قاره: آسیا
پایتخت: دهلی

شرح

هند با یک میلیارد و سیصد و شصت میلیون نفر جمعیت یکی از پرجمعیت‌ترین و پهناورترین کشورهای دنیاست که در جنوب غرب آسیا بین اقیانوس هند و رشته‌کوه‌های هیمالیا قرار گرفته است. هند به دلیل وسعت و تاریخ کهن دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که هر ساله میلیون‌ها توریست را از کشورهای مختلف جهان جذب می‌کند. سفر با تور هند، تجربه‌ای هیجان‌انگیز و ماجراجویانه است و خاطره‌ای به یادماندنی برای شما می‌سازد.

جاذبه‌های گردشگری هند

تورهای هند معمولا در 10 تا 14 روز برگزار می‌شوند و شما در این فرصت محدود امکان بازید از جاذبه‌های گردشگری هند را ندارید؛ در نتیجه قبل از سفر به هند باید اطلاعات کاملی درباره مکان‌های دیدنی این کشور به دست آورید و برنامه سفر خود را با توجه به جاذبه‌های گردشگری مورد علاقه‌تان بچینید. پیشنهاد می‌کنیم بازدید از جاذبه‌های گردشگری هند زیر را در سفر به این کشور از دست ندهید:

  • تاج محل

تاج محل، یکی از زیباترین بناهای تاریخی در شهر آگرای هند است که اغلب گردشگران در تور آگرا به دیدن آن می‌روند. شاه جهان، امپراتور مغول هند، تاج محل را به عنوان بنای یادبود همسر محبوبش ساخته است.

ساخت تاج محل از 1632 تا 1653 میلادی طول کشیده است و بیش از 20 هزار کارگر شبانه‌روز در آن کار کرده‌اند. این بنای زیبا با الهام از معماری اسلامی و با سنگ مرمر سفید ساخته شده است و البته برای تزیین فضای داخلی آن سنگ‌های قیمتی مانند یشم، لاجورد و الماس به کار رفته‌اند.

  • قلعه سرخ

قلعه سرخ، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری زیبای هند محسوب می‌شود که مانند تاج محل در قرن هفدهم میلادی به دستور شاه جهان ساخته شده است. از آن جایی که در ساخت این قلعه از ماسه قرمز رنگ استفاده شده است، دیوارهای آن به رنگ سرخ هستند.

قلعه سرخ در شهر دهلی، پایتخت هند قرار دارد و دارای مساحتی حدود دو کیلومتر مربع است. در بازدید از این قلعه می‌توانید مجموعه‌ای شامل باغ، بناهای سنگی، برجک‌ها و دروازه‌های عظیم را ببینید.

  • مرداب‌های کِرالا

مرداب‌های کرالا از جمله جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیر هند هستند که در ایالت کرالای هند واقع شده‌اند. در مرداب‌های کرالا که شامل مجموعه‌ای از مرداب‌ها و دریاچه‌هاست، گونه‌های خاصی از آبزیانی مانند قورباغه، خرچنگ و پرندگان آبی زندگی می‌کنند. در بازدید از این مرداب‌ها می‌توانید ضمن لذت بردن از مناظر طبیعی به قایق‌سواری در قایق‌های سنتی هندی بپردازید.

  • سواحل گوا

شهر ساحلی گوا از جمله زیباترین شهرهای هند است که بسیاری برای دیدن سواحل زیبای آن با تور گوا به این منطقه سفر می‌کنند. شهر گوا دارای 96 کیلومتر خط ساحلی است که می‌توانید در آن‌ها حمام آفتاب بگیرید، شنا کنید و به دیگر ورزش‌های آبی بپردازید.

  • معبد راناکپور

معبد راناکپور، در نزدیکی شهر آدایپر هند واقع شده و در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده است. این معبد زیبا که ساختش بیش از 50 سال طول کشیده، از سنگ مرمر ساخته شده است. این معبد دارای 1444 ستون و تعداد زیادی مجسمه خدایان فرقه جین است و معماری منحصربفرد آن هر بیننده‌ای را مسحور میکند.

  • منار قطب

منار قطب در هند با ارتفاع 80 متر، دومین مناره آجری بلند جهان به شمار می‌رود که در سال 1193 میلادی ساخته شده است. این مناره آجری دارای راه‌پله دایره‌ای با 379 پله است که با بالا رفتن از پله‌های آن با منظره‌ای زیبا از شهر دهلی روبرو خواهید شد.

فرهنگ مردم هند

در سفر به کشور هند با قومیت‌ها، مذاهب و فرهنگ‌های متنوعی آشنا می‌شوید و در واقع تنوع فرهنگی، یکی از جذابیت‌های این کشور محسوب می‌شود. قانون اساسی هند، 23 زبان را در این کشور به رسمیت می‌شناسد و زبان هندی، یکی از این 28 زبان است.

کشور هند زادگاه آیین هندوست و بیشتر از 80 درصد مردم هند پیرو این آیین هستند. حدود 14.2 درصد مردم هند مسلمان و 2.3 درصد نیز پیرو مسحیت هستند. 1.7 درصد مردم هند، سیک و 2 درصد باقیمانده پیرو آیین‌های دیگر هستند.

احترام به خانواده از جمله ارزش‌های مهم در جامعه هند است و خانواده نقش مهمی در ساختار فرهنگی-اجتماعی این کشور دارد. در اغلب خانواده‌ها نیز 3 یا 4 نسل در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

هزینه سفر به هند

به طور کلی هزینه‌ها در کشور هند نسبت به بسیاری از کشورها، پایین‌تر است و تورهای این کشور نیز ارزان هستند. البته هزینه سفر به هند و قیمت تورهای آن براساس عواملی مختلفی مانند کیفیت محل اقامت بالا و پایین می‌شود. اگر در سفر به هند در مهمان‌خانه‌های ارزان اقامت کنید، باید برای یک شب اقامت حدود 8 دلار پرداخت کنید. اقامت در هتل‌های متوسط هند شبی حدود 25 دلار هزینه دارد و برای اقامت در هتل‌های لوکس هند نیز برای هر شب باید 300 تا 400 دلار پرداخت کنید.

یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه سفر به هند، زمان مسافرت به این کشور است؛ از آن‌جایی که از اوایل اکتبر تا فوریه، آب و هوای هند معتدل و مطبوع است، هزینه‌های سفر به این کشور نیز افزایش می‌یابد.