اصطلاحات نوشته شده بر روی بلیط هواپیما

نوع بلیط

برای سفر با هواپیما نیاز به تهیه بلیط هواپیما دارید. هر بلیط هواپیما شامل نوشته‌های خاصی است که اطلاعات مهمی را به مسافر ارائه می‌دهد. این اطلاعات برای افرادی که سفرهای هوایی زیادی دارند می‌تواند بسیار کارآمد و به درد بخور باشد، آگاهی از اصطلاحات بلیط هواپیما و جزئیات می‌تواند به مسافران هوایی کمک کند تا سفر خود را به بهترین شکل مدیریت کنند و از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

پرکاربرد ترین اصطلاحات بلیط هواپیما

برای اینکه سفر راحتی داشته باشید بهتر که با اصطلاحات نوشته شده بر روی بلیط هواپیما آشنایی داشته باشید. انواع اصطلاحات نوشته شده بر روی بلیط را برای شما توضیح می‌دهیم تا کمک کنیم اطلاعات شما در مورد بلیط هواپیما بالا برود و راحت‌تر بتوانید سفر کنید.

کلاس‌های پرواز

کلاس پرواز نوع پرواز درخواستی است. کلاس‌های پرواز شامل مواردی مانند نوع هواپیما، هزینه بلیط، تعداد صندلی‌های هواپیما، نوع هواپیما، نوع صندلی و همچنین خدماتی که به مسافر ارائه می‌شود می‌شود. 

کلاس پرواز فرست کلس گران‌ترین و بهترین نوع کلاس پرواز است. پروازهای اکونومی و بیزینس هم بعد از آن قرار می‌گیرند. 

فرست کلس ( First class )

فرست کلس گران‌قیمت‌ترین نوع بلیط‌ هواپیماست و معمولا شامل صندلی‌های جلو هواپیما است. در این نوع کلاس پروازی معمولا صندلی‌ها کیفیت بهتری دارند و فضای بیشتری برای مسافران فراهم است. منوی پذیرایی هم در این نوع پرواز متفاوت است و  کیفیت بالاتری دارد.

اصطلاحات بلیط هواپیما

اکونومی کلس  (Economy class)

اگر این اصطلاح را روی بلیط خود دیدید باید بدانید که به معنای اقتصادی بودن بلیط شما است. قیمت این نوع پروازها نسبت به پروازهای دیگر ارزان‌تر است و خدمات متوسط‌تری در آنها ارائه می‌شود.

بیزینس کلس ( business class )

این اصطلاح مشخص می‌کند که شما با پرواز تجاری سفر می‌کنید. امکانات این نوع بلیط از فرست کلس کمتر و از اکونومی بیشتر است. این نوع پرواز برای افرادی که سفرهای کاری می‌کنند بسیار مناسب است.

مکان صندلی

نوع صندلی هم اصطلاح مهمی است که روی بلیط هواپیما نوشته می‌شود. صندلی‌های یک هواپیما معمولا در موقعیت‌های متفاوتی قرار گرفته‌اند و نام آنها با هم فرق دارد. بعضی صندلی‌ها در کناره پنجره و بعضی‌ها در وسط یعنی راهرو قرار دارند. در بعضی ایرلاین‌ها مسافر می‌تواند نوع صندلی خود را انتخاب کند. انواع نوع صندلی بر روی بلیط با نام‌های زیر نوشته می‌شوند:

 • صندلی کنار راهرو ( Aisle seats )

این صندلی‌ها، صندلی‌هایی هستند که کنار راهرو هواپیما قرار دارند و رفت و آمد را آسان می‌کنند

 • صندلی کنار پنجره ( Window seats )

پرطرفدار ترین صندلی‌های هواپیما 

 • صندلی نزدیک خروج اضطراری ( Exit row ) 

صندلی‌هایی که برای خروج اضطراری استفاده می‌شوند

نوع بلیط

اصطلاح دیگری وجود دارد که بر روی بلیط هواپیما آن را زیاد می‌بینیم و آن نوع بلیط است که مشخص می‌کند نوع و تاریخ پرواز چیست.

 • بلیط یک طرفه ( One way )

بلیط یک طرفه که تاریخ برگشت آن مشخص نیست

 

اصطلاحات بلیط هواپیما

 • بلیط دو طرفه ( Round trip )

در این نوع بلیط اطلاعات رفت و برگشت ثبت نمی‌شود

 • بلیط سیستمی

بلیطی که مستقیما از شرکت هواپیمایی صادر می‌شود و در صورت کنسلی مبلغ بلیط قابل استرداد است

 • بلیط چارتری

در صورت کنسلی بلیط چارتری امکان برگشت وجه نخواهد بود 

اطلاعات پاسپورت

اطلاعات پاسپورت بر روی بلیط هواپیما نوشته می‌شود و این اطلاعات شامل شماره پاسپورت است که دقیقا باید با آن مطابقت داشته باشد. این اطلاعات معمولا در گوشه بالای سمت چپ بلیط نوشته می‌شوند.

اطلاعات شخصی مسافر

در گوشه بالا سمت راست بلیط شما با اطلاعات شخصی خودتان مواجه می‌شوید. این اطلاعات باید دقیقا با اطلاعات درج شده در پاسپورت مطابقت داشته باشند. قبل از نام شما هم حروف اختصاری مانند ( MR ) مسافر آقای بزرگسال، ( MRS ) مسافر خانم بزرگسال، ( CHD ) مسافران کودک و ( INF ) مسافران نوزاد است. 

شماره مرجع یا ( PNR )

شماره مرجع یا PNR مخفف ( Passenger Name Record ) است. این شماره در انتهای ستون است و به معنای ثبت نام مسافر است. این شماره به نوعی یک نوع پیگیری بعد از خرید بلیط است. 

اطلاعات پرواز

بعد از اطلاعات شخصی یا اطلاعات پاسپورت اطلاعات پرواز مهم است و موارد زیر را شامل می‌شود:

 • مبدا ( from ): در این بخش مبدا پرواز نوشته می‌شود.
 • مقصد ( To ): شهر و فرودگاه مقصد با کد ۳ حرفی یاتا در قسمت مقصد نوشته می‌شود.
 • تاریخ پرواز ( Date ): تاریخ پرواز از مهم‌ترین نوشته‌های روی بلیط هواپیما است. در بلیط‌های خارجی تاریخ به میلادی و در بلیط‌های داخلی تاریخ به شمسی نوشته می‌شود.
 • شماره ترمینال: هر فرودگاهی دارای چندین ترمینال است. شماره هر ترمینالی که هواپیمای در آن فرود می‌آید در این بخش نوشته شده است.
 • ساعت پرواز ( Flight Time ): ساعت پرواز به وقت محلی مبدا پرواز روی بلیط نوشته می‌شود. همچنین زمان پرواز در قالب ( HHMM ) نشان داده می‌شود.
 • ساعت رسیدن ( Arrival Time ): ساعت رسیدن به مقصد را هم بر روی بلیط هواپیما می‌نویسند. توجه کنید همانطور که ساعت حرکت به وقت مبدا نوشته می‌شود، ساعت فرود هم به وقت محلی مقصد قید می‌شود.
 • شرکت هواپیمایی( Airline ): در این بخش نام شرکت هواپیمایی که با آن سفر می‌کنید نوشته می‌شود.

اطلاعات پرواز

 • کد یاتا: کد یاتا ( IATA ) مخفف ( International Air Transport Association airport code ) است. این کد معمولا از ۳ حرف اول، وسط و آخر اسم فرودگاه‌ها تشکیل شده است و آن را به عنوان کد شناسایی فرودگاه‌ها می‌شناسند. به عنوان مثال ( IKA ) کد یاتای اختصاری فرودگاه بین‌المللی امام خمینی است که اسم انگلیسی آن ( Imam Khomeini International Airport ) است.
 • بار مجاز: در قسمت بار مجاز مقدار بار مجازی که می‌توانید با خود در سفر حمل کنید ذکر می‌شود. 
 • شماره بلیط: شماره بلیط شماره‌‌ای است که برای گرفتن کارت پرواز به آن نیاز خواهید داشت. امروزه گرفتن کارت پرواز در مسیرهای داخلی با ارائه کارت ملی و در مسیرهای خارجی با ارائه پاسپورت انجام می‌شود. بهتر است هنگام تهیه بلیط هواپیما اطلاعات خود را به درستی وارد کنید تا به مشکل بر نخورید.

جمع‌بندی

به طور کلی بلیط هواپیما شامل اطلاعات مهمی است که هر مسافر بهتر است در مورد آنها بداند، به خصوص فردی که سفرهای هوایی زیادی انجام می‌دهد. این اطلاعات مهم و ضروری به مسافر کمک می‌کنند تا سفر راحت‌تری داشته باشد و در فرودگاه به مشکل بر نخورد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که که پرکاربردترین اصطلاحات نوشته شده بر روی بلیط هواپیما را بدانید تا بتوانید سفرهای بدون دردسری را تجربه کنید.

 

مقالات مرتبط

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی
با پاسپورت ایران به کدام کشورها بدون ویزا می توان سفر کرد؟ با پاسپورت ایران به کدام کشورها بدون ویزا می توان سفر کرد؟
چک لیست وسایل مورد نیاز در سفر خارجی چک لیست وسایل مورد نیاز در سفر خارجی
به مسکو سفر کنیم یا سنت پترزبورگ؟ به مسکو سفر کنیم یا سنت پترزبورگ؟
به بالی سفر کنیم یا مالدیو؟ به بالی سفر کنیم یا مالدیو؟
انواع بلیط هواپیما انواع بلیط هواپیما
نکته های امنیتی در سفر به استانبول نکته های امنیتی در سفر به استانبول
راهنمای سفر به تایلند راهنمای سفر به تایلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348