قلعه جنیان جاذبه‌ای منحصربه فرد در کیش

قلعه جنیان جاذبه‌ای منحصر به فرد است که در قسمت غربی جزیره کیش واقع شده است.

جزیره ی زیبای کیش مقصدی پر طرفدار میان گردشگران داخلی و خارجی است.و همواره علاقمندان به سفر را جذب خود می کند. این جزیره زیبا چون مرواریدی در خلیج فارس می‌درخشد و مجموعه‌ای از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی را در خود جای داده است و پاسخگوی انواع انگیزه‌های سفر از گردشگری و تفریح تا خرید می‌باشد. قلعه جنی یکی از جاذبه‌های تاریخی این جزیره است.

در ادامه با قصرشیرین همراه باشید تا با قلعه جنیان از جاذبه‌های جزیره زیبای کیش بیشتر آشنا شویم.

 

قلعه جنی کجاست؟

قلعه جنی از جاذبه‌های وهم آلود و اسرار آمیز تاریخی در جزیره زیبای کیش می باشد. برای بازدید از این جاذبه ها باید به غربی‌ترین نقطه جزیره در جاده جهان بروید. قلعه جنی در نزدیکی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جزیره یعنی کشتی یونانی قرار دارد.

(موقعیت قلعه جنیان روی نقشه)

 

دسترسی به قلعه جنیان

برای دسترسی به قلعه جنیان باید به غرب جزیره کیش رفته و سپس به سمت جاده جهان حرکت نمایید بر رسیده به کشتی یونانی این جاذبه ی تاریخی جزیره کیش و قبل از آخرین میدان قلعه جنیان در مقابل شما است. شما به مقصد رسیده اید و می توانید از این جاذبه بازدید کنید.

 

کاربری قلعه جنیان چه بوده است؟

قلعه جنیان در دهه ۴۰ هجری شمسی یک پاسگاه مرزی بوده است. در آن سال‌ها از این پاسگاه و هنگ مرزی جهت برقراری امنیت استفاده می‌شده است و سربازان و نیروهای ژاندارمری آن زمان در این قلعه اسکان داشته اند. اما پس از مدتی به سبب برخی اتفاقات و گزارش هایی که در مورد اتفاقات نا ملموس و غیر متعارف این مکان ارائه می شود. سرانجام قلعه تخلیه شده و تا به امروز متروکه مانده است.

 

زیباترین قلعه های جهان

وجه تسمیه قلعه جنی کیش

در خصوص این قلعه مرموز داستان ها و روایت های متعددی از طرف بومیان منطقه بیان شده است.

 

داستان مرگ سربازان

یکی از این روایات در مورد مرگ چهار سرباز ژاندارمری در این قلعه است. در این رابطه گفته می‌شود در در دهه 1340هجری شمسی و در اوایل این دهه زمانی که قلعه به عنوان ژاندارمری و پاستگاه منطقه کیش فعال بوده است در طول شب صدای خش خش و همچنین هم همه و صحبت از داخل قلعه و گوشه کنار آن به گوش سربازان و نظامیان حاضر در دژبانی می‌رسیده است. این صداها ترس و هیجان زیادی را در میان آنها ایجاد کرده بوده است و این ادعا که قلعه به تسخیر جنیان در آمده است در آن زمان رونق می‌گیرد.

اما در ادامه اتفاقاتی رخ می‌دهد که این داستان‌ها را قوت می‌بخشد. در یکی از همان روزها چهار سرباز قلعه برای کشیک شبانه در پاسگاه بوده‌اند. اما در ساعات ابتدایی صبح زمانی که هنگام تعویض شیفت نگهبانان قلعه بوده است. آن نگهبانان با بدن‌های بی‌جان و چشمانی بهت‌زده و متعجب پیدا می‌شوند. این اتفاقات سبب شد که پاسگاه ژاندارمری مستقر در قلعه تخلیه شود و تا سالها این قلعه به صورت متروکه باقی مانده است.

 

کشتی یونانی کیش

 

داستانی دیگر از قلعه جنی

روایت دیگر در سالهای اخیر اتفاق افتاده است. گفته شده است که یکی از رانندگان تاکسی جزیره کیش، هنگامی که مسافری را برای بازدید از جاذبه کشتی یونانی به مقصد رسانده بوده است و از آنجایی که قلعه جنی در مسیر بازدید از کشتی یونانی واقع شده است.آن راننده تاکسی هنگام انتظار برای بازگشت مسافر خود به قلعه جنیآن می‌رود تا از این بازدید و کمی استراحت نماید. وی ادعا کرده است که در هنگام غروب به قلعه نزدیک شده است و مراسم عروسی را در حال برگزاری در قلعه مشاهده کرده است. راننده گفته است که حاضران در عروسی شمایلی چون جنیان داشته اند. او با ترس و وحشت فراوان ماشین را خاموش می کند تا نظر کسی را جلب نکرده و پنهان بماند تا اینکه عروسی به پایان رسد.

معهذا لازم به ذکر است که هیچ یک از داستان ها و روایات بیان شده در رابطه با قلعه جنی در جزیره کیش مبنا و مستندات واقعی ندارند و ریشه تمامی این داستان ها در افسانه ها و شاید به سبب فضای و هم آلوده و متروکه قلعه است.

 

تاریخچه قلعه جنی

متاسفانه در ارتباط با تاریخچه و قدمت بنای قلعه جنی و سال ساخت آن اطلاعات موثقی در دست نمی‌باشد. اما این قلعه و قدمت ساخت آن را به دوران حضور پرتغالی‌ها نسبت داده‌اند. هنگام اشغال جنوب ایران توسط پرتغالی ها آنها نسبت به ساخت قلعه هایی برای حفاظت از منطقه جنوب اقدام کردند. گفته می شود که به احتمال زیاد قلعه جنیان نیز یکی از قلعه‌های تاریخی ساخته شده در آن زمان باشد.

 

معماری قلعه جنیان

از لحاظ نقشه و معماری ساختمانی، پلن قلعه به صورت مستطیل است. این قلعه در دو طرف خود دو برج بزرگ دارد. در گذشته از برج‌ها برای حفاظت از قلعه استفاده می‌شده است. دور تا دور برج پنجره‌های کوچکی برای دیده‌بانی ایجاد شده است. باغچه کوچکی در وسط قلعه فضا را تلطیف کرده است و ساختمان اصلی قلعه در دو طبقه در انتهای بنا قرار دارد.

 البته لازم به ذکر است دیوارهای بسیار قطور و ضخیم قلعه کار نفوذ را برای دشمنان بسیار سخت می‌کرده است. این قلعه با ساخت محکمی که داشته است همچنان پس از گذر سال ها پابرجا است. البته به دلیل عدم رسیدگی و بی توجهی نسبت به این جاذبه تاریخی، بنای آن تا حدودی تخریب گردیده است. از آن جایی که در میان مردم محلی داستان هایی از حضور جنیان و نفرین شدن این منطقه هنوز رواج دارد ظاهرا کسی جسارت نزدیکی و مرمت قلعه را ندارد.

شرایط بازدید از قلعه جنی

قلعه جنیان از جاذبه های رایگان و سخاوتمند جزیره کیش است. این قلعه را می‌توانید در تمامی ساعات شبانه روز و به رایگان بازدید کنید. اما داستان‌های گفته شده در مورد این جزیره قلعه را در هنگام غروب آفتاب و تاریکی شب وهم آلود  و ترسناک می نمایاند.

البته ورودی اصلی قلعه مسدود است. ولی قلعه نگهبانی ندارد. به همین سبب گاهی گردشگران از میان بلوک‌های گذاشته شده مقابل ورودی به داخل قلعه می‌روند و فضای داخلی قلعه را نیز بازدید می‌کنند.

 

جاذبه‌های نزدیک به قلعه جنیان

به دلیل نزدیکی برخی از جاذبه های جزیره کیش با قلعه جنی، گردشگران می‌توانند برای تور خود برنامه ریزی نمایند و سایر جاذبه‌ها را نیز در کنار این قلعه تاریخی بازدید کنند. از جاذبه‌های نزدیک به قلعه جنی در جزیره کیش می‌توان جاذبه های زیر را نام برد :

کشتی یونانی

روستای باغو

اوشن پارک (بزرگترین منطقه تفریحات آبی جزیره کیش)

جهت کسب اطلاعات بیشتر و برای خرید بلیط چارتر هواپیما و بلیط لحظه آخری هواپیما و همچنین جهت خرید تور کیش می توانید به قصرشیرین مراجعه نمایید و یا با همکاران ما در بخش فروش تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

بهترین ورزش های آبی در اسلکه بزرگ تفریحی کیش بهترین ورزش های آبی در اسلکه بزرگ تفریحی کیش
جزیره کیش، مقصد چهارفصل گردشگری ایران جزیره کیش، مقصد چهارفصل گردشگری ایران
هندورابی جزیره ای بکر و زیبا در خلیج فارس هندورابی جزیره ای بکر و زیبا در خلیج فارس
با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید! با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید!
شکم گردی در جنوب ایران شکم گردی در جنوب ایران
شگفتی های جنوب ایران را در بندر مقام تجربه کنید شگفتی های جنوب ایران را در بندر مقام تجربه کنید
پیشنهادهای ویژه سفرهای پاییزی پیشنهادهای ویژه سفرهای پاییزی
روستای باغو کیش مظهر آرامش در دل هیاهو روستای باغو کیش مظهر آرامش در دل هیاهو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348