استانبول

کشور: ترکیه
جمعیت: ۱۵۰۶۷۷۲۴ نفر
پیش شماره تلفن: ۲۱۲
ساعت:

اطلاعات

دین رسمی: اسلام
مساحت: ۵۳۴۳۲۲ کیلومتر مربع

شرح

مشخصات جامع

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند. جالب است بدانید که استانبول بزرگ ترین شهری است که بین دو قاره وجود دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است. این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است. سفر با تور استانبول تابستان ۱۴۰۳ شما را به این شهر فرهنگی می برد.
استانبول همیشه مرکز زندگی اقتصادی کشور بوده‌است که این به خاطر موقعیت اتصالی بین‌المللی راه‌های مرزی زمینی و دریایی می‌باشد. آن تقریباً ۲۰ درصد از کار صنعتی ترکیه و ۳۸ درصد از فضای کاری صنعتی ترکیه را شامل می‌شود. بعلاوه ۵۵ درصد از تولیدات شهر ترکیه از تجارت و دادوستد و ۴۵ درصد از دادوستد کشور از عمده فروشی و ۲/۲۱ درصد تولیدات ترکیه از فرآورده‌های انبوه ملی بدست می‌آید. ۴۰ درصد از مالیات‌های جمع آوری شده در ترکیه و ۵/۲۷ درصد از محصولات ملی ترکیه‌است. تا سال ۱۹۸۰، تولید ناخالص ملی استانبول بطور میانگین در یک سال ۵ درصد رشد داشته‌است.

شرایط جوی

با توجه به موقعیت قرار گیری استانبول می توانیم آب و هوای آن را شبیه به کشور خودمان بدانیم. پاییز و زمستان در این شهر برفی یا بارانی هستند و با تغییر ناگهانی درجه هوا ما را غافلگیر می کنند. مثلا ممکن است در آفتاب تابان ظهر به یک باره باران ببارد و بعد از دقایقی قطع شود. اگر قصد سفر در فصل بهار را دارید آب و هوای استانبول را به شدت دوست خواهید داشت. در این فصل نسیم ملایمی به پوستتان می خورد و شرایط را جوری مهیا می کند که بتوانید با خیال راحت از دیدنی های شهر استانبول بازدید کنید. اما اگر می خواهید از تفریحات آبی این شهر استفاده کنید به شما پیشنهاد می کنیم که در تابستان به ترکیه بروید. در این فصل آب تنی و بازی در از ساحل و دریا از لذت بخش ترین کارهایی است که منتظر رسیدن شما به خاک استانبول است.

جاذبه های توریستی

امروزه استانبول مرکز صنعتی ترکیه است. بسیاری از نقشه ها و طرح های تولیدی اصلی در شهر متمرکز شده است. استانبول و ایالات اطراف آن کتان، میوه، روغن زیتون، ابریشم و تنباکو تولید می‌کنند. فرآورده‌های غذایی، تولید منسوجات، محصولات روغنی، مواد لاستیکی و فلزی، چرم، مواد شیمیایی، الکترونیکی، شیشه ای، ماشینی، کاغذ و محصولات کاغذی از تولیدات صنعتی مهم شهر می‌باشند. چشم انداز اصلی دیگر از اقتصاد استانبول گردشگری و جهانگردی است. هزاران هتل و صنعت‌های دیگر مرتبط با جهانگردی در استانبول وجود دارد که به گردشگران و بازدیدکنندگان به طور حرفه‌ای خدمت می‌کنند. از دیدنی های این شهر می توان به مسجد ایاصوفیه، آب انبار باسیلکا، جزایر پرنس، برج گالاتا، قصر توپ کاپی و کاخ دولما باغچه اشاره کرد.

02183348