ویزای کانادا 

کشور کانادا یکی از مقاصد محبوب برای گردشگری، مهاجرت و یا تحصیل است. این کشور با دارا بودن منابع طبیعی فراوان، سیستم آموزشی برتر، امنیت بالا و فرهنگ چندگانه، جذابیت بسیاری برای افرادی که به دنبال تغییر و زندگی در کشوری پیشرفته و مایل به دریافت ویزای کانادا هستند می باشد.

ویزای کانادا انواع مختلفی دارد که بسته به هدف شما از سفر باید برای دریافت یکی از آنها اقدام کنید.

انواع ویزای کانادا

همانطور که گفته شد ویزای کشور کانادا در انواع مختلف صادر می شود که متقاضی با توجه به هدف خود از سفر باید برای دریافت ویزای مناسب اقدام نماید.

ویزا قصر شیرین

ویزای تحصیلی

افرادی که قصد تحصیل در مدارس یا دانشگاه های کانادا را دارند می بایست ویزای تحصیل این کشور را دریافت کنند. اولین گام برای تحصیل در کانادا اخذ نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه مورد نظرتان است. برای دریافت پذیرش از دانشگاه باید مدارک و رزومه تحصیلی خود را برای دانشگاه ارسال کنید و منتظر پاسخ دانشگاه به درخواستتان باشید. درصورتی که با تحصیل شما در دانشگاه موافقت شود نامه پذیرش و یا دعوتنامه دریافت می کنید.  

داشتن مدرک زبان آیلتس به زبان انگلیسی یا مدرک زبان فرانسوی از دیگر ضروریات دریافت ویزای تحصیلی کانادا است.

علاوه بر مدرک زبان و دعوتنامه، ‌گواهی عدم سوء پیشینه، تمکن مالی، پاسپورت معتبر و مدارک نشان دهنده محل اقامت متقاضی و تاریخچه سفری خوب مانند سابقه دریافت ویزای شینگن از ضروریات است.

امکان تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی از مدارس ابتدایی گرفته تا مقاطع دانشگاهی برای دانشجویان خارجی فراهم است.

ویزای کاری

متقاضیان کار در کانادا با دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی و ارائه رزومه کاری خود و دارا بودن سایر شرایط کار در کانادا می توانند برای اخذ ویزای کار کانادا اقدام کنند.  

جهت کار در کانادا دارا بودن مدرک زبان و تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی از ضروریات است. ویزای کاری کانادا از نوع کوتاه مدت است و متقاضی تا پایان مدت اعتبار می تواند در این کشور حضور داشته باشد. البته در شرایطی امکان تمدید این ویزا نیز وجود دارد.

ویزای توریستی کانادا

همانطور که مشخص است متقاضیان بازدید از کانادا که با اهداف گردشگری و توریستی قصد سفر به کانادا را دارند می بایست ویزای توریستی این کشور را دریافت کنند.

ویزای توریستی کانادا در دو نوع سینگل (یکبار ورود) و مولتی (چندبار ورود) صادر می شود.

ویزای یکبار ورود کانادا

با دریافت ویزای سینگل، متقاضی می تواند تنها یکبار به کانادا سفر کند و تا مدت اعتبار ویزا در این کشور حضور داشته باشد.

ویزای چندبار ورود کانادا

با  اخذ ویزای مولتی یا چندبار ورود کانادا، متقاضی اجازه چند بار ورود به خاک کانادا را دارد و در هر بار ورود می تواند تا ۶ ماه دراین کشور حضور داشته باشد. ویزای مولتی معمولا با اعتبار ۵ ساله صادر می شود. در مدت ۵ سال فرد میتواند هر چندبار که مایل باشد به کانادا سفر کند اما در هر بار سفر اجازه حضور ۱۸۰ روز در این کشور را دارد و نه بیشتر!

شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا

برای اخذ ویزای توریستی کانادا متقاضی باید دارای شرایطی باشد که رعایت آنها ضروری است؛

 • فرد نباید محکومیت کیفری داشته باشد
 • در سلامت جسمی کامل باشد
 • مدارکی مبنی بر بازگشت خود به کشورش پس از پایان اعتبار ویزا ارائه دهد
 • اثبات کند که از عهده هزینه های سفر خود بر خواهد آمد
 • سابقه سفر خوبی داشته باشد. دارا بودن ویزاهای معتبری مانند ویزای شینگن، ویزای ژاپن، ویزای سنگاپور و ویزای کشورهای معتبر دیگر شانس دریافت ویزا کانادا را افزایش می دهد.

ویزای کانادا

مدارک لازم جهت دریافت ویزای توریستی کانادا

همانند سایر کشورها،‌ متقاضی دریافت ویزای کشور کانادا باید مدارک لازم را پیش از هر اقدامی فراهم نماید. مهمترین مدارک ویزای توریستی کانادا عبارت است از:

 • تکمیل فرم های مربوط به دریافت ویزای کانادا
 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • اصل و ترجمه مدارک هویتی
 • اصل و ترجمه سند ازدواج
 • سابقه بیمه
 • عدم سوء پیشینه
 • ارائه تمکن مالی
 • گردش حساب ۳ ماه اخیر
 • اصل و ترجمه مدارک مالی
 • گواهی اشتغال به کار
 • مدارک شغلی در صورت کارفرما بودن
 • دعوتنامه در صورت وجود

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

اولین قدم جهت دریافت ویزای کشور کانادا ورود به سایت دولت کانادا  و ایجاد حساب کاربری است. پس از وارد شدن به حساب، فرم های مربوطه را تکمیل کرده و هزینه های درخواست شده را پرداخت کنید.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای توریستی را به صورت الکترونیکی آپلود کنید.

وقت انگشت نگاری و بایومتریک دریافت کنید. از آنجایی که کانادا در ایران دارای سفارت فعال نیست برای انجام کارهای مربوط به انگشت نگاری باید به یکی از کشورهایی که سفارت کانادا در آن دایر می باشد سفر کنید. ایرانیان معمولا به یکی از کشورهای ترکیه، امارات و یا ارمنستان مراجعه می کنند.

دریافت وقت انگشت نگاری از سایت VFS امکان پذیر است.

در روز تعیین شده به دفتر VAC در شهری که انتخاب کرده اید مراجعه کنید. دفاتر وک وظیفه رسیدگی به پرونده ایرانیان را دارد و به عنوان واسطی میان متقاضیان و سفارت هستند.

بعد از انجام انگشت نگاری حدودا ۳ تا ۴ هفته بعد جواب ویزا کانادا به شما اعلام می شود، اما بسته به شرایطی ممکن است این میزان کمتر یا بیشتر شود.

در این مدت با وارد کردن کد رهگیری خود – Tracking No می توانید از مراحل صدور ویزای خود مطلع شوید.

مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا بعد از انگشت نگاری

حدود ۱ ماه بعد از انجام انگشت نگاری جواب ویزا  از طریق ایمیل به شما اعلام می شود.

در صورتی که با صدور ویزا به شما موافقت شده باشد ایمیلی دریافت می کنید که در آن ازشما درخواست می شود پاسپورت خود را برای دریافت ویزا به سفارت تحویل دهید. به این ایمیل پاس ریکوئست گفته میشود. برای دریافت ویزای خود می توانید از خدمات پیکاپ ویزا استفاده کنید. به این ترتیب که پاسپورت خود را به فرد یا شرکت معتبری بسپارید تا از طرف شما به سفارت کانادا مراجعه کرده و ویزایتان را دریافت کند.

ریجکتی ویزا و دلایل آن

موارد بسیاری مشاهده شده است که با صدور ویزای کشور کانادا به متقاضی موافقت نشده است. واضح است که در صورتی که شرایط یا مدارک لازم برای دریافت ویزا را نداشته باشید ویزای کانادا به شما اعطا نمی شود. در بیشتر موارد ویزای این کشور به دلایل زیر ریجکت می شود:

 • نداشتن سابقه سفر کافی
 • ناهماهنگی مدارک ارائه شده با ویزای درخواستی
 • قانع نکردن افسر پرونده از بازگشت به کشور خود پس از پایان مدت ویزا
 • نقص و یا جعل در مدارک ارائه شده
 • نداشتن تمکن مالی کافی
 • ناکافی بودن مدارک مالی و عدم توانایی پرداخت هزینه های سفر

ویزا قصر شیرین

رفع ریجکتی ویزا

در صورت ریجکتی ویزا کانادا، نواقص پرونده خود را برطرف کنید و مدتی بعد مجدد برای دریافت ویزا درخواست دهید.

در واقع اعتراض به ریجکتی ویزای کشور کانادا امکان ندارد و باید مجددا درخواست خود را مطرح کنید. با وجود اینکه داشتن سابقه ریجکتی ویزا اتفاق خوبی در پرونده متقاضی نیست اما امید خود را از دست ندهید. می توانید در این مدت سابقه سفری خود را قوت ببخشید. مثلا به کشورهای اروپایی مانند فرانسه سفر کنید و ویزای شینگن دریافت کنید.