL - تجربه ای بی نظیر را در چهارمین برج مرتفع دنیا حس کنید. می توانید به رستوران آن رفته و از اجراهای فرهنگی و جنگل مصنوعی لذت ببرید. برای تجربه افزایش آدرنالین، می توانید پرش بانجی را امتحان کنید.


موزه ملی- مهمترین موزه مالزی، گنجینه ای از تاریخ و میراث غنی کشور است. این موزه که در سال 1963 افتتاح شده، نمای سر در آن، سقفی با سبک مینانگ کابائو و دو دیوارنما در جلو خود دارد. مهمترین قسمت های عبارتند از مجموعه کریس یا خنجرهای مالایی و سفال های به جای مانده از سلسله مینگ.


باغ های دریاچه KL- در این منطقه جدا شده، از سرسبزی بی انتها لذت ببرید. در این محیط از باغ های ارکید و گیاهان جنس پنیرکیان ، پارک گوزن، پارک پروانه و پارک پرندگان، دیدن کنید.
یادبود ملی- این بنای یابود عظیم برنزی، انعامی تقدیم سربازان دلیری می کند که در دوران شورش کمونیست ها، از وطن خود دفاع کردند. این بنا، توسط فلیکس دو ولدون ، معمار مشهور ایووجیمو ، طراحی شد.


ایستانا نگارا - اقامتگاه رسمی پادشاه مالزی، مجموعه چند عمارت بزرگ درون یک باغ بسیار زیبا است. تغییر روزانه گارد، گردشگران و عکاسان را همه روزه به اینجا می کشد.


میدان مردکا - این مکان، میراثی باارزش در شهر است. استقلال مالزی از حکومت استعمارگر، در 31 آگوست 1957 از این میدان اعلام شد. ساختمان سلطان عبدالصمد در مجاورت آن، هم یکی دیگر از میراث های فرهنگی است.


مسجد نگارا- این مسجد، معروف ترین مسجد کوالالامپور است. این مسجد، گنبد ستاره ای با طراحی بی نظیری دارد که بیانگر 13 ایالت مالزی و 5 ستون اسلام است. ارتفاع 73 متری مناره آن، نمای باشکوهی در شهر دارد.


مجموعه صنایع دستی کوالالامپور، مثل دهکده مالایی، دارای فروشگاه صنایع دستی، کارگاه، موزه صنایع دستی و رستوران است. برای دیدن یک خانه مالایی سنتی، از مرکز میراث فرهنگی در مجاورت آن، بازدید کنید.


مرکز گردشگری مالزی - این مرکز مهم تاریخی، ساختمان سابق ارتش بریتانیا و مرکز فرماندهی ارتش ژاپن در خلال جنگ جهانی دوم بوده است. امروزه این ساختمان، مرکزی است که گردشگران را برای بازدید شهر، راهنمایی می کند.


ایستگاه راه آهن KL- ساختمان باشکوه با معماری آفریقایی و قوس ها و مناره های جذاب. این مکان، مرکز ارتباطی سیستم حمل و نقل ریلی کشور، پیش از تأسیس ایستگاه مدرن KL بوده است.


مسجد جامع - این مسجد که در سال 1909 ساخته شده، در مکانی تاریخی در محل تلاقی رودخانه های کلانگ و گومباک ، واقع شده است. این مسجد، قدیمی ترین مسجد حال حاضر شهر است. در نزدیکی آن، مسجد هند قرار دارد که به سبک هندی طراحی شده است.


معبد سزه یا - قدیمی ترین معبد تائویی شهر، که قدمت آن به 1864 می رسد. دیوارهای داخلی و سقف آن، به خوبی تزیین شده است.


معبد تیان هو - بتکده های مسقف طلایی با فانوس های آویزان، از مشخصات این معبد می باشد. در داخل آن، سه مجسمه باشکوه از خدایان وجود دارد.


معبد سری ماهاماریامان - یکی از باشکوه ترین معابد هندویی در کشور، که ارتفاع دروازه آن m22بوده و ایوان های آن با تصاویر حکاکی شده از خدایان هندو، تزیین شده است.

کلیسای جامع مریم مقدس - این مثالی بی نظیر از معماری گوتیک انگلیسی است که مشخصه آن، پنجره های شیشه ای زیبا، منگوله های آویزان، و شمع های آن است.

خرید
KL شهری پر از مراکز خرید مختلف است که هر گردشگری را با هر سلیقه ای می تواند راضی کند. مراکز خرید باکلاس در بوکیت بینتانگ، جالان آمپانگ ، و بانگسار واقع شده اند. برای کسانی که به دنبال چانه زدن هستند، خیابان پتالینگ ، خیابانی در نوع خود جالب و پر از مغازه های با اقلام متنوع است. اگر به دنبال اقلام نو و تازه می گردید، از پاسار سنی یا بازار مرکزی دیدن کنید. سوغاتی های محبوب عبارتند از پوترواره و محصولات خراطی.

سرگرمی- این شهر مکان های تفریحی مختلفی مانند استراحتگاه های کارائوکه، کلوب هایی با اجراهای زنده و دیسکوها دارد. بانگسار، بوکیت بینتانگ، جالان سلطان اسماعیل، سری هارتاماس ، هونتا کیارا ، جالان آمپانگاند ، جالان پراملی ، مکان های پرطرفداری هستند.
مراکز آب درمانی و آب گرم- از تنوع درمان های مالایی، چینی، هندی و بالی و تایلندی، در این مراکز تجملی، لذت ببرید. هتل های سرامد شهر، امکانات منحصر به فردی برای آسایش میهمانان عرضه می کنند.
فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) دروازه اصلی ورود به شهر بوده و به بیش از 45 خط هوایی، خدمات می دهد. فرودگاه در فاصله 55 کیلومتری شهر واقع شده است. خط بدون توقف 28 دقیقه ای در KLIA Ekspress، گردشگران را به ایستگاه مرکزی شهر می رساند.
KL از راه بندر کلانگ، بزرگترین بندر دریایی کشور، نیز دسترسی آسانی دارد. شبکه جاده ای و ریلی مناسب KL را به بخش های مختلف کشور مثل تایلند، همسایه شمالی و سنگاپور همسایه جنوبی، پیوند می دهد.