معرفی 5 موزه‌ ترکیه

معرفی 5 موزه‌ ترکیه

در این مطلب قصد داریم به معرفی 5 موزه‌ ترکیه بپردازیم. ترکیه کشوری تاریخی با میراث فرهنگی غنی است که به دلیل قرارگیری در نقطه تلاقی اروپا و آسیا، از تمدن‌های مختلفی تأثیر پذیرفته است. این کشور دارای موزه‌های متعدد و متنوعی است که هر یک به نمایشگاه‌های بی‌نظیری از آثار باستانی، هنرهای دستی و دستاوردهای فرهنگی و تاریخی اختصاص دارند که شاید بتوانید در تور ترکیه خود از آنها بازدید کنید. از جمله معروف‌ترین موزه‌های ترکیه می‌توان به موزه باستان‌شناسی استانبول و موزه نقاشی و مجسمه‌سازی آنکارا اشاره کرد. این موزه‌ها جذابیت خاصی برای گردشگران داخلی و خارجی دارند و نقش مهمی را در حفظ و نمایش تاریخ و فرهنگ غنی ترکیه ایفا می‌کنند. با بازدید از این موزه‌ها، می‌توان به عمق تاریخ و تمدن‌های کهن این سرزمین سفر کرده و از زیبایی‌های هنری آن لذت برد.

5 موزه معروف ترکیه

همانطور که گفتیم ترکیه دارای موزه‌های متعددی است که در اینجا 5 موزه‌ ترکیه یعنی پرآوازه‌ترین و مشهورترین آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

موزه باستان شناسی استانبول ( Istanbul Archaeological Museums )

موزه‌ باستان‌شناسی شهر استانبول یکی از 5 موزه ترکیه است که محبوبیت فراوانی دارد. این موزه از مشهورترین موزه‌های کشور ترکیه بوده و همچنین یک موسسه مشهور متشکل از سه موزه اصلی است: موزه باستان‌شناسی، موزه شرق باستان و موزه عمارت کاشی که همان موزه هنر اسلامی است. این موزه‌ که در سال 1891 توسط نقاش و باستان‌شناس مشهور ترکیه‌ای «عثمان حمدی بیگ» تأسیس شد، در مجموع بیش از یک میلیون اثر باستانی را در خود جای داده است که طیف متنوعی از آثار تمدن‌ها از جمله یونانی، رومی، بیزانسی و عثمانی را در بر می‌گیرد. از نکات برجسته این مجموعه می‌توان به کتیبه‌های نوشته شده با خط میخی، تابوت پادشاهان و مجسمه‌ها و موزاییک‌های کلاسیک متعدد اشاره کرد. این مجموعه نه تنها گنجینه‌ای از آثار تاریخی است، بلکه گواهی بر میراث فرهنگی غنی استانبول به عنوان پلی بین شرق و غرب است.

 • ساعت بازدید در تابستان (1 آوریل تا 31 اکتبر): 9 صبح تا 8 شب
 • ساعت بازدید در زمستان (31 اکتبر تا 1 آوریل):  9 صبح تا 6:30 بعدازظهر
 • آدرس:  Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sk. 34122 Gülhane/Fatih/İSTANBUL
 • ورودی: 15 یورو

موزه باستان شناسی استانبول ( Istanbul Archaeological Museums )

موزه باستان شناسی قونیه ( Konya Archeological Museum )

موزه باستان شناسی قونیه، واقع در قونیه ترکیه، مجموعه‌ای چشمگیر از آثار باستانی در دوره‌های مختلف، از جمله دوران نوسنگی، عصر برنز، عصر آهن، رومی و دوران بیزانس را در خود جای داده است. این موزه که در سال 1901 تأسیس شد، اقلامی مانند ابزارهای ماقبل تاریخ، سفال‌های باستانی، ظروف سرامیکی، ظروف سنگی و برنزی، زیورآلات، کتیبه‌ها، تابوت‌ها و مجسمه‌ها را به نمایش می‌گذارد. یکی از آثار برجسته این موزه یک تابوت با سنگ مرمر است که به 3 قرن قبل از میلاد تعلق دارد و زندگی هرکول را به تصویر می‌کشد. این موزه نگاهی اجمالی به تاریخ غنی و متنوع منطقه قونیه دارد و آن را به یک منبع فرهنگی و آموزشی قابل توجه برای بازدیدکنندگان و محققان تبدیل کرده است.

 • ساعت بازدید: 9 صبح تا 16:40 بعدازظهر
 • آدرس: Sahibiata, Sahibiata Cd. No:91, 42200 Meram/Konya, Turkey

موزه موزاییک زئوگما گازیانتپ ( Zeugma Mosaics Museum )

موزه موزاییک زئوگما، واقع در گازیانتپ بزرگترین موزه موزاییک جهان است که میراث هنری غنی شهر باستانی زئوگما را به نمایش می‌گذارد.

Zeugma Mosaics Museum در سال 2011 برای عموم افتتاح شد. موزه موزاییک زئوگما مجموعه گسترده‌ای از موزاییک‌های رومی و یونانی را در خود جای داده است، از جمله موزاییک‌های مشهور این موزه موزاییک معروف «دختر کولی» (Çingene Kızı) است که به دلیل جزئیات واقعی و کیفیت خود مشهور است. موزاییک‌های این موزه صحنه‌های مختلفی از روایت‌های اساطیری گرفته تا زندگی روزمره را به تصویر می‌کشند که بینشی از پویایی‌های فرهنگی و اجتماعی آن زمان را به مردم ارائه می‌دهد. این موزه نه تنها این آثار هنری قابل توجه را حفظ می‌کند، بلکه به بازدیدکنندگان فرصت می‌دهد تا نگاهی اجمالی به اهمیت تاریخی و باستان شناسی منطقه قونیه داشته باشند.

موزه موزاییک زئوگما گازیانتپ Zeugma Mosaics Museum

 • ساعت بازدید: 8:30 صبح تا 10 شب
 • آدرس: Mithatpaşa Mahallesi,Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı Tekel Caddesi,No:2
 • ورودی: 65 لیر

موزه نقاشی و مجسمه سازی آنکارا ( Ankara Painting and Sculpture Museum )

این موزه واقع در پایتخت ترکیه، یک موسسه فرهنگی مهم است. موزه نقاشی و مجسمه آنکارا به نمایش میراث هنری غنی این کشور اختصاص دارد. این موزه که در سال 1980 افتتاح شد، در یک ساختمان تاریخی طراحی شده توسط معمار «عارف حکمت کویون اوغلو» قرار دارد. موزه نقاشی و مجسمه سازی آنکارا امروزه شامل نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و اشکال هنری سنتی ترکیه است. این مرکز به عنوان یک مرکز حیاتی برای حفاظت از هنر، تحقیق و آموزش عمل می‌کند و به طور منظم میزبان نمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و رویدادهای فرهنگی است که به نوعی قدردانی از هنر و فرهنگ ترکیه را نشان می‌دهد.

 • ساعت بازدید: همه روزه ساعت 9 صبح تا 5 بعد ازظهر
 • آدرس: Hacettepe, Türkocağı Sk. Resim Ve Heykel Müzesi, 06230 Altındağ/Ankara, Türkiye
 • ورودی: رایگان

موزه نقاشی و مجسمه سازی آنکارا ( Ankara Painting and Sculpture Museum )

موزه کاخ توپکاپی ( Topkapi Palace Museum)

موزه کاخ توپکاپی در استانبول ترکیه، یک جواهر تاریخی و فرهنگی است که نزدیک به 400 سال به عنوان اقامتگاه اصلی و مقر اداری سلاطین عثمانی بوده است. «سلطان محمد فاتح» این مجموعه کاخ را در قرن پانزدهم ساخت. موزه کاخ توپکاپی بیش از 700000 متر مربع وسعت دارد و دارای مجموعه‌ای از حیاط‌ها، آلاچیق‌ها و باغ‌ها است. دریافت تور استانبول فرصتی بی‌نظیر برای سفر به این شهر دیدنی و بازدید از موزه است. موارد برجسته موزه عبارتند از حرمسرا، جایی که خانواده سلطان در آن زندگی می‌کردند و خزانه‌داری امپراطوری که مجموعه‌ای چشمگیر از جواهرات و مصنوعات را به نمایش می‌گذارد. این موزه همچنین شامل لباس‌های عثمانی، اسلحه، زره، مینیاتور، آثار مذهبی و نسخ خطی مانند نسخه خطی توپکاپی است. این موزه نگاهی به سبک زندگی مجلل دربار عثمانی و عملکرد اداری یکی از بزرگترین امپراطوری‌های تاریخ دارد.

 • ساعت بازدید در تابستان( 1آوریل تا 1 اکتبر): 9 صبح تا 6 بعدازظهر
 • ساعت بازدید در زمستان (1 اکتبر تا 1 آوریل): ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر
 • آدرس: Cankurtaran Mah. Babı Hümayun Cad. No:1 34122 Sultanahmet/Fatih/İstanbul
 • ورودی برای دیدن کل مجموعه: 1500 لیر

جمع بندی

در این مطلب به معرفی 5 موزه‌ ترکیه پرداختیم. همه این موزه‌ها برای خود اسم و رسمی دارند و شناخته شده‌اند. ترکیه با گذشته تاریخی و فرهنگی خود، میزبان بسیاری از موزه‌هایی است که شاهکارهایی از گذشته و فرهنگ این کشور را به نمایش می‌گذارند. این موزه‌ها به وسیله‌ مجموعه‌های گسترده‌ای از آثار هنری، باستان‌شناسی و فرهنگی، بازدیدکنندگان را به یک سفر زمانی می‌برند. همچنین آنها را با دوران‌های باستانی، زمان حکومت عثمانی و همچنین هنر اسلامی آشنا می‌کنند. هر یک از این موزه‌ها نشان‌دهنده اهمیت فراوان ترکیه در تاریخ و هنر جهانی است و بازدید از آنها تجربه‌ای فراموش‌نشدنی از گذشته تاریخی و فرهنگی این کشور است.

مقالات مرتبط

توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟ توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟
با دیزنی لند توکیو آشنا شوید با دیزنی لند توکیو آشنا شوید
سرگذشت میدان تیان آنمن پکن سرگذشت میدان تیان آنمن پکن
داستان شگفت انگیز کولوسئوم داستان شگفت انگیز کولوسئوم
معرفی شهر زوریخ معرفی شهر زوریخ
معرفی پل صلح تفلیس معرفی پل صلح تفلیس
معرفی جنگل بامبو ژاپن معرفی جنگل بامبو ژاپن
گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟ گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348