تفلیس

کشور: گرجستان
جمعیت: ۱۲۰۰۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: +۹۹۵۳۲
ساعت:

اطلاعات

دین رسمی: مسیحی ارتدکس
مساحت: ۷۲۵ کیلومتر مربع

شرح

مشخصات جامع

شهر تفلیس پایتخت جمهوری گرجستان بوده و در حدود 1500 سال قدمت دارد. در تور گرجستان  وقتی در بالای ارتفاعات Mtatsminda بایستید و به شهر بنگرید، شما می توانید مناظر خیره کننده شهر را که به طور باشکوهی در میان رودخانه Mtkvari قرار دارد و سایه ای از تاریخ گذشته و حال را در خود حفظ کرده را تماشا کنید. تفلیس اولین شهری است که در قرن چهارم توسط جغرافی شناس رومانیایی “Castorisus” به روی نقشه نمایش داده شده است. افسانه زیبایی راجع به اینکه چرا تفلیس به عنوان پایتخت برای Mtsheta انتخاب شد، وجود دارد.

یکبار که شاه Kartli برای شکار با همراهانش بیرون رفته بود، شاهین دست آموزش که دنبال طعمه او یعنی یک قرقاول بود به طور اتفاقی در چشمه گوگرد کوچکی افتاد و سوخت. شاه دستور داد که درست در همان محل شهری بسازند و بخاطر چشمه آبگرم گوگردی آن در زبان جرجی ها نام آنرا Tblisi یعنی گرم گذاشت. انتخاب Tblisi به عنوان پایتخت گرجستان اتفاقی نبود. به خاطر رونق زیاد این شهر Christian Georgia دائم در حال جنگ با شورشیان خارجی بود. خصوصاً بخش جنوب شرقی این کشور دائماً در کشمکش قرار داشت.

بخاطر موقعیت خاص، تفلیس توانست از اراضی داخلی خود حمایت کند. تفلیس یک محیط طبیعی با تعداد زیادی مناظر بکر، صخره های بلند اطراف رودخانه Mtkvari، سنگ های سختی که تمام شرق را در بر گرفته، و رشته کوه های Trialeti که از غرب تا دو طرف رودخانه را به صورت دژی محکم احاطه کرده و طبیعت منحصر بفردی ساخته است.

شرایط جوی

تفلیس دارای اقلیم نیمه قاره‌ ای معتدل است. این شهر به لطف موقعیت جغرافیایی خود در دره رودخانه کورا و نزدیکی به کوه‌ های قفقاز، اقلیمی چندگانه و تنوع آب و هوایی دارد. در تابستان‌ های تفلیس، هوا گرم و خشک است؛ در حالی که در زمستان‌ های سرد با بارش برف را تجربه می کنیم. میانگین درجه حرارت در تابستان حدود ۲۴-۳۲ درجه سانتی گراد است و در زمستان معمولاً درجه حرارت به زیر صفر می‌رود.

جاذبه های توریستی

تفلیس، شهری غنی از تاریخ، فرهنگ و زیبایی های طبیعی است. در این قسمت برخی از برترین جاذبه های گردشگری تفلیس را لیست کرده ایم. تصاویر این جاذبه ها را می توانید در بخش اول مشاهده کنید.

قلعه ناریکالا: این قلعه باستانی که بر روی تپه ای مشرف به شهر قرار دارد، مناظری پانوراما از تفلیس را ارائه می دهد. برای بهترین تجربه با تله‌ کابین بروید یا به قلعه بروید.

پل صلح: یک پل عابر پیاده مدرن که بخش قدیمی شهر را به منطقه جدید وصل می کند. این پل یک شاهکار معماری با طراحی منحصر به فرد و نورپردازی خیره کننده در شب است.

خیابان روستاولی: خیابان اصلی تفلیس مملو از مغازه‌ ها، کافه‌ ها، تئاترها و موزه‌ ها است. این یک مکان پر جنب و جوش و یک منطقه عالی برای قدم زدن و گشت و گذار است.

کلیسای جامع تثلیث: که به عنوان کلیسای جامع سامبا هم شناخته می شود، یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدکس در جهان است. معماری خیره کننده و فضای آرام آن ارزش بازدید را دارد.

02183348