کاخ کرملین ، استوار و پابرجا

کاخ کرملین

مسکو پایتخت زنده و تاریخی کشور روسیه است. این شهر با در آغوش گرفتن بناهای تاریخی مانند کاخ کرملین یا (به انگلیسی kremlin) و (به روسی Московский Кремль) در میان شهرهای جهان می‌درخشد. این شهر جاذبه‌های فراوانی دارد که هر کدام از آنها به نوبه خود تاریخ و داستان منحصر به فرد خود را دارند و سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشانند. در ادامه با کاخ تاریخی کرملین بیشتر آشنا می‌شویم. 

تاریخچه کاخ کرملین مسکو

کاخ کرملین تاریخ پر فراز و نشیبی دارد. قدمت این کاخ به قرن دوازدهم برمی‌گردد و اولین بار به صورت یک قلعه چوبی در شهر مسکو در سال ۱۱۴۷ میلادی ساخته شد. هدف ساخت کاخ کرملین در ابتدا محافظت از شهر بود. این کاخ در حمله مغول‌ها به مسکو به طور کامل از بین رفت و سپس در طول سال‌های بعد چند بار مورد بازسازی قرار گرفت. نام کرملین برای اولین بار در سال 1331 بر این بنا گذاشته شد.

این کاخ با قدرت رسیدن ایوان سوم در قرن پانزدهم توسعه یافت و مجموعه‌ای از کلیساها، برج‌ها و همچنین زنگ ایوان کبیر به آن اضافه شد. کرملین نه تنها به یک دژ نظامی بلکه به مرکز سیاسی و مذهبی روسیه تبدیل شد. در قرن هجدهم، پتر کبیر پایتخت را به سنت پترزبورگ منتقل کرد، اما کرملین اهمیت خود را حفظ کرد.

در قرن بیستم، پس از انقلاب روسیه، کرملین مقر حکومت شوروی و بعداً فدراسیون روسیه شد. امروزه، این کاخ محل اقامت رسمی رئیس جمهور روسیه و نمادی قوی از میراث و اقتدار سیاسی روسیه است که میراث ماندگار خود را از طریق معماری و آثار تاریخی خود منعکس می‌کند.

واژه کرمل ( kreml ) در زبان روسی به معنای قلعه یا دژ است. از آنجا که این کاخ به عنوان یک قلعه عمل می‌کرد و وظیفه دفاع از شهر را داشت این نام بر آن گذاشته شد. در زبان روسی این نام بر هر گونه قلعه یا دژ دفاعی گذاشته می‌شود. کرملین مسکو به عنوان نماد قدرت و عظمت روسیه شناخته می‌شود و نام آن به خاطر اهمیت تاریخی و استراتژیکش در تاریخ روسیه ماندگار شده است.

کاخ کرملین کجاست؟

راهنمای بازدید از کاخ کرملین

بازدید از این کاخ شرایط خاص خود را دارد. برای ورود به این کاخ باید بلیت ورودی تهیه کنید که هزینه آن برای بزرگسالان حدود 500 روبل و برای کودکان 250 روبل است. امکان دیدن این کاخ همه روزه به جز روزهای پنج‌شنبه وجود دارد. می‌توانید هر روزه از ساعت 10 صبح تا 6 عصر از این کاخ بازدید کنید. برای راهنمایی دقیق‌تر می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی کاخ کرملین اطلاعات لازم را به دست آورید.

معماری کاخ کرملین مسکو

کاخ کرملین معماری بسیار زیبایی دارد. کرملین مجموعه‌ای وسیع و پیچیده از ساختمان‌هایی در قلب مسکو است که دیوارهای مستحکم آن را محصور کرده‌اند. این قلعه تاریخی مساحتی در حدود 27.5 هکتار را پوشش می‌دهد و مجموعه‌ای از سازه ‌ای مهم را در بر می‌گیرد. این بناها منعکس‌کننده میراث سیاسی، مذهبی و فرهنگی روسیه هستند. کرملین از عناصر کلیدی مهمی تشکیل شده است که در ادامه آنها را نام می‌بریم:

کلیساهای کرملین

کرملین دارای چند کلیسای جامع تاریخی است. یکی از آنها کلیسای جامع بشارت است که تزارهای روسی در آن تاجگذاری کردند. کلیسای دیگر کلیسای فرشته نام دارد که محل دفن بسیاری از اشراف و شاهزادگان روسی است. کلیسای عروج هم در این مجموعه وجود دارد که تزارهای روسیه را در آن دفن کرده‌اند.

دیوار کرملین

دیوارهای کرملین به رنگ قرمز هستند. معماران ایتالیایی این دیوارها را در اواخر قرن پانزدهم ساختند. طول این دیوارها بیش از 2 کیلومتر است و دور کاخ کرملین را احاطه کرده‌اند.

برج‌ها

20 برج در این مجموعه وجود دارند که هر کدام طراحی و هدف خاص خود را دارند. معروف‌ترین آنها برج اسپاسکایا است که ساعت اصلی کرملین را در خود جای داده است. برج نیکولسکایا و برج ترویتسکاها هم جز برج‌های این مجموعه هستند.

برج های کاخ کرملین

کاخ‌ها

کاخ کرملین شامل مجموعه‌ای از کاخ‌ها است که امروزه اقامتگاه رسمی رئیس جمهور روسیه را هم در بر می‌گیرد. کاخ سنا در کرملین محل استقرار دولت روسیه به شمار می‌رود و کاخ ترتیاکوف امروزه به عنوان موزه ملی هنر روسیه عمل می‌کند.

برج ناقوس ایوان بزرگ

برج ناقوس ایوان بزرگ را در اوایل قرن شانزدهم ساختند. این برج زمانی بلندترین ساختمان روسیه بود و همچنان یکی از ویژگی‌های چشمگیر کرملین است.

دیدنی های اطراف کاخ کرملین

بسیاری از دیدنی‌های شهر مسکو در اطراف کاخ کرملین قرار دارند. هنگامی که به کاخ کرملین می‌روید حتما باید از این جاذبه‌ها دیدن کنید. 

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ را که دیگر همه می‌شناسند. این میدان بزرگ و مشهور در قلب شهر مسکو است که احتمالا بارها و بارها عکس آن را در همه جا دیده‌اید. این میدان به عنوان قلب تپنده مسکو عمل ‌کرده و بسیار مشهور است. خود میدان سرخ شامل بناهای مشهور دیگری نیز هست که دیدن آنها در تور روسیه خالی از لطف نیست.

آرامگاه لنین

 آرامگاه لنین رهبر انقلاب کمونیستی روسیه در میدان سرخ قرار دارد. این آرامگاه که در جلوی کاخ کرملین است شامل موزه‌ای است که زندگی و آثار لنین را به تصویر می‌کشند. مومیایی لنین نیز در این آرامگاه است.

مرکز خرید گوم ( GUM )

مرکز خرید گوم، مرکز خریدی لوکس است که در امتداد ضلع شرقی میدان سرخ در مسکو قرار دارد. این مرکز خرید در ساختمان بسیار زیبای قرن نوزدهمی است و سقفی بزرگ با طا‌ق‌های شیشه‌ای دارد. مرکز خرید گوم دارای تعداد زیادی از بوتیک‌های لوکس، کافه‌ها و فروشگاه‌های دیگر است. این شگفتی معماری نه تنها به عنوان یک مرکز تجاری بلکه به عنوان یک جاذبه توریستی محبوب به شمار می‌رود و با فضای داخلی زیبای خود بازدیدکنندگان را جذب می‌کند. 

مرکز خرید گوم ( GUM )

کلیسای سنت باسیل ( St. Basil’s Cathedral ) 

کلیسای جامع سنت باسیل، واقع در میدان سرخ مسکو، نمادی خیره‌کننده از روسیه است که به خاطر گنبدهای رنگارنگ و پیازی شکلش مشهور است. ایوان مخوف این کلیسا را برای جشن گرفتن پیروزی‌های نظامی بین سال‌های 1555 تا 1561 ساخت. معماری این کلیسا ترکیبی از سبک‌های معماری روسی، بیزانسی و آسیایی است. این کلیسای مهم اکنون به موزه تبدیل شده و با زیبایی منحصر به فرد و اهمیت تاریخی خود دریافت کنندگان ویزای روسیه را مجذوب خود می‌کند.

موزه دولتی تاریخ روسیه

موزه تاریخی دولتی مسکو، واقع در انتهای شمالی میدان سرخ، ساختمانی باشکوه است که تاریخ پر فراز و نشیب روسیه را از دوران باستان تا امروز به نمایش می‌گذارد. این موزه را در سال 1872 تأسیس کردند. موزه تاریخی دولتی مسکو دارای مجموعه وسیعی از مصنوعات، از جمله یافته‌های باستان‌شناسی، نسخه‌های خطی، آثار هنری و آثار به جا مانده از گذشته امپراطوری روسیه است. این موزه به عنوان یکی از مهم‌ترین مؤسسات فرهنگی در روسیه، معلومات جامعی از سیر تحول تاریخی و میراث فرهنگی کشور را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

بازدید از کاخ کرملین در مسکو تجربه‌ای تازه و جالب برای کسانی است که تا به امروز به دیدن این شاهکار معماری نرفته‌اند. دیدن این مکان تاریخی پر از رمز و راز به همه مسافران تور روسیه توصیه می‌شود. این بنای تاریخی که شامل دیدنی‌های بسیار قدیمی و جذاب است تجربه‌ای عالی و فراموش نشدنی برای بازدیدکنندگان روسیه و همجنین سفری به اعماق تاریخ این کشور است.

مقالات مرتبط

توریستی ترین  کشورهای اروپا کدامند؟ توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟
با دیزنی لند توکیو آشنا شوید با دیزنی لند توکیو آشنا شوید
سرگذشت میدان تیان آنمن پکن سرگذشت میدان تیان آنمن پکن
داستان شگفت انگیز کولوسئوم داستان شگفت انگیز کولوسئوم
معرفی شهر زوریخ معرفی شهر زوریخ
معرفی پل صلح تفلیس معرفی پل صلح تفلیس
معرفی جنگل بامبو ژاپن معرفی جنگل بامبو ژاپن
گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟ گرم ترین کشورهای دنیا کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348